Connect with us

BiH

Preminula Snježana Mulić-Softić, novinarka i urednica na Al Jazeeri Balkans

Published

on

Preminula je Snježana Mulić-Softić, urednica i novinarka Al Jazeere Balkans. Da je izgubila borbu s teškom bolešću, potvrdila je porodica.

Novinarka, urednica, književnica, dokumentaristica… Sve je to u svojoj karijeri bila Snježana Mulić-Softić. To će i ostati, jer novine u kojima je pisala i portali na kojima je objavljivala tekstove ostavljaju dubok trag, svjedoče o prepoznatljivom stilu pisanja, atraktivno ispričanoj priči, davanju glasa onima koje se baš često i ne čuje tako jasno i glasno.

Rođena u Sarajevu, Snježana je u svom gradu završila osnovno, srednje i visoko obrazovanje, a već u 1980-im, kad je Sarajevo proživljavalo najsvjetlije trenutke svoga postojanja, postaje novinarka.

Iako je počela u zlatnim vremenima grada, novinarstvo kojem se posvetila nije se bavilo nimalo naivnim pričama jer se približavalo ratno zlo. U svom gradu ostaje i tokom opsade, u najtežim danima, ne odustajući ni tada od novinarskog poziva i pisane riječi, jer istina se o opkoljenom Sarajevu morala čuti.

Tokom karijere bila je novinarka i urednica magazina BH Dani i Slobodna Bosna, radila je na Televiziji Hayat, a posljednjih 12 godina kao novinarka i urednica na portalu Al Jazeere Balkans. Kolumne je objavljivala i u više domaćih i stranih medija.

Iskustvo stečeno na stranicama brojnih medija znala je vješto upotrijebiti i na polju književnosti. Autorica je nagrađene zbirke priča Sanduk po mjeri i romana Povratak. Njene priče uvrštene su u nekoliko antologija bosanskohercegovačke proze. Bila je članica PEN centra BiH.

Dobitnica je Novinarske nagrade “Srđan Aleksić”, koja se dodjeljuje za profesionalno i kontinuirano izvještavanje o marginaliziranim i ranjivim grupama u bosanskohercegovačkom društvu te razvoj društveno-odgovornog novinarstva.

Nagrađena je i za najbolju priču o Srebrenici, dobila je i druge nagrade, bila je i društveno angažirana, a Društvo za ugrožene narode je 2006. godine nominiralo za Nobelovu nagradu za mir, u okviru projekta “1000 Peace Women”.

U obrazloženju nominacije Društvo je, između ostalog, napisalo da je bila prva novinarka iz Bosne i Hercegovine koja je, na početku 1996. godine, ušla u zapadni dio Mostara, koji je kontroliralo Hrvatsko vijeće obrane i tamo napravila reportažu iz tog dijela grada. Osim toga, bila je i prva novinarka iz Sarajeva koja je ušla u Srebrenicu nakon rata i razgovarala s tamošnjim stanovništvom koje je tu doselilo iz prigradskih sarajevskih naselja nakon reintegracije glavnog grada Bosne i Hercegovine.

Autorica je dva dokumentarna filma: Pismo preporučeno srcem je dokumentarni film o životu za vrijeme opsade u sarajevskoj općini Novi Grad (film ima i francusku verziju i prikazan je u Francuskoj), dok dokumentarno-igrani film Jetimi govori o djeci iz miješanog braka tokom opsade Sarajeva.

“Al Jazeera Balkans ostala je bez novinarke kojoj nije bio problem napraviti tekst prebirući po sjećanjima, pronaći sagovornike i interpretirati njihove probleme te ponuditi rješenja, boriti se za malog čovjeka i poštivanje svih njegovih prava, ali i otputovati u bilo koji kutak bivše zajedničke države i donijeti toplu ljudsku priču, pravu novinarsku reportažu kakve su danas rijetke – za primjer drugima. Iskustvo koje je godinama stjecala, uspješno je, kao urednica, primjenjivala pripremajući, uređujući i objavljujući tekstove mlađih kolega, istovremeno ih podučavajući tajnama novinarskog poziva i svemu onom što ne piše u udžbenicima, čineći boljim njihove tekstove i stvarajući sadržaj koji će biti ono što medijska kuća u kojoj je do posljednjeg dana života radila i jeste – glas onih koji ga nemaju”, saopćeno je iz AJB.

 

BiH

Alimu jedna odluka spasila porodicu: “Hvala Bogu da nismo tamo prešli”

Published

on

By

Alim Hakalović, mještanin Buturović Polja, u samo 30 minuta ostao je bez pola kuće. Kako je u razgovoru za N1 kazao, hvala Bogu nije bilo ljudskih žrtava.

Hakalović je kazao da ih niko od nadležnih nije upozorio da su moguće poplave, ali je i dodao da se “na ovakve stvari ne može upozoriti”.

“Nismo se nadali. Bukvalno smo se izvlačili u posljednjim sekundama. Sa komšijama sam izvlačio ženu i djecu. Dok sam silazio niz stepenice noseći dvije kese pola kuće nam je odnijelo. Razmišljali smo prijeći kod amidže, a 10 minuta kasnije njegova kuća je sravnjena do temelja. Hvala Bogu da nismo tamo prešli”, kazao je za N1.

Njegov amidža je u poplavi ostao bez kuće, “tri ili četiri automobila”, kao i bez štale u kojoj je bilo 10 krava.

“Uspjeli smo spasiti tri ili četiri krave. Kuća manje, više – bitno je da je živa glava”, rekao je Hakalović.

Najstariji stanovnici Buturović Polja ne sjećaju se da se ikad išta slično desilo kao što je bilo u noći sa četvrtka na petak. Hakalović je kazao da uzrok žestokih poplava treba tražiti i u brani…

“Ispod sela su se pravila velika klizišta, vjerovatno kad su brane popuštale da su bili veliki udari. Da je samo voda ovako ne bi bilo”, mišljenja je.

U selu pitke vode nema, a struja polako dolazi.

“Preživljavanje”, rekao je Hakalović na kraju razgovora za N1.

Nastavi čitati

BiH

Ovo su Irmela i Jasmin Čilić, spasioci su njihova tijela pronašli ispod ruševina

Published

on

By

Jedan od najpotresnijih prizora pronađen je ispod ruševina jedne porodične kuće u Jablanici, gdje su spasioci otkrili zagrljen par koji je očito čekao pomoć koja, nažalost, nije stigla na vrijeme.

Irmela i Jasmin Čilić preminuli su kako su i živjeli – zagrljeni.

Prrijatelji se opraštaju od maldog para na društvenim mrežama.

Nastavi čitati

BiH

Ovo je Lejla Zalihić koja je plivala kroz bujicu i spasila kćerku: ‘Kćerka. Majka. Supruga. Heroj’

Published

on

By

U javnosti u Bosni i Hercegovini, ali i u susjedstvu, odjeknula je priča o hrabroj majci Lejli Zalihić iz Butorović Polja kod Konjica.

Ona je spasila život svoje kćerke onako kako to mogu samo najhrabriji.

Na društvenoj mreži Facebook objavljene su fotografije hrabre Lejle sa porodicom iz bolnice, gdje je hospitalizirana, nakon borbe koju je iznijela tokom katastrofalnih poplava koji su u noći sa četvrtka na petak pogodili Bosnu i Hercegovinu.

 

Lejla Zalihić je, prema svjedočenju komšije, plivala tri kilometra kroz nabujalu vodu.

 

Njena 13-godišnja kćerka je pala u bujicu koja ju je odnijela skoro tri kilometra dalje. Lejla je krenula za njom, skočivši s trećeg sprata kuće i zaplivala te je uspjela spasiti.

 

– Kćerka, Majka, Supruga, HEROJ.

Danas smo posjetili našu komšinicu Lejlu Zalihić. Majku i suprugu koja je u noći poplava u B. Polju oko ponoći zajedno s svojom kćerkom Asjom, suprugom i svekrvom skočila u vodenu bujicu u zadnjem trenutku prije nego je voda u potpunosti uništila  kuću.

Foto: Facebook: Lejla Zalihić spasila kćerku

Bez orijetancije sa mnogo povreda u mrkloj noći spasile su se nakon više od tri kilometra udaljenosti u Jablaničkom jezeru. Njen suprug je također dobro, a za svekrvom se još traga.

 

Priča, trauma i horor iskustvo za čitav život. Mi, njihovi sugrađani, komšije i privrednici MORAMO BITI UZ NJIH DANAS, SUTRA I SVAKI NAREDNI DAN dok se sve ovo dovede u stanje najbolje koje može! Nek se Gospodar smiluje onima koji nisu s nama nakon ove tragedije! UZ VAS SMO“, napisao je Arman Kurtić.

 

Radiosarajevo.ba

Nastavi čitati

Najčitanije