Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

Otkrivene poruke desničara koji prave nerede u Velikoj Britaniji, spominju se Srebrenica i Ratko Mladić

Published

on

Mediji u Velikoj Britaniji su objavili poruke iz devet grupa na aplikaciji Telegram gdje su se ekstremni desničari organizovali za pravljenje protesta, a kasnije i nereda, širom ove zemlje.

Protesti su počeli zbog lažne informacije da je napad na plesni klub u Southportu, gdje su ubijene tri djevojčice, izveo muslimanski migrant.

Ubrzo su na ulicama brojnih gradova u Velikoj Britaniji krenuli protesti, koji su se pretvorili u sukobe s policijom i nerede na ulicama.

Sada su mediji otkrili i poruke na Telegram kanalima gdje se vidi kako su lokalni lideri pozivali druge stanovnike na izlazak na proteste.

Sam sadržaj grupe je izrazito uvredljiv, imajući u vidu količinu islamofobije i otvorenog rasizma prema migrantima i drugim strancima, a u svrhu propagande je korišten i genocid u Srebrenici.

Jedan neimenovani korisnik je rekao da ima “rješenje za migrante”, i poslao je fotografiju iz Memorijalnog centra “Potočari”, a isti korisnik je u jednoj od narednih poruka rekao da ovi neredi trebaju postati “Srebrenica 2.0.”

Pored toga, u jednu od grupa je podijeljen i snimak osuđenog ratnog zločinca Ratka Mladića, kojeg je Međunarodni tribunal u Haagu osudio, između ostalog, za genocid u Srebrenici.

U grupu je stavljen snimak njegovog ulaska u Srebrenicu i govora o “buni protiv Dahija”, koji često cirkuliše desničarskim kanalima u Velikoj Britaniji, ali i u ostatku svijeta.

Treba reći da se ekstremno desne grupe u Velikoj Britaniji već duže vrijeme bave negiranjem genocida u Srebrenici, u sklopu svoje antimuslimanske kampanje. Neformalni lider protesta i radikalni desničar Tommy Robinson je na stranici svoje grupe EDL imao sekciju posvećenu negiranju genocida u Srebrenici, nazivajući to lažima.

Podsjetimo, neredi u Velikoj Britaniji su počeli 30. jula. Povrijeđeno je više od 130 policajaca te minimalno jedan demonstrant. Uhapšeno je nešto više od 400 osoba.

Klix

Svijet / Zanimljivosti

Kako je deportovani Bosanac “dobio” Švicarsku u Strazburu? Moraju mu još isplatiti skoro 20.000 KM

Published

on

By

Naredivši deportaciju državljanina Bosne i Hercegovine, Švicarska je prekršila njegova prava na porodični život, stoji u presudi Evrospkog suda za ljudska prava u Strazburu (ECHR).

Kako dalje stoji u presudi, državljanin BiH je bio u Švicarskoj osuđen na uslovnu kaznu zbog pokušaja prenosa 194 grama kokaina. Švicarski sud je tada donio odluku o petogodišnjoj zabrani ulaska u Švicarsku. Ovaj državljanin BiH, koji danas živi u Bijeljini, tako je morao da ostavi ženu i dvije male kćerke koje su ostale da žive u kantonu Cirih.

Evropski sud za ljudska prava u Strazburu navodi da švicarsko pravosuđe nije korektno “odmjerilo” šta je interes oca porodice od javnog interesa.

Dalje se navodi da je odluka švicarskog suda zasnovana isključivo na prirodi djela, ignorišući činjenicu da ta osoba više ne predstavlja prijetnju po javnu bezbjednost Švicarske.

Također, sama presuda švicarskog suda nije uzela u obzir druge okolnosti, kao što je relativno minorno krivično djelo, kao i to da nikada nije ranije osuđivan.

– Nisu uzeli u obzir ni to da je njegova supruga, iako srbijanskog porijekla, cijeli svoj život provela u Švicarskoj i ona je naturalizovana švicarska državljanka, baš kao i kćerke, navodi se u objašnjenu presude Suda za ljudska prava.

Također, sud u Strazburu je dosudio da Švicarska mora da isplati 10.000 eura (skoro 20.000 KM) odštete ovom čovjeku, kao i 15.000 eura (skoro 30.000 KM) na ime sudskih troškova, prenose Nezavisne.

Nastavi čitati

Sukob u Ukrajini

Srbin poginuo u Ukrajini: “Sine moj, ponosan sam na tebe, dao si život u borbi protiv sotone i zla!”

Published

on

By

STRAHINJA Bjelica (30), Beograđanin koji se u Ukrajini dobrovoljno borio na strani ruskih snaga, poginuo je nedavno na ratištu, piše Blic. Mladić je rodbini često slao fotografije i snimke s ratišta. “Došli smo braniti Kosovo, ali u Ukrajini”, rekao je Strahinja na jednoj od snimki.

“Vidi bande. Idemo, radimo. Ljudi ne žele sjediti kući u miru, oni žele ići u rat”, govori 30-godišnjak u nastavku videa dok snima trojicu muškaraca u vojnoj opremi kako hodaju ispred njega.

Na drugoj snimci Beograđanin govori: “Braćo moja, kakva sam ja beba u kacigi. Kad odem tamo, kad me snajperist nacilja u glavu, napravit ću takvu facu i bit će mu žao pucati. Samo će me ozlijediti u nogu.”

Otac poginulog Srbina: Ponosan sam na tebe, sine, dao si život u borbi protiv sotone

Poslije Strahinjine smrti, njegova obitelj je objavila fotografije koje im je slao te na kojima pozira s ostalim vojnicima. Na društvenim mrežama se oglasio njegov otac Gavrilo.

“Neka ti je laka zemlja ratniče moj, neka te anđeli čuvaju kada nismo znali mi. Voli te tata”, napisao je otac u objavi na Fejsu gdje je podijelio Strahinjinu sliku.

Osim toga, njegov otac je ostavio komentar ispod jedne objave na TikToku: “Sine moj, ponosan sam na tebe, dao si život u borbi protiv sotone i zla. Kao što si mi i rekao da će mi biti ponos što ćeš da se boriš protiv fašista za slobodu i krst časni. Voli te otac!” napisao je.

U Srbiji je kazneno djelo sudjelovanje u ratu u stranoj državi

U Beogradu je nakon početka ruske invazije na Ukrajinu održana sjednica Vijeća za nacionalnu sigurnost. Na njoj se govorilo i o sudjelovanju građana Srbije u ratu.

Vlast je tada rekla da će svi građani koji se ne pridržavaju zakona biti sankcionirani, a od 2014. je sudjelovanje u ratu u stranoj državi u Srbiji kazneno djelo za koje je propisana kazna zatvora do 10 godina.

Preko 300 građana Srbije otišlo se boriti na strani Rusa, prema podacima Veleposlanstva Ukrajine iz prosinca 2018.

 

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Od 1. januara naplaćivat će i kese za voće

Published

on

By

Od 1. januara 2025. u Hrvatskoj će se naplaćivati lagane plastične vrećice koje se u rolama nalaze uglavnom na odjelima voća i povrća u trgovinama ili na štandovima na tržnicama.

Potvrdila je to jutros u emisiji “Dobro jutro, Hrvatska” na HRT-u Sanja Radović, načelnica Sektora za upravljanje otpadom u Ministarstvu za zaštitu okoliša.

“Ove lagane sada moraju biti označene porukom ‘Koristite vrećice štedljivo’ kako bi se potaknula svijest o odgovornom korištenju. A od 1. siječnja uvodi se obavezna naplata vrlo laganih plastičnih vrećica, ovih koje su često dostupne u rolicama u trgovinama. Trgovci će morati osigurati da su vrećice nalaze na mjestima gdje se namjenski koriste, poput odjela za voće i povrće, te će na tim mjestima morati biti jasno istaknuta cijena vrećica. Vrećice neće biti dopušteno prodavati na blagajnama”, rekla je Radović.

Koliko će vrećice koštati, nije poznato, cijena po kojoj će ih trgovci naplaćivati nije propisana, te će oni sami odlučivati o cijeni.

Podsjetimo, još od 1. januara 2022. u Hrvatskoj je zabranjeno stavljanje na tržište laganih plastičnih vrećica za nošenje, prenosi Index.

Nastavi čitati

Najčitanije