Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

Snimak otkriva nove detalje ubistva Nusreta: “Jedan će od nas biti pod crnom zemljom”

Published

on

Tragični niz događaja započeo je kada je Nusret primio poruku s telefona žene s kojom je bio u kontaktu – Ništa ne sumnjajući, odazvao se pozivu, ali umesto očekivanog susreta, dočekala ga je zasjeda

Nusret Destanović iz Tutina pronađen je mrtav u bunaru, a okolnosti njegove smrti izazivaju brojna pitanja i šok među građanima.

Prema nezvaničnim informacijama, za njegovu smrt se sumnjiči ljubomorni bivši suprug žene s kojom se Nusret povremeno viđao. Tragični niz događaja započeo je kada je Nusret primio poruku s telefona žene s kojom je bio u kontaktu.

Poruka, za koju se ispostavilo da ju je poslala osoba koja je željela da mu naudi, pozivala ga je da dođe. Nusret, ništa ne sumnjajući, odazvao se pozivu, ali umesto očekivanog susreta, dočekala ga je zasjeda. Na dogovorenom mjestu, umjesto žene, sačekao ga je veći broj muškaraca koji su ga brutalno pretukli.

 

Na društvenim mrežama je objavljen razgovor između brata Nusreta Destanovića i Seada, bivšeg muža Rijalde, koja je bila u vezi s ubijenim Nusretom Destanovićem

U velikoj policijskoj akciji, pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Novom Pazaru uhapsili su tri osobe u vezi sa brutalnim ubistvom dvadesetosmogodišnjeg Nusreta Destanovića iz Tutina.

Među uhapšenima je E. Dž. (18) iz Sjenice, osumnjičen za teško ubistvo u saizvršilaštvu, kao i Elvis Hrnjak (40) iz Novog Pazara, optužen za pomoć učiniocu nakon izvršenog krivičnog djela. Treća osoba, Rijalda H. (27) iz Sjenice, uhapšena je zbog neprijavljivanja pripremanja krivičnog djela, dok je Sead Ž. u bjekstvu i nedostupan policijskim organima.

Prema informacijama iz policije, sumnja se da su E. Dž. i Sead Ž, poznat i kao Ahmetović, u saizvršilaštvu nanijeli smrtne povrede Nusretu Destanoviću koristeći oštar predmet.

Sve se odigralo 8. februara ove godine, a tijelo nesrećnog mladića je pronađeno je jučer u napuštenom bunaru u selu Međugorje u okolini Sjenice.

Na audiosnimcima koje je Sandžak danas objavio, javnost je imala priliku da čuje razgovor između osobe osumnjičene za ubistvo i brata žrtve, Nusreta Destanovića. Ovaj novi segment snimka bacio je dodatno svjetlo na složenu mrežu odnosa i moguće motive koji stoje iza tragičnog događaja. Detalji razgovora ukazuju da ubica optužuje Rijaldu H., kao i na složen odnos između osumnjičenog i porodice Destanović, kao i na potencijalne motive koji bi mogli biti ključni za razumevanje ovog tragičnog slučaja.

“Jedan će noćas od nas biti pod crnom zemljom, ja ili Nusret”, čuje se na snimku između Nusretovog brata i osumnjičenog za njegovo ubistvo.

Svijet / Zanimljivosti

Trump zastrašuje: ‘Ako izgubim ove izbore, Izrael će prestati postojati u roku od dvije godine’

Published

on

By

Republikanski predsjednički kandidat Donald Trump izjavio je da će američki birači jevrejskog porijekla biti dijelom krivi ako izgubi na izborima 5. novembra od potpredsjednice Kamale Harris, demokratske kandidatkinje.

Tokom komentara na Nacionalnom samitu Izraelsko-američkog vijeća u Washingtonu, bivši predsjednik se požalio da zaostaje za Harris među američkim Jevrejima.

Izrael bi vjerovatno prestao postojati u roku od dvije godine ako Harris pobijedi na izborima, a Jevreji bi bili dijelom krivi za taj ishod jer imaju tendenciju da glasaju za demokrate, tvrdi Trump.

 

Ako ne pobijedim na ovim izborima – a jevrejski narod bi zaista imao puno posla s tim ako se to dogodi, jer ako 40 posto, mislim, 60 posto ljudi glasa za neprijatelja – Izrael, po mom mišljenju, prestat će da postoji u roku od dve godine”, rekao je Trump okupljenima.

Trump je naveo anketu prema kojoj Harris ima 60 posto glasova među američkim Jevrejima. Također je žalio što je osvojio manje od 30 posto glasova među američkim Jevrejima na izborima 2016. godine, na kojima je pobijedio, i na izborima 2020. godine, koje je izgubio od demokratskog predsjednika Joea Bidena.

FENA

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Ništa ne bi bilo isto: Ovo je novi plan za penzije u Njemačkoj

Published

on

By

Ministar financija u Njemačkoj Christian Lindner predstavio je svoj plan za ostvarenje privatnih mirovina. Njegov prijedlog predstavljao bi veliku promjenu mirovinske politike.

Vlada u Njemačkoj još uvijek radi na mirovinskom paketu II. Međutim, zbog blokade parlamentarne skupine FDP-a u Bundestagu, zakon još nije mogao biti konačno usvojen. Prema upućenima, blokada je sada gotova i uskoro bi moglo doći do upoznavanja plana vlade s Bundestagom.

Ali Vlada ne želi s tim završiti. Rečeno je da su u izradi još najmanje dva projekta: jedan za jačanje mirovina poduzeća, a drugi se fokusira na privatne mirovine.

Planirana je mirovinska reforma

Već se znalo da vladajući žele još jednom baciti pogled na kompanijsko i privatno mirovinsko osiguranje. U svojoj inicijativi za rast, koalicija SPD-a, Zelenih i FDP-a u ljeto je zapisala sljedeće:

Savezna vlada će uvesti privatno mirovinsko osiguranje kao treći mirovinski stup, što će posebno državno financirano privatno mirovinsko osiguranje (prije “Riester”) učiniti privlačnijim.

Provest će prijedlog fokusne skupine o privatnom mirovinskom osiguranju prihvatljivog, certificiranog mirovinskog portfelja koji se može ulagati u fondove ili druge odgovarajuće klase imovine bez jamstva održavanja doprinosa.

Trebalo bi i dalje nuditi proizvode s jamstvom. Međutim, jamstva se mogu smanjiti u budućnosti kako bi se omogućila ulaganja s većim prinosom. Općenito, prihvatljive proizvode trebao bi karakterizirati lako razumljiv dizajn, visoka kvaliteta proizvoda, niski troškovi i visoka transparentnost (platforma za usporedbu, certifikacija).

Kako bi se povećala konkurencija proizvoda, prebacivanje između proizvoda trebalo bi biti moguće u bilo koje vrijeme i uz male ili nikakve troškove, prenosi Fenix.de.

Trebali bi biti otvoreni za sve zaposlene osobe, uključujući i samozaposlene ako je moguće. Osim toga, mirovinski sustav poduzeća (bAV) se revidira tako da će više tvrtki u budućnosti nuditi mirovinski sustav poduzeća, a posebno će se podržati zaposlenici s niskim primanjima.

Fokusna skupina za privatne mirovine preporučila je uvođenje računa mirovinske štednje u svom završnom izvješću u ljeto 2023. To se može zamisliti kao štedni račun ili račun koji se ulaže npr. u ETF ili druge dionice (ali i nekretnine) i tako se štedi novac s višegodišnjim povratom. Savezna vlada bi također zasebno podupirala štednju, na primjer davanjem subvencija, navode njemački mediji.

Država dodaje 20 centi za svaki euro

Prema Die Weltu, Lindner je sada dao konkretne prijedloge. Sukladno tome, mirovinska štednja trebala bi biti pokrenuta od 1. siječnja 2026. godine.

Svaki građanin može birati između Riester mirovine i depoa. Svatko tko bira portfelj trebao bi slobodno odlučiti u koje proizvode želi ulagati: da li u pojedinačne dionice (i s tim povezanim većim rizikom) ili, primjerice, u ETF-ove. Prema tvrdnjama Lindnera, vlada želi “odrediti pozitivnu listu u koje se klase imovine može ulagati”.

Tu su i detalji o financiranju po prvi put. Prema želji Lindnera, država bi na svaki uplaćeni euro dodala 20 centi, do najviše 3.000 eura godišnje.

Svatko tko ima takav depozit trebao bi godišnje položiti najmanje 120 eura. Ministar financija je naglasio da se o tim detaljima još razgovara unutar koalicije.

Za obitelji s djecom subvencija bi trebala biti veća: predlaže 25 centi po euru do osobnog doprinosa od 1.200 eura. Svatko tko zarađuje manje od 26.250 eura godišnje trebao bi dobiti jednokratni bonus od 175 eura, dok će mlađi od 25 godina dobiti 200 eura početnog bonusa za tri godine.

Konkretni primjeri:

Maksimalni vlastiti doprinos – 3.000 eura, maksimalna subvencija države – 600 eura, ukupni kapital na godinu 3.600 eura (+ povrat)

Za jednu osobu s djetetom

Maksimalni vlastiti doprinos – 3.000 eura, maksimalna subvencija države – 900 eura, ukupni kapital na godinu 3.900 eura (+ povratna)

Za početnike u karijeri

Maksimalni vlastiti doprinos – 3.000 eura, maksimalna subvencija države – 800 eura, ukupni kapital na godinu 3.800 eura (+ povrat)

Za osobe s niskim primanjima

Maksimalni vlastiti doprinos – 3.000 eura, maksimalna subvencija države – 725 eura, ukupni kapital na godinu 3.725 eura (+ povrat)

Mirovinski polog od 2026.

Prema Die Weltu, novac na mirovinskoj štednji trebao bi biti oporezovan tek kada se isplati. No, novac se iz štednje ne smije uzeti prije 65. godine. Tako Lindner želi ograničiti “lažne poticaje prema prijevremenom umirovljenju”.

Ove bi promjene, ako doista dođu, predstavljale revoluciju u privatnom mirovinskom osiguranju. To bi olakšalo štednju za mirovinu i, pod pravim uvjetima, također može biti bolje nego prije.

Reforma mirovinskog sustava poduzeća

Toliko o privatnim mirovinskim planovima. Ali što je s drugim mirovinskim stupom, mirovinom poduzeća? Također se navodi da je u izradi nacrt zakona.

Konkretno, proširit će se porezna potpora za mirovine poduzeća za osobe s niskim primanjima i povećati doprinos za financiranje te prilagoditi ograničenje dohotka, izvijestio je Handelsblatt nakon uvida u nacrt zakona.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Kako je deportovani Bosanac “dobio” Švicarsku u Strazburu? Moraju mu još isplatiti skoro 20.000 KM

Published

on

By

Naredivši deportaciju državljanina Bosne i Hercegovine, Švicarska je prekršila njegova prava na porodični život, stoji u presudi Evrospkog suda za ljudska prava u Strazburu (ECHR).

Kako dalje stoji u presudi, državljanin BiH je bio u Švicarskoj osuđen na uslovnu kaznu zbog pokušaja prenosa 194 grama kokaina. Švicarski sud je tada donio odluku o petogodišnjoj zabrani ulaska u Švicarsku. Ovaj državljanin BiH, koji danas živi u Bijeljini, tako je morao da ostavi ženu i dvije male kćerke koje su ostale da žive u kantonu Cirih.

Evropski sud za ljudska prava u Strazburu navodi da švicarsko pravosuđe nije korektno “odmjerilo” šta je interes oca porodice od javnog interesa.

Dalje se navodi da je odluka švicarskog suda zasnovana isključivo na prirodi djela, ignorišući činjenicu da ta osoba više ne predstavlja prijetnju po javnu bezbjednost Švicarske.

Također, sama presuda švicarskog suda nije uzela u obzir druge okolnosti, kao što je relativno minorno krivično djelo, kao i to da nikada nije ranije osuđivan.

– Nisu uzeli u obzir ni to da je njegova supruga, iako srbijanskog porijekla, cijeli svoj život provela u Švicarskoj i ona je naturalizovana švicarska državljanka, baš kao i kćerke, navodi se u objašnjenu presude Suda za ljudska prava.

Također, sud u Strazburu je dosudio da Švicarska mora da isplati 10.000 eura (skoro 20.000 KM) odštete ovom čovjeku, kao i 15.000 eura (skoro 30.000 KM) na ime sudskih troškova, prenose Nezavisne.

Nastavi čitati

Najčitanije