Connect with us

BiH

Dodik: U narednih godinu, dvije jača autonomija ili nestanak (VIDEO)

Published

on

“Na nivou Bosne i Hercegovine dešavaju se stvari koje su vidljive, gdje se, zbog naraslog bošnjačkog oportunizma i nacionalizma, pokušava rušiti ustavni poredak i institucije dovesti do apsurda”, ovo je, između ostalog, istakao član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Milorad Dodik obrazlažući razlog za zatraživanje posebne sjednicu Narodne skupštine Republike Srpske o zaštiti vitalnog interesa.

Kako je u uvodnoj riječi istakao, na posljednjoj sjednici Predsjedništva Bosne i Hercegovine bio je protiv odluka koje su štetne po interese Republike Srpske, u čemu mu je uporište bilo i mišljenje Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske.

“Vjerujem da ćemo potvrditi jedinstvo u odbrani interesa Republike Srpske. Pokretanje vitalnog intersa u skladu je sa Ustavom i uvijek ću se voditi interesima i pravima Republike Srpske, uvažavajući mišljenje njenih institucija”, dodao je Dodik.

Osvrnuo se i na zaključke Narodne skupštine Republike Srpske sa sjednice održane 1. februara u kojima je precizirano da da član Predsjedništva Bosne i Hercegovine iz Republike Srpske prije svake sjednice dostavi sve materijale predsjednici Republike Srpske, a radi zauzimanja stavova u adekvatnom vremenskom roku, što, kako je rekao, redovno čini.

Mehanizam zaštite vitalnog interesa Dodik je pokrenuo na Odluku o odobravanju zaključivanja Memoranduma o razumijevanju između Centralne izborne komisije Bosne i Hercegovine i Misije Organizacije za evropsku bezbjednost i saradnju u Bosni i Hercegovini (OEBS BiH), ali CIK-a Bosne i Hercegovine i Državne izborne kancelarije Mađarske.

“Predmetnim Memorandumom o razumijevanju između Centralne izborne komisije Bosne i Hercegovine OEBS-a, ozbiljno se narušavaju zakonom ustanovljeni standardi i načela u radu Centralne izborne komisije. Članovima 1. i 2. Memoranduma predviđeno je da će CIК BiH dozvoliti Misiji OEBS-a u BiH imenovanje jednog ili više predstavnika koji će prisustvovati sjednicama CIК-a u svojstvu posmatrača, sa pravom obraćanja. Takođe ovim Memorandumom se Centralna izborna komisija obavezuje da će o svim svojim aktivnostima informisati Misiju OEBS-a uz obavezu dostavljanja materijala potrebnih za održavanje sjednice Centralne izborne komisije”, naveo je Dodik ističući kako je osim navedenog nepobitna činjenica da izbore u Bosni i Hercegovini sprovode članovi CIK-a čijim su imenovanjem drastično prekršene odredbe Izbornog zakona BiH, među kojima je naglasio članove 2.3. i 2.5. i Poslovnika, “što za posljedicu ima ozbiljno narušavanje integriteta izbornog procesa i dovodi u pitanje održavanje slobodnih i demokratskih izbora u zemlji kao i sprovođenje izborne volje građana”.

“Iz pomenutih članova Izbornog zakona jasno proizilazi da su lica imenovana u sastav CIК-a imenovana suprotno ovom zakonu, jer su bili kandidati na izborima, imaju usku povezanost sa strankama i političkim liderima, a takođe ne posjeduju iskustvo u provođenju izbora što je uslov za njihovo imenovanje”, rekao je Dodik.

O tri tačke dnevnog reda koje se tiču obrazovanja i testiranja učenika u školama, a na koje je pokrenut mehanizam vitalnog interesa, Dodik je rekao kako predstavljaju prenos nadležnosti.

“Obrazovanje je u nadležnosti entitetskih institucija i kantona koje ga organizuju i sprovode na svojoj teritoriji. Ističem kao član Predsjedništva da institucije Vlade Republike Srpske ne vide ništa sporno da se u našim školama vrše istraživanja, ali u pomenutim sporazumima navedeno nije slučaj”, rekao je Dodik koji je zatražio podršku narodnih poslanika za osporavanja odluka donesenih bez konsenzusa u Predsjedništvu Bosne i Hercegovine.

Na kraju je odredio svojevrstan vremenski rok u kojem će biti poznata sudbina ovog bh. entiteta.

“Mislim da će u narednih godinu ili dvije dana RS ojačati autonomija ili je možda uopšte neće biti”, poručio je Dodik.

N1

BiH

Zastupnici NES-a u Parlamentu FBiH uputili inicijativu da najniža penzija iznosi minimalno 700 KM

Published

on

By

Nakon što su propali pregovori penzionera i Vlade Federacije Bosne i Hercegovine, Klub zastupnika Narodnog evropskog saveza (NES) BiH u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH podnio je inicijativu kojom bi najniža penzija iznosila 700 KM.

U obrazloženju se navodi da je u FBiH u julu 2024. godine broj penzionera iznosio 450.169. Od ukupnog broja penzionera 252.000 penzionera prima minimalnu penziju. To znači da 56 posto penzionera živi na ivici siromaštva.

Najniža penzija u Federaciji uvećana je u aprilu 2024. godine za 6,5 posto tako da je sa 565,18 KM uvećana na 573,53 KM, a zajamčena penzija s 674,52 KM na 684,48 KM.

Inicijativa

Sindikalna potrošačka korpa koju je Savez samostalnih sindikata BiH izračunao za mjesec juli 2024. godine iznosi 2.977,80 KM. Pošto se radi potrošačkoj korpi za četveročlanu porodicu onda proizilazi da je za jednog člana potrebno 744 KM za podmirenje osnovnih životnih potreba.

Ako uporedimo potrošačku korpu i visinu minimalne penzije vidjet ćemo da minimalna penzija za penzionera koji živi sam pokriva tek 77 posto potrošačke korpe, dok za penzionera koji ima još jednog člana domaćinstva bez redovnih primanja, pokrivenost potrošačke korpe sa visinom penzije iznosi tek 38 posto. Zbog toga iniciramo donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju Federacije, kojim će se utvrditi najniža penzija za 2025. godinu u iznosu od 700 KM. To bi značilo povećanje najniže penzije za 22 posto.

Također je potrebno istim zakonom utvrditi usklađivanje penzija sa prosječnom platom u Federaciji Bosne i Hercegovine, što znači da će se penzije isplaćivati u uvećanim procentima koji će pratiti procente uvećanja prosječne plaće. Tako bi izbjegli sramotan odnos prema penzionerima i njihovo ponižavanje, jer se plate povećavaju u znatno većem iznosu od povećanja penzija, saopćili su z NES-a.

Nastavi čitati

BiH

Moamer Kasumović osuđen za bludničenje nad maloljetnikom: Dobio godinu zatvora koju je otkupio

Published

on

By

Glumac Moamer Kasumović osuđen je na godinu dana zatvora zbog krivičnog djela bludničenje nad maloljetnikom, potvrđeno je za Klix.ba iz Tužilaštva Kantona Sarajevo.

“Na osnovu evidencija Tužilaštva KS informiramo vas da se protiv navedene osobe vodio postupak zbog krivičnog djela bludne radnje koji je pravosnažno okončan pred Općinskim sudom u Sarajevu. Oglašen je krivim i osuđen na kaznu zatvora u trajanju od jedne godine”, potvrđeno je za Klix.ba iz Tužilaštva Kantona Sarajevo.

Ovu informaciju prvi je objavio Raport koji navodi da je nakon predstave Beogradskog narodnog pozorišta “Tiho, tiše”, koja je izvedena u sklopu 6. Sarajevo Festa 16. septembra, u Narodnom pozorištu Sarajevo, upriličen razgovor o predstavi koja govori o vršnjačkom nasilju.

Pišu da je tokom tog razgovora iz publike ustao mladić te šokirao sve svojom izjavom. On je, između ostalog, rekao da je bio žrtva pedofilije kada je imao 14 godina, a da je počinilac poznati glumac. Iz publike su ga pitali o kome se tačno radi, na šta je mladić odgovorio – Moameru Kasumoviću (43).

Slučaj se dogodio 2021. godine, a nakon toga je uslijedila prijava i sudski proces koji je rezultirao presudom u kojoj je Kasumović dobio godinu dana zatvora.

S obzirom da zakon dopušta da se može “otkupiti” do godine zatvora (jedan dan oko 100 KM), pretpostavlja se da je bh. glumac to i učinio zbog čega nikada nije otišao iza rešetaka. Raportu iz Općinskog i Kantonalnog suda nisu željeli govoriti o ovom slučaju.

Nastavi čitati

BiH

Parlamentarcima je najbolje: Na posao ne dolaze, a primaju platu i do 7.000 KM

Published

on

By

Moto naših političara je da se ništa ne uradi, a to ništa dobro naplati. Uprkos tome najplaćeniji su u regiji jer oni platu ne zarade, već je dobiju na poklon

Plate naših “izabranika”, političara, ministara, zastupnika, premijera su i do šest puta veće u odnosu na prosječna primanja građana. Iako zvuči nerealno, oni nemaju nikakvu odgovornost za rad, nerad, ispunjeno, neispunjeno. Plate su tu bez obzira na njihovu efikasnost.

Radio, ne radio

Prema podacima CIN-a, plata Denisa Bećirovića, kao člana Predsjedništva, iznosi 6.491 KM. Željka Cvijanović ima čak 6.636 KM, dok je “najskromniji” Željko Komšić sa 6.183 KM. Na jednako visokoj nozi žive i poslanici u Parlamentarnoj skupštini BiH, koji u zbiru (komisije, putovanja) imaju primanja približno 6.000 KM mjesečno. Visoku platu od 6.569 maraka ima i predsjedavajuća Savjeta ministara BiH Borjana Krišto, dok ministri na nivou BiH imaju plate otprilike 5.600 KM. Kako se spuštamo prema nižim nivoima vlasti, tako i plate funkcionera padaju. Milorad Dodik nije objavio podatak o tome kolika mu je plata kao predsjednika RS-a, ali ona je u prošlom mandatu na ovoj funkciji (2014-2018) iznosila gotovo 5.000 KM. Radovan Višković, kao premijer RS-a, ima bruto platu od 4.700 KM. Ministri u entitetu RS, s druge strane, imaju plate u prosjeku 3.480 KM. Nešto skromniju platu ima premijer Federacije Nermin Nikšić koja doseže približno 3.500 KM. Identična primanja ima i Lidija Bradara kao predsjednica entiteta. Kada je riječ o zastupnicima u Parlamentu FBiH, njihove plate kreću se između 3.500 i 4.000 KM.

Sociolog Esad Bajtal odavno je shvatio da moralni integritet kod većine onih koji su u BiH političari ne postoji.

Esad Bajtal: Plata bi se morala zaraditi

– Već ne znam treba li o tome išta misliti, je li to očigledno, dakle, sama činjenica da te paralele pokazuju to što pokazuju dovodi u pitanje moralni moment onoga što se ovdje zove plata. To bi moralo da se mijenja, a prije svega u jezičkoj ravni. Kad bi se to zvalo zarada, kad bi se plata zvala zarada, pitanje je da li bi nezarađeno moglo da se isplaćuje kao zarada na taj način na koji se isplaćuju plate, tako apsurdno, paradoksalno, neshvatljivo, iracionalno, kaže Bajtal.

Iz BiH se ne odlazi. Odavde se bježi. U takvoj atmosferi naravno da mogu raditi to što rade, smatra Esad Bajtal

Dodaje kako se to pokazalo “na brojnim sjednicama, analizama učinaka u prošlim godinama, donesenih zaključaka, zakona ovoga ili onoga…”

Nastavi čitati

Najčitanije