Connect with us

BiH

Bošković traži od komisije da utvrdi je li zastupnik Halil Bajramović presuđen, upitna parlamentarna većina u FBiH

Published

on

Dopredsjedavajući Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH Mladen Bošković (HDZ) sa ovlaštenjima predsjedavajućeg, zatražio je od Mandatno-imunitetske komisije ovog doma da “razmotri medijske natpise i njihovu tačnost te pitanje prestanka mandata zastupnika Halila Bajramovića”, saznaje Faktor.

Zastupnik Bajramović je pravosnažno osuđen na tri godine zatvora prema presudi Vrhovnog suda FBiH za krivično djelo obmana pri davanju kredita ili drugih pogodnosti iz člana 268. stav 3. u vezi sa stavom 1. Krivičnog zakona FBiH.

Izborni zakon BiH kaže da mandat prestaje izabranom članu organa vlasti danom pravosnažnosti presude kojom je osuđen na kaznu zatvora u trajanju od šest mjeseci i duže.

Uprkos svemu, Bošković traži od Mandatno-imunitetske komisije na “istraži natpise u medijima”.

– Iz sredstava informiranja doznajemo da je zastupnik Halil Bajramović pravomoćno osuđen na kaznu zatvora u trajanju tri godine. Molimo Mandatno-imunitetsku komisiju da u skladu sa članom 65. Poslovnika Zastupničkog doma FBiH, razmotri medijske napise i njihovu tačnost te pitanje prestanka mandata Bajramovića – stoji u Boškovićevom dopisu.

Prema saznanjima Faktora iz CIK-a BiH, četiri su načina postupanja u slučaju pravomoćne presude protiv federalnog zastupnika ili delegata.

Ukoliko je Centralna izborna komisija BiH saznala iz medija za presudu, onda može da se obrati nadležnom sudu koji dostavlja ovjerenu kopiju sa pečatom pravosnažnosti presude.

Drugi način je da se organ vlasti u kojem je mandat zastupnika, u ovom slučaju Zastupnički dom FBiH, odnosno, Kolegij Zastupničkog doma, predsjedavajući ili sekretar, da obavijeste CIK BiH po službenoj dužnosti da je Bajramović pravosnažno osuđen na tri godine zatvora.

Treća varijanta je da se sam osuđeni obrati Zastupničkom domu FBiH, Kolegiju ili CIK-u koji dodjeljuje i oduzima mandate i obavijesti o presudi.

I manje vjerovatna situacija je da sam sud samoincijativno po službenoj dužnosti obavijesti CIK BiH o presudi zastupniku.

Postavlja se pitanje zašto ništa od ovoga nije urađeno kada se za presudu Bajramoviću znalo još 23. decembra.

– Tačno je da je Bošković dostavio informaciju Komisiji u kojoj traži da se mi očitujemo po pitanju presude Vrhovnog suda FBiH u vezi sa Halilom Bajramovićem. Čovjek je presuđen, ima pravomoćnu presudu na tri godine.

Zapravo, u pozadini je nešto sasvim drugo jer on je jedan od tih 50 plus koliko ova parlamentarna većina ima. I ukoliko oni izgube taj glas, sve ostalo im je upitno i Poslovnik i daljnji rad Parlamenta. Donošenje budžeta može biti upitno i sada je ova problematika gurnuta prema Mandatno-imunitetskoj komisiji koja je zakazana za ponedjeljak 22. januara a za što mi nismo ovlašteni – rekao nam je jedan od članova Komisije.

BiH

Poznato kada će biti klanjana dženaza i obavljen ukop majke Mirze Selimovića

Published

on

By

Muzičkoj zvijezdi Mirzi Selimoviću preminula je majka Nedreta Selimović u 57. godini života.

Mirza je objavio smrtovnicu na kojoj se vidi da će dženaza i ukop njegove majke biti obavljen sutra na Gradskom mezarju u Srebreniku.

Iza Nedrete osim sina Mirze ostali su suprug, kćerka, majka, snaha, zaova i ostala ožalošćena mnogobrojna porodica i prijatelji.

Nastavi čitati

BiH

FOTO Ulicama Banja Luke prošetala prva generacija maturanata medrese, prvi put nakon 80 godina

Published

on

By

Banja Luka je danas dobila prve svršenike medrese, a maturanti su prošetali banjalučkim ulicama od Ferhadije džamije do Banskog dvora.

Banjalučka medresa “Reis Ibrahim-ef. Maglajlić” danas je ispratila prvu generaciju maturanata koji su svečanim defileom obilježili završetak svog srednjoškolskog školovanja.

Defile je upriličen nakon klanjanja podne-namaza, od Ferhadije džamije do Banskog dvora, a maturanti su u ovoj paradi ljepote i pameti prošli centrom Banja Luke.

Ovo je historijski događaj, kako za Islamsku zajednicu u Bosni i Hercegovinu, tako i za Banja Luku koja je danas ispratila prvu generaciju maturanata medrese, a događaju u Banskom dvoru prisustvovat će i zamjenik reisul-uleme IZ u BiH Enes ef. Ljevaković, banjalučki muftija Ismail ef. Smajlović te direktor medrese mr. Muris Spahić.

Medresa u Banjoj Luci počela je s radom 2020. godine i to nakon 80 godina pauze kada je zatvorena tokom Drugog svjetskog rata.

Preporod.info

 

Nastavi čitati

BiH

Zašto građani moraju izdvajati 1,5 KM za proviziju: Jesu li komunalna preduzeća dužna imati svoje naplatne centre?

Published

on

By

“Građani su prevareni, ali nemaju kome da se žale jer Zakon o zaštiti potrošača u BiH ima manjkavosti, ne tretira te probleme.

Zakon o zaštiti potrošača u Bosni i Hercegovini postoji, a koliko on ne štiti potrošače pokazuje i to da jedno komunalno preduzeće može ukinuti svoje blagajne, gdje su građani mogli plaćati račune, i usmjeriti ih na plaćanje u pošte gdje kod plaćanja računa građani moraju izdvajati 1,5 KM za proviziju.

To je u Kantonu Sarajevo slučaj sa KJKP Vodovod i kanalizacija koje je prošle godine do 1. maja zatvorilo blagajne i saopćilo da građani mogu ubuduće račune plaćati u pošti bez provizije. Međutim, ove godine od 3. maja građani moraju plaćati proviziju kod plaćanja računa, jer Vodovod i kanalizacija nema para da plaća proviziju za korisnike, a s druge strane neće ponovo otvoriti svoje blagajne.

– Građani su prevareni, ali nemaju kome da se žale jer Zakon o zaštiti potrošača u BiH ima manjkavosti, ne tretira te probleme. Oni su ukinuli naplatu usluga putem svojih blagajni i preusmjerili potrošače na plaćanje u poštama, a sebi ukinuli troškove. Ne može potrošač tu ništa. Kod nas je star zakon i nemamo se kome žaliti. Sada je RS donio svoj zakon, a Federacija priprema svoj, tako da će se mnoge stvari regulisati. Komunalna preduzeća su našla svoju računicu. Jedino da građani plaćaju račune elektronskim putem gdje su provizije po računu manje, 30 ili 60 feninga – pojašnjava za Faktor Redžo Omerbašić, predsjednik Udruženja potrošača Posavskog kantona.

Nastavi čitati

Najčitanije