Connect with us

BiH

Silajdžić: “Republika Srpska je legitimna i predstavlja volju naroda, probosanske snage ne smiju ići putem koji je doveo do rata!”

Published

on

Prorežmski Informer prepričao je cijeli tekst profesorice Silajdžić uz redakcijsku opremu koja sugera da su Bošnjaci svojom politikom doveli do rata 1992. godine.

Kontroverzni osvrt profesorice Ekonomskog fakulteta u Sarajevu i aktivistkinje partije Naroda i pravda, Sabine Silajdžić, ne silazi s naslovnih strana medija u Republici Srpskoj i Srbiji.

Prorežmski Informer prepričao je cijeli tekst profesorice Silajdžić uz redakcijsku opremu koja sugera da su Bošnjaci svojom politikom doveli do rata 1992. godine. Naslov teksta u Informeru glasi: “Srpska je legitimna i predstavlja volju naroda, probosanske snage ne smeju da idu putem koji je doveo do rata!”

U nastavku pročitajte u integralnoj verziji kako je Informer shvatio poruke profesorice Silajdžić:

Sabina Silajdžić, redovna profesorka Ekonomskog fakulteta u Sarajevu, objavila je na društvenim mrežama tekst pod nazivom “Obraćanje pro-bosanskim snagama – propitivanje i svjedočenje istini” u kojem je navela da je obeležavanje 1. marta kao tzv. Dana nezavisnosti BiH trn u oku jednom narodu u BiH, kao što je, kako kaže, “obeležavanje 9. januara kao Dana Republike Srpske žig na ranu nekim narodima u BiH”. 

Ona kaže da su 1992. “pro-bosanske” snage izabrale otcepljenje i put u nezavisnu BiH, a Srbi ostanak u Jugoslaviji i, kako kaže, put u prisvajanje dela teritorije BiH s ciljem pripajanja Jugoslaviji. 

Silajdžićeva navodi da je “Rezolucija o proglašenju Republike srpskog naroda na teritoriji BiH” izraz legitimne političke volje jednog naroda u BiH da živi u Jugoslaviji, i da, u teritorijalnom smislu jedan dio te zemlje postane federalna jedinica u sastavu Jugoslavije. 

Ona dalje kaže da je ta rezolucija bila “politička mera poslednjeg utočišta”, da je predstavljala izraz političke volje srpskog naroda u BiH i da je donesena od strane legitimnih predstavnika srpskog naroda, izabranih voljom naroda na prvim demokratskim parlamentarnim izborima u BiH. 

– Donesena u okvirima “novih” institucija, jer unutar ondašnjih institucionalnih okvira SR BiH bijahu preglasani, “odstranjeni” voljom većine, ne imadoše onomad mehanizam zaštite “vitalnog nacionalnog interesa” svi se oglušiše na njihovu “volju” na “opomene” i na “pretnje”, zar se ne sećate!? – napisala je Silajdžićeva. 

Ona navodi da je jedan narod tada posegnuo za referendumom i proglašenjem nezavisnosti, gde su silom “prava” želeli postići cilj – nezavisnu građansku republiku BiH, uređenu na principu “jedan čovjek, jedan glas”, čime su svesno, s predumišljajem i bez obzira na posledice želeli nametnuti Srbima u BiH u kakvoj će državi živeti. 

Dodaje da su politički predstavnici Srba bez dileme znali “vešto” da odgovore na pomenuto nametanje. 

Silajdžićeva navodi da Odluka o referendumu predstavlja, eksplicitno pravno-formalno opredeljenje druga dva naroda u BiH na odstupanje od mirovnih pregovora i ignorisanje volje srpskog naroda. 

– Rado bih vas podsetila da su sve bitne odluke iz tog vremena donesene metodom preglasavanja ili glasanja u odsustvu “kvoruma naroda” , jer isti tada, nije ni postojao. Rada bih vas podsetila da, glede statistike koja se odnosi na ishode glasanja o referendumu, ne postoji politički legitimitet o većinskoj volji građana u smislu “reprezentativnosti naroda”, jer isti nije uvažavao princip pravde na temelju jednakih prava naroda. 

Fragmentacija podataka na tragu etničke pripadnosti glasača, govori u prilog nedovoljnoj zastupljenosti građana iz reda srpskog naroda, što uopštee i ne čudi, jer je srpski narod u BiH bio pozvan da bojkotuje referendum. Drugim rečima, “mačku o rep” možete slobodno obesiti politički legitimitet referenduma, na tragu kojeg je donesena Odluka o proglašenju nezavisne RBiH, jer su se upravo tim činom, pogazili principi pravednosti triju naroda u BiH. Učinjeno je tako od strane ondašnjih predstavnika “pro-bosanskih” snaga, uzgred Rezoluciji usvojenoj 9. januara, čime se svesno ušlo u sukob, i u rat do “istrebljenja” – navodi Silajdžićeva. 

Ona ističe da je Rezolucija, usvojena 9. januara, usledila nakon više od godine dana propalih pregovaranja i dogovora o budućnosti i uređenju BiH. 

Podseća da da su “ondašnje pro-bosanske snage, (preciznije govoreći predstavnik Bošnjaka), zdušno odbile svaki predlog rešenja koji je podrazumevao administrativnu podelu BiH, čak i u uslovima predloga mirovnog sporazuma koji je podrazumevao nezavisnu Republiku BiH i centralne ovlasti države”. 

– U duhu istorijskih činjenica koje govore o predlozima rešenja za uređenje BiH u slučaju ostanka u Jugoslaviji, kao i predlozima i mirovnim rešenjima o mogućim administrativnim podelama BiH u uslovima njene nezavisnosti zna se mnogo. 

Nego ondašnje probosanke snage izabraše politiku nameta i ignorisanja političke volje jednog naroda, baš kao što vi danas pomno čuvate tu tradiciju slaveći 1. mart kao “Dan nezavisnosti BiH”, dok istovremeno klikćete kudeći obeležavanje 9. januara kao Dana Republike Srpske. Čuvate vi tradiciju i danas slaveći priloge i govore koji su se prelamali u Holidej in hotelu, 1993. Govori kojim se iznova, čak i u nemogućim i zastrašujućim ratnim uslovima odbija predlog zaustavljanja rata i mirovnog rešenja o podeli BiH – navela je Silajdžićeva. 

Ona navodi da Srbi koji žive u BiH nisu želeli da se otcepe od Jugoslavije i da su srpski politički predstavnici „bili spremni da pregovaraju o različitim oblicima političke autonomije za srpski narod u BiH, u uslovima proglašenja nezavisnosti Republike BiH i da su pregovarali mesecima”. 

– “Probosanske” snage su te, koje su pravno-formalno odustale od pregovora i pohrlile da donesu Odluku o Nezavisnosti, bez ogleda na posledice – ističe Silajdžić.

BiH

Kako političari troše vaš novac na automobile: Mora imati masažu sjedišta, TV i unutrašnjost crne boje

Published

on

By

Vozilo mora imati masažu sjedišta, TV i unutrašnjost crne boje

Odlukom Vlade Federacije Bosne i Hercegovine donesene na 31. sjednici prošlog mjeseca o kupovini službenih automobila u vrijednosti od 1.6 miliona KM, vozni park domaćih političara ponovo je učinila vrućom temom. Od njene nezavisnosti do danas, zemlja pred kojom je bio put izgradnje njene ekonomije i kompletne infrastrukture, znala je biti u deficitu po mnogo osnova (u budžetu uvijek ili često nije bilo dovoljno novca da bi se povećale naknade za porodilje, samohrane majke, socijalne kategorije, penzije, plate…), ali nikada u BiH, u oba njena entiteta, nije nedostajalo novca u budžetu za kupovinu novih službenih automobila za potrebe njenih institucija i državnih preduzeća. Koliko je vozni park bh. političara impresivan, pokazuje i podatak da je nerijetko godinama bio i tema novinskih članaka u susjedstvu, koji su znali napisati, citirajući neformalne razgovore nekih od političara, kako neće da se voze u autu u kojem se vozio njihov prethodnik, piše Forbes.

 

Vozilo mora imati masažu sjedišta, TV i unutrašnjost crne boje

 

Tokom 2023. godine, javni sektor u BiH je na službene automobile potrošio 18,5 miliona KM, ali to nije konačna cifra, jer je krajem te godine najavio kupovinu još 12 automobila. Pozivajući se na podatke iz obavještenja o javnim nabavkama, ili tenderima objavljenim na Portalu javnih nabavki BiH, prošle godine mediji su objavili detaljnu listu – pregled institucija, ustanova, agencija, javnih preduzeća, općina i gradova u cijeloj BiH koji su 2023. nabavljali službene automobile, plaćajući ih iz budžeta, sa cijenama bez PDV.

 

U tenderskoj dokumentaciji se može pronaći opis, specifikacije, kakve automobile žele, pa tako naprimjer, za jedno od vozila koje je traženo, navodi se da mora imati i ventilaciju i masažu prednjih sjedišta, frižider i TV. Tražena boja je metalik crna te i unutrašnjost vozila mora biti u crnoj boji.

 

Ostatak teksta pročitajte ovdje.

Nastavi čitati

BiH

Dodik i Vučić se sastali pa najavili: “23. maja zajednički ćemo se boriti za istinu, ponos i dostojanstvo”

Published

on

By

Generalna skupština Ujedinjenih nacija razmatraće prijedlog rezolucije o Srebrenici i izjasniti se o nacrtu tog dokumenta 23. maja – Otvaranje Pandorine kutije

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas u Beogradu sa predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom.

Ključna tema razgovora bili su odnosi Republike Srbije i Republike Srpske i reakcija cejelokupnog srpskog naroda na izglasavanje rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija, prenosi RTRS.

– Obavijestio sam predsjednika Dodika o naporima koje Republika Srbija preduzima kako bi se zaštitili vitalni nacionalni interesi srpskog naroda, ali i međunarodno javno pravo, još jednom ponovivši da bi usvajanje takve rezolucije značilo otvaranje Pandorine kutije za budućnost uz otvaranje nebrojeno mnogo rana iz prošlosti, napisao je Vučić na Instagram nalogu.

Istovremeno, dodao je Vučić, predsjednik Dodik me je informisao o razgovorima koje je imao u Budimpešti sa mađarskim premijerom Viktorom Orbanom i daljim perspektivama razvoja odnosa Srbije i Srpske.

– Dodik me je upozorio da će donošenje rezolucije o genocidu u Srebrenici imati katastrofalne posljedice na odnose unutar BiH, naveo je Vučić.

Posebna tema razgovora bio je predstojeći Sabor srpskog naroda zakazan za 8. juni u Beogradu, za koji su dogovorene brojne zajedničke aktivnosti, potpisivanje memoranduma i sporazuma, kao i događaji koji će potvrditi jedinstvo naroda i njegovo pravo da očuva svoja ognjišta, bude svoj na svome i zaštiti pravo na budućnost generacija koje dolaze.

– Republika Srbija i Republika Srpska će se 23. maja ove godine, zajednički i jedinstveno, boriti za istinu, ponos i dostojanstvo srpskog naroda, rekao je Vučić.

Kao što je poznato, Generalna skupština Ujedinjenih nacija razmatraće prijedlog rezolucije o Srebrenici i izjasniti se o nacrtu tog dokumenta u četvrtak 23. maja.

Nastavi čitati

BiH

Dijelovi miša pronađeni u konzervama graha koje su isporučene na bh. tržište

Published

on

By

Agencija za sigurnost hrane BiH je putem Sistema brzog uzbunjivanja za hranu i hranu za životinje obaviještena da je na bh. tržište isporučen proizvod konzervirani grah u kojim je utvrđeno prisustvo dijelova miša.

Riječ je o smeđem sterilizovanom pasulju čiji je proizvođač/izvoznik “Fijama Vezuvijana” iz italijanskog grada Otavijano.

Radi se o lotovima L M261 / LOT L F361 svih rokova upotrebe.

Sve raspoložive informacije o proizvodu, shodno važećim propisima, dostavljene su na dalje postupanje nadležnim inspekcijskim organima u Bosni i Hercegovini od kojih je zatraženo preduzimanje mjera i povratno obavještavanje Agencije za sigurnost hrane BiH.

Iz Agencije napominju da se ova obavijest odnosi isključivo na proizvod sa navedenim podacima.

Nastavi čitati

Najčitanije