Connect with us

BiH

Nema sankcija: “Nagrada” za falsifikovanje diplome u BiH ostanak na radnom mjestu

Published

on

“Ispada da je ovo krivično djelo vrlo isplativo, kazne nisu ‘odvraćajućeg karaktera’ i one daju poruku isplativosti”, kaže za RSE Damjan Ožegović iz Transaprency International BiH

Zaposlenje sa falsifikovanom diplomom nije rijetka pojava na području Kantona Sarajevo. Pokazuju to podaci do kojih je došao Ured za borbu protiv korupcije ovog kantona.

I ne samo to. Nakon što se utvrdi da neko ima falsifikovanu diplomu, ostaje zaposlen.

Ova pojava registrovana je u preduzećima, ustanovama, školama, domovima zdravlja, bolnicama, zavodima.

Revizija diploma je započela prije šest godina u Bosni i Hercegovini.

“Ono što posebno zabrinjava je da poslodavci i nakon što je Ured postupao, odnosno Tužilaštvo nepobitno utvrdilo da se radi o krivotvorenoj ispravi, zadržavaju uposlenike u javnom sektoru, umjesto da im daju otkaz”, kaže za Radio Slobodna Evropa (RSE) šef Ureda za borbu portiv korupcije Erduan Kafedžić.

Do sada je provjerom više od 15.000 diploma zaposlenih u javnom sektoru na području KS otkriveno 106 falsifikovanih diploma, a od tog broja četiri su sa visokom školskom spremom, dok se ostale odnose na srednju stručnu spremu.

Revizijom u entitetu Federaciji BiH utvrđene su 92 krivotvorene diplome uposlenih u institucijama, zavodima, agencijama i preduzećima.

Revizijom su bili obuhavćeni imenovani dužnosnici, te državni službenici.

U Republici Srpskoj nisu pokretane posebne provjere diploma u javnom sektoru.

Ko radi s falsifikovanim diplomama u BiH?

Od onih koji rade u Bosni i Hercegovini sa falsifikovanim diplomama je direktor biblioteke za slijepa i slabovidna lica BiH, Sakib Pleh. On je prošle godine osuđen na uslovnu kaznu od godinu i po zbog krivotvorenja diplome.

Pleh je prema navodima presude iz jula prošle godine optužen da je falsifikovao diplomu završenog pravnog fakulteta u Crnoj Gori kako bi se prijavio na konkurs za predsjednika školskog odbora jedne sarajevske osnovne škole.

S istom diplomom se 1996. godine zaposlio prvo kao pravnik, pa sekretar, a 2003. godine i kao direktor biblioteke, bez ikakvih prepreka.

I danas je Pleh direktor te biblioteke bez obzira što posjeduje falsifikovanu diplomu.

Diploma sa pravnog fakulteta, prema navodima iz presude, tada nije dovedena u pitanje do konkursa 2018. godine.

“Optuženom nije stavljeno na teret korištenje predmetne diplome na dan 1.10.1996. godine kada se prvi puta zaposlio na osnovu očigledno iste diplome, nego dan kada je tu istu diplomu, odnosno njenu ovjerenu kopiju, koristio prilikom prijave na ranije pomenuti javni oglas”, navedeno je, između ostalog, u presudi iz 2022. godine.

Sakib Pleh nije odgovarao na pozive ni na upit Radija Slobodna Evropa.

Pored Pleha i kod određenog broja radnika Kantonalnog javnog komunalnog preduzeća “Rad” su provjerama Ureda za borbu portiv korupcije KS utvrđene falsifikovane diplome.

Oni su i dalje zaposleni u tom preduzeću i obavljaju poslove, navode za RSE iz KJKP “Rad”.

Kažu da im za te poslove na kojima rade “diplome nisu potrebne”.

“Riječ je o radnicima koji imaju više priloženih diploma na osnovu kojih ispunjavaju posebne uslove za obavljanje poslova. Trenutno, pet radnika obavlja poslove sa diplomama za koje je nastupila zastara krivičnog gonjenja”, kažu iz “Rada”.

U Kantonalnom javnom komunalnom preduzeću “Rad”, prema podacima Ureda za borbu protiv korupcije Kantona Sarajevo, navedeno je kako 23 uposlenika ovog preduzeća posjeduje falsifikovane diplome.

Riječ je o diplomama srednje stručne spreme i uposlenicima koji su bili ili su angažovani kao “vozači, čuvari, inkasanti”.

 

Iz ovog preduzeća za RSE dodaju kako još nisu dobili niti jednu presudu nadležnih sudova koje se odnose na falsifikovane diplome za radnike preduzeća.

Dodaju da su dobili nekoliko obavještenja Ureda za borbu protiv korupcije KS u kojima je navedeno da se neće voditi istraga protiv pojedinih uposlenika zbog, kako kažu, “zastare predmeta”.

I u Domu zdravlja Kantona Sarajevo zaposleno je 13 osoba sa falsifikovanim diplomama, navedeno je u podacima Ureda za borbu protiv korupcije Kantona Sarajevo.

Na upit o ovom slučaju nisu odgovorili za RSE iz Doma zdravlja Kantona Sarajevo.

Istovremeno, u Kantonalnoj bolnici u Zenici otkriveno je 11 uposlenika sa krivotvorenim diplomama o čemu je upoznato i nadležno tužilaštvo.

Riječ je o diplomama srednje i osnovne škole.

‘Falsifikovane’ diplome iz poslijeratnog perioda?

Erduan Kafedžić, šef Ureda za borbu protiv korupcije Kantona Sarajevo, za RSE kaže kako su diplome, koje su bile predmet provjera, uglavnom, falsifikovane u poslijeratnom periodu.

Dodaje da su tokom provjera nailazili i na opstrukcije.

“Imamo i sve veći broj advokata koji ne propituju da li neko ima falsifikovanu diplomu, nego da li Ured za borbu protiv korupcije KS ima nadležnost da provjerava diplome”, kaže Kafedžić.

Naglašava i kako poslodavci u javnom sektoru traže prostor da “kroz izmjenu sistematizacije zadržavaju radnike s falsifikovanim diplomama”.

“Neko ko je radio sa srednjom stručnom spremom (SSS), kad su utvrdili da ima falsifikovanu diplomu, promijenili su sistematizaciju i na to radno mjesto stavili nekog sa osnovnom školom i to lice de facto ostaje u preduzeću kao zaposleno lice”, kaže Kafedžić.

Najčešće su se prema podacima Ureda za borbu protiv korupcije KS “lažne diplome” koristile za zanimanja vozača, automehaničara, autoelektričara, mašinskog tehničara, te ekonomiste.

Šta kažu pravosudne institucije?

U državnom, entitetskim, ali i pojedinim kantonalnim tužilaštvima postoji više predmeta koji se odnose na nezakonitosti povezane sa izdavanjima diploma visoko-školskih ustanova i srednjih škola širom Bosne i Hercegovine.

U Tužilaštvu Bosne i Hercegovine aktivan je predmet kodnog naziva “Klaster”, u kojem je uhapšeno više osoba zbog nezakonitog trgovanja diplomama.

Dosadašnjom istragom u ovom predmetu uhapšeno je više uposlenika i visokih zvaničnika sa privatnih univerzitetskih ustanova u Bosni i Hercegovini.

Tokom akcije, ukupno je pronađeno i oduzeto više od 200 hiljada eura.

Istovremeno, tužilaštvo Unsko-sanskog kantona podiglo je više optužnica zbog krivotvorenja diploma, dok je tužilaštvo Zeničko – dobojskog kantona od maja do danas dobilo više dopisa iz Kantonalne bolnice u Zenici koji su provjerama utvrdili da 11 radnika te bolnice imaju lažne diplome.

“Na osnovu tih dopisa, formirano je 11 predmeta. Osam je u radu i provjeravaju se navodi iz prijave, za dva predmeta je otvorena istraga”, rečeno je iz Tužilaštva ZDK za RSE.

I Tužilaštvo Kantona Sarajevo radi na predmetima koji se odnose na falsifikovane diplome.

Podignuto je 12 optužnica, u dva predmeta su donesene uslovne kazne, dok je 26 predmeta u radu, kažu za RSE iz Tužilaštva Kantona Sarajevo.

Prema Krivičnom zakonu Federacije BiH, kazna za krivotvorenje službene isprave (diplome) se kreće od šest mjeseci do pet godina zatvora.

U entitetu Republika Srpska kazne su od tri mjeseca do pet godina, s tim da za izradu, nabavljanje, posjedovanje, prodaju ili davanje na upotrebu sredstava za falsifikovanje isprava, počinilac može biti i novčano kažnjen.

Ko vrši provjere diploma u BiH?

Provjere diploma prvo vrše kantonalne uprave za inspekcijske poslove, kojih ima deset na području Federacije BiH, te jedna entitetska.

Izuzetak je Tuzlanski kanton, u kojem je za provjeru diploma nadležno Ministarstvo obrazovanja tog kantona.

U entitetu Republika Srpska nadležnost za provjeru diploma ima Ministarstvo obrazovanja i kulture.

Rektorat Univerziteta u Sarajevu, također, nadležan je za provjeru diploma koje izdaju javni univerziteti u Bosni i Hercegovini.

BiH ima devet javnih univerziteta i oko 100 privatnih fakulteta.

Od 2016 godine do danas Rektorat UNSA je provjerio više od 22 hiljade diploma zaposlenih na Univerzitetu u Sarajevu.

Bilo je i zahtjeva institucija, kako je rekao za RSE rektor Rifat Škrijelj, za pojedinačnim provjerama diploma određenih osoba.

Od 22 hiljade provjerenih diploma, otkriveno je 30 “lažnih”, ne na Univerzitetu već izvan, kaže Škrijelj.

“Neko je zloupotrijebio diplomu nekog kandidata koji je stekao diplomu na Univerzitetu, pa je napravio sebi svoju, takvih smo slučajeva imali, sve smo proslijedili nadleženim tužilaštvima”, dodaje Škrijelj, te naglašava da niti jedna od tih diploma koje je izdao Univerzitet u Sarajevu nije bila nezakonito stečena.

Iz Transparency International u Bosni i Hercegovini za RSE kažu kako je prisutnost sve većeg broja falsifikovanih diploma u Bosni i Hercegovini odraz “slabosti obrazovanog sistema, te institucija koje bi trebalo da vrše nadzor nad obrazovnim institucijama”.

“Ispada da je ovo krivično djelo vrlo isplativo, kazne nisu ‘odvraćajućeg karaktera’ i one daju poruku isplativosti”, kaže za RSE Damjan Ožegović iz Transaprency International BiH.

Kako se utvrđuje da je diploma falsifikovana?

Diploma sadrži osnovne informacije o završenom ciklusu studija, stečenom zvanju odnosno tituli i ostvarenom uspjehu studenta/učenika u toku školovanja.

Diploma se štampa na jednom od jezika koji su u zvaničnoj upotrebi u Bosni i Hercegovini. Sadržaj i izgled diplome preciznije se uređuju pravilnikom koji donosi Ministarstvo obrazovanja.

Originalna diploma mora da sadrži osnovne podatke studenta, njegovo ime i prezime te broj diplome.

“Pod tim brojem ne mogu biti dvije diplome, on je vezan za ime kandidata kojem je izdata ta diploma, to su personalni podaci i oni čine glavni dio diplome. Ako neko falsificira diplomu i napiše svoje ime, istog momenta se utvrdi da ta diploma nije izdata na to ime i za to je važan taj broj diplome”, kaže za RSE rektor Sarajevskog univerziteta Rifat Škrijelj.

Dodaje i kako se provjere diploma utvrđuju samo kroz matične knjige u kojima se vode svi studenti koji se školuju, te da se na osnovu te matične knjige može utvrditi validnost diplome.

Na isti način se, osim univerzitetske diplome, utvrđuje validnost i diploma srednjih i osnovnih škola u Bosni i Hercegovini.

BiH

Vojin Mijatović: Od 1. januara nijedan poslodavac u FBiH neće moći isplatiti manje od 1.200 KM

Published

on

By

Zamjenik premijera Federacije BiH i federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta Vojin Mijatović izjavio je danas da od 1. januara naredne godine nijedan poslodavac u Federaciji BiH neće moći isplatiti primanja manja od 1.200 KM.

“Ono što je tačno je da od 1. januara naredne godine minimalna plaća neće biti 1.000 KM ali nijedan poslodavac u FBiH neće moći da isplati ispod 1.200 KM. Ne samo da smo ispunili tu famoznu 1.000 KM, nakon stupanja na snagu uredbe, nadamo se do kraja ove godine, neće moći dobiti ispod 1.200 KM – tvrdi Mijatović.

Mijatović je naveo da će, nakon usvajanja Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o dohotku FBiH u Parlamentu, Vlada na prvoj narednoj sjednici usvojiti Uredbu o obaveznim mjesečnim primanjima radnika u FBiH kojom će to biti regulisano.

Dodao je da su procjene pokazale da se na crnom tržištu u FBiH gube milijarde KM i da će stupanje na snagu Zakona o fiskalizaciji finansijskih transakcija u Federaciji BiH polovinom 2025. značiti kraj za one poslodavce koji ne izdaju fiskalne račune.

Mijatović je istakao da će to značiti dodatne prihode za Federaciju BiH koji bi trebali nadoknaditi pad zbog smanjenja doprinosa ali i stvoriti rezervu za razvojnu komponentu budžeta.

Pojasnio je da se ova Vlada FBiH zadužuje u skladu sa prihodovnom stranom okvira budžeta za ovu godinu, a da je trogodišnji plan zaduženja po kojem sad rade usvojila Vlada koju je vodio Fadil Novalić.

Kraljević: Zakon o fiskalizaciji transakcija u cilju suzbijanja utaje poreza

Dopremijer Federacije BiH i federalni ministar financija Toni Kraljević kazao je danas nakon sjednice Vlade Federacije Bosne i Hercegovine da utvrđeni Nacrt Zakona o fiskalizaciji transakcija ima za cilj suzbijanje utaje poreza, maksimalno minimiziranje tog neformalnog tržišta, kao i suzbijanje nelojalne konkurencije.

– Ako vi fiskalizirate, vaš komšija se bavi istim biznisom i ne fiskalizira, može biti cjenovno povoljniji u  odnosu na vas, što znači nelojalna konkurencija – pojasnio je.

Kraljević je govorio i o edukativnoj komponenti, definiranju i animiranju potrošača i podizanju svijesti, te o važnosti preuzimanja računa, a isto tako i o unaprjeđenju postupaka  samog poreznog nadzora.

Napomenuo je da će implementacija tog zakona omogućiti elektronsko evidentiranje podataka,  što znači i da donosi novost koja se zove Centralna platforma za fiskalizaciju.

Dodao je da njome upravlja Porezna uprava FBiH,  koja je kolektor i posrednik svih podataka koje dolaze  iz elektronskih fiskalnih sistema, što maksimizira i nadzor i kontrolu te sprječava poreznu utaju.

– Naravno, krajnji cilj je poboljšanje naplate javnih prihoda, odnosno punjenje prihodovne strane  budžeta, ali i discipliniranje cijelog tog sistema – kazao je.

 

Osvrnuo se i na dopune Zakona  porezna na dohodak, kojim s omogućava  izuzeće dijela prihoda od poreznog opterećenja, kako bi se dala mogućnost poslodavcima da svoje zaposlenike mogu honorirati  kroz dio bez porezne presije.

– Taj zakon je temporalnog karaktera, nadam se da će to biti od 1. januara do 31. decembra 2025. godine. Temporalnost ovog zakona jasno upućuje na opredijeljenost Vlade FBiH na kompletiranje onoga što nazivamo porezna reforma, a što smo danas krenuli sa online fiskalizacijom – objasnio je Kraljević.

“Penzioneri neće biti taoci usvajanja budžeta”

Na kraju je još dodao da penzioneri neće biti taoci usvajanja budžeta te da je iz ušteda kreirana akumulacija iz koje će biti isplaćena jednokratna pomoć za penzionere.

Postojeći sistem fiskalizacije baziran na Zakonu o fiskalnim sistema iz 2009. godine, koji se implementira od 2010. do 2011. godine.

–  I kada se okrenemo unazad 15 godina, možete zamisliti koliko je, u tehničko-tehnološkom smislu, evoluiranju, razvoju informacijskih  tehnologija i digitalnom poslovanju, postojeći pravni okvir postao tijesan i kompatibilan sa svim tim tehnološkim iskoracima – kazao je ministar Kraljević te dodao da je aktuelna Vlada FBiH fiskalnu reformu nametnula kao prioritet.

Dodao je da ovo danas ne bi mogli nazvati set fiskalnih zakona, s obzirom da je fiskalna reforma najsloženija reforma u svakoj državi, te da je to proces, a da svaki proces ima svoje etape.

– Ovo je prva faza u tom procesu – zaključio je ministar finansija FBiH Toni Kraljević.

FENA
Nastavi čitati

BiH

Kraj sušnog perioda: Dijelove BiH će pogoditi obilnije padavine, stiže i zatopljenje

Published

on

By

U Bosni i Hercegovini danas će biti oblačno i hladno, a na jugu pretežno sunčano i toplije. Poslije podne se očekuje naoblačenje koje će uvečer donijeti slabu kišu.

U noći na četvrtak padavine će jačati na jugu i jugoistoku, kiša se očekuje u nižim predjelima, a snijeg u brdsko-planinskim.

Puhat će slab do umjeren vjetar, sjeverni i sjeveroistočni.

Jutarnja temperatura vazduha iznosit će od minus dva do četiri, na jugu do šest, u višim predjelima od minus pet, a najviša dnevna od pet do 11, na jugu do 16, u višim predjelima od dva stepena.

BHmeteo: od vikenda toplije

Kako javlja BHmeteo, danas slično vrijeme kao i jučer, a u četvrtak i petak premještanjem još jedne visinske ciklone oko naših krajeva uslijedit će porast oblačnosti u cijeloj zemlji uz koji će samo rijetko biti slabijih padavina.

U nizinama kiša, a u višim krajevima malo snijega. Bez veće promjene u temperaturi, ostaje hladno u većem dijelu zemlje uz ispodprosječne temperature. Jače i lokalno obilnije padavine će se zadržati južnije od naše zemlje tih dana.

Hladniji period koji nas prati skoro od početka novembra će se završiti u subotu 16. novembra. Od subote strujanja okreću na jugozapadna donoseći više sunčanog vremena i osjetnije zatopljenje.

Od nedjelje i početkom sljedeće sedmice dnevne temperature će u mnogim mjestima biti između 15 i 20 stepeni.

Početkom sljedeće sedmice jačanje južnog vjetra i ulazak u nestabilan period koji će najviše padavina donositi Hercegovini i jugozapadu Bosne. Tako će se prekinuti ovaj izrazito sušan period koji u mnogim mjestima traje već više od mjesec dana.

Prognoza FHMZ-a za naredne dane

četvrtak pretežno oblačno vrijeme. Prije podne u Hercegovini slaba kiša, a na istoku i jugoistoku Bosne slab snijeg ili susnježica. Vjetar slab sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od -3 do 4, na jugu do 8, a dnevna od 2 do 8, na jugu do 14 °C.

petak pretežno oblačno vrijeme. Poslije podne kiša u Hercegovini, a tokom noći u većini područja. Vjetar slab istočni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od -3 do 3, na jugu do 8, a dnevna od 2 do 8, na jugu do 14 °C.

subotu pretežno oblačno vrijeme. U prvom dijelu dana kiša u većem dijelu zemlje, a na planinama snijeg. Poslije podne slaba kiša u Hercegovini, na istoku i jugoistoku Bosne. Vjetar slab u Hercegovini i na jugozapadu Bosne jugozapadni, a u ostatku zemlje sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od 0 do 6, na jugu do 8, a dnevna od 4 do 10, na jugu do 12 °C.

Nastavi čitati

BiH

Penzioneri koji imaju zagarantovanu penziju dobit će po 50 KM, oni sa penzijom preko 1.000 KM neće dobiti ništa

Published

on

By

Vlada Federacije BiH donijela je uredbu kojom će penzioneri u FBiH dobiti jednokratnu pomoć od 50 KM i 100 KM, zavisno od visine penzije. Penzioneri koji imaju penzije preko 1.000 KM neće dobiti pomoć.

U Federaciji BiH je 451.000 penzionera od kojihnajviše onih sa najnižom penzijom koja iznosi 573 KM. Penzioneri koji primaju penzije u visini do 685 KM, a što predstavlja zajamčenu penziju primit će jednokratnu pomoć u iznosu od 100 KM. Penzioneri koji imaju primanja između 680 i 1.000 KM dobit će 50 KM.

Iznos je daleko od obećanog, a dio penzionera će biti u potpunosti zaobiđen u smislu dodjele jednokratne pomoći.

Federalni ministar rada i socijalne politike FBiH Adnan Delić ranije je kazao da će se visina jednokratne pomoći kretati između 100 do 200 KM. On je kazao da će penzioneri koji primaju penziju u visini do 1.000 KM trebali dobiti do 200 KM, a oni sa primanjima preko tog iznosa 100 KM jednokratne pomoći, piše Istraga.

To je bio i zahtjev Savez penzionera da se penzionerima koji imaju penzije do 1.000 KM isplati 200 KM, a onima iznad po 100 KM.

Sredstva će se osigurati iz Budžeta FBiH za 2024. godinu.

Nastavi čitati

Najčitanije