BiH
Zašto vozačima u BiH sve češće dolaze kazne s kašnjenjem od godinu dana
U posljednje vrijeme sve češće se dešava da vlasnici automobila prilikom njihove registracije otkriju da imaju neku neplaćenu kaznu za saobraćajni prekršaj.
Ono što je zanimljivo jeste da nerijetko kazne dođu i godinu dana poslije samog prekršaja.
Naravno “najproblematičniji” dio jesu kazne za preokraćenje brzine na autoputu pa se tako u tom pitanju postavlja pitanje opravdanosti radara.
Kada dobiju jednu kaznu za prekoračenje brzine na nekoj dionici, vozači bi sljedeći put na tom mjestu trebali biti daleko oprezniji, ali ako im dolazak kazne kasni godinu dana velike su šanse da će tom dionicom istom brzinom proći još nekoliko puta.
Obrada se vrši hronološki
Iz MUP-a KS su za Fokus naveli da se obrada prekršaja evidentiranih stacionarnim radarskim uređajima na području Kantona Sarajevo vrši hronološki, što je uslovljeno akumuliranim brojem evidentiranih prekršaja, gdje se vlasniku vozila kojim je počinjen evidentirani prekršaj u skladu sa članom 54. stav 1. tačke 2. Zakona o prekršajima FBiH, a za utvrđeni prekršaj iz ZOOBS-a na putevima u BiH, dostavlja obavijest o počinjenom prekršaju, u skladu sa rokovima koji su određeni Zakonom o prekršajima.
“Svrha obavijesti o počinjenom prekršaju koja se dostavlja vlasniku vozila kojim je počinjen prekršaj jeste pribavljanje podataka o identitetu vozača koji je počinio prekršaj jer vlasništvo nad vozilom automatski ne podrazumijeva da je vlasnik vozila upravljao predmetnim vozilom u vrijeme počinjenja prekršaja. S obzirom na to da se radi o prekršajima koji su zabilježeni stacionarnim uređajima, tek po pribavljanju podataka o počiniocu prekršaja ovlašteni organ može izdati prekršajni nalog u skladu s odredbama člana 54. i 55. Zakona o prekršajima FBiH. Vlasnici vozila su dužni ovlaštenom organu dostaviti podatke o identitetu osobe kojoj je vozilo dato na upravljanje u skladu s odredbom člana 172. stav 6. Zakona o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima u BiH, dok bi automatsko izdavanje prekršajnih naloga vlasnicima vozila u određenom broju slučajeva dovelo do prekršajnog sankcionisanja osoba koje nisu stvarni počinioci prekršaja, a što posljedično dovodi do zahtjeva za poništavanje prekršajnih naloga i pokretanja novog prekršajnog postupka, odnosno slanja obavijesti osobi čije bi identifikacione podatke naknadno dostavio vlasnik vozila”, navode iz sarajevske policije.
Kada je u pitanju dužina trajanja uručenja kazne, iz policije nam navode da se vremenski period od datuma prijema izjašnjenja vlasnika vozila o osobi koja je upravljala vozilom u vrijeme izvršenja prekršaja do izdavanja prekršajnog naloga nije moguće precizno odrediti s obzirom na veliki broj prekršaja koji se obrađuju, ali svakako se vodi računa da se sve neophodne radnje obave unutar zakonskih rokova.
Kazne u okviru propisa
S druge strane, struka ističe da se radi vrlo jednostavno o potkapacitiranosti policije. Ipak naglašava se da su kazne nakon godinu dana definitivno u okviru propisa.
-Pokretanje prekršajnog postupka je do godinu, a inače nakon tri godine zastarijeva, ali ipak mu je došao nalog prije godinu dana, govori za Fokus saobraćajni vještak Mirzet Sarajlić.
Na naš upit da li u ovim situacijama kada kazne dolaze sa kašnjenjem od godinu dana, može da se desi da vozača ponovo uhvati radar na toj dionici, postoji mogućnost neke vrste pomilovanja.
-Ako ste vi na istom mjestu napravili više prekršaja, moja preporuka je da idete na sudsko odlučivanje. Sud će vam odrediti onda jednu jedinstvenu kaznu, nećete platiti sve. Zato postoje mehanizmi zaštite za počinioce prekršaja, pojašnjava Sarajlić.
Potrebniji kod škola
Napominje da s aspekta struke postavljanje radara na autoputevima nije zabranjeno.
-Nekada ljudi pogrešno razumiju, nije to protivno bilo kakvom procesu. Isto tako i mobilni radari, koji su postavljeni po ZE-DO kantonu, oni su regularni, međutim, kada se postavljaju napravi se prekršaj, jer izađe se iz automobila i postavi tronožac na autoput. Radarima na autoputevima definitivno nije mjesto tu, potrebniji su npr. u blizini škola. Ne možeš se žaliti zato što ti je kazna došla, a s druge strane, radari su tu gdje jesu. Na kraju krajeva, najsigurniji vid cesta su autoceste. Treba također naglasiti da se ne smije voziti preko ograničenja, a kada se to i radi, to ne ugrožava saobraćajnu sigurnost u tolikoj mjeri koliko bi ugrožavalo da se brzo vodi u naseljenom mjestu, zaključio je za Fokus Sarajlić.
BiH
Vojin Mijatović: Od 1. januara nijedan poslodavac u FBiH neće moći isplatiti manje od 1.200 KM
Zamjenik premijera Federacije BiH i federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta Vojin Mijatović izjavio je danas da od 1. januara naredne godine nijedan poslodavac u Federaciji BiH neće moći isplatiti primanja manja od 1.200 KM.
“Ono što je tačno je da od 1. januara naredne godine minimalna plaća neće biti 1.000 KM ali nijedan poslodavac u FBiH neće moći da isplati ispod 1.200 KM. Ne samo da smo ispunili tu famoznu 1.000 KM, nakon stupanja na snagu uredbe, nadamo se do kraja ove godine, neće moći dobiti ispod 1.200 KM – tvrdi Mijatović.
Mijatović je naveo da će, nakon usvajanja Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o dohotku FBiH u Parlamentu, Vlada na prvoj narednoj sjednici usvojiti Uredbu o obaveznim mjesečnim primanjima radnika u FBiH kojom će to biti regulisano.
Dodao je da su procjene pokazale da se na crnom tržištu u FBiH gube milijarde KM i da će stupanje na snagu Zakona o fiskalizaciji finansijskih transakcija u Federaciji BiH polovinom 2025. značiti kraj za one poslodavce koji ne izdaju fiskalne račune.
Mijatović je istakao da će to značiti dodatne prihode za Federaciju BiH koji bi trebali nadoknaditi pad zbog smanjenja doprinosa ali i stvoriti rezervu za razvojnu komponentu budžeta.
Pojasnio je da se ova Vlada FBiH zadužuje u skladu sa prihodovnom stranom okvira budžeta za ovu godinu, a da je trogodišnji plan zaduženja po kojem sad rade usvojila Vlada koju je vodio Fadil Novalić.
Kraljević: Zakon o fiskalizaciji transakcija u cilju suzbijanja utaje poreza
Dopremijer Federacije BiH i federalni ministar financija Toni Kraljević kazao je danas nakon sjednice Vlade Federacije Bosne i Hercegovine da utvrđeni Nacrt Zakona o fiskalizaciji transakcija ima za cilj suzbijanje utaje poreza, maksimalno minimiziranje tog neformalnog tržišta, kao i suzbijanje nelojalne konkurencije.
– Ako vi fiskalizirate, vaš komšija se bavi istim biznisom i ne fiskalizira, može biti cjenovno povoljniji u odnosu na vas, što znači nelojalna konkurencija – pojasnio je.
Kraljević je govorio i o edukativnoj komponenti, definiranju i animiranju potrošača i podizanju svijesti, te o važnosti preuzimanja računa, a isto tako i o unaprjeđenju postupaka samog poreznog nadzora.
Napomenuo je da će implementacija tog zakona omogućiti elektronsko evidentiranje podataka, što znači i da donosi novost koja se zove Centralna platforma za fiskalizaciju.
Dodao je da njome upravlja Porezna uprava FBiH, koja je kolektor i posrednik svih podataka koje dolaze iz elektronskih fiskalnih sistema, što maksimizira i nadzor i kontrolu te sprječava poreznu utaju.
– Naravno, krajnji cilj je poboljšanje naplate javnih prihoda, odnosno punjenje prihodovne strane budžeta, ali i discipliniranje cijelog tog sistema – kazao je.
Osvrnuo se i na dopune Zakona porezna na dohodak, kojim s omogućava izuzeće dijela prihoda od poreznog opterećenja, kako bi se dala mogućnost poslodavcima da svoje zaposlenike mogu honorirati kroz dio bez porezne presije.
– Taj zakon je temporalnog karaktera, nadam se da će to biti od 1. januara do 31. decembra 2025. godine. Temporalnost ovog zakona jasno upućuje na opredijeljenost Vlade FBiH na kompletiranje onoga što nazivamo porezna reforma, a što smo danas krenuli sa online fiskalizacijom – objasnio je Kraljević.
“Penzioneri neće biti taoci usvajanja budžeta”
Na kraju je još dodao da penzioneri neće biti taoci usvajanja budžeta te da je iz ušteda kreirana akumulacija iz koje će biti isplaćena jednokratna pomoć za penzionere.
Postojeći sistem fiskalizacije baziran na Zakonu o fiskalnim sistema iz 2009. godine, koji se implementira od 2010. do 2011. godine.
– I kada se okrenemo unazad 15 godina, možete zamisliti koliko je, u tehničko-tehnološkom smislu, evoluiranju, razvoju informacijskih tehnologija i digitalnom poslovanju, postojeći pravni okvir postao tijesan i kompatibilan sa svim tim tehnološkim iskoracima – kazao je ministar Kraljević te dodao da je aktuelna Vlada FBiH fiskalnu reformu nametnula kao prioritet.
Dodao je da ovo danas ne bi mogli nazvati set fiskalnih zakona, s obzirom da je fiskalna reforma najsloženija reforma u svakoj državi, te da je to proces, a da svaki proces ima svoje etape.
– Ovo je prva faza u tom procesu – zaključio je ministar finansija FBiH Toni Kraljević.
BiH
Kraj sušnog perioda: Dijelove BiH će pogoditi obilnije padavine, stiže i zatopljenje
U Bosni i Hercegovini danas će biti oblačno i hladno, a na jugu pretežno sunčano i toplije. Poslije podne se očekuje naoblačenje koje će uvečer donijeti slabu kišu.
U noći na četvrtak padavine će jačati na jugu i jugoistoku, kiša se očekuje u nižim predjelima, a snijeg u brdsko-planinskim.
Puhat će slab do umjeren vjetar, sjeverni i sjeveroistočni.
Jutarnja temperatura vazduha iznosit će od minus dva do četiri, na jugu do šest, u višim predjelima od minus pet, a najviša dnevna od pet do 11, na jugu do 16, u višim predjelima od dva stepena.
BHmeteo: od vikenda toplije
Kako javlja BHmeteo, danas slično vrijeme kao i jučer, a u četvrtak i petak premještanjem još jedne visinske ciklone oko naših krajeva uslijedit će porast oblačnosti u cijeloj zemlji uz koji će samo rijetko biti slabijih padavina.
U nizinama kiša, a u višim krajevima malo snijega. Bez veće promjene u temperaturi, ostaje hladno u većem dijelu zemlje uz ispodprosječne temperature. Jače i lokalno obilnije padavine će se zadržati južnije od naše zemlje tih dana.
Hladniji period koji nas prati skoro od početka novembra će se završiti u subotu 16. novembra. Od subote strujanja okreću na jugozapadna donoseći više sunčanog vremena i osjetnije zatopljenje.
Od nedjelje i početkom sljedeće sedmice dnevne temperature će u mnogim mjestima biti između 15 i 20 stepeni.
Početkom sljedeće sedmice jačanje južnog vjetra i ulazak u nestabilan period koji će najviše padavina donositi Hercegovini i jugozapadu Bosne. Tako će se prekinuti ovaj izrazito sušan period koji u mnogim mjestima traje već više od mjesec dana.
Prognoza FHMZ-a za naredne dane
U četvrtak pretežno oblačno vrijeme. Prije podne u Hercegovini slaba kiša, a na istoku i jugoistoku Bosne slab snijeg ili susnježica. Vjetar slab sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od -3 do 4, na jugu do 8, a dnevna od 2 do 8, na jugu do 14 °C.
U petak pretežno oblačno vrijeme. Poslije podne kiša u Hercegovini, a tokom noći u većini područja. Vjetar slab istočni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od -3 do 3, na jugu do 8, a dnevna od 2 do 8, na jugu do 14 °C.
U subotu pretežno oblačno vrijeme. U prvom dijelu dana kiša u većem dijelu zemlje, a na planinama snijeg. Poslije podne slaba kiša u Hercegovini, na istoku i jugoistoku Bosne. Vjetar slab u Hercegovini i na jugozapadu Bosne jugozapadni, a u ostatku zemlje sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od 0 do 6, na jugu do 8, a dnevna od 4 do 10, na jugu do 12 °C.
BiH
Penzioneri koji imaju zagarantovanu penziju dobit će po 50 KM, oni sa penzijom preko 1.000 KM neće dobiti ništa
Vlada Federacije BiH donijela je uredbu kojom će penzioneri u FBiH dobiti jednokratnu pomoć od 50 KM i 100 KM, zavisno od visine penzije. Penzioneri koji imaju penzije preko 1.000 KM neće dobiti pomoć.
U Federaciji BiH je 451.000 penzionera od kojihnajviše onih sa najnižom penzijom koja iznosi 573 KM. Penzioneri koji primaju penzije u visini do 685 KM, a što predstavlja zajamčenu penziju primit će jednokratnu pomoć u iznosu od 100 KM. Penzioneri koji imaju primanja između 680 i 1.000 KM dobit će 50 KM.
Iznos je daleko od obećanog, a dio penzionera će biti u potpunosti zaobiđen u smislu dodjele jednokratne pomoći.
Federalni ministar rada i socijalne politike FBiH Adnan Delić ranije je kazao da će se visina jednokratne pomoći kretati između 100 do 200 KM. On je kazao da će penzioneri koji primaju penziju u visini do 1.000 KM trebali dobiti do 200 KM, a oni sa primanjima preko tog iznosa 100 KM jednokratne pomoći, piše Istraga.
To je bio i zahtjev Savez penzionera da se penzionerima koji imaju penzije do 1.000 KM isplati 200 KM, a onima iznad po 100 KM.
Sredstva će se osigurati iz Budžeta FBiH za 2024. godinu.
-
Cazinprije 6 dana
Odlični rezultati za TKD BOSNA Cazin u Bugarskoj
-
Svijet / Zanimljivostiprije 7 dana
5 navika za zdraviji um i život
-
Cazinprije 7 dana
Najava tribine – Kako ostvariti uspjeh u životu: Muhammedov alejhi selam primjer
-
Svijet / Zanimljivostiprije 1 dan
Škola kod Zagreba: Domar pritvoren zbog seksualnog zlostavljanja djece, optužena i direktorica
-
Svijet / Zanimljivostiprije 5 dana
O stavu roditelja ovisi hoće li dijete imati radne navike
-
Religijaprije 3 dana
Bol i patnja nas uče da budemo zahvalni kad smo dobro
-
Sportprije 1 dan
Košarkaši BiH večeras u grotlu Skenderije protiv Hrvatske igraju ključnu utakmicu za plasman na EP
-
Magazinprije 24 sata
Marija Šerifović napunila dvoranu u Osijeku: ‘Ispunili ste moja očekivanja’