Connect with us

BiH

Ivana Marić podijelila NS i NiP: Prvi je brane, a drugi kritikuju jer je ismijala poziv na molitvu za kišu

Published

on

Nakon što je politička analitičarka Ivana Marić ismijala poziv koji je reisul-ulema Husein efendija Kavazović uputio vjernicima da upute kišnu dovu, došlo je do brojnih reakcija kako na društvenim mrežama, ali su se reagovale i političke stranke.

Uprava za vjerske poslove Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini saopćila je na osnovu instrukcije reisul-uleme Husein-ef. Kavazovića svim hatibima (efendijama koje drže hutbu) preporuku da u petak s džematlijama prouče kišnu dovu (vjersku molitvu za kišu).

Ovu vijest su prenijeli i mediji u Bosni i Hercegovini, a politička analitičarka Ivana Marić je iskoristila to kao osnovu da uputi komentar kojeg su mnogi korisnici društvenih mreža ocijenili kao uvredljivim i pokušaj ismijavanja vjere.

“Treba što prije patentirati ovu genijalnu ideju za rješenje klimatskih problema. Pa jel!”, napisala je Ivana Marić uz fotografiju vijesti o preporuci za učenje kišne dove.

Svakako treba podvući da reisul-ulema se nije bavio rješavanjem klimatskih promjena niti je nudio ideje u vezi ovog fenomena i da je poruka bila usmjerena isključivo prema vjernicima islamske vjeroispovijesti.

Poruka Ivane Marić je izazvala brojne reakcije na društvenim mrežama, a iz Naše stranke su reagovali na “osuđujući napad na slobodu govora”, ne dajući niti jedan primjer napada na Marić.

“Oštro osuđujemo govor mržnje upućen Ivani Marić i hajku koja je protiv nje pokrenuta zbog statusa u kojem šaljivo komentira poziv reisu-l-uleme Huseina Kavazovića vjernicima da uče kišnu dovu. Posebno osuđujemo političare koji su svojim stavovima doprinijeli atmosferi linča. Političari, ako već nemaju hrabrosti štititi slobodu govora, onda bi trebali o tome šutjeti, a nikako podgrijavati negativne tenzije prema bilo kome”, naveli su iz Naše stranke.

Kazali da su duboko svjesni da ironija iskazana prema bilo kojoj vjerskoj pojavi kod vjernika može izazvati negativna osjećanja, ali da “se borimo za društvo u kojem ta činjenica ne smije ni kod kog izazivati strah da svoj stav o vjeri iznosi javno čak i ako on nije po mjeri vjernika. Jednako kao što smo za potpuno otvoreno ispoljavanje vjere i vjerskih osjećanja”.

Upravo je u najvećoj mjeri tako i bilo, ljudi su nakon izjave Marić uglavnom iskazivali svoje vjerske stavove i kritikovali njen stav, što je također sloboda govora, dok god ne zalazi u govor mržnje i prijetnje.

S druge strane je došla reakcija koalicionog partnera iz Trojke Naroda i pravde, u kojoj su rekli da istupi u kojima se vrijeđaju vjerska osjećanja jesu za osudu.

“Povodom istupa Ivane Marić u kojima grubo vrijeđa i ismijava se određenim praksama vjernika, kao i određenih reakcija ovim povodom, Narod i Pravda odbacuje pristup vrijeđanja, omalovažavanja i ismijavanja bilo čijih vjerskih osjećanja i uvjerenja. Ponosni smo da smo i u najtežim vremenima u periodu agresije na Republiku BiH na svim slobodnim teritorijama sačuvali multikulturalnost, vjerske objekte i učinili mogućim da svi iskažu svoja uvjerenja i prakse. To je naše zajedničko bogatstvo u Bosni i Hercegovini. Zato sebi uzimamo za pravo da i Ivani Marić i sličnima poručimo da ne vrijeđate vjerska osjećanja i poglavare vjerskih zajednica time narušavajući temelje suživota i izazivajući razdor i netrpeljivost”, poručili su iz Narod i pravde.

Iz Naroda i pravde su naveli da dove (molitve) za kišu su nešto što je prepoznato u vjerskoj tradiciji ne samo muslimana na ovim prostorima već i drugih, prvenstveno kršćana.

“Ismijavanje, vrijeđanje i omalovažavanje takvih praksi i poglavara vjerskih zajednica u Bosni i Hercegovini sigurno ne predstavlja doprinos razumijevanju, uvažavanju i međusobnom poštovanju. Zato, još jednom, s gnušanjem odbacujemo ovakav istup. Sloboda svakog od nas ograničena je slobodom drugih ljudi, a samo nedorasle osobe željne pažnje će se ismijavati i vrijeđati bilo čije prakse i vjerovanja. Podsjećamo da i Krivični zakon jasno propisuje da je izazivanje narodnosne, rasne i vjerske mržnje, razdora ili netrpeljivosti krivično djelo kažnjivo zakonom. Reakcije vjernika, među kojima nisu samo muslimani, jasno su pokazale da ovakvi istupi dovode do uznemirenja, razdora i netrpeljivosti”, iskazuju iz Naroda i pravde.

Zaključili su da Narod i pravda, ulazeći u različite programske koalicije, opredijeljena je za izgradnju Bosne i Hercegovine uz međusobno poštovanje i uvažavanje svih. Vjerske slobode i prakse zagarantirane su Ustavom i zakonima, a izazivanje razdora i netrpeljivosti je kažnjivo.

“U svom djelovanju nastavit ćemo štititi i unapređivati osnovne vjerske slobode”, poručili su.

Klix

BiH

Parlamentarcima je najbolje: Na posao ne dolaze, a primaju platu i do 7.000 KM

Published

on

By

Moto naših političara je da se ništa ne uradi, a to ništa dobro naplati. Uprkos tome najplaćeniji su u regiji jer oni platu ne zarade, već je dobiju na poklon

Plate naših “izabranika”, političara, ministara, zastupnika, premijera su i do šest puta veće u odnosu na prosječna primanja građana. Iako zvuči nerealno, oni nemaju nikakvu odgovornost za rad, nerad, ispunjeno, neispunjeno. Plate su tu bez obzira na njihovu efikasnost.

Radio, ne radio

Prema podacima CIN-a, plata Denisa Bećirovića, kao člana Predsjedništva, iznosi 6.491 KM. Željka Cvijanović ima čak 6.636 KM, dok je “najskromniji” Željko Komšić sa 6.183 KM. Na jednako visokoj nozi žive i poslanici u Parlamentarnoj skupštini BiH, koji u zbiru (komisije, putovanja) imaju primanja približno 6.000 KM mjesečno. Visoku platu od 6.569 maraka ima i predsjedavajuća Savjeta ministara BiH Borjana Krišto, dok ministri na nivou BiH imaju plate otprilike 5.600 KM. Kako se spuštamo prema nižim nivoima vlasti, tako i plate funkcionera padaju. Milorad Dodik nije objavio podatak o tome kolika mu je plata kao predsjednika RS-a, ali ona je u prošlom mandatu na ovoj funkciji (2014-2018) iznosila gotovo 5.000 KM. Radovan Višković, kao premijer RS-a, ima bruto platu od 4.700 KM. Ministri u entitetu RS, s druge strane, imaju plate u prosjeku 3.480 KM. Nešto skromniju platu ima premijer Federacije Nermin Nikšić koja doseže približno 3.500 KM. Identična primanja ima i Lidija Bradara kao predsjednica entiteta. Kada je riječ o zastupnicima u Parlamentu FBiH, njihove plate kreću se između 3.500 i 4.000 KM.

Sociolog Esad Bajtal odavno je shvatio da moralni integritet kod većine onih koji su u BiH političari ne postoji.

Esad Bajtal: Plata bi se morala zaraditi

– Već ne znam treba li o tome išta misliti, je li to očigledno, dakle, sama činjenica da te paralele pokazuju to što pokazuju dovodi u pitanje moralni moment onoga što se ovdje zove plata. To bi moralo da se mijenja, a prije svega u jezičkoj ravni. Kad bi se to zvalo zarada, kad bi se plata zvala zarada, pitanje je da li bi nezarađeno moglo da se isplaćuje kao zarada na taj način na koji se isplaćuju plate, tako apsurdno, paradoksalno, neshvatljivo, iracionalno, kaže Bajtal.

Iz BiH se ne odlazi. Odavde se bježi. U takvoj atmosferi naravno da mogu raditi to što rade, smatra Esad Bajtal

Dodaje kako se to pokazalo “na brojnim sjednicama, analizama učinaka u prošlim godinama, donesenih zaključaka, zakona ovoga ili onoga…”

Nastavi čitati

BiH

Grad Cazin među nerazvijenim: Ovo su najrazvijenije općine u FBiH

Published

on

By

Najrazvijenija općina u Federaciji BiH je Centar Sarajevo, a najnerazvijenija općina su Dobretići.

Zanimljivo je da je izvan Kantona Sarajevo najrazvijenija općina Doboj-Jug, koja koja ispred Mostara, Tuzle, Tešnja, Širokog Brijega itd, piše BiznisInfo.ba.

Riječ je o dokumentu koji je izradio Federalni zavod za programiranje razvoja a u kojem su općine i gradovi u FBiH rangirani po razvijenosti.

Za izradu indeksa razvijenosti kantona i jedinica lokalne samouprave u Federaciji koriste se sljedeći indikatori: prihodi od poreza na dohodak po stanovniku; stepen zaposlenosti; kretanje stanovništva; udio starog stanovništva u ukupnom stanovništvu te stepen obrazovanja radne snage.

Indeks razvijenosti ukazuje da je klaster visoko razvijenih jedinica lokalne samouprave (JLS) vezan za glavni grad Bosne i Hercegovine Sarajevo.

Grupu I po indeksu razvijenosti čine Centar Sarajevo, Novo Sarajevo, Trnovo, Ilidža, Stari Grad, Novi Grad i Vogošća.

Grupu II čine većinom JLS koje su glavni gradovi kantona, tj. Grad Mostar, Grad Tuzla, Grad Široki Brijeg, Grad Goražde i Grad Bihać. Zatim općine Doboj-Jug, Čitluk, Tešanj, Hadžići i Ilijaš su takođe u ovoj grupi.

U grupu III spadaju Grad Zenica, Vitez, Grude, Grad Visoko, Banovići, Grad Gračanica, Neum, Kreševo, Posušje, Grad Lukavac, Grad Živinice, Kiseljak, Usora, Jablanica, Kakanj, Grad Gradačac, Travnik, Grad Ljubuški, Novi Travnik, Grad Konjic, Doboj-Istok, Bugojno, Grad Čapljina, Kupres, Žepče, Grad Srebrenik, Breza, Maglaj, Busovača, Grad Livno i Fojnica.

U grupu IV (nerazvijene općine) spadaju Olovo, Jajce, Donji Vakuf, Grad Orašje, Grad Zavidovići, Vareš, Grad Stolac, Kalesija, Tomislavgrad, Grad Bosanska Krupa, Grad Cazin, Gornji Vakuf-Uskoplje, Odžak, Sanski Most, Prozor, Bosanski Petrovac, Kladanj i Velika Kladuša.

U V grupu (izrazito nerazvijene općine) spadaju Ravno, Domaljevac-Šamac, Drvar, Ključ, Bužim, Glamoč, Foča, Čelić, Pale, Teočak, Sapna, Bosansko Grahovo i Dobretići.

Kredibilni rezultati

Inače, svrha dokumenta “Socioekonomski pokazatelji po općinama u Federaciji Bosne i Hercegovine 2023.” je da se sagledaju osnovni društveno-ekonomski pokazatelji razvoja u jedinicama lokalne samouprave (JLS) FBiH te da se rangiraju lokalne zajednice i kantoni prema nivou razvijenosti.

Izračun indeksa razvijenosti je najvažniji dio ovog dokumenta. Indeks je kompozitni pokazatelj, koji služi kao aproksimacija nivoa razvijenosti JLS ili kantona i izrađuje se u skladu s Uredbom o izradi indeksa razvijenosti u FBiH, a na temelju Zakona o razvojnom planiranju i upravljanju razvojem u FBiH.

Indeks omogućava poređenje različitih administrativnih jedinica, ukazuje na (ne)ujednačenost regionalnog razvoja i osnov je za praćenje razvoja JLS i kantona, kao dinamičke kategorije tokom vremena i u međusobnoj usporedbi.

Federalni zavod za programiranje razvoja proveo je Anketu JLS 2024, s ciljem unaprjeđenja analize socioekonomskih pokazatelja po gradovima/općinama. Upitnik za Anketu je dizajniran na način da obezbijedi kredibilne rezultate, koji će ukazati na mogućnosti poboljšanja uvjeta života građana i poslovnog ambijenta.

Podaci su prikupljani tokom maja 2024. godine i to kroz online upitnik i telefonske konsultacije. Od 79 općina/gradova u FBiH, u predviđenom roku odgovori su dostavljeni od 66 (84 posto) JLS.

Nastavi čitati

BiH

Konaković: Izetbegović je svojom retorikom bildao Dodika svaki dan

Published

on

By

Ministar vanjskih poslova BiH i predsjednik Naroda i Pravde Elmedin Konaković kazao je sinoć za BHRT da misli da je SDA pomagala Miloradu Dodiku ne bude procesuiran.

On je govorio o tome da Trojka nije mogla niti je htjela utjecati na pravosuđe kako bi Dodik bio procesuiran, ali da je Trojka uspjela rasteretiti pravosuđe koje je onda podiglo optužnicu protiv predsjednika RS.

“Vrlo je važno bilo da se rastereti pravosuđe tog pritiska političkih partija koje su kontrolirale OSA-u koja je onda vršila pritisak na pravosuđe.

Mi nikome ne možemo srediti optužnicu, ali smo ih rasteretili. Prije se Dodik mogao nagađati s onima koji su mogli to raditi, sad ne može”, naveo je Konaković.

On je dalje govorio o tome kako je Trojka uspjela politički vratiti ono što je SDA izgubila.

“Taj Izetbegović je svojom retorikom bildao Dodika svaki dan. Jačao ga i pozicionirao ga kod glasačkog tijela. Izetbegović je direktno kroz svoje kontakte preko Osmana Mehmedagića i drugih uticao da se kontroliraju neki procesi. Pa pogledajte samo šta je Dodik radio, udarao na suverenitet i integritet BiH, i niko mu ništa nije mogao čak ni za ‘crveno svjetlo'”, naveo je Konaković.

Upitan je kako da je Osmica imao utjecao na to da se Dodik ne procesuira, on je kazao:

“Znam, bavim se politikom i vidim taj utjecaj Osmana Mehmedagića kroz sve ovo. To se više ne dešava, Trojka je promijenila taj koncept”.

Istakao je da je uvjeren da je Osmica utjecao na sve.

“Ubijeđen sam da jeste. Ne mogu podastirati dokaze sad. Govorio sam nekad o prisluškivanjima, pa su rekli da nije tačno, evo ispostavilo se da je tačno i u OSA-i i u FUP-u. Zloupotrebljavali su institucije da bi političkim pritiskom dirigirali neke procese”, zaključio je Konaković.

Nastavi čitati

Najčitanije