Connect with us

Cazin

Dešavanja u Cazinu u protekla 24 sata: Požar, saobraćajna nesreća…

Published

on

U proteklih 24 sata na području Grada Cazin zabilježeni su različiti događaji, a ovdje je sažetak prikupljenih informacija:

Policijski izvještaj: Intervencija policijske stanice Cazin bila je jedna, a nije bilo evidentiranih krivičnih djela niti narušavanja javnog reda i mira. Zabilježena je jedna saobraćajna nezgoda koja se dogodila u 20:00 sati na ulici Muslimanskih brigada u Cazinu. Sudarila su se dva motorna vozila, pri čemu je nastala materijalna šteta, ali srećom nije bilo povrijeđenih osoba.

Vatrogasni izvještaj: Profesionalna vatrogasna jedinica Cazin imala je intervenciju od 16:34 do 18:10 sati na mjestu Tržac, gdje je došlo do požara dimnjaka.

Hitna služba Doma zdravlja: U proteklih 24 sata, hitna služba Doma zdravlja imala je 59 pregleda, od kojih je 5 rezultiralo povredama. Također, korišteno je 5 saniteta.

Opskrba električnom energijom: Podružnica “Elektrodistribucija” Bihać obavijestila je građane da je snabdijevanje električnom energijom uredno.

Komunalne usluge: Odvožnja komunalnog otpada odvija se po ustaljenom redu, a stanje na području čistoće je zadovoljavajuće.

Stanje na putevima: Na putevima se upozorava na maglu i nisku oblačnost, što smanjuje vidljivost na pojedinim dionicama. Također, zbog porasta temperature, učestali su odroni na nekim putevima. Vozačima se savjetuje oprezna vožnja prilagođena trenutnim uvjetima. Sanacija mosta Begića i Begovića (Jablanica-Mostar) te radovi na magistralnim putevima mogu uzrokovati sporiji promet.

Granični prelazi: Promet putničkih vozila na graničnim prelazima protiče uz kraća zadržavanja, osim na graničnom prelazu Orašje-Županja, gdje su autobusi i teretna vozila onemogućena zbog protesta u Hrvatskoj.

Ovaj sažetak pruža pregled događanja u proteklih 24 sata na području Grada Cazin.

Cazin

Cazinjanka Kada Zulfić pobjednica ovogodišnjeg takmičenja za najbolju maslenicu/masancu/masnicu

Published

on

By

Unatoč hladnom i oblačnom vremenu, veliki broj domaćica učestvovao je i na ovogodišnjem takmičenju za najbolju pitu maslenicu, masnicu ili masancu, koje se održava u okviru “Cazinskog sajma”.
Kako je istaknuto na početku, svaka ali baš svaka maslenica je najbolja jer naše žene znaju spremiti ovu pitu bez ičega, a koja je kraljica svakog svečanog sobeta.
To je potvrdio i šestočlani žiri koji već godinama u gotovo istom sastavu degustira i bira najbolju, a za ovogodišnje su posebno istaknuli da su najbolje do sada i svaka svakoj velika konkurencija.
Tako je prvo mjesto osvojila Kada Zulfić iz Cazina, drugo Alvedina Ðuzelić iz Ostrošca i treće Hidajeta Ljubijankić iz Ćoralića.
Sve učesnice dobile su prigodne poklone kao uspomenu, ali i znak pažnje za trud koji su uložile.
S obzirom da je takmičarki svake godine sve više i da nam dolaze i iz drugih općina, za narednu godinu planira se još veće i bogatije takmičenje.
Nastavi čitati

Cazin

Eldar Kajtazović iz Cazina novi je golman RK Bosna

Published

on

By

Eldar Kajtazović, mladi golman iz Cazina, potpisao je ugovor sa Sarajevskom Bosnom, najtrofejnijim klubom u Bosni i Hercegovini i članom Premijer lige.

Ovaj talentirani igrač dospio je u centar pažnje svojim impresivnim nastupima, što mu je otvorilo vrata u redove sarajevskog giganta.

Nastavi čitati

BiH

Grad Cazin među nerazvijenim: Ovo su najrazvijenije općine u FBiH

Published

on

By

Najrazvijenija općina u Federaciji BiH je Centar Sarajevo, a najnerazvijenija općina su Dobretići.

Zanimljivo je da je izvan Kantona Sarajevo najrazvijenija općina Doboj-Jug, koja koja ispred Mostara, Tuzle, Tešnja, Širokog Brijega itd, piše BiznisInfo.ba.

Riječ je o dokumentu koji je izradio Federalni zavod za programiranje razvoja a u kojem su općine i gradovi u FBiH rangirani po razvijenosti.

Za izradu indeksa razvijenosti kantona i jedinica lokalne samouprave u Federaciji koriste se sljedeći indikatori: prihodi od poreza na dohodak po stanovniku; stepen zaposlenosti; kretanje stanovništva; udio starog stanovništva u ukupnom stanovništvu te stepen obrazovanja radne snage.

Indeks razvijenosti ukazuje da je klaster visoko razvijenih jedinica lokalne samouprave (JLS) vezan za glavni grad Bosne i Hercegovine Sarajevo.

Grupu I po indeksu razvijenosti čine Centar Sarajevo, Novo Sarajevo, Trnovo, Ilidža, Stari Grad, Novi Grad i Vogošća.

Grupu II čine većinom JLS koje su glavni gradovi kantona, tj. Grad Mostar, Grad Tuzla, Grad Široki Brijeg, Grad Goražde i Grad Bihać. Zatim općine Doboj-Jug, Čitluk, Tešanj, Hadžići i Ilijaš su takođe u ovoj grupi.

U grupu III spadaju Grad Zenica, Vitez, Grude, Grad Visoko, Banovići, Grad Gračanica, Neum, Kreševo, Posušje, Grad Lukavac, Grad Živinice, Kiseljak, Usora, Jablanica, Kakanj, Grad Gradačac, Travnik, Grad Ljubuški, Novi Travnik, Grad Konjic, Doboj-Istok, Bugojno, Grad Čapljina, Kupres, Žepče, Grad Srebrenik, Breza, Maglaj, Busovača, Grad Livno i Fojnica.

U grupu IV (nerazvijene općine) spadaju Olovo, Jajce, Donji Vakuf, Grad Orašje, Grad Zavidovići, Vareš, Grad Stolac, Kalesija, Tomislavgrad, Grad Bosanska Krupa, Grad Cazin, Gornji Vakuf-Uskoplje, Odžak, Sanski Most, Prozor, Bosanski Petrovac, Kladanj i Velika Kladuša.

U V grupu (izrazito nerazvijene općine) spadaju Ravno, Domaljevac-Šamac, Drvar, Ključ, Bužim, Glamoč, Foča, Čelić, Pale, Teočak, Sapna, Bosansko Grahovo i Dobretići.

Kredibilni rezultati

Inače, svrha dokumenta “Socioekonomski pokazatelji po općinama u Federaciji Bosne i Hercegovine 2023.” je da se sagledaju osnovni društveno-ekonomski pokazatelji razvoja u jedinicama lokalne samouprave (JLS) FBiH te da se rangiraju lokalne zajednice i kantoni prema nivou razvijenosti.

Izračun indeksa razvijenosti je najvažniji dio ovog dokumenta. Indeks je kompozitni pokazatelj, koji služi kao aproksimacija nivoa razvijenosti JLS ili kantona i izrađuje se u skladu s Uredbom o izradi indeksa razvijenosti u FBiH, a na temelju Zakona o razvojnom planiranju i upravljanju razvojem u FBiH.

Indeks omogućava poređenje različitih administrativnih jedinica, ukazuje na (ne)ujednačenost regionalnog razvoja i osnov je za praćenje razvoja JLS i kantona, kao dinamičke kategorije tokom vremena i u međusobnoj usporedbi.

Federalni zavod za programiranje razvoja proveo je Anketu JLS 2024, s ciljem unaprjeđenja analize socioekonomskih pokazatelja po gradovima/općinama. Upitnik za Anketu je dizajniran na način da obezbijedi kredibilne rezultate, koji će ukazati na mogućnosti poboljšanja uvjeta života građana i poslovnog ambijenta.

Podaci su prikupljani tokom maja 2024. godine i to kroz online upitnik i telefonske konsultacije. Od 79 općina/gradova u FBiH, u predviđenom roku odgovori su dostavljeni od 66 (84 posto) JLS.

Nastavi čitati

Najčitanije