Connect with us

BiH

Žrijebom odlučeno da Nenad Vuković (PDP) bude peti delegat u Domu naroda BiH

Published

on

U Centralnoj izbornoj komisiji Bosne i Hercegovine je održan žrijeb za petog delegata u Domu naroda BiH iz Republike Srpske. U bubnju su bile dvije liste – PDP-ova i SNSD-ova, a peti delegat će biti opozicionar Nenad Vuković.

On u Dom naroda BiH ulazi umjesto Snježane Novaković Bursać (SNSD), koja je godinu i po bila u toj instituciji na osnovu odluke NSRS-a, koja je naknadno poništena. Naime, NSRS je odbila prihvatiti kao važeći jedan PDP-ov glas, koji je trebao značiti žrijebanje i poslala Novaković Bursać u Dom naroda.

Dodik je uoči žrijeba još jednom pokazao nervozu i najavio da nijedan SNSD-ov delegat se neće povući iz Doma naroda BiH, kako bi ustupio mjesto legalno izabranom Nenadu Vukoviću.

Redoslijed događaja povodom ranije spornog listića

Iz Narodne skupštine RS-a se inače bira pet delegata u Dom naroda Parlamenta BiH. Prilikom izbora su tri bila sigurna za SNSD (Sredoje Nović, Radovan Kovačević, Nikola Špirić) i jedan je bio siguran SDS-u (Želimir Nešković). Borba je bila oko petog delegata za kojeg je lista SNSD-a dobila 12 glasova, a PDP-ova isto toliko. Međutim, jedan listić PDP-a je proglašen nevažećim.

Centralna izbora komisija je zatim proglasila listić važećim, ali ga je Sud BiH poništio. Zbog toga se PDP žalio Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine.

U martu ove godine je Ustavni sud Bosne i Hecegovine prihvatio apelaciju, koju je ova stranka podnijela u januaru 2023. godine protiv odluke Suda Bosne i Hercegovine da poništi odluku CIK-a. Zatim je CIK ponovo priznao sporni listić liste PDP-a za Dom naroda BiH, a u vezi izbora delegata u ovu zakonodavnu instituciju iz Narodne skupštine RS-a, što je Sud BiH potvrdio odbijanjem SNSD-ove žalbe na odluku CIK-a.

Taj jedan glas je važan jer je značilo da PDP-ov kandidat Nenad Vuković ima 12 glasova, koliko i SNSD-ova kandidatkinja Snježana Novaković Bursać, što u konačnici znači da se otvara prostor za žrijeb.

Bez obzira na to kako je okončan ovaj proces, SNSD vjerovatno neće biti moguće izbaciti iz Vijeća ministara BiH, uprkos suprotnim tvrdnjama iz opozicije. Oni ističu da se otvara prostor za promjenu vlasti, ali SNSD i sa tri delegata može “srušiti kvorum”, što bi u slučaju pokretanja smjene ministara izvjesno i uradili, pogotovo kada se uzme u obzir lakoća blokiranja rada državnih institucija među političarima iz RS-a.

Ono što je dobro kod ovakvog ishoda jeste što SNSD i HDZ više nemaju kontrolni paket, odnosno većinu za usvajanje štetnih inicijativa u tom domu.

klix

BiH

Nešiću i Vulić upućeno prijeteće pismo, ona poručila: Samo jednom me možete ubiti

Published

on

By

Šefica Kluba poslanika SNSD-a Sanja Vulić reagovala je na prijetnje koje su upućene njoj i ministru sigurnosti BiH Nenadu Nešiću.
Naime, u Nešićev kabinet danas je stiglo prijeteće pismo. Za sada je jedino poznato da je pismo upućeno iz bh. entiteta Republika Srpska (RS).”Tebi i onoj Vulićki vlahinji što se pravite da ste iz Sarajeva uskoro će Alah dosuditi. Đaba vucarate gorile i blindirana auta od noža i klanja niko pobjego nije”, navodi se u prijetećoj poruci koju je Nešić pokazao prilikom gostovanja u Klix Studiju.

Vulić je uputila odgovor i navela da “ovako izgledaju aktivnosti političkog Sarajeva kada pokušavaju izabranom poslaniku iz Republike Srpske uskratiti slobodu govora i djelovanja jer im smeta izricanje istine”.

“Samo prijetite, samo vrijeđajte i znajte, samo jednom me ubiti možete. Necivilizovani, ostrašćeni svijete ponavljam, BiH može biti dejtonska ili nikakva. Srbi se neće povinovati i nikada nisu. Živjela Republika Srpska”, poručila je Vulić.

Nastavi čitati

BiH

Nenad Nešić: Dajemo dvije milijarde za razdruživanje, dajte nam deset da ostanemo u BiH

Published

on

By

Gost Klix Studija bio je Nenad Nešić, ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine. Govorio je o državnom budžetu, američkim sankcijama zvaničnicima i kompanijama u RS-u, “mirnom razdruživanju” RS-a i drugim temama.

U kontekstu državnog budžeta Nešić je rekao da se dugo čekao jer nije bilo političkog dogovora.

“Sad je postignut dogovor u Mostaru. Ja nisam prisustvovao sastanku, tako da konkretne detalje dogovora zaista i ne znam. Iskreno, nešto me posebno ni ne interesuje. meni je bitno da smo uspjeli da napravimo korak naprijed, da institucije funkcionišu”, rekao je Nešić.

Smatra da je on lično najviše uradio u ovom sazivu Vijeća ministara BiH.

Govoreći o američkim sankcijama kompanijama iz Republike Srpske povezanim sa porodicom Milorada Dodika rekao je da Tužilaštvo u tom smislu treba dati odgovore građanima zemlje.

“Ja se ne mogu miješati. Tužilaštvo treba da bude transparentno”, kazao je Nešić.

Osudio je sve sankcije koje su uvedene zvaničnicima iz RS-a.

“Od Milorada Dodika do Igora Dodika. Sankcije nisu ništa dobro donijele. To što je neko sin nekog političara ne treba da bude osnov da bude sankcionisan. Činjenica je da je Igor Dodik školovan čovjek. Ima relativno uspješne firme. Tenderi su javni i svako ima parvo da učestvuje na njima. Možda gospodin Dodik ima najbolji odnos cijene i kvaliteta”, rekao je Nešić.

Na pitanje ima li kontakte sa američkim ambasadorom rekao je da nema.

“Republika Srpska ima stav da nemamo kontakt sa aktulenim američkim ambasadorom i ja sam neko ko se toga pridržava. Ko se sve nalazi na crnoj listi možda je i čast biti na njoj. Ne priželjkujem sankcije, ali ako se dese, nosit ću se sa tim”, kazao je Nešić.

U Klix Studiju je pokazao pismo koje je stiglo na adresu Vijeća ministara u kojem nepoznata osoba prijeti njemu lično i zastupnici u Predstavničkom domu Parlamenta BiH Sanji Vulić.

U nastavku je po ko zna koji put pokušao perfidno umanjiti razmjere genocida u Srebrenici.

To je pokušao na osnovu spiska imena na spomeniku žrtvama Memorijalnog centra u Srebrenici iako genocid nije dokazivan u Haškom tribunalu na osnovu njega, već konkretnih dokaza. Odnosno, svjedočanstava saučesnika zločina, satelitskih snimaka, izjava preživjelih, zvaničnih dokumenata vojske, policije i vlasti paradržave Republike Srpske, i pronađenih kostiju hiljada žrtava genocida na prostoru istočne Bosne.

Komentarisao je i najave secesije RS-a, odnosno plan o “mirnom razdruživanju”.

“Mi smo ponudili vama dvije milijarde za mirno razdruživanje, vi nama dajte deset da ostanemo u Bosni i Hercegovini. Zar nije bolje da se mirno razdružimo i imamo stabilnu Federaciju BiH i Republiku Srpsku”, rekao je Nešić.

Na pitanje kako komentariše istup ministra odbrane BiH Zukana Heleza u smislu najava iz RS-a o secesiji.

“Helez često daje nepromišljene odgovore. Ja sam već navikao na to. Imam dva uha, na jedno uđe, na drugo izađe. Radi se o neozbiljnim odgovorima koji su pripremljeni samo za građane Federacije BiH”, rekao je Nešić.

Gostovanje Nenada Nešića u Klix Studiju možete pogledati direktno na našem YouTube kanalu kao i na portalu Klix.ba

Također, nas možete slušati i na SpotifyApple PodcastuAmazon Music i drugim platformama.

Nastavi čitati

BiH

Prerano prekinuto djetinjstvo: Beriz Mujić imao samo 17 godina kada je ubijen u genocidu u Srebrenici

Published

on

By

Omer, Hazim i Beriz Mujić. Otac i sinovi. Ubijeni su kao i hiljade drugih muškaraca i dječaka u genocidu počinjenom u julu 1995. godine u Srebrenici. Hazim i Beriz na početku života. Maloljetni dječaci koji su djetinjstvo proveli u opkoljenoj enklavi. Sa očevima, djedovima, amidžama krenuli su tog ljeta preko šume do slobodne teritorije – Tuzle ili Kladnja. Nisu znali gdje idu ni šta ih čeka. Bili su premladi da bi shvatili šta se sprema. Nisu preživjeli kao ni hiljade drugih sa kojima su se kretali u koloni.

Beriz je imao samo 17 godina kada je ubijen. Najmlađa je žrtva koja će biti ukopana ove godine na kolektivnoj dženazi u mezarju Memorijalnog centra Srebrenica. Bit će ukopan uz brata Hazima koji je ukopan 2013. godine. Još uvijek konačan smiraj nije našao njihov otac Omer.

Beriz je ujedno i jedina žrtva koja će se ukopati ove godine, a čiji posmrtni ostaci su nedavno ekshumirani. Ubijen je u julu 1995., a njegovi posmrtni ostaci su ekshumirani u maju 2023. godine na području Sućeske, odnosno općine Srebrenica.

Berizove posmrtne ostatke identifikovala je rodica Ramiza Hasanović jer mu majka živi u Americi. Ramizi je ovo bila osma identifikacija posmrtnih ostataka članova uže familije koji su ubijeni u genocidu u Srebrenici.

Ranijih godina je ukopala tri brata i oca. Ramiza danas živi u sarajevskom naselju Osjek. Prije rata živjela je u selu Sućeska kod Srebrenice.

Ona je sa djecom tog jula 1995. godine prešla na slobodnu teritoriju. Suprug je također ubijen tog kobnog ljeta prije 29 godina.

“Suprug je pronađen među prvima. Nakon nekoliko godina su pronašli oca. Nakon nekoliko godina pronađeni su posmrtni ostaci i moja tri brata. Pronađeni su zajedno, a nakon toga i amidža. Nakon toga smo pronašli Hazima, a sada i Beriza. Svi žive vani, a ja sam tu i morala sam da dam saglasnost za sve njih”, kazala je Hasanović.

“Volio je da igra šah”

Svi muškarci iz njene familije krenuli su preko šume do slobodne teritorije – Tuzle ili Kladnja. Međutim, nisu imali sreću da prežive. I Beriz je krenuo sam njima.

“Svi su krenuli preko šume. Svi su išli istim putem. Bojali su se, pogotovo djeca, šta su mogli znati. Moj rođak Beriz je pronađen u blizini Sućeske, na planini Kak. Nažalost, pronađeno je samo malo kostiju, nešto od noge. Vrijeme prolazi, živi se u neizvjesnosti i bolje je da ima svoj mezar. Konačno će njegova duša pronaći smiraj”, ispričala je Hasanović.

Sjeća ga se kao crnog, krupnog dječaka.

“Bio je dobra osoba. Volio je da igra šah. Međutim, nisu puno izlazili vani jer nije bilo sigurno. Bio je vrijedan, dobar…Iza njega je ostala majka i brat koji je u to vrijeme bio jako mali”, kazala je Hasanović.

Sjećanje na njega je još uvijek svježe. Žao joj je što se nisu ni pozdravili tog jula 1995. godine.

U Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari do sada je ukopana 6.751 žrtva genocida, dok je 250 žrtava ukopano u mjesnim mezarjima po odluci preživjelih članova porodica.

Žrtve potječu iz različitih općina, a najviše ih je s područja Srebrenice, Bratunca, Vlasenice, Zvornika i Milića. Žrtve genocida pronađene su na 150 različitih lokaliteta, od čega je riječ o 77 masovnih grobnica. Najmlađa do sada ukopana žrtva u Potočarima bilo je novorođenče, djevojčica Fatima Muhić, a najstarija nana Šaha Izmirlić, rođena 1901. godine.

Za više od hiljadu žrtava genocida još uvijek se traga.

AA

Nastavi čitati

Najčitanije