Connect with us

Magazin

FOTO Sara nakon tretmana u Turskoj: ‘Imam dvije rupe u trbuhu, nemam grudi, na leđima imam grbu!‘

Published

on

Sara Platt (33) iz Južnog Walesa otputovala je u Tursku na zatezanje trbuha, povećanje i podizanje grudi nakon što je smršavjela i imala opuštenu kožu.

Primamila ju je cijena zahvata koji je u Turskoj stajao trećinu onoga koliko bi za istu uslugu platila u Britaniji. Umjesto oporavka pod turskim suncem, ostavljena je u prljavoj hotelskoj sobi te je po povratku u Britaniju završila na devet korektivnih operacija, prenosi Daily Mail.

– Moje tijelo je osakaćeno, imam dvije rupe u trbuhu, nemam grudi, na leđima imam grbu i sve me boli. Ono što se tamo dogodilo mi je uništilo život, rekla je Platt.

Prema informacijama Britanskog udruženja estetskih plastičnih kirurga (BAAPS), broj onih kojima je potrebno bolničko liječenje u Ujedinjenom Kraljevstvu nakon estetskih operacija u inozemstvu porastao je za 94 posto u tri godine. U ovoj godini bilo je potrebno liječiti čak 124 osobe.

– Temelj prakse plastične kirurgije je da radite pravu operaciju na pravoj osobi u pravo vrijeme. Razlog zašto su u Britaniji operacije skuplje je taj što imamo regulatorni okvir i kontrole, rekao je predsjednik BAAPS-a Marc Pacifico.

Sara je tu lekciju naučila na teži način. Nakon godina zdravstvenih komplikacija, uključujući hitnu histerektomiju, težina majke četvero djece je narasla te joj je stavljena želučana navlaka. Kad je smršavjela, ostala joj je golema količina bolne opuštene kože koju NHS nije htio ukloniti.

– Operacija u Velikoj Britaniji bila stajala je 33.000 funti, što je bilo iznad mojih mogućnosti. Pronašla sam mjesto u Turskoj gdje bi to koštalo 15.000 funti. Nije bilo najjeftinije, ali klinika i kirurg imali su dosta recenzija s pet zvjezdica koje su vjerojatno bile lažne, rekla je Sara.

U veljači je s roditeljima odletjela u Antaliju, hotelska soba bila je čista i prostrana. Kad je došla na predoperacijske krvne pretrage vidjela je da se nalazi na odjelu za plodnost i rađanje. Susrela se s kirurgom i rečeno joj je da je zahvat zakazan za 8 ujutro.

– Taksi koji su poslali je kasnio zbog čega sam stigla tek u 7.50, papirologija je bila na turskom, a kad sam tražila englesku verziju rekli su da nema vremena i da ću izgubiti mjesto. Uhvatila me panika, ali sam osjećala da sam preduboko zaglibila da bih se izvukla, prepričava Sara.

Smjestili su je u invalidska kolica i parkirali ispred operacijske dvorane gdje je mogla vidjeti liječnike kako izvode carski rez. Prije nego je došla do riječi, odveli se je u salu i počeli s procedurom. Operacija je trajala 13 sati, probudila se u kompresijskom odijelu u užasnim bolovima. Ubrzo je otkrila da joj je kirurg osim trbuha i grudi, uklonio i višak kože s ruku i bokova.

– Kad sam otkopčala odijelo izgledala sam kao da imam tri dojke. Sestra je rekla da je to oteklina, no radilo se o masnoći koju su ostavili. Tijelo mi je bilo crno zeleno, a bolovi nevjerojatni. Nazvala sam supruga i rekla da čuva našu djecu jer ću umrijeti, rekla je.

Po povratku u Ujedinjeno Kraljevstvo otišla je liječniku opće prakse koji je utvrdio da ima sepsu, hitno je prebačena na prvi od devet zahvata kako bi se prevenirala šteta koju je prouzročio njen turski kirurg.

– Otkrila sam i da sam se zarazila MDRO-m (višestruko rezistentni mikroorganizmi) od korištenja prljavih alata. Trauma je toliko velika da imam noćne more i PTSP, sve bih dala da mogu vratiti vrijeme, rekla je Sara.

N1

Magazin

VIDEO Šef FBI-a otkrio koji trik koriste konobari kako bi skoro uduplali svoje napojnice: Samo uradite ovo

Published

on

By

Ako ste radnik u uslužnoj djelatnosti koji želi naučiti kako zaraditi više napojnica, onda je očito vaš “anđeo čuvar” FBI-jev bivši glavni međunarodni pregovarač za taoce. Možda će zvučati pomalo čudno na prvu, ali ako neko može pregovarati o oslobađanju talaca, onda bi mogao ispregovarati i bolju napojnicu za osoblje.

U nedavnom razgovoru za Nudge Podcast, bivši šef FBI-a, Chris Voss, rekao je da postoji jedna stvar koju biste mogli primijetiti da vaš konobar radi, a koja bi vas mogla dovesti do toga da mu date veću napojnicu.

Voditelj podcasta, Phill Agnew, objasnio je to u TikTok videu promovirajući podcast i rekao da konobari uz njega mogu “skoro uduplati svoje napojnice”. Ovo je savršen trik za sve konobare koji žele povećati svoju zaradu, ali i za one koji ne vole davati napojnice pa mogu pripaziti na ovu taktiku.

 

“Pričao mi je o studiji iz 2003.”, rekao je Agnew, “U studiji, koja je uključivala uslužno osoblje, polovini osoblja je rečeno da prima narudžbe kao i obično. Drugoj polovini osoblja rečeno je da verbalno preslikava narudžbe mušterije. Dakle, mušterija naruči jedan hamburger, a konobar kaže ‘jedan hamburger“.

 

Prema studiji sa Univerziteta u Nijmegenu, uz samo ponavljanje riječi gostiju konobari će vidjeti kako se njihova napojnica povećava za nevjerovatnih 70 posto. Ovaj trik zavisi od “sklonosti ljudi da vole ljude koji se ponašaju kao oni”, čak i ako je to jednostavno poput ponavljanja njihove narudžbe u restoranu.

Prema bivšem čovjeku FBI-a, to se zove “zrcaljenje” i povećava napojnice tako što gost misli da je konobar simpatičniji, javlja Vecernji.hr.

@nudgepod

“Don’t be fooled by this sales trick.” That's what Chris Voss taught me on the latest episode on Nudge. He explained why I've been overtipping, and why most of us struggle to get a raise.

♬ original sound – Nudge Podcast

Nastavi čitati

Magazin

VIDEO Vozači u ovoj državi skrivaju registracije izolir-trakom i vrećama, evo zašto

Published

on

By

index.hr
Nastavi čitati

Magazin

Kako prepoznati pravi med? U nekim mješavinama pronađeni ostaci antibiotika I pesticida

Published

on

By

Kvalitetan med izuzetno je zdrav tražen proizvod, ali ujedno uz sir i maslinovo ulje namirnica koja se najčešće falsifikuje. Ni bh. tržište nije izuzetak, potvrđuju to laboratorijska ispitivanja. Najbolje rješenje je ili da sami proizvodite med ili da imate pčelara od povjerenja.

Razloga da uvrstite med u svakodnevnu prehranu ima na stotine, ali u moru proizvoda koji se nude prepoznati onaj pravi, veliki je izazov. Za sigurnu kupnju pčelari imaju savjet, jer razne metode instant provjere i nisu baš vjerodostojne.

“Ono da li se kristalisao, da li nije, da li neka kugla ide gore to su samo priče, samo možete pravi med dobiti od pčelara kojeg poznajete”, kazao je pčelar Evgenije Žolkevič.

Potpuna ispravnost i kvaliteta meda može se utvrditi samo laboratorijskom analizom. A upravo one pokazuju da su na našem tržištu, patvorine ovog proizvoda sveprisutne. A u neke mješavine dodaju se razni supstituti koji mogu biti opasni po zdravlje.

“Najbezbolnije patvorenje je ukoliko se doda šećer, tu su i dodaci raznih eteričnih ulja bili prisutni tokom naših analiza koje smo radili, ali problem su ostaci antibiotika I pesticida”, istakla je Lejla Biber, profesorica na Poljoprivrednom fakultetu u Sarajevu.

Analiza meda vrlo je kompleksna, a studenti na navedenom fakultetu su na putu je da nauče ispravne metode.

“Ovo nam je prvi susret sa ovakvim tipom laboratorijeskih vježbi i zanimljivo je jer možemo naučiti sami razlikovati, pomoću nekih pomagala pravi od patvorenog meda, jer svi težimo kupovini pravog meda, tako da je to zinteresantno naučiti”, kazala je studentica Dalila Bajramović.

Sa ovim je saglasna i njena kolegica Emela Kurspahić.

“Dolazim iz Goražda, tamo ima dosta pčelara a pravi med se najbolje može raspooznati ako se uradi laboratorijeska analiza. Na našem fakultetu imamo dosta laboratorijskih vježbi koje su interesantne, a ova je jedna od njih”, istakla je ona.

A onaj med koji je pravi, izuzetne je kvalitete.

“Ja uvijek hvalim naš med, gdje god da odem uvijek nosim kao poklon, recimo imamo med koji je zaštićen na nacionalnom nivou, to je kestenov med kod kojeg su dominantna ta polenova zrna kojih ima preko 80 % u ovom medu, što je rijetkost za naći, zatim livadski, cvjetni svi oni imaju posebnost u sebi”, objasnila je profesorica Biber.

Zato za dobar med, ako ga sami ne proizvodite ili nemate svoga pčelara, temeljito pročitajte deklaraciju, a onda ga pažljivo skladištite, jer se nepravilnim čuvanjem može pokvariti.

Više u prilogu Jasminke Borovac sa Nove BH.

Nastavi čitati

Najčitanije