Connect with us

USK

Premijer Ružnić: “Krajina neće dozvoliti izvoz našeg oružja u Hrvatsku, stajat ćemo ispred kasarni” (VIDEO)

Published

on

Građani i patriote Bosne i Hercegovine duboko su uznemireni posljednjim vijestima iz Unsko-sanskog kantona o značajnom prebacivanju velikih količina oružja iz kasarne Vojske Bosne i Hercegovine na teritoriju Republike Hrvatske.

Premijer Unsko-sanskog kantona Mustafa Ružnić bio je gost u našoj emisiji ‘Dobar dan BiH’.

Prije 5 dana je uputio zabrinjavajući dopis da se izvlači velika količina oružja iz kasarne ‘Adil Bešić’.

Ružnić je kazao kako nakon što su dobili informaciju sa terena, da izlazi određena količina oružja, oni su reagirali i tražili odgovore.

Jučer smo od Heleza dobili površan odgovor samo da se skine sa dnevnog reda. Međutim od drugih institucija niko ništa nije rekao. To nauružanje je pripremljeno da se izvozi prema Hrvatskoj. Mi smo imali dojavu da će biti izvlačenje sa terena, ali građani koji su tu u blizini kasarne uvidjeli su da transportnim vozilima izvlače naoružanje.

Kaže kako je Krajina uvijek budana i tako je došlo do ove reakcije.

“Pratimo situaciju i vrate nam se filmovi iz 90-tih godina. Danas se neki moderniji scenerij dešava. Iako zvanično se neke stvari ne poklapaju, jer samo došli do saznanja da je dogovoren izvoz starog nauružanja, ali se izvozi i mimo toga. Topovi koji su pomenuti oni su upotrebljivi uz malu reparaciju oni se pripremaju za dalje tržište. Mi smo dobili informaciju da je 2013. godine trebalo postupiti po tim presudama, ali neko je bio svjestan pa nije postupu tako. Vidjeli smo da je nova vlast krenula u realizaciju tog dijela i to je sve nas ponukalo za ovakvom rekacijom. Zašto baš ova kasarna i zašto baš Krajina. Mislim da tabele i pokazatelji kažu da to nije rusko nauružanje nego je ono koje smo mi zarobli i to je plaćeno krvlju naših sinova”, rekao je Ružnić.

Kaže da kada je u pitanju odbrana i sigunost građana za tako nešto i vrijedi platiti i sudski penal ako treba samo da bi se oružje zadržalo u kasarnama.

Do kad ćemo biti razoružani? Valjda je potreba namiri potrebnim količinama pa to raditi. Postavlja se puno pitanja? Zasto baš danas kada se podižu tenzije i udara na ustavni poredak? Zašto se i na ovaj način narušava sigurnost u USK”, pita se Ružnić.

Kaže da ovo sve govori o tome ko su ljudi koji vode našu državu i da se oni moraju dokazivati gavnom ‘baji’ iz Banja Luke.

Šta ste mogli očekivati? Moraju se oni njemu dokazati. Naša zemlja nikada nije bila u boljoj poziciji za ulazak u EU. Ali ova zemlja treba najodgovornije, koji će dokazati da nisu bitne fotelje nego institucije. Sve se mora graditi i na taj način izgraditi državu. Određeni kadrovi nisu pokazali da su sposobni za to. Današnja press konferencija je ‘rekla kazala’. Šta mi radimo danas? Hajmo uraditi ono što je do nas. Mogli smo i mi samo pratiti, ali ne, moramo reagovati jer ćemo sutra biti zaslužni za to. Kada jedna majka kaže: ‘Mogu to nazivati najstarijim gvožđem, ali ono za mene sija jer je moje dijete sa 18 godina poginulo za to’. Ali oni to ne gledaju tako, ne znaju odgovoriti na prijetnje koje dolaze iz manjeg bh. entiteta. Uzimamo sve, a ne dajemo ništa ovoj državi. Iz Krajine poručuju da neće dozvoliti takvima da rade sve ovo od države BiH. Mi ćemo stati ispred kasarne i mi ćemo se boriti”, rekao je Ružnić.

USK

Velika Kladuša: Nepoznate osobe iz autobusa ukrale veću količinu goriva

Published

on

By

U naselju Ponikve, nedaleko od Velike Kladuše, dogodila se krađa goriva iz autobusa firme “Izan trans”.

Incident je otkriven kada je vozač autobusa primijetio nagli pad nivoa goriva na instrument tabli odmah po paljenju vozila. Naknadnim pregledom, vozač je utvrdio da je rezervoar obijen, te da je ukradena značajna količina goriva.

Policijske snage su odmah obaviještene o ovom nemilom događaju te su poduzete mjere kako bi se pronašli počinitelji ovog krivičnog djela.

 

 

IZVOR

Nastavi čitati

USK

Čudo u Krajini nestalo u par sekundi: Kako je uništen najmoderniji vojni objekt u Europi, vrijedan više od šest milijardi dolara

Published

on

By

Naša današnja priča vodi vas na bivši vojni aerodrom Željava, nekada najveći podzemni aerodrom i bazu JNA.

Željava se nalazi na granici Bosne i Hercegovine i Hrvatske, u blizini Bihaća, a kompleks je poznatiji kao Bihaćki aerodrom. U punoj funkciji je korišten od 1968. do 1992. godine, gradio se čak 15 godina, a uništen je aktiviranjem minsko-eksplozivnih sredstava prilikom povlačenja JNA.

U bazi je bio smješten 117. LAP (Lovačko-Avijacijski Puk) sa 124. i 125. eskadrilom, naoružan tada najsavremenijim avionima tipa MiG-21 različitih verzija i namjena. Na Željavi je također bila bazirana 352. izviđačka eskadrila koja nije bila u sastavu 117. LAP-a. Zbog svoje strateške namjene bila je izravno podređena Zapovjedništvu RZ i PZO.

Zapovjedništvo puka i izviđačke eskadrile bilo je smješteno u podzemnom dijelu objekta. Zapovjednik 117. LAP-a bio je po formaciji potpukovnik ili pukovnik, a izviđačke eskadrile major ili potpukovnik. U sastavu aerodroma bila je Zrakoplovna baza (razreda puka) koja je imala jedinice nižeg razreda; one su obavljale pozadinsko, odnosno logističko osiguranje i druge pomoćne i prateće poslove. Zapovjedništvo baze i pripadajuće jedinice bile su smještene u kasarni udaljenoj tri kilometra od aerodroma, sa skladištem goriva u Pokoju i skladištem raketa i bombi u Vedrom Polju.

 

Baza Željava je bila elitna u svakom smislu te riječi i služba u njoj smatrana je čašću i veoma značajnim mjestom u životopisu svakog ko je tamo radio. Samo najbolji su stizali na Željavu koja je, kao i Batajnica, bila aerodrom dežurnog tipa, s 24-satnim radom. Svi pripadnici baze imali su riješeno stambeno pitanje – svi pripadnici objekta stanovali su sa svojim obiteljima u Bihaću gdje je jedna gradska četvrt (’’Harmani’’) bio napravljen za potrebe aerodroma.

AGRESIJA I KONAČAN KRAJ

Kada se vojno-politička i sigurnosna situacija u Jugoslaviji toliko pogoršala da je bilo očigledno da će se aerodrom naći u bezizlaznom okruženju, s opasnošću da padne u neželjene ruke i bude iskorišten protiv onoga ko ga je do tada koristio, donesena je odluka da se on uništi. To je učinjeno 16. maja 1992. godine u pet sati i 30 minuta, s 50-ak tona eksploziva.

 

Piste su minirane u razmacima od 50 do 100 metara, u cik-cak rasporedu tako da se više nikada ne bi mogle koristiti za polijetanje aviona. Toga dana uništen je jedan od najmodernijh vojnih objekata u Europi vrijedan više od šest milijardi dolara.

Nastavi čitati

USK

Velika Kladuša: U Todorovu provaljena džematska kuća

Published

on

By

U naselju Todorovo, općina Velika Kladuša došlo je do provale u džematsku kuću.

Prema informacijama koje smo dobili, ulazna vrata kuće su oštećena, a jedan od prozora je razbijen, što sugerira nasilno i neovlašteno ulazak u objekt.

Policija je obaviještena o ovom incidentu i trenutno tragaju za počiniteljima. Detalji o eventualno ukradenim predmetima iz kuće još nisu poznati.

Nastavi čitati

Najčitanije