Connect with us

Magazin

SAD odobrio prodaju laboratorijski uzgojenog mesa: “Ovime počinje nova era”

Published

on

Kompanije koje se bave proizvodnjom uzgojenog mesa nadaju se da će njihovi proizvodi postati privlačna alternativa za ljubitelje mesa koji traže ekološki prihvatljiviju i humaniju opciju za svoje nepce, a koji možda nisu zadovoljni vegetarijanskim proizvodima koji su već dostupni na tržištu

Dvije američke kompanije Upside Foods i Good Meat danas su saopćile da su dobile konačno odobrenje američkog ministarstva poljoprivrede (USDA) za prodaju mesa uzgojenog u laboratoriju.

Ovim odobrenjem, SAD će postati druga zemlja u svijetu nakon Singapura koja je dopustila prodaju takozvanog uzgojenog mesa a koje se dobiva iz uzoraka ćelija stoke koja se hrani i uzgaja u čeličnim bačvama, prenosi Hina.

Te kompanije su prve koje su dovršile američki postupak za odobravanje uzgojenog mesa a koji ima više koraka. Američka agencija za hranu i lijekove (FDA) već je utvrdila da je meso sigurno za konzumaciju.

„Ovo je ostvarenje sna. Ovime započinje nova era”, rekla je izvršna direktorica Upside Foodsa Uma Valeti.

Prodaja kreće od luksuznih restorana

Kompanije, koje obje proizvode uzgojenu piletinu, planiraju svoje proizvode najprije poslužiti u luksuznim restoranima prije nego što povećaju proizvodnju čime bi postigli nižu cijenu za trgovinu mješovitom robom.

Upsideova piletina prvo će se posluživati u Bar Crennu, restoranu kuharice Dominiqu Crenn u San Francisku, saopćila je kompanija. Good Meat je pak saopćio da će svoju prvu seriju piletine prodati grupaciji Jose Andreas, u vlasništvu istoimenog kuhara.

Kompanije još uvijek utvrđuju tačan vremenski okvir u kojem će se proizvodi naći na tanjurima.

Upside je saopćio da će uskoro objaviti lokaciju novog proizvodnog pogona u SAD-u a koji će biti 10 do 20 puta veći od postojećeg u kalifornijskom Emeryvilleu.

Žele proizvoditi alternativu za ljubitelje mesa

Kompanije koje se bave proizvodnjom uzgojenog mesa nadaju se da će njihovi proizvodi postati privlačna alternativa za ljubitelje mesa koji traže ekološki prihvatljiviju i humaniju opciju za svoje nepce, a koji možda nisu zadovoljni vegetarijanskim proizvodima koji su već dostupni na tržištu.

Stočarska proizvodnja stvara 14,5 posto svjetskih emisija stakleničkih plinova, prema UN-ovoj Organizaciji za hranu i poljoprivredu (FAO).

USDA je početkom juna izdala odobrenje za oznake obje kompanije. FDA je dala svoje odobrenje Upsideu u novembru 2022., a Good Meatu u martu 2023. godine.

Magazin

Preminula majka Mirze Selimovića, pjevač se oprostio potresnim riječima: „Odmori se, najdraža moja“

Published

on

By

Bh. pjevač Mirza Selimović oglasio se tužnim vijestima i saopštio da mu je danas preminula majka od koje se oprostio emotivnom porukom.

Nedreta Selimović preminula je nakon kraće bolesti. Pjevač je nedavno zamolio sve koji mogu da doniraju trombocite, O krvna grupa u UKC Tuzla,  dok je njegova majka bila na bolničkom liječenju.

Mirza Selimović se od majke oprostio emotivnim riječima.

“Odmori se najdraža moja, voli te tvoj Mirza”, napisao je pjevač uz fotografiju.

Nastavi čitati

Magazin

Ispovijest kriminalca: ‘Evo kako sam ukrao na stotine automobila, ovako ćete najbolje zaštititi vozilo‘

Published

on

By

Profesionalni kradljivac je u intervjuu za Business Insider objasnio kako je ukrao stotine auta u samo dvije godine

Zanimljivo, krađe auta postaju sve lakše i češće zahvaljujući ponajviše modernoj tehnologiji pametnih ključeva koja se pokazala vrlo osjetljivom zbog lake replikacije valova, međutim ni moderniji ni stariji automobili nisu pošteđeni interesa lopova.

Zato je važno da uvijek primijenite mjere kako biste umanjili šanse za krađu vašeg vozila, posebice ako nemate kasko.

Kako to napraviti, savjetuje Amerikanac Hondo Underwood koji je u dvije godine ukrao stotine automobila vrijednih oko milijun dolara u SAD, u razgovoru za Business Insider.

Prvo što treba učiniti kako bi se spriječila krađa je odvraćanje lopova. Ako se ne koristi neki sustav protiv krađe, velike su šanse da će taj automobil, a ne drugi, na kraju biti ukraden.

Isto tako, trebali biste izbjegavati ostavljanje osobnih stvari unutar vozila ili na vidljivom mjestu, jer su oni još jedan plijen lopova koji bi vam zbog neke torbice mogli oštetiti automobil. Underwood kaže da je vrlo lako doznati postoji li telefon ili drugi mobilni elektronski uređaj unutar vozila. Bilo koji uređaj s Bluetooth sustavom lako je otkriti.

Underwoodov savjet je da što je više moguće oteža krađu auta. Jedini način da se spriječi krađa vozila je postavljanje nekakvog sustava koji sprječava njegovo pokretanje. Na primjer, ugradnja ručnog prekidača između baterije i motora čiji je položaj poznat samo vlasniku vozila.

Tako, kada lopov krene pokrenuti automobil kako bi ga ukrao i vidi da to nije moguće, on će odustati kako ne bi privukao pozornost i ostavio vozilo tamo gdje ga je pronašao.

“Ne budite nepromišljeni” kaže, jer ljudi često na svojoj koži osjete da se to ne događa nekom drugom, no tada je već kasno…

Ponekad lopov odveze automobil samo zato što ima skupocjene kotače ili skupocjenu audio opremu, ponekad se auto ukrade ciljano prema tipu samo zbog dijelova za drugi razbijeni auto, a ponekad se automobili kradu i za činjenje drugih kaznenih djela.

Nastavi čitati

Magazin

Kako Bill Gates troši svoje bogatstvo: Evo šta je do sada kupio i koliko novca će ostaviti djeci

Published

on

By

Bill Gates je peta najbogatija osoba na svijetu, ali ne namjerava da to zauvijek bude.

Suosnivač kompanije Microsoft je prije dvije godine izjavio da će se na listi najbogatijih pomjeriti prema dolje jer planira da preko svoje Fondacije Bill & Melinda donira skoro sve svoje bogatstvo. Prema procjeni američkog poslovnog medija Bloomberg, njegovo bogatstvo vrijedi 153 milijarde dolara. Djelomično je poznato na šta je novac potrošio, a to su:

  • Imanje u Washingtonu vrijedno 183,5 miliona dolara;
  • Avion Bombardier BD-700 Global Express za 19 osoba;
  • Kolekcija automobila za koju je poznato da je čini i Porsche 959; Zapravo, njegov prvi automobil nakon što je osnovao Microsoft, 1979. godine, bio je također Porsche, ali je to tada bio slavni model 911 kojeg je kasnije prodao na aukciji za 80.000 dolara;
  • Više nekretnina, među kojima je jedna u američkom nacionalnom parku Yellowstone koju je platio devet miliona dolara;
  • Investiciona kompanija Cascade;
  • Superjahta Serene dugu skoro 134 metra. Unajmljivanje ovog plovila s helidromom sedmično košta pet miliona dolara. Između ostalih, ovom jahtom je posjetio Hrvatsku;
  • Humanitarne svrhe, čime je potrošio desetine miliona dolara.

Gates je istakao da će svakom od svoje troje djece u nasljedstvo ostaviti po deset miliona dolara. Osim po humanitarnom radu, prepoznatljiv je i kao strastveni ljubitelj tenisa, prenosi Business Insider.

Nastavi čitati

Najčitanije