Connect with us

BiH

Stevandić: U FBiH su se radovali, a sad vide kako je imati sultana u 21. vijeku (VIDEO)

Published

on

“Ustavni sud BiH, OHR i visoki predstavnik nisu glavni tumači Ustava. Visoki predstavnik koji nema imenovanje u Savjetu bezbjednosti – nije visoki predstavnik. On nema legalitet niti ima formalnu legitimaciju. Razumijem da postoje ljudi koji njega prihvataju i to je njihov problem. Neka im on sutra uređuje i odnose u kući i mijenja zakone. Republika Srpska to neće prihvatiti, a svoje neprihvatanje zasniva na odlukama Savjeta bezbjednosti. Znači na pravnom aktu koji je iznad bilo čije volje”, kazao je na početku gostovanja u Dnevniku D Nenad Stevandić, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske.

Što se tiče Ustavnog suda, navodi da je potpuno jasno da nedolaskom drugog sudije na sjednice i njegovim najavljenim penzionisanjem, on neće imati nikakav legitimitet da bude Ustavni sud BiH jer se, kako kaže, BiH sastoji iz entiteta i konstitutivnih naroda.

“Ustavni sud koji u sebi nema ni predstavnike konstitutivnih naroda ni entiteta gubi svoj legitimitet. Pokušali su da nađu alibi da mi vršimo pritisak na Zlatka Kneževića – što je netačno, jer smo ga mi uvijek visoko ocijenili i poštovali, ali ga nisu poštovali oni zbog kojih je morao stalno da izdvaja svoje odluke, dokazujući da Ustavni sud ne radi po zakonu. Sada su odlučili da im više nije potreban ni Zlatko Knežević. To je njihova sramota i dokaz da oni sami krše ustavne principe”, kategoričan je Stevandić.

Tvrdi da Zlatko Knežević nije bio na sjednici na kojoj je promijenjen pravilnik. “Pravilnik nisu mogli mijenjati bez Kneževića, ali su to ipak učinili”, naveo je.

Na pitanje šta Republika Srpska hoće od Ustavnog suda i zašto misli da entitet ima pravo postavljati ultimatume Ustavnom sudu odgovara: “Ne radi se o ultimatumima. Ako pogledate zaključke NSRS-a, mi smatramo da time branimo ustavni poredak i RS i BiH, jer je i ustavni poredak BiH doveden u pitanje djelovanjem Ustavnog suda. Nije samo povrijeđena Republika Srpska“, kazao je pa dodao:

“Kriza koja se stvara u BiH odlukama koje nisu ustavne, a donosi ih organ koji treba da štiti ustav – ne može biti bez posljedica. Kada je bila sjednica vlada RS i FBiH, što je dobilo veliku podršku svih građana, bez obzira na naciju i entitete, jer se očekuje veliki relaks, zajedničke investicije, privredni razvoj i zajednički dogovor za sve političke probleme. Dva dana nakon toga sam rekao, ukoliko ovo ne pokvare OHR ili Ustavni sud svojim redovnim napadima na RS, moglo bi ovo biti dobro vrijeme za BiH. Međutim, oni ne dozvoljavaju da se narodi dogovore i da nađemo unutrašnji konsenzus. Oni pokušavaju da vladaju BiH spolja tako što nas stalno drže u sukobima. Jednima se nameću kao tobož neki zaštitnici njihovih interesa, što je velika laž. Oni nikakve interese Bošnjaka i Hrvata ne štite, kao što su radili protiv interesa Republike Srpske, tako su i Izborni zakon mijenjali na štetu Bošnjaka u noći izbora. To je sultanski odnos“.

Istakao je da se Ustavni sud BiH počeo oglašavati o državnoj imovini onda kad su to od njega počele da traže ambasade.

“Dakle, neko van BiH. I to je direktna posljedica dogovorenih investicija RS i Srbije koje povećavaju energetski kapacitet čitave BiH.  Oni su tu investiciju koja otvara radna mjesta, govori o saradnji entiteta, institucija, firmi problematizirali tako što su igrali na niske strasti po tipu kako mi nešto otimamo imovine BiH. To je već Dejtonom riješeno – BiH se sastoji iz entiteta i njena imovina se sastoji iz imovine entiteta i niko je nikome ne može oteti. Ali se može od nje napraviti problem – da ne gradimo fabrike, ne zapošljavamo ljude, nego da se svađamo i iseljavamo. I to upravo rade OHR i Ustavni sud”.

“Da nema međunarodnog utjecaja na BiH mi bismo se dogovorili i bilo bi mnogo bolje. Ušli bismo u veliki period stabilnosti investicija i međusobnog razumijevanja jer živimo jedni pored drugih, zavisimo jedni od drugih i među narodima BiH ima mnogo više poštovanja nego što se to vidi nakon što stranci posiju mržnju i ponovo nas dovedu na rub sukoba”, smatra Stevandić.

Ocijenio je da RS šalje dobar primjer. “Mi ćemo se sa predstavnicima Bošnjaka i Hrvata sve dogovoriti i to je jedini pravi put”.

Podvukao je da je RS je napravila najviše kompromisa pod pritiskom stranaca.

“RS je pristala da nema svoju carinu, Upravu za indirektno oporezivanje, vojsku. Pa dokle više, ljudi, je li hoćete da pristanemo da nemamo Republiku Srpsku. Stranci su igrali na najniže strasti, pokušavajući da Bošnjacima stvore utisak da će oni vladati Srbima i Hrvatima, i to je bilo najpogubnije za Bošnjake jer ih je odvojilo od našeg unutrašnjeg razgovora. I drugi moraju da podnose kompromise, a ne samo RS”.

Kaže i kako Republika Srpska nema pretenzija da otima bilo šta od Federacije BiH niti da blokira projekte u FBiH.

“Imamo namjeru da sarađujemo u duhu Dejtonskog sporazuma, konsenzusa naroda i entiteta, i to je jedini put gdje ćemo se mi dogovoriti o političkoj stabilnosti. To je način da nakon sjednice entitetskih vlada nastavimo tu vrstu reseta odnosa”.

Stevandić je mišljenja da Evropa nije iskrena prema nama u BiH.

“Prošle godine u šestom mjesecu kada smo bili kod Borrella i Michela, mi predstavnici parlamentarnih stranaka, taj dan su kandidatski status dobile Moldavija i Ukrajina. Mi smo ostavljeni u čekaonici. Ja sam rekao da je to velika sramota. Tada sam im poredio BiH i Kipar. I danas tamo postoje tri vojske i svi imaju metak u cijevi. I Kipar je u Evropskoj uniji. U BiH na međuentitetskoj liniji nema nikakvih problema. Nikad se niko nije sukobio. A BiH se uslovljava, a to uslovljavanje generiše nove krize. Moramo biti dovoljno hrabri da to kažemo i kolegama u EU”.

Upitan dokle je RS spremna ići u borbi sa OHR-om i jesu li spremni snositi eventualne posljedice kaže:

“Mi već snosimo posljedice. Ja odvajam kancelariju OHR koja ima koja ima svoju dejtonsku poziciju, ali činjenica je da visoki predstavnik ne postoji jer nije imenovan u Savjetu bezbjednosti. Mi se protiv toga borimo i izborili smo se. Visoki predstavnik nije smjenjivao ljude u FBiH na taj način što im je oduzimao dokumente, njihovoj djeci uskraćivao hljeb. Meni je žao što su se mnogi u FBiH tome radovali, sada kada njima krši njihove zakone, možda razumiju koliko je pogubno imati sultana u 21. vijeku, mi smo se, ipak, njega riješili”.

Na kraju je poručio da je RS finansijski stabilna, a da će iduća godina vjerovatno biti jedna od najboljih.

https://federalna.ba/dnevnik-d-nenad-stevandic-3vn1e

federalna.ba

BiH

Stiže nam zatopljenje uz južinu, evo kada možemo očekivati nove snježne padavine

Published

on

By

U narednim danima osjetno zatopljenje uz južinu. Snijeg će se u mnogim krajevima ubrzano otapati ali zimska skijaška sezona nije ugrožena obzirom da južina neće predugo potrajati.

“Već od danas, osjetnije od sutra (06.12.) priliv toplijeg vazduha sa zapada. Temperature u porastu uz postepeno jačanje južnog i jugozapadnog vjetra koji će na planinama imati olujne udare. U nižim krajevima ne toliko jak.

Prisustvo vjetra ce u velikoj mjeri uticati i na kretanje temperatura tokom dana. U područjima sa njegovom prisutnošću temperature u plusu, osjetnije u nižim područjima, lokalno do 17°C. Noćne temperature takođe u zavisnosti od vjetra. Uz feniranje juga u plusu, po kotlinama bez vjetra nešto hladnije noći ali ne tako hladne kao ranijih dana.

Vrijeme ne u potpunosti stabilno obzirom da će uz južinu pristizati i vlažan nestabilan vazduh donoseći naoblaku i najprije Hercegovini lokalno kišu.

Zahlađenje uz povratak temperatura u okvire prosjeka, te uz mogućnost novih snježnih padavina ukazuje se u periodu nakon 10. januara”, objavili su iz meteorološke stanice BHMeteo.

Nastavi čitati

BiH

Stevandić nabavlja automobil vrijedan skoro 190.000 KM: “Ona dva Audija, ipak su malo ostarila, 2020. su godište”

Published

on

By

Plan Narodne skupštine RS je da nabavi dva automobila vrijednosti 249 hiljada maraka. Treba li predsjedniku entitetske skupštine Nenadu Stevandiću automobil vrijedan skoro 190 hiljada maraka?

 

Nabavka novih i održavanje postojećih vozila entitetska skupština će ove godine da plati 350 hiljada maraka, piše Federalna.ba.

Procijenjena vrijednost nabavke vozila 249.000 KM.

 

Procijenjena vrijednost nabavke guma 30.000 KM.

 

Procijenjena vrijednost pranja vozila 17.000 KM.

Procijenjena vrijednost osiguranja vozila od automobilske odgovornosti 42.000 KM.

U opoziciji nisu iznenađeni najnovijim planom javnih nabavki u skupštini. Sarkastični su kada je potreba za novim vozilima u pitanju.

– Mislim da je vrijeme Nenadu Stevandiću da promijeni ona dva Audija, ipak su malo ostarila, 2020. su godište, tako da mislim da predsjednik treba da se vozi u najnovijem nekom modelu – kaže Đorđe Vučinić, poslanik Liste za pravdu i red u NSRS-u.

U PDP-u napominju da, kada ja riječ o javnim nabavkama, u BiH nemamo ništa novo i da u tom segmentu sve ide glatko i bez problema. Za sve drugo postoje političke blokade i nemogućnost dogovora, osim kada se troši budžetski novac za nosioce funkcija.

– Jedino što funkcioniše su javne nabavke i trošenje javnog novca. To je to jedna u moru kupovina luksuznih limuzina po nevjerovatno visokim cijenama i tu nikad nije bio zastoj i blokada i tu sve ide kao po loju. To je sasvim jedna uobičajena činjenica u ovom turobnom društvu. To je nabavka koja je vjerovatno unaprijed planirana i zna se ko će biti prodavac – kaže Branislav Borenović, član Glavnog odbora PDP-a.

Plan javnih nabavki ne mora definitivno da znači da će kupovina novih skupštinskih službenih vozila biti i realizovana. Sudeći po dosadašnjoj praksi to bi, međutim, bilo iznenađenje.

Nastavi čitati

BiH

Dok bh. pravosuđe traži Zorana Galića, on kupuje namirnice u trgovačkom centru u Makarskoj

Published

on

By

Bjegunac od bh. pravosuđa Zoran Galić kojeg Tužilaštvo BiH potražuje zbog korupcije živi na relaciji Imotski-Makarska, saznaje Raport.

Galić je danas uslikan u jednom trgovačkom centru u Makarskoj kako kupuje namirnice. Njegovi advokati, kao razlog zašto se mjesecima nije odazvao pozivima Tužilaštva, navodili su da je na liječenju u Hrvatskoj. No, nikada nisu precizirali gdje se nalazi.

Raport otkriva da Galić, bivši direktor Granične policije i zamjenik direktora SIPA-e koji je smijenjen s ove pozicije mjesecima boravi u Makarskoj.

Njegov brat, pokazali su obavještajni podaci, ima apartmane u Makarskoj gdje je Galić i smješten. Galić je dan pred hapšenje, tačnije, 9. juna ove godine pobjegao u Imotski i od tada je nedostupan bh. pravosuđu piše Raport.

Njega su razotkrile Sky poruke, a Županijski sud u Splitu odbio ga je izručiti BiH jer ima i državljanstvo Hrvatske. Nedavno je DORH saopćio da je Županijski sud pogriješio u svojoj odluci, ali je rješenje ostalo na snazi.

Zoran Galić je prije smjene podnio zahtjev za raskid ugovora navodeći da je stekao uslove za penziju. Za sada nije poznato da li dobija penziju od BiH i da li mu je isplaćena otpremnina, u iznosu od 30.000 maraka.

Za njim je i dalje na snazi crvena Interpolova potjernica.

Nastavi čitati

BiH

‘Srpski svet‘ pod udarom, najteže je Dodiku: Prijeti mu smjena, ali i zatvor, uzalud se nada da će ga spasiti Trump

Published

on

By

Predsjednik RS je suđenje cijelo vrijeme proglašavao lovom na vještice, političkim procesom i napadom na RS, iako je prekršio zakone

 

Piše: Željko Trkanjec
www.jutarnji.hr

 

Srpski svet je pod udarom. Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić već bulazni u neprestanim televizijskim nastupima o doslovce svima u susjedstvu koji mu rade o glavi, osim mađarskog premijera Viktora Orbána. Crna Gora je suočena sa stravičnim zločinom, ali poznavatelji situacije nisu iznenađeni, podsjećaju da je inauguracija predsjednika Jakova Milatovića, zbog otvorene prijetnje, s Cetinja, gdje se masakr dogodio, prebačena u Podgoricu.
Nisu to okolnosti u kojima se Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske (RS), BiH entiteta, dobro osjeća. Kad god je u takvoj situaciji, Dodik prijeti, vrijeđa, napada, poznata je to taktika. “Schmidt je zabranio mišljenje, funkciju koja ljude izdvaja od ostalih živih bića. Schmidt je odlučio da ljude u BiH, ali i u EU vrati na granu. Neće moći. Schmidt u BiH više ništa ne može zabraniti”, objavio je Dodik na platformi X, bivšem Twitteru.

Visoki predstavnik za Bosnu i Hercegovinu Christian Schmidt u četvrtak je svojom odlukom stavio izvan snage zaključke što ih je u prosincu 2024. usvojio parlament Republike Srpske pokušavajući time osporiti legitimitet pravosudnih tijela na razini BiH i dovesti u pitanje nastavak suđenja Miloradu Dodiku, prenio je Ranko Mavrak, dopisnik Hine iz Sarajeva.
Dodik i direktor Službenog glasnika RS Miloš Lukić optuženi su jer su 2023. godine omogućili objavljivanje dva zakona iako su znali da ih je na temelju svojih ovlasti poništio visoki predstavnik Christian Schmidt. Riječ je o zakonima kojima su u RS-u kanili spriječiti provedbu presuda Ustavnog suda BiH kao i svih odluka visokog predstavnika. Nepoštivanje odluka visokog predstavnika u BiH je kazneno djelo za koje se može dobiti do pet godina zatvora. Bude li proglašen krivim, Dodik bi automatski bio smijenjen s pozicije predsjednika RS.

 

“Svako nepoštivanje Daytonskog sporazuma dovest će u pitanje stabilnost i pravni integritet zemlje i mogućnost uravnoteženja političkih pozicija na pošten i demokratski način. Sve dok se demokratska integracija u transatlantsku i europsku zajednicu u potpunosti ne ostvari, međunarodna zajednica ne može ostati nijema i mora doprinijeti očuvanju međunarodno dogovorenih načela Daytonskog sporazuma kao temelja multietničke države bez diskriminacije”, navodi se u odluci visokog predstavnika Christiana Schmidta.
U priopćenju iz Ureda visokog predstavnika (OHR) podsjetili su kako je Schmidt konačni autoritet u pogledu tumačenja provedbe civilnog dijela Daytonskog mirovnog sporazuma te ima dužnost djelovati ako dođe do značajnog kršenja ili najava kršenja tog sporazuma. Schmidtovu odluku odmah je pozdravila ambasada SAD u Sarajevu. “Sjedinjene Države pozdravljaju današnju odluku visokog predstavnika da se obrani Daytonski sporazum i zaštite pravosudne institucije i institucije vladavine prava BiH na državnoj razini”, stoji u izjavi ambasade.

Milorad Dodik se u reakciji na navedenu odluku pitao zašto EU šuti. Pitanje bi trebalo biti retoričko jer se EU, barem oni u EU koji nisu proruski i prosrpski nastrojeni poput mađarskog premijera Viktora Orbána, slažu s odlukama visokog predstavnika i podržavaju njegov rad. Pridružila im se i Ujedinjena Kraljevina.

 

Predsjednik RS je suđenje cijelo vrijeme proglašavao lovom na vještice, političkim procesom i napadom na RS iako je prekršio zakone i time se javno hvalio. Pokušao je tako pokazati da Schmidt nema nikakvog utjecaja na RS, da on može raditi što želi, ali sudski se postupak nastavio i približio kraju. Promatrači navode da nije isključeno da sud u Sarajevu proglasi Dodika i Lukića krivima. Da je riječ o nevolji koja tišti lidera Srba u BiH potvrdilo je i njegovo oboljenje, zbog kojeg je bio na liječenju u Beogradu.

Skupština RS je 24. prosinca pozvala Dodika da ne sudjeluje u nastavku suđenja, osporila legitimitet visokog predstavnika te zatražila blokadu donošenja svih odluka koje donosi parlament BiH dok se u zemlji ne uspostavi “vladavina prava”. Rusija i RS smatraju da Schmidt nije legitiman predstavnik jer ga nije potvrdilo Vijeće sigurnosti gdje je to Moskva blokirala. Zapad i ostale članice Vijeća provedbe mira taj stav ne prihvaćaju.
Sud Bosne i Hercegovine 30. prosinca prošle godine odlučio je odgoditi nastavak suđenja. Dodikov odvjetnik Goran Bubić kazao je tada novinarima kako je sud prihvatio mišljenje tima liječnika Opće bolnice u Sarajevu po kojemu Dodik trenutno iz zdravstvenih razloga ne može sudjelovati na suđenju.
Predsjednik RS uspio je u nastojanju da se proces odulji jer je uvjeren da će dolazak Donalda Trumpa na vlast 20. januara njemu ići u prilog, da će odmah smijeniti američkog ambasadora Michael J. Murphyja koji podržava Schmidta. Takvo je razmišljanje, najblaže uzevši, na pogrešnim temeljima jer će SAD nastaviti podržavati Daytonsku BiH, pa i Schmidta kao visokog predstavnika.
Dodik bi se tako mogao naći u izuzetno teškom položaju ako ga sud proglasi krivim, SAD neće podržati bilo kakvo izazivanje nereda ili izvođenje snaga sigurnosti na entitetske granice što bi izazvalo reakciju EUFOR-a i NATO. Dodik, koji je pod sankcijama SAD-a, mogao bi tako biti primjer da Schmidt ima autoritet, može djelovati i provoditi svoje odluke. Rusija bi u takvom ishodu glasno prosvjedovala, bunila se, ali je previše izložena u Ukrajini da bi se usudila zbog Dodika suprotstavljati SAD-u.
BiH bez Dodika na čelu RS bila bi lijepa poruka Zapadnom Balkanu.

Nastavi čitati

BiH

Dodik objavio prvu fotografiju nakon operativnog zahvata

Published

on

By

Predsjednik RS i lider SNSD je objavio prvu fotografiju nakon prošlomjesečnog operativnog zahvata.

Dodik je poručio kako ga raduje današnja posjeta Njegovog visokopreosveštenstva arhiepiskopa i mitropolita banjalučkog gospodina Jefrema u njegovom porodičnom domu uoči predstojećih praznika i najradosnijeg hrišćanskog praznika Božića.

“Srpski narod posvećen je pravoslavnoj vjeri i obilježavanju svih važnih praznika, okupljen oko Srpske pravoslavne crkve, oko naših zajedničkih ideja, a to su sloboda naroda i RS”, kazao je Dodik.

Podsjetimo, Dodik je operisan 9. decembra u Beogradu. Operativni zahvat na želucu i jednjaku bio je komplikovan, ali je prošao uspješno, kako je tada saopćeno.

On je nakon operacije izjavio je da mu je savjetovano mirovanje tri mjeseca.

A dok je u prvom intervjuu nakon operacije rekao da uspijeva da hoda pomalo, da teško podnosi sjedenje i da poštuje preporuke ljekara.

Također, osim nekoliko fotografija iz bolničkog kreveta u Beogradu, uprkos brojnim posjetama visokih zvanica u javnosti se nije pojavila niti jedna fotografija Dodika u periodu oporavka.

Nastavi čitati

BiH

Stevandić: Dan RS ostaje, to je ugaoni kamen našeg nastanka

Published

on

By

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je za Srnu da je 9. januar ugaoni kamen na kome je sve sagrađeno i da zbog toga svi žele da ga uklone.

”Sve ostalo što smo radili ove 33 godine bi palo. Zato mi toliko ne damo taj kamen. To je ugaoni kamen ne samo našeg nastanka nego i naše budućnosti”, istakao je Stevandić.

On je rekao da RS ne može da mijenja datum obilježavanja.

”On bi bio Dan Republike i kada ne bi bio na papiru, i kada ne bi glasala za njega Narodna skupština, on bi bio, i on bi narod okupljao”, poručio je Stevandić.

Podsjetimo, Ustavni sud BiH 9. januar je proglasio neustavnim ali ga vlasti u ovom entitetu nastavljaju obilježavati.

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije