BiH
VIDEO Emela Mujanović: Tražili su mi da prije ulaska u kasarnu odstranim višak, a to je bio moj hidžab
Ona je prije nekoliko dana najavila odlazak iz Oružanih snaga BiH nakon što je dobila nekoliko negativnih sudskih presuda. Posljednja je bila ona Ustavnog suda koja kaže da nije diskriminirajuće to što joj nije dozvoljeno nositi hidžab u službi.
Na početku razgovora u Klix Studiju, Mujanović priča kako se počela baviti ovim pozivom.
“Oduvijek sam imala ljubav prema vojsci. Moj otac je penzionisani policajac, od njega sam povukla tu ljubav. Željela sam da služim svojoj državi i narodu. Inače sam sportskog duha, a vojska vam nudi puno toga. To je nešto što je mene privuklo”, rekla je.
Kaže da je pripadnica Oružanih snaga od 2008. godine i da je radila u Zenici mjesec dana prije nego što se prijavila na Vojnu akademiju u Grčku.
“Akademija je trajala tri godine. Tu sam završila školu za podoficire. Bilo je jako teško, mnogo odricanja, truda, rada… Nastava se odvijala na grčkom jeziku, to je bilo jako izazovno”.
Prvi problemi na poslu
“Tada sam tražila da nosim trenerku dugih nogavica na fizičkom. Za vrijeme ramazana imala sam pravo na post, sve mi je bilo odobreno. Nisam imala problema ni sa obavljanjem namaza, puštali su me i sa nastave”, prisjetila se.
Po povratku iz Grčke, 2011. godine, prvi dan je na radno mjesto došla s hidžabom.
“Prije nego što sam to uradila, raspitala sam se je li to dozvoljeno. Mišljenja su bila podijeljena. Smatrala sam da neće biti problem i jednostavno sam se pojavila s hidžabom na poslu”.
Objašnjava da joj problem od tog trenutka predstavlja pravilnik Ministarstva odbrane koji kaže da je zabranjeno isticanje vjerskih obilježja.
“Ali, hidžab nije vjersko obilježje. Taj pravilnik se koristi u pogrešnom smislu. Također postoji član koji kaže da je zabranjeno miješanje civilne i vojne odjeće i taj član je tačan. Ja jesam nosila hidžab koji je civilni dio odjeće, ali on je vrlo podsjećao na podkapu koju dužimo uz zimsku uniformu. Taj problem se mogao riješiti tako što bi se napravila ljetna podkapa koja bi zadovoljila potrebe hidžaba. Pravilnik se pravio kad su osnovane Oružane snage BiH 2005. godine. Vojno muftijstvo je predlagalo, pošto su zastupljene sve tri religije, da se uvede pravo da žena muslimanka nosi hidžab. Predlagali su tada i kako treba da izgleda, ali dvije druge strane nisu pristale na to. I pravilnik je ostao bez hidžaba”, kaže Mujanović.
Prisjeća se da prvog dana s hidžabom na poslu nije imala problema.
“Drugi dan me je nadređeni pozvao kod sebe. Rekao mi je da pitanje hidžaba još nije riješeno i da bi bilo najbolje da skinem hidžab dok se to pitanje ne riješi. Ja sam mu rekla da to ne mogu. Treći dan mi je bio zabranjen ulazak u kasarnu. Vojni policajac mi je rekao po naređenju tadašnjeg komandanta da mi nije dozvoljen ulazak dok ne odstranim višak, a to je hidžab. Ja sam tražila da mi se to da pismeno. Nakon što sam to tražila, naređeni mi je rekao da dođem na radno mjesto. Tako je i bilo”.
Disciplinske kazne
Kaže da je tu radila mjesec dana i da je za to vrijeme nekoliko puta bila disciplinski kažnjena zbog hidžaba.
“Na kraju sam bila suspendovana. Nakon toga smo tužili Ministarstvo odbrane. Vodio se taj proces na Sudu BiH koji je odlučio negativno. Suspenzija je bila osnovana. Međutim, došlo je do nekakvih grešaka u vođenju tog postupka jer sam bila više puta kažnjena za istu grešku i proces se vratio na prvostepeni. Došlo je do internog dogovora vojnog muftijstva i još nekoga, pa su me odlučili prebaciti u Ustikolinu u jednonacionalnu kasarnu”.
Kada su u pitanju kolege, kaže da je bilo različitih mišljenja.
“Bila je grupa koja me podržava javno ili tajno i bili su oni koji nisu bili nikako za to. Također su me slikali u kasarni i slali su medijima. Mediji su tada pisali da sam ja nekakav špijun. Donekle imam razumijevanja za ljude koji nemaju razumijevanja jer oni nemaju znanja, ograničeni su po tom pitanju. Mislim kad bi im se to objasnilo da bi oni shvatili jer se dešavalo da sam imala komunikaciju s ljudima koji nisu bili za to, pa sam im kroz argumente objasnila i oni su rekli da ima smisla”, kazala je.
U Ustikolini radi i danas, odnosno više od 10 godina. U međuvremenu je rodila troje djece.
“Bilo je teških trenutaka gdje sam htjela da odustanem. Ja imam jedno dijete koje ima posebne potrebe. Bilo je jako teških trenutaka. Dosta sam posljednjih godina bila na porodiljskom. Kad sam se vratila na posao imala sam jednu anonimnu prijavu generalnom inspektoratu da nosim hidžab. Opet sam disciplinski kažnjena. Pokrenula sam tada ponovo tužbu. Ovaj puta sam tužila Ministarstvo odbrane zbog diskriminirajućih pravila. Presuda je bila negativna, kao i žalba. U tim presudama je pisalo da će moj hidžab poremetiti međuljudske odnose unutar Oružanih snaga, da će dovesti do sukoba, da će se drugi osjećati ugroženo, da će onda drugi tražiti da nose slovo U ili šajkaču. To je zaista diskriminirajuće jer se te stvari ne mogu porediti. Poslije toga idemo na Ustavni sud BiH gdje još čekamo presudu. U međuvremenu sam se obratila Bakiru Izetbegoviću i došla sam do njegovih saradnika. Htjela sam da se malo taj proces ubrza. Oni su uputili žalbu Ustavnom sudu, u januaru je bila presuda na taj njihov zahtjev da zabrana nošenja hidžaba nije diskriminirajuća”.
Susreti s ministrom Helezom
Objašnjava kako je došlo do susreta s ministrom odbrane Zukanom Helezom.
“Nisam imala pozitivna iskustva s bivšim ministrima i ministricom odbrane. Tražila sam više puta razgovor s njima, bila sam odbijena jer nisam adekvatno obučena. Zukan Helez me jako iznenadio jer je sam mene pozvao na razgovor da vidimo kako možemo riješiti problem. Međutim, mislim da on nije imao dovoljno podrške u tome.”
Kaže da bez obzira na presudu Ustavnog suda, on nije zabranio nošenje hidžaba u Oružanim snagama.
“To sad ne znači da se pravilnik ne može promijeniti. On je promjenjivog karaktera. To mijenja Ministarstvo odbrane”, kazala je.
Helez joj je ponudio rješenje da ide u civilnu službu.
“Jako sam mu zahvalna. Time bi bilo riješeno pitanje moje egzistencije, ali to nije rješenje za hidžab u Oružanim snagama. Sutra će doći neka druga Emela i problem ostaje. Imala sam više razgovora s kolegicama koje nose hidžab kad su u civilu, ali kad idu na posao otkriju se. Kažu da nemaju dovoljno hrabrosti krenuti putem kojim sam ja išla. Ja sam već pristala da idem u civilnu službu. Jako sam zahvalna ministru Helezu na toj ponudi. Vidjet ćemo kako će to funkcionisati, jer ja se nisam za to školovala”, kazala je.
Praksa u drugim zemljama
Objasnila nam je kakva je praksa u drugim vojskama.
“U američkoj vojsci, kad se pojavila prva žena s hidžabom, napisala je prema Ministarstvu odbrane dopis i njoj je bio odobren hidžab. Hidžab je dozvoljen u Kanadi, Engleskoj, Njemačkoj, Holandiji…”
Kaže da je, nakon posljednje presude Ustavnog suda, došla u situaciju da bira između hidžaba i posla.
“Ja jako volim svoju službu. Meni je jako teško da se razdužim. Pokušala sam skinuti hidžab dok se nešto ne riješi. Ja sam kući obukla uniformu, skinula hidžab, stala ispred ogledala i pokušala se zamisliti da idem takva na posao. Nekoliko dana sam tako pokušavala, ali nisam mogla to da uradim. To je dio mog identiteta. Ne mogu shvatiti da se nečega moram odreći da bi me neko prihvatio. Iako volim svoj posao, uniformu, prevagnulo je ovo drugo. Postoje kolege koje imaju tetovaže na vidnim mjestima, ali oni nikad nisu kažnjeni. Ja nemam ništa protiv toga. Meni to zaista ne smeta. Naučila sam da ne treba nikad odustajati od nečega što volite. Bez obzira na ishod toga, treba se boriti. Ljudi će uvijek komentarisati i pričati. Ja znam svoj cilj i idem prema tom cilju. Ja bih voljela da se moje kolegice i kolege oglase i kažu da li su oni protiv mog hidžaba ili je to neka politika”, kazala je Mujanović.
Na kraju je poručila da će u slučaju negativne presude Ustavnog suda po svojoj apelaciji ići na Sud za ljudska prava.
Gostovanje Emele Mujanović u Klix Studiju možete pogledati direktno na našem YouTube kanalu kao i na portalu Klix.ba.
Također, nas možete slušati i na Spotify, Apple Podcastu, Amazon Music i drugim platformama.
BiH
Vojin Mijatović: Od 1. januara nijedan poslodavac u FBiH neće moći isplatiti manje od 1.200 KM
Zamjenik premijera Federacije BiH i federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta Vojin Mijatović izjavio je danas da od 1. januara naredne godine nijedan poslodavac u Federaciji BiH neće moći isplatiti primanja manja od 1.200 KM.
“Ono što je tačno je da od 1. januara naredne godine minimalna plaća neće biti 1.000 KM ali nijedan poslodavac u FBiH neće moći da isplati ispod 1.200 KM. Ne samo da smo ispunili tu famoznu 1.000 KM, nakon stupanja na snagu uredbe, nadamo se do kraja ove godine, neće moći dobiti ispod 1.200 KM – tvrdi Mijatović.
Mijatović je naveo da će, nakon usvajanja Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o dohotku FBiH u Parlamentu, Vlada na prvoj narednoj sjednici usvojiti Uredbu o obaveznim mjesečnim primanjima radnika u FBiH kojom će to biti regulisano.
Dodao je da su procjene pokazale da se na crnom tržištu u FBiH gube milijarde KM i da će stupanje na snagu Zakona o fiskalizaciji finansijskih transakcija u Federaciji BiH polovinom 2025. značiti kraj za one poslodavce koji ne izdaju fiskalne račune.
Mijatović je istakao da će to značiti dodatne prihode za Federaciju BiH koji bi trebali nadoknaditi pad zbog smanjenja doprinosa ali i stvoriti rezervu za razvojnu komponentu budžeta.
Pojasnio je da se ova Vlada FBiH zadužuje u skladu sa prihodovnom stranom okvira budžeta za ovu godinu, a da je trogodišnji plan zaduženja po kojem sad rade usvojila Vlada koju je vodio Fadil Novalić.
Kraljević: Zakon o fiskalizaciji transakcija u cilju suzbijanja utaje poreza
Dopremijer Federacije BiH i federalni ministar financija Toni Kraljević kazao je danas nakon sjednice Vlade Federacije Bosne i Hercegovine da utvrđeni Nacrt Zakona o fiskalizaciji transakcija ima za cilj suzbijanje utaje poreza, maksimalno minimiziranje tog neformalnog tržišta, kao i suzbijanje nelojalne konkurencije.
– Ako vi fiskalizirate, vaš komšija se bavi istim biznisom i ne fiskalizira, može biti cjenovno povoljniji u odnosu na vas, što znači nelojalna konkurencija – pojasnio je.
Kraljević je govorio i o edukativnoj komponenti, definiranju i animiranju potrošača i podizanju svijesti, te o važnosti preuzimanja računa, a isto tako i o unaprjeđenju postupaka samog poreznog nadzora.
Napomenuo je da će implementacija tog zakona omogućiti elektronsko evidentiranje podataka, što znači i da donosi novost koja se zove Centralna platforma za fiskalizaciju.
Dodao je da njome upravlja Porezna uprava FBiH, koja je kolektor i posrednik svih podataka koje dolaze iz elektronskih fiskalnih sistema, što maksimizira i nadzor i kontrolu te sprječava poreznu utaju.
– Naravno, krajnji cilj je poboljšanje naplate javnih prihoda, odnosno punjenje prihodovne strane budžeta, ali i discipliniranje cijelog tog sistema – kazao je.
Osvrnuo se i na dopune Zakona porezna na dohodak, kojim s omogućava izuzeće dijela prihoda od poreznog opterećenja, kako bi se dala mogućnost poslodavcima da svoje zaposlenike mogu honorirati kroz dio bez porezne presije.
– Taj zakon je temporalnog karaktera, nadam se da će to biti od 1. januara do 31. decembra 2025. godine. Temporalnost ovog zakona jasno upućuje na opredijeljenost Vlade FBiH na kompletiranje onoga što nazivamo porezna reforma, a što smo danas krenuli sa online fiskalizacijom – objasnio je Kraljević.
“Penzioneri neće biti taoci usvajanja budžeta”
Na kraju je još dodao da penzioneri neće biti taoci usvajanja budžeta te da je iz ušteda kreirana akumulacija iz koje će biti isplaćena jednokratna pomoć za penzionere.
Postojeći sistem fiskalizacije baziran na Zakonu o fiskalnim sistema iz 2009. godine, koji se implementira od 2010. do 2011. godine.
– I kada se okrenemo unazad 15 godina, možete zamisliti koliko je, u tehničko-tehnološkom smislu, evoluiranju, razvoju informacijskih tehnologija i digitalnom poslovanju, postojeći pravni okvir postao tijesan i kompatibilan sa svim tim tehnološkim iskoracima – kazao je ministar Kraljević te dodao da je aktuelna Vlada FBiH fiskalnu reformu nametnula kao prioritet.
Dodao je da ovo danas ne bi mogli nazvati set fiskalnih zakona, s obzirom da je fiskalna reforma najsloženija reforma u svakoj državi, te da je to proces, a da svaki proces ima svoje etape.
– Ovo je prva faza u tom procesu – zaključio je ministar finansija FBiH Toni Kraljević.
BiH
Kraj sušnog perioda: Dijelove BiH će pogoditi obilnije padavine, stiže i zatopljenje
U Bosni i Hercegovini danas će biti oblačno i hladno, a na jugu pretežno sunčano i toplije. Poslije podne se očekuje naoblačenje koje će uvečer donijeti slabu kišu.
U noći na četvrtak padavine će jačati na jugu i jugoistoku, kiša se očekuje u nižim predjelima, a snijeg u brdsko-planinskim.
Puhat će slab do umjeren vjetar, sjeverni i sjeveroistočni.
Jutarnja temperatura vazduha iznosit će od minus dva do četiri, na jugu do šest, u višim predjelima od minus pet, a najviša dnevna od pet do 11, na jugu do 16, u višim predjelima od dva stepena.
BHmeteo: od vikenda toplije
Kako javlja BHmeteo, danas slično vrijeme kao i jučer, a u četvrtak i petak premještanjem još jedne visinske ciklone oko naših krajeva uslijedit će porast oblačnosti u cijeloj zemlji uz koji će samo rijetko biti slabijih padavina.
U nizinama kiša, a u višim krajevima malo snijega. Bez veće promjene u temperaturi, ostaje hladno u većem dijelu zemlje uz ispodprosječne temperature. Jače i lokalno obilnije padavine će se zadržati južnije od naše zemlje tih dana.
Hladniji period koji nas prati skoro od početka novembra će se završiti u subotu 16. novembra. Od subote strujanja okreću na jugozapadna donoseći više sunčanog vremena i osjetnije zatopljenje.
Od nedjelje i početkom sljedeće sedmice dnevne temperature će u mnogim mjestima biti između 15 i 20 stepeni.
Početkom sljedeće sedmice jačanje južnog vjetra i ulazak u nestabilan period koji će najviše padavina donositi Hercegovini i jugozapadu Bosne. Tako će se prekinuti ovaj izrazito sušan period koji u mnogim mjestima traje već više od mjesec dana.
Prognoza FHMZ-a za naredne dane
U četvrtak pretežno oblačno vrijeme. Prije podne u Hercegovini slaba kiša, a na istoku i jugoistoku Bosne slab snijeg ili susnježica. Vjetar slab sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od -3 do 4, na jugu do 8, a dnevna od 2 do 8, na jugu do 14 °C.
U petak pretežno oblačno vrijeme. Poslije podne kiša u Hercegovini, a tokom noći u većini područja. Vjetar slab istočni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od -3 do 3, na jugu do 8, a dnevna od 2 do 8, na jugu do 14 °C.
U subotu pretežno oblačno vrijeme. U prvom dijelu dana kiša u većem dijelu zemlje, a na planinama snijeg. Poslije podne slaba kiša u Hercegovini, na istoku i jugoistoku Bosne. Vjetar slab u Hercegovini i na jugozapadu Bosne jugozapadni, a u ostatku zemlje sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od 0 do 6, na jugu do 8, a dnevna od 4 do 10, na jugu do 12 °C.
BiH
Penzioneri koji imaju zagarantovanu penziju dobit će po 50 KM, oni sa penzijom preko 1.000 KM neće dobiti ništa
Vlada Federacije BiH donijela je uredbu kojom će penzioneri u FBiH dobiti jednokratnu pomoć od 50 KM i 100 KM, zavisno od visine penzije. Penzioneri koji imaju penzije preko 1.000 KM neće dobiti pomoć.
U Federaciji BiH je 451.000 penzionera od kojihnajviše onih sa najnižom penzijom koja iznosi 573 KM. Penzioneri koji primaju penzije u visini do 685 KM, a što predstavlja zajamčenu penziju primit će jednokratnu pomoć u iznosu od 100 KM. Penzioneri koji imaju primanja između 680 i 1.000 KM dobit će 50 KM.
Iznos je daleko od obećanog, a dio penzionera će biti u potpunosti zaobiđen u smislu dodjele jednokratne pomoći.
Federalni ministar rada i socijalne politike FBiH Adnan Delić ranije je kazao da će se visina jednokratne pomoći kretati između 100 do 200 KM. On je kazao da će penzioneri koji primaju penziju u visini do 1.000 KM trebali dobiti do 200 KM, a oni sa primanjima preko tog iznosa 100 KM jednokratne pomoći, piše Istraga.
To je bio i zahtjev Savez penzionera da se penzionerima koji imaju penzije do 1.000 KM isplati 200 KM, a onima iznad po 100 KM.
Sredstva će se osigurati iz Budžeta FBiH za 2024. godinu.
-
Cazinprije 3 dana
Odlični rezultati za TKD BOSNA Cazin u Bugarskoj
-
Svijet / Zanimljivostiprije 5 dana
Zabavni načini da djeci odagnate dosadu
-
Religijaprije 5 dana
Ljubav prema majci je ibadet, a ljubav prema ženi je sreća
-
Cazinprije 4 dana
Najava tribine – Kako ostvariti uspjeh u životu: Muhammedov alejhi selam primjer
-
Svijet / Zanimljivostiprije 4 dana
5 navika za zdraviji um i život
-
Svijet / Zanimljivostiprije 2 dana
O stavu roditelja ovisi hoće li dijete imati radne navike
-
Religijaprije 2 sata
Bol i patnja nas uče da budemo zahvalni kad smo dobro