Connect with us

BiH

Da li je RS bankrotirala? Plate kasne, doprinosa nema, a ljekari prelaze u FBiH

Published

on

Ove sedmice, dosta neubičajeno i prilično neočekivano, predsjednik RS-a Milorad Dodik je istakao da će penzije u tom bh. entitetu biti isplaćene redovno, iako se, kako je naveo, “nalazi u jednom teškom trenutku”.

Mnogi su ovaj istup Dodika vidjeli kao dokaz da je RS u velikom finansijskom problemu, jer do sada osim entitetske ministrice finansija Zore Vidović, niko iz vlasti nije isticao da bi mogle doći u pitanje isplate plata i penzija, piše Fokus.

-Možda se sada nalazim u jednom teškom trenutku, ali biće isplaćene plate i penzije redovno. I prije 10. ćemo isplati i ovu penziju. Isplatit ćemo i septembarsku prije 10, poručio je Dodik.

Crnadak: Sve češća kašnjenja u isplatama

Ipak, gdje ima dima tu ima i vatre, a tome je i dokaz današnja izjava Igora Crnadka, šefa Kluba poslanika PDP-a u Narodnoj skupštini RS, koji tvrdi da plate i naknade iz entitetskog budžeta uveliko kasne.

-Vlada RS unijela je nemir i neizvjesnost među građane RS zbog sve većih i sve češćih kašnjenja u isplatama plata i raznih naknada iz budžeta, zbog čega više nema ni minimum integriteta i autoriteta.

Crnadak tvrdi da odgovornost za to snosi isključivo Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) i njihova koalicija.

-Ova Vlada je nakon izbora 2022. godine svakako dobila ograničen mandat, na dvije godine, prema tadašnjim izjavama predsjednika SNSD-a. Krajnje je vrijeme da ili podnese ostavku ili bude smijenjena jer su im rezultati blago rečeno katastrofalni, rekao je Crnadak.

On ističe da je zbog najnovijih dešavanja velika drskost entitetske ministrice finansija Zore Vidović što još nije odgovorila na poslaničko pitanje koje joj je postavio 24. jula.

Crnadak poziva ministricu da pokaže poštovanje prema građanima i narodnim poslanicima te odgovori na pitanje koje joj je postavio nakon što je Milorad Dodik izjavio da Republika Srpska raspolaže većom količinom novca deponovanog u inostranstvu.

-Očekujem da ministrica konačno kaže koliki je tačno iznos sredstava deponovanih u inostranstvu, šta je njihov izvor, odnosno koje je porijeklo tog novca i gdje se tačno nalazi. Sve su prilike da je potreban više nego ikada, poručio je Crnadak, saopćeno je iz PDP-a.

Prazan budžet

O praznom budžetu RS-a pisao je ove sedmice i novinar Slobodan Vasković koji optužuje mnistricu Vidović da se “ponaša kao da je vlasnica najvećih švajcarskih banaka, a ne da je šefica potpuno praznog budžeta Republike Srpske”.

“Kada bi Vidovićeva smjela biti iskrena, objavila bi da novca nema gotovo ni za kakva plaćanja, sem što se nekako, povlačenjem sa svih računa, skrpi za penzije.

Brojnim firmama koje imaju ugovore sa Vladom RS i dobavljači su ne isplaćuje se mjesecima ništa. Ni u vremenu koje dolazi ne mogu očekivati da će im biti isplaćena dugovanja.

Kolika je besparica svjedoči i bizaran podatak da četrdesetak radnika Ministarstva finansija nisu dobili naknadu za prevoz koja iznosi cca 100 KM, po radniku.

Jednostavnije rečeno, nema ni tih cca 4.000 KM da se isplati”, naveo je Vasković u svom tekstu.

Haos u prosvjeti i zdravstvu

U RS-u je posebno teška situacija u prosvjeti i zdravstvu.

“Oko 19.000 nastavnika i drugih radnika, zaposlenih u osnovnim i srednjim školama u Republici Srpskoj, ne može koristiti zdravstvenu zaštitu, jer im nisu uplaćeni doprinosi”, kazali su ove sedmice iz Sindikata obrazovanja RS-a.

Međutim, to nije jedina nevolja koja je snašla zasposlene u prosvjeti. Kasne im i naknade za prevoz, koje su do sada uvijek dobijali do 5. u mjesecu.

-Neki nastavnici i učitelji putuju i po više od 100 kilometara dnevno, jer recimo iz Banje Luke moraju stići na nastavu u Bronzani Majdan, Kozicu ili u Dubovik u opštini Krupa na Uni, kaže predsjednik Sindikata obrazovanja, nauke i kulture RS, Dragan Gnjatić za Mondo.ba.

On je potvrdio da u nekim slučajevima naknade za put iznose i do 300 KM mjesečno, što za prosvjetare nisu male pare.

-Oni putuju svojim automobilima i često potroše i više nego što iznose naknade, ali šta da se radi, na nastavu se mora stići, kaže Gnjatić.

Ljekari prelaze u FBiH

-Stanje u našem zdravstvu je veoma loše. Ostajemo bez stručnog kadra koji odlazi u privatni sektor u Srpskoj ili odlazi da radi u Federaciju BiH pa tako polako postajemo prazna ljuštura, rekao je načelnik općine Istočna Ilidža Marinko Božović gostujući početkom mjeseca na televiziji BN.

-Katastrofalno stanje u zdravstvenom sistemu počelo je kada je počelo namjerno raspakivanje kvalitetnog zdravstvenog i sistema obrazovanja kako bi sve postalo privatno i kako bi građani svoj novac morali da stavljaju u privatne džepove dok privatne zdravstvene i obrazovne ustanove ostvaruju veliki profit, dodao je.

Božović je dodao da građani Istočnog Sarajeva najbolje znaju kakva je situacija u zdravstvu Republike Srpske.

Kakvo je zaista stanje na terenu, naglašava Božović, ilustruje primjer jednog ljekara, odnosno njegove zarade u Srpskoj i FBIH.

-Jedan doktor specijalista je kod nas za mjesec dana rada i 10 dežurstava dobio platu od 3.000 KM. Za isti taj posao, uz samo dva dežurstva, u federalnom Sarajevu je dobio platu od 5.400 KM. Istovremeno je sadašnja plata u privatnoj zdravstvenoj ustanovi preko 7.000 KM. To je prvi motiv tih vrlo kvalifikovanih ljudi da odu. Za njima odlaze i pacijenti, zaključio je Božović.

BiH

SNSD-ova Hrvatica objavila sliku ‘pasoša RS’: Krenula u Sarajevo

Published

on

By

Potpredsjednica NSRS i SNSD-ovka Anja Ljubojević objavila je na društvenoj mreži X fotografiju na kojoj se vidi navodni pasoš entiteta RS uz poruku ‘Krenula u Sarajevo’.

 

Na fotografiji se dakle vidi komad kartona koji na sebi ima grb entiteta RS i na kojem piše pasoš.

Radi se o očitoj provokaciji koja otkriva da SNSD ne odustaje od secesionističke politike.

Ljubojević se inače izjašnjava kao Hrvatica.

“Da, jesam Hrvatica iz RS, volim svoju RS, moj predsjednik nije Zoran Milanović, niti me zanima. Moj predsjednik je Milorad Dodik i moja država je RS i tako se ponašam”, govorila je Ljubojević na jednoj od sjednica NSRS.

Nastavi čitati

BiH

Dodik vrijeđao tužioce, sudije, kolege: Krišto se ponaša kao nenavođena raketa, to bi bilo najviše na štetu hrvatskog naroda

Published

on

By

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik obratio se medijima nakon što je okončano ročište u Sudu Bosne i Hercevoine. Ponovio je da je ovo “montirani politički proces” koji se davno “trebao zaustaviti”. Ponižavao je pravosuđe i radnike u Tužilaštvu i Sudu BiH, a optužio “centre moći” i Ambasadu SAD da stoje iza ovog procesa. Ponovo je iznosio svoje tumačenje Dejtonskog sporazuma i Ustava BiH, te proces protiv njega predstavio kao proces od “državnog značaja”.

“Vioki predstavnik, čak ako je legalan ni po Ustavu BiH, RS ni po zakonima, ni bonskim ovlaštenjima nema pravo da se miješa u zakonodavni postupak i to je jasno rečeno. On ne može da nemetne zakon i zaustavi zakon”, rekao je Dodik, iznoseći svoje tumačenje.

Kritikovao je i Tužilaštvo kazavši da “izmišlja” proces, da bi kasnije rekao i da pravosudne institucije BiH “ne postoje” po Ustavu BiH.

“Veoma je jasno da ovo hrani neku zlu aždaju u FBiH kojoj je važno da Milorad Dodik samo ovdje dolazi i hrane se s tim dolaskom, a mi dolazimp da pokažemo koliko je to besmisleno u svakom pogledu”, rekao je Dodik.

Ponovo je optužio “centre moći” da stoje iza ovog procesa, prevashodno Ambasadu SAD. Vrijeđao je sudije i tužioce kazavši da su podanici, a za one iz reda srpskog naroda nazvao je “poltronima”.

“Kada odmakne vrijeme i kada ne budemo bili ovako intenzivno uključeni u proces i kada nekog tužioca sretnete, mislim da će ga biti sram i objašnjavaće da su morali. Ova je montaža na štetu prije svega Bosne i Hercegovine, uništit će povjerenje”, rekao je Dodik.

Iskoristio je Dodik i ovaj trenutak za izbornu promociju poručivši da će SNSD pobijediti u “70 posto opština, a sa koalicionim partnerima i više”.

Odgovarajući na pitanja novinara u vezi Plana rasta koji je dostavila predsjedavajuća vijeća ministara BiH Borjana Krišto, kazao je kako se “ponaša kao nenavođena raketa”.

“Ona pokušava da sruši mehanizam koordinacije. Moramo s dokumentima koji su usaglašeni u skladu s mehanizmom koordinacije istrajavati, ako nije usaglašeno onda ne dostavljamo. I Borjana Krišto nije niko ko to može da uradi bez obzira što se umislila da to može da uradi. Ne znam ni šta je dostavila, ali očigledno da je ona sebi misionarsku ulogu postavila da može nešto da istumači ili ne. Ako je to usgalašeno u skladu s procedurom vezano za mehanizam koordinacije, ako nije ona ruši mehanizam koordinacije i samim time dogovor u BiH i to je na najveću štetu hrvatskog naroda jer hrvatski narod bi trebao da bude zainteresovan za mehanizam koordinacije više nego bošnjački. Ako je hrvatski neki kadar ruši, onda ruši taj mehanizam koji će doći glave hrvatskom narodu u BiH”, rekao je Dodik.

Odgovarajući na komentare Elmedina Konakovića, ministra vanjskih poslova BiH rekao je da je “on pokazao nesposobnost i da je on podvala bošnjačkom narodu.

N1

Nastavi čitati

BiH

Fotografija umjesto pečata: Kako sa bh. pasošima u Schengen od novembra

Published

on

By

Od 10. novembra stupa na snagu novi sistem ulaska u EU i Schengen za građane država koje nisu dio evropske/šengenske porodice, pa tako i za nosioce bh. pasoša. Osim već ustaljene pasoške kontrole, uzimat će se otisci najmanje četiri prsta, te fotografisati svaki putnik.

Otisci

Radi se o stupanju na snagu EES sistema, ustanovljenog u novembru 2017. godine. Uvođenjem EES-a nastavlja se skeniranje putnih dokumenata, ali prestaje unošenje pečata u pasoše, te se očekuje da će uzimanje otisaka i fotografisanje produžiti čekanje u kolonama. Na aerodromima će provjere biti vršene po slijetanju, a države članice su omogućile uzimanje biometrijskih podataka i provjere i prije graničnih kućica, dok putnici čekaju u redu, kako bi se omogućila bolja protočnost. EES sistem je uspostavljen kako bi baze članica EU bile povezanije, kako bi se spriječio boravak duži od 90 dana u periodu od šest mjeseci, ali i otežao kriminalcima ili teroristima ulazak u EU s lažnim pasošima.

ETIAS neće dozvoljavati grupno apliciranje, a od putnika se mogu tražiti i detalji kao što su potvrda o rezervaciji hotela i o zaposlenju

No, ni ovo nije sve. Za iduće ljeto je najavljena provedba i Evropskog sistema putnih informacija i autorizacije (ETIAS). On će podrazumijevati da putnici iz zemalja koje imaju bezvizni režim s Evropskom unijom moraju putem interneta aplicirati za dozvolu za ulazak, uz plaćanja takse od sedam eura bankovnom karticom. ETIAS će zahtijevati i da, prije putovanja, državljani oko 60 zemalja popune formular, u koji će, pri prvom ispunjavanju, unijeti lične podatke (e-mail, broj telefona, te detalje o putnoj ispravi, obrazovanju, zaposlenju, kao i pojedinosti o planiranom putovanju i boravku u zemlji EU). Bit će, također, tražene i pojedinosti o krivičnim osudama, ranijim putovanjima u ratne zone ili zone sukoba, te informacije o eventualnom protjerivanju iz neke države. Takse od sedam eura bit će oslobođeni mlađi od 18 i stariji od 70 godina, te supružnici/registrirani partneri i djeca državljana EU i zemalja šengenskog sistema, kao i djeca supružnika/partnera koji dolaze izvan EU, ali i oni koji su u tranzitu preko nekog evropskog aerodroma.

Izuzeci

ETIAS dozvola će vrijediti tri godine ili do zamjene putne isprave kojom je aplicirano za ulazak. ETIAS formular neće morati popunjavati osobe koje imaju validnu vizu – studentsku, radnu ili slično ili boravišnu dozvolu u nekoj zemlji Unije, kao ni osobe koje žive uz granicu i posjeduju pogranične propusnice. Izuzetak će biti i odlazak na liječenje u slučaju životne ugroženosti podnositelja ili srodnika, te odlazak na sahranu člana porodice ili obaveze pojavljivanja pred sudom, piše Oslobodjenje.

Nastavi čitati

Najčitanije