Connect with us

Cazin

Ratni zločinac Amir Ćoralić otkupio kaznu od 36.500 KM za silovanje maloljetnice u Cazinu

Published

on

Otmica, prijetnje i silovanje četrnaestogodišnje djevojčice. Ratni zločin u blizini Cazina počinjen u zimu 1993. godine, a dvadesetak godina kasnije novčano kažnjen, piše Radio Slobodna Evropa.

Najmanje 14 osoba zamijenilo je, u zadnjoj deceniji u Bosni i Hercegovini, kaznu zatvora zbog ratnog zločina za novčanu, podaci su do kojih je Radio Slobodna Evropa (RSE) došao u sudovima i Organizaciji za evropsku sigurnost i saradnju (OSCE). Među njima su i oni osuđeni za silovanje u ratu.

“Zaista je sramno da se trguje s takvim zločinima, pogotovo nad ženama koje su pretrpile silovanje”, kaže za Radio Slobodna Evropa Midheta Kaloper, predsjednica Udruženja žrtava rata Foča 92-95.

Upravo zbog ratnih zločina u Foči, Haški tribunal je prvi put u historiji međunarodnog humanitarnog prava seksualno ropstvo u ratu kvalifikovao kao zločin protiv čovječnosti.

Za silovanje maloljetnice u Cazinu, Amir Ćoralić, bivši vojnik takozvane Narodne odbrane Autonomne pokrajine Zapadna Bosna, platio je kaznu od 36.500 maraka.

Zajedno s dvojicom naoružanih suboraca, on je sredinom decembra 1993. godine, dva sata iz ponoći, odveo dvije djevojčice iz njihovih porodičnih kuća.

Kasnije je u automobilu silovao jednu od njih, a za to je pred Kantonalnim sudom u Bihaću 2015. godine osuđen na godinu zatvora.

Iako zakon predviđa minimalno pet godina zatvora za ratni zločin protiv civila, sporazum o priznanju krivice Ćoraliću je omogućio blažu kaznu, što je sud prihvatio kao olakšavajuću okolnost. On je potom iskoristio zakonsku pogodnost i zatvorsku kaznu “otkupio”.

Njegov tadašnji branilac Omer Abdagić smatra da je obzirom na “visinu kazne”, svrha kažnjavanja postignuta.

“Obzirom na način počinjenja krivičnog djela i posljedice koje su proistekle iz svega toga, smatram da je u to vrijeme kazna adekvatna počinjenom djelu”, komentariše Abdagić. On dalje za RSE kaže da je sud u potpunosti prihvatio prijedlog odbrane za izricanjem novčane kazne.

“A istovremeno da se žrtva u postupku obešteti u cjelosti. Što je i učinjeno”, navodi cazinski advokat.

Kako se umjesto zatvorskih izriču novčane kazne?

Na suđenjima za genocid i ratne zločine protiv civilnog stanovništva i ratnih zarobljenika, sudovi u Bosni i Hercegovini uglavnom primjenjuju Krivični zakon iz bivše Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (SFRJ) iz 1976. godine.

Praksa je to otkako je Evropski sud za ljudska prava, odlučujući u predmetu “Maktouf i Damjanović”, 2013. godine zabranio retroaktivnu primjenu Krivičnog zakona BiH iz 2003.

Krivični zakon iz bivše Jugoslavije predviđa blaže kazne za ratne zločine protiv civilnog stanovništva i ratnih zarobljenika, u odnosu na postojeće krivične zakone u BiH.

Za ratni zločin predviđa kaznu od minimalno pet godina zatvora, ali, ukoliko sud uvaži “olakšavajuće” okolnosti, omogućava izricanje i blažih kazni. Tako su sudovi u BiH proteklih godina kao “olakšavajuće” okolnosti uzimali u obzir priznanje krivnje, porodični status i raniju neosuđivanost.

Obeshrabrenje za žrtve

Kakav je odnos pravosuđa prema žrtvama i kakvu poruku ova praksa šalje pita se Midheta Kaloper iz fočanskog udruženja žrtava rata. Ona, dodaje, nije ni imala informacije da zakon u BiH omogućava osuđenim ratnim zločincima da otkupe zatvorsku kaznu.

Kaloper ističe da takva situacija može dodatno demotivirati žrtve da svjedoče u sudskim procesima protiv optuženih za ratne zločine.

“To nameće pitanje da li se uopće isplati svjedočiti, ako oni mogu da otkupe takav zločin. Mi željno iščekujemo bilo kakvu presudu, pa taman ona bila i godinu zatvora, ali da se zločin osudi”, navodi Kaloper.

U Foči, mjestu na jugoistoku BiH, dogodila su se neka od najvećih ratnih stradanja u ratu u BiH, u kojima je ubijeno 3.000 Bošnjaka, među kojima 586 žena, podaci su Udruženja žrtava rata Foča 92-95.

Opširnije na portalu Radio Slobodna Evropa.

Cazin

Policija u Cazinu intervenirala četiri puta, evo gdje i kada

Published

on

By

U Cazinu su jučer zabilježena četiri remećenja javnog reda i mra, evo pregleda: 

Prvi slučaj dogodio se u 11:00 sati na Japića Brdu, gdje je zabilježeno paljenje vatre u naseljenom području.

Sljedeći incident prijavljen je u 10:45 sati, kada je došlo do uznemiravanja građana zbog ponašanja vlasnika domaćih životinja.

U 12:45 sati, u samom centru Cazina, jedno je lice pokazalo drsko ponašanje.

Posljednji događaj zabilježen je u 15:50 sati u naselju Mala Lisa, gdje je jedno vozilo naglo startalo, izazivajući škripu točkova i buku motora, što je uznemirilo okolinu.

Cazin.ba

Continue Reading

Cazin

Nestala maloljetnica iz BiH u Sloveniji: U toku potraga za Džanom Jašić iz Cazina

Published

on

By

Policija u Ljubljani intenzivno traga za maloljetnom Džanom Jašić, rodom iz Cazina, koja živi u Ljubljani. Zadnji put je viđena oko 16 sati u području Šmartnog, gdje trenutno traje potraga u kojoj, osim policije, sudjeluju i spasilačke službe.

Džana je visoka oko 155 centimetara, vitke građe, s dugom smeđom kosom. U trenutku nestanka bila je odjevena u crnu jaknu, svijetle traperice i crne čizme, te je imala crni ruksak. Pretpostavlja se da se kretala na bijelom biciklu i nosila bijelu biciklističku kacigu.

Policija apelira na građane za pomoć. Sve informacije o Džani Jašić možete prijaviti najbližoj policijskoj postaji, Policijskoj postaji Ljubljana Šiška na telefon (01) 583 37 00, hitni broj 113 ili anonimni telefon 080 1200, objavio je gpmaljevac.com.

Continue Reading

Cazin

Planski radovi: Narednih dana Cazin, Bužim, Bihać i Kladuša bez struje

Published

on

By

Podružnica “Elektrodistribucije” Bihać obaviještava kupce da će zbog planskih radova na elektroenergetskim objektima, doći do prekida u isporuci električne energije u poslovnim jedinicama prema slijedećem rasporedu:

BIHAĆ Dana 12.11.2024. godine · od 07:30 do 16:00 sati kupci trafopodručja Radio predajnik izlaz ulica Srebrenička prema Hipodromu,

BUŽIM Dana 12.11.2024. godine · od 09:30 do 14:30 sati kupci trafopodručja Mrazovac 3, Dana 14. i 15.11.2024. godine · od 08:30 do 15:30 sati kupci trafopodručja Džamija, Jusići, Kržalići, Vodovod Pivnice, Haskići,

CAZIN Dana 13.11.2024. godine · od 08:30 do 15:30 sati kupci trafopodručja: Begove kafane, Rajak 2, Razvoj, Rajak, Hušići, Mutnik Harbaši, Mutnik 1 i 2, · od 10:00 do 16:00 sati kupci trafopodručja: Pećigrad 3, Pećigrad 1, Pećigrad 2, Škrgići, Kahrići, Krakača 2, Krakača 3, Krakača 1, Krakača 4, Krakača-Mrcelji, GSM repetitor Visibaba, Krakača Vodovod, Hadžići-Ćatići, Hadžići Vodovod, Medic Skokovi, Skokovi 1, Hadžići, Gusto selo, Spahići-Hadžići, Jusin put 2, Žunići, Brezova kosa-Kličići, Brezova kosa-Vodovod, Brezova kosa 2, Medic,

VELIKA KLADUŠA Dana 13.11.2024. godine · od 07:30 do 16:00 sati kupci trafopodručja: Kosa izlaz za Karaliće Dom Orčeva Luka

Za sve informacije kupci se mogu obratiti Službi za odnose sa javnošću i informisanje kupaca za područje USK-a na broj besplatnog telefona 080 020 134.

Continue Reading

Najčitanije