Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

Ko je bio Henry Kissinger? Od jevrejskog dječaka koji je pobjegao od nacista do nobelovca

Published

on

Henry Kissinger, često opisan kao jedan od najuticajnijih američkih diplomata i državnika, rođen je 27. maja 1923. godine u Fürthu, Njemačka. Njegovo ime je postalo sinonim za globalnu diplomatiju, a njegova karijera je obuhvatila period velikih međunarodnih promjena i izazova.

Kissingerova porodična prošlost bila je oblikovana Drugim svjetskim ratom i nacističkim progonom Jevreja. S porodicom se preselio u Sjedinjene Američke Države 1938. godine, gdje je započeo svoje visoko obrazovanje na Harvardu. Njegova intelektualna snalažljivost i analitički pristup brzo su ga izdvojili kao obećavajućeg mladog stručnjaka u oblasti međunarodnih odnosa.Prvi značajan korak u njegovoj karijeri bio je dolazak na poziciju savjetnika za nacionalnu sigurnost pod predsjednikom Richardom Nixonom 1969. godine. Tokom svog mandata, Kissinger je igrao ključnu ulogu u oblikovanju američke vanjske politike tokom hladnog rata. Njegova sposobnost donošenja teških odluka i vođenja diplomatskih pregovora dovela ga je do ključnih trenutaka, uključujući vođenje politike detanta između SAD-a i Sovjetskog Saveza.

Jedan od najpoznatijih trenutaka u Kissingerovoj karijeri bio je potpisivanje “SALT I” sporazuma o kontroli naoružanja 1972. godine, što je predstavljalo pokušaj smanjenja nuklearnih tenzija između dviju supersila. Njegova uloga u pregovorima o Vijetnamskom miru i potpisivanju sporazuma u Parizu 1973. godine također je ostavila dubok pečat na međunarodnim odnosima.

Nobelova nagrada za mir, koju je Kissinger primio 1973. godine, bila je priznanje njegovim naporima u postizanju sporazuma i smanjenju vojnih sukoba. Međutim, ista nagrada doživjela je kritike zbog vojnih operacija koje su prethodile diplomatskim postignućima, poput bombardovanja Kambodže tokom vijetnamskog rata.

Nakon svog vremena u Bijeloj kući, Kissinger je nastavio svoju karijeru kao diplomata, služeći kao državni sekretar pod predsjednikom Geraldom Fordom. Njegova uloga u postizanju sporazuma između Izraela i Egipta (Camp Davidski sporazumi) 1978. godine dodatno je produbila njegov ugled kao mirnodopskog pregovarača.

Međutim, Kissingerova karijera nije bila bez kontroverzi. Kritičari su ga optuživali za podržavanje diktatorskih režima u cilju očuvanja američkih interesa, dok su drugi osporavali etičke aspekte njegovih postupaka u vođenju spoljne politike, piše Klix.

Uprkos kontroverzama, Henry Kissinger ostaje važna figura u svjetskoj diplomaciji, čije su odluke i postignuća oblikovali međunarodnu scenu tokom ključnih trenutaka 20. vijeka.

Kissinger je, podsjećamo, preminuo u srijedu u svom domu u Connecticutu u dobi od 100 godina, objavila je konzultantska kompanija Kissinger Associates.

Svijet / Zanimljivosti

Veljko Ražnatović: Bošnjaci, Srbi, Crnogorci… Svi smo djeca jedne iste majke

Published

on

By

Veljko Ražnatović, sin ratnog zločinca Željka Ražnatovića Arkana i “pevaljke” Svetlane Ražnatović, podijelio je na društvenim mrežama objavu koja je odjeknula u BiH, Hrvatskoj i Crnoj Gori.

Ražnatović junior, koji se u slobodno vrijeme bavi lažnim boksom, napisao je na Instagramu:

“Dijele se Srbi na komade. Jedan kaže: Ja sam Crnogorac! Drugi Bokelj ili Ercegovac. Treći opet da je Bošnjak kaže, Dalmatinac ili Vojvođanin, Srbijanac ili Staro-Srbin. Svi smo djeca jedne iste majke!”.

Raport

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Braća iz BiH osuđena zbog napada na njemačke policajce

Published

on

By

Državljani Bosne i Hercegovine S.H. (17) i M.H. (20) proglašeni su krivim danas u sudu u Kelnu zbog napada na njemačke policajce, od kojih je jedan bio teže povrijeđen.

Zbog mladosti, njih dvojica su dobila relativno blage kazne: stariji je dobio 40 sati društveno—korisnog rada, dok je mlađi dobio samo upozorenje.

A, sve se desilo još avgusta, 2023. godine kada je policija zaustavila romsku porodicu iz BiH. Kako nisu imali obavezno osiguranje za automobil, policija je počela da piše prijavu, ali su se braća usprotivila i napala policajce. U cijeli incident uključili su se i ostali članovi porodice: još jedan brat, sestra i majka. Jedan policajac je teže povrijeđen.

On je danas i svjedočio na sudu, rekavši im da mu sada ne treba njihovo izvinjenje:

“Kad se niste sjetili za ovih 10 mjeseci, ne trebate ni sada. Meni to sada više ništa ne znači”, rekao je policajac.

Inače, kuriozitet ovog slučaja jeste da je i majka trebala biti optužena, ali ona je u to vrijeme već imala jednu aktivnu presudu.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Vučić umislio da je “mala Srbija” stvorila problem “najvećim silama”: Mi branimo najveću svetinju

Published

on

By

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić tokom govora na predizbornom skupu dotakao se teme rezolucije o genocidu o Srebrenici.

Našu Srbiju nećemo da damo nikome i ni za šta na svijetu. Bili su sigurni da ćemo kao neki drugi prije 15-20 godina da spustimo glavu i kažemo: ‘Da, veliki ste, jaki ste’. Mi smo rekli: ‘Znamo koliko ste veliki i sa koliko problema možete da nas suočite, ali mi branimo najveću svetinju'”, rekao je Vučić.

Kazao je da svi znaju da on nije optimista.

 

Uvijek sam ili surovi realista ili pesimista. Bolje mi je da ljudima predstavim stvari kakve jesu”, istakao je predsjednik Srbije.

Vučić je uvjeren da zemlje članice UN-a nailaze na velike probleme zbog djelovanja Srbije kad je u pitanju donošenje Rezolucije o genocidu u Srebrenici.

Oni ne znaju šta da rade u New Yorku zbog angažmana Srbije. Ne znaju šta sa rezolucijom iza koje su stale najveće sile. Mala Srbija borit će se do posljednjeg trenutka za svoju čast i obraz”, naglasio je Vučić, a što se odnosilo na protivljenje donošenju Rezolucije o genocidu u Srebrenici koji je potvrđen presudama Međunarodnog suda pravde (ICJ) i Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY).

Nastavi čitati

Najčitanije