Connect with us

Magazin

Nimalo prijatan prizor: Zmija izašla iz utičnice u firmi (FOTO)

Published

on

Zaposleni u jednom banjalučkom preduzeću šokirali su se prošle sedmice kada im se iznenada u kancelariji pojavio nezvan gost – zmija.

Kako se vidi na fotografiji koju nam je ustupio čitalac “Nezavisnih novina“, ovaj gmizavac izašao je iz utičnice, a prizor nije nimalo prijatan.

Foto: Ustupljena fotografija

Kasnijom deratizacijom unutar objekta, kaže naš sagovornik, pronađeno je leglo zmija.

Inače, blaga zima i neobično visoke temperature za ovo doba godine, izmamile su zmije koje su obično izlazile iz svojih zimskih skrovišta od druge polovine aprila pa do početka maja.

U potrazi za hranom ove životinje se često susreću sa ljudima.

Sve je više onih koji u posljednjih dana vide zmije na livadama, njivama i putevima.

Magazin

VIDEO Doktor otkriva zašto nikada ne pije vodu iz plastične boce

Published

on

By

DOKTOR dr. Saurabh Sethi nikad ne pije vodu iz plastične boce i poziva druge da slijede njegov primjer. Tvrdi da plastične boce sadrže previše toksične nanoplastike koja se zadržava u tijelu i povezuje se s rakom i neplodnošću. Ukazao je na studiju koja je ranije ove godine pokazala da prosječna boca vode koja se prodaje u SAD-u sadrži 240.000 komada ovih čestica.

“Prestanite koristiti plastične boce za vodu. U njima su čestice koje mogu prodrijeti u ljudske stanice, ući u krvotok i glavne organe”, rekao je u videu objavljenom na TikToku.

Pozvao je ljude da koriste boce za višekratnu upotrebu od nehrđajućeg čelika. Također, upozorio je da je pijenje iz plastične boce tijekom vrućih dana najštetnije, piše Index.

“Vrućina će uzrokovati još više ispuštanja mikroplastike u vašu bocu s vodom”, tvrdi.

@doctorsethimd

The risk of Plastic Water Bottles ???? I Harvard Trained Doctor Explains #heart #health #plastic #medicaltiktok

♬ original sound – Doctor Sethi

Video je skupio više od pola milijuna pregleda. Inače, kada je riječ o bocama za vodu, smatra se da sitni komadići plastike završavaju u proizvodima kao nusprodukt tijekom procesa proizvodnje, zbog čega su strahovi od sitne plastike pojačani posljednjih godina.

Neke su studije otkrile da izloženost sitnim česticama može uzrokovati smrt stanica, izazvati oksidacijski stres, oštetiti DNA i potaknuti upalne reakcije. No, učinci na ljude temelje se na laboratorijskim studijama i ispitivanjima na životinjama, bez izravnih dokaza.

Nastavi čitati

Magazin

VIDEO Želio dokazati da prtljažnik Cybertrucka ne lomi prste, završilo je katastrofom

Published

on

By

OTKAD se Cybertruck pojavio, pojavile su se i optužbe da su neki dijelovi tog auta jako opasni. Konkretno, da su opasni po prste.

Usprkos tome, prodaja auta u SAD-u ide odlično. Liste čekanja su ogromne. S druge strane oceana ga nećemo tako brzo vidjeti. Svakako, na našim cestama nikad ga nećemo vidjeti u verziji u kojoj se prodaje u SAD-u zbog drugačijih standarda.

Jedan od većih problema koji se zasad pojavio su vrata prtljažnika koja, prema optužbama, mogu slomiti prst.

Jedan vlasnik Cybertrucka pokušao je demantirati takve glasine. Sve je snimao i snimku je teško gledati.

Vrata prtljažnika zgnječila su mu prst. Sve izgleda jako bolno, a nije poznato je li prst i slomljen.

index.hr

Nastavi čitati

Magazin

Farmaceut: Ovaj simptom pojavljuje se na rukama, a može signalizirati ozbiljna stanja

Published

on

By

KADA je riječ o zdravstvenim stanjima, mnogi od simptoma koje doživljavamo imaju neku vezu s dijelom tijela koji je zahvaćen. Na primjer, jedan od znakova raka pluća je dugotrajan kašalj, dok rak crijeva može dovesti do pojave krvi u stolici. Međutim, u drugim slučajevima možemo primijetiti neke neobične simptome za koje se čini da nemaju nikakve veze s određenim zdravstvenim problemom.

Oni su posebno opasni jer se lako mogu previdjeti ili pogrešno dijagnosticirati kao nešto drugo. Imajući to na umu, farmaceut Abbas Kanani upozorio je na oticanje prstiju, šake ili zgloba. Ovo medicinsko stanje, poznato kao edem, može biti znak bolesti bubrega, jetre, pa čak i zatajenja srca.

“Zadržavanje tekućine može uzrokovati oticanje prstiju, šaka ili zapešća. Oticanje je obično redovito i može biti uzrokovano raznim stanjima, kao što su bolesti bubrega ili jetre, a u nekim slučajevima i zatajenje srca”, rekao je za Daily Express.

Oticanje se pojavljuje kada se višak tekućine nakuplja u tkivima tijela

Objasnio je zašto se oticanje može dogoditi: “Edem se događa kada se višak tekućine nakuplja u tkivima tijela.” Bubrezi igraju važnu ulogu u regulaciji ravnoteže tekućine i uklanjanju otpadnih tvari iz tijela, dodao je.

“Dakle, kada se tijelo suočava s kroničnom bolešću bubrega ili akutnom ozljedom bubrega, to može oslabiti funkciju bubrega i uzrokovati zadržavanje tekućine i edem. Osim toga, bolesti jetre uzrokuju smanjenje proizvodnje proteina koji pomažu u održavanju ravnoteže tekućine u krvi. Tekućina tada može iscuriti u tkiva i uzrokovati edem”, pojasnio je.

Na kraju, nakupljanje tekućine u plućima i drugim tkivima može se dogoditi kada srce ne može učinkovito pumpati krv, što uzrokuje zatajenje srca, zaključio je Kanani.

Nastavi čitati

Najčitanije