Connect with us

USK

Mustafa Ružnić: “Znam da je ta smjena najbolje po mene. Ovo je jedna vrsta izdaje, a na izdaju se odgovara odmazdom” (VIDEO)

Published

on

Mustafa Ružnić, bivši premijer USK-a bio je današnji gost u programu televizije Hayat gdje je govorio o problemima koji su doveli do raskida koalicije sa SDA i pada Vlade USK.

Što se tiče rekonstrukcije Vlade USK-a, te imenovanju nove u kojoj nema mjesta za NES, Ružnić kaže da se osjeća kao Krajišnik.

“Znam da je ta smjena najbolje po mene. Možemo reći da nakon dugog perioda političke nestabilnosti, imali smo kontinuitet od pet i po godina gdje sam bio na čelu Vlade. Iznijeli smo najteži teret po pitanju Krajine. Dolazimo u postizborni period kada imamo nametnute Vlade, suspenziju Ustava, teške udare Dodika i Čovića. Krajina je poslala poruku poltičke stabilnosti i poruku da dok smo mi budni, čvrsti i stabilni, mirno spavaj Bosno i Hercegovino. I to je iznenadilo sve građane BiH.

SDA nas je nekada znala ostaviti na tom putu. U zgradi Predsjednišva su predsjednici stranaka potpisali sporazum na četiri godine, pružili ruke i poslali poruku cijeloj BiH. Krećemo s radom istim tempom kao i ranije. Radili smo do momenta dok ne dolazi do prve fakture koju je SDA tražila, a to je manjak pozicija i zahtjev da se određene pozicije isporuče, savjetničke pozicije, pozicije pomoćnika i slično. Mi smo na taj način ispoštovali svog partnera.

Međutim, dešava se druga faktura, a to je gdje su lokalni moćnici SDA zajedno sa Bajramovićem, ratnim profiterima, ‘vjetrovima’ iz Sanskog Mosta, Bužima sebe i svoj lični interes stavili ispred. I to je bio cilj prema kojem se išlo.

Predsjednik Izetbegović je sam rekao, zajedno sa potpredsjednicima da se tako nešto ne može desiti. Po ko zna koji put, SDA ostavlja partnere, pušta ruku i sporazum od četiri godine čini ništavnim, vrši prevare partnera. Da je Izetbegović htio zaustaviti taj dio, pet zastupnika sigurno ne bi glasalo za smjenu.

Bacili su sjenu na priču o Trojki kao izdajnicima. U HNK-a su na sličan način ostavili DF, pa onda NES. Sav teret koji je tom kantonu pravio HDZ, prihvatili su na svoja pleća i završili prvo Mostar, a onda su krenuli prema USK.

Poruka svega toga je da SDA okreće svoj kurs, ide u pravcu popuštanja, ostavlja NES, DF i SBiH kada je u pitanju država i njene institucije. Okreću se pravcu da sutra isporuče izborni zakon, jer stranci nisu zadovoljni Trojkom i znaju stranci da Trojka u ovom kapacitetu zajedno sa HDZ-om ne može isporučiti izborni zakon i to će uraditi zajedno sa SDA i SDA postaje sastavni dio tog tima”, kazao je Ružnić.

Osvrćući se na tvrdnje da Izetbegović nije bio za smjenu Vlade USK-a, Ružnić navodi je predsjednik SDA vrlo lako mogao zaustaviti smjenu.

“Pet zastupnika se ne bi upustilo u ovaj dil da Izetbegović nije dao zeleno svjetlo i to je od njega došlo. To pismo je potvrdilo ono što smo mi očekivali, odnosno da će on izvarati blok ‘Četvorke’ koju je SDA zagovarala. Takvu sam poruku dobio i od kantonalnih zastupnika dok sam bio u Briselu. Rekli su mi da su dobili zeleno svjetlo od predsjednika Izetbegovića da to ide u tom pravcu. Nije ovdje niko izbačen iz vlasti, nego je SDA sama sebe izbacila iz priče o državi, političkoj stabilnosti kod svog najvećeg dijela biračkog tijela”, poručio je Ružnić.

Komentarišući principijelnost, Ružnić smatra kako bi, ako već nije bio za smjenu Vlade, Izetbegović trebao izbaciti zastupnike koji su glasali za.

“Novoj Vladi želim puno sreće u radu i da nastave istim tempom kao što smo mi išli. Trebaju završiti stvari koje smo mi radili, počevši od budžeta, policijskih službenika, poljoprivrednika i da ne naruše finansijsku stabilnost, jer smo iz deficita prešli u suficit. USK smo vratili na mjesto gdje i pripada. Imamo najveća izdanja za poljoprivredu, najviše od svih kantona u Federaciji”, otkrio je Ružnić.

Dodaje kako je ovo što je učinjeno NES-u jedna vrsta izdaje.

“Ovo je jedna vrsta izdaje, a na izdaju se odgovara odmazdom”, zaključio je Ružnić.

 

 

USK

Smrt je u Krajini skuplja od života: Evo koliko sada koštaju troškovi pokopa

Published

on

By

ez obzira na vjersko opredjeljenje, pod zemlju se ne može bez minimalno hiljadu i po maraka

Brojna poskupljenja i mala primanja učinila su život građanima Bosne i Hercegovine znatno težim. Međutim, ne košta samo život, sve je skuplja i smrt.

Bez obzira na vjersko opredjeljenje, pod zemlju se ne može bez minimalno hiljadu i po maraka.

Bezbrižna vremena u danima starosti za penzionere u Bosni i Hercegovini su pusta želja. Jesen svog života provode u borbi za golu egzistenciju. Para nema za život, a kamoli za smrt, za koju se pripremaju ne samo vjerskim obredima, nego i dugogodišnjim štednjama i ratama, javlja BHRT.

Smrt kao luksuz

Era poskupljenja nije zaobišla ni radost ni žalost. Da ovdje i smrt dođe kao luksuz, pokazuju i cijene. Samo za grobno mjesto i njegov iskop na gradskom groblju u Bihaću potrebno je izdvojiti od 613 do 914 maraka, a ostali troškovi tek slijede.

-Članovi Medžlisa IZ imaju olakšice kada se desi smrtni slučaj da plaćaju minimalno. Otprilike možemo reći da prosjek košta oko 650 KM, oprema, plakati, prijevoz, tabut, platno… To je cirka 650 KM, kaže Husen Đuzelić iz pogrebne djelatnosti medžlisa IZ Bihać.

Troškovi ovise i od konfesije. Cijena sanduka iznosi od 400 do više od dvije hiljade maraka, a onih najprodavanijih od 700 do 900 KM.

-Godišnja članarina za groblje u Žegaru je 50 KM, a za ostala je 30. To je ono što su članovi, obitelji koji žele tu imati grobno mjesto, dužni godišnje plaćati. Kada umre pokojnik, sam obred dodatno još košta 100 KM, tvrdi Ivan Tučić, bihaćki župnik.

“Cijene idu gore”

S obzirom na to da se materijal uglavnom uvozi iz Indije, nimalo jeftini nisu ni nadgrobni spomenici. Za onaj najjeftiniji treba izdvojiti gotovo 1.500 KM.

-Potrebno je puno para, to je prvo. Sve zavisi šta ko želi od materijala, koja boja, sve to igra ulogu. Jedan od najjeftinijih nišana je 300 KM. E, onda kako se debljaju, rastu, cijene idu gore. Ako idu s tamnim materijalima, tamna je i cijena, riječi su Bože Balena, uposlenika kamenorezačke radnje.

Osim žalosti, najbližima ostaje trošak koji za sobom nosi odlazak na onaj svijet. U BiH s pravom kažu – Bože zdravlja. Postalo je skupo živjeti, a ništa jeftinije nije ni umrijeti.

Nastavi čitati

USK

Adisa Salkić (36) iz Bosanske Krupe izgubila bitku s karcinomom: “U neki bolji svjet bez bola i patnje odlazi naša hrabra lavica”

Published

on

By

U 36. godini života preminula je Adisa Salkić iz Bosanske Krupe. Smrt mlade majke dvoje djece i supruge potresla je Krajinu, ali i sve one koji su je poznavali.

Prijatelji se potresnim porukama opraštaju od ove mlade žene koja je vodila bitku s karcinomom, a jedna od njenih prijateljica je podijelila i posljednju prepisku s njom od prije nekoliko dana u kojoj Adisa navodi da je loše i da ima jake reakcije na zračenje.

Od mlade majke koja nažalost nije uspjela izboriti se s opakom bolešću, oprostilo se i Udruženje oboljelih od karcinoma “Mimoza” Bosanska Krupa:

“U neki bolji svijet, svjet bez bola i patnje odlazi naša hrabra Lavica Adisa Salkić .Da joj dragi Allah podari lijepi džennet a familiji sabur”, naveli su u svojoj objavi na Facebooku.

Nastavi čitati

USK

Braća sa šest ovaca iz Sanskog Mosta stigli u Prijedor i stekli farmu od pola miliona maraka

Published

on

By

Prije nepunu deceniju ovdašnja se javnost divila braći Saudu i Suadu Paratušić, vlasnicima farme muznih krava u Trnopolju. Pisalo se tada da su sa šest ovaca iz Sanskog Mosta stigli u Prijedor i marljivim radom stekli farmu od pola miliona maraka. A, danas, toliko iznose njihova godišnja ulaganja.

Postali su jedna od najvećih farmi u Udruženju mljekara Republike Srpske, a uspješno su prošli i obuku za vođenje matične evidencije i proizvodnju kvalitetnog priplodnog materijala, budući da je ovo udruženje lani ušlo u punopravno članstvo Međunarodne organizacije za kontrolu proizvodnosti – ICAR. Za taj dio posla na farmi Paratušić zadužene su žene, kaže nam Suad, dodavši da bi njegova snaha to podrobnije objasnila jer je do sada sve bilježila ručno, a ubuduće će imati i program po kojem će to raditi.

“Mora se vršiti kontrola mliječnosti, gravidnost, kad se tele ostavlja, da se zna njegovo porijeklo i tako dalje”, u kratkim crtama nabraja naš sagovornik koji i dalje više brine o „terenskim“ poslovima.

Na farmi je sada ukupno 270 grla, od toga u muži 120, a mnogo je i visoko steonih junica te zasušenih krava. Zastupljene su pasmine su simental, holštajn i kombinacija ove dvije. Goveda za prodaju nemaju, sve ostavljaju sebi.

“Čak i uvozimo, proizvodnja raste svake godine između 100 i 200 hiljada litara mlijeka, vidjet ćemo u budućnosti dešavati”, kaže nam Suad, dodavši da mjesečno proizvedu oko 100 hiljada litara mlijeka koje predaju dubičkoj mljekari.

No, put do ovog uspjeha nije bio nimalo lak. Počeo je 2003. godine iz jedne male šupe izgrađene od drača i salonita, u kojoj su boravile krave, a tada je njihova dnevna proizvodnja bila 15 litara. Šupa i danas stoji pored nešto modernije izgrađenog objekta, i podsjeća braću odakle su krenuli.

“Radimo 20 godina i tek sada ubiremo plodove rada, znači prvo se moraju dobri temelji izgraditi. Mi imamo trenutno svu potrebnu mehanizaciju, ali još investiramo, sad nam je najvažnije da kroz tri-četiri godine obnovimo cijeli vozni park”, kaže Suad za Agroklub.

Ove godine su preko UNDP-a aplicirali za novi traktor i sijačicu, i svake naredne godine plan je da zamijene po neku mašinu. Jer da bi nešto napravili, kako kaže, prvo mora da se ulaže.

“Godišnje, ako saberemo i junice i sve ostalo, ulaganja su nam između 400-500 hiljada maraka”, dodaje domaćin koji ove godine sjetvu kukuruza obavlja na površini od 2.000 dunuma. Pod livadama i travama imaju još oko 500 dunuma.

Sve stižu sami, a od proizvodnje, kako navodi, može se živjeti jer su “komplet dvije porodice uključene u poslove, moja i bratova, i supruge i djeca, svi radimo. Da se mora tražiti radna snaga, koje nema nigdje, Boga mi teško bi bilo.”

No, dok ima ko da radi, ovdje roboti kročiti neće, pa ni oni za mužu nisu u još u planu. Goveda su trenutno na vezanom sistemu, pa im je prioritet, kako ističu, uraditi pušten sistem i izmuzište.

Nastavi čitati

Najčitanije