Connect with us

Magazin

Željko Bebek: Otišao sam iz Bijelog Dugmeta jer nisam htio pjevati “Ravna ti je Jugoslavija”

Published

on

Danima se ne prestaje pričati o nastupu Bijelog Dugmeta u Splitu gdje je Alen Islamović otpjevao pjesmu “Pljuni i zapjevaj moja Jugoslavijo”, što je zasmetalo jednoj braniteljskoj udruzi pa su tražili da se pjevač koji je hrvatski državljanin proglasi nepoželjnom osobom u toj istoj zemlji.
Podsjećamo, Bijelo Dugme tu pjesmu izvodi na aktualnoj turneji “Doživjeti stotu”, no do Splita nije bilo problema.

Na spomenutoj turneji nastupaju nekadašnji pjevači Bijelog Dugmeta, Alen Islamović i Mladen Vojičić Tifa, a Željko Bebek nije pristao na taj dogovor zbog ranijih razmirica s Goranom Bregovićem.

Ovako je Bebek govorio o njihovim nesuglasicama zbog kojih je napustio bend prije samo tri godine za Vecernji list.

Na pitanje “Je li se Bijelo dugme bavilo politikom? Prema nekim tumačenjima, kao jedan od razloga zašto ste napustili grupu 1984. spominje se da vam je zasmetala politizacija muzike. Je li istina da su nesuglasice počele zbog pjesme ‘Kosovska’ koju je Bregović napisao na albanskom jeziku?”, Bebek je odgovorio:

“Nesuglasice su počele godinu prije, u vrijeme kada je Goran već uvelike odvojen od baze benda, zapravo kada više i nije bio u bendu, već nas je smatrao sastavom koji za njega radi. Kao čovjek koji voli muziku i svoj bend, strahovao sam da se ne ponovi situacija kada je politika već 1976. ušla da napravi dar-mar Bijelom dugmetu. Počelo mi je smetati što je Goran počeo forsirati to da rock’n’roll mora pljuvati po nečemu i nisam shvatio zašto nam je trebala pjesma na albanskom. Nisam bio ni protiv te pjesme ni protiv albanskog, ali nisam znao zašto Bijelom dugmetu to treba”.

“Živjeli smo u svijetu u kojem je taj potez mogao sličiti na umjetničku slobodu, a istovremeno je mogao značiti i ovo – ako je već ravnopravnost, onda možemo pjevati i na albanskom. To me zapravo učinilo neraspoloženim i tada sam počeo razmišljati što to meni treba, meni koji sam htio pjevati ‘Selmu’, ‘Sanjao sam noćas da te nema’ ili ‘Ne spavaj, mala moja’, pa sad odjednom pjevam pjesmu koja ima drukčiju konotaciju. I osim što je moram naučiti i što mi je bilo jako teško pjevati na albanskom, moram time prenijeti i neku poruku, koja će dobiti odgovor u neko iduće vrijeme. Odgovor je došao već nakon dva mjeseca. Zauzeo sam oštar stav i rekao Goranu: ‘Idemo u novi projekt, O. K., ali ovakve poteze više neću tolerirati. Bude li toga, izići ću iz benda. I onda je došao projekt s pjesmama koje nisam mogao svariti, poput ‘Lipe cvatu’ sa stihom ‘Ravna ti je Jugoslavija’, posebno što je u političkom smislu na ovim prostorima došlo do jako ozbiljnih previranja. Nikada se prije u povijesti nije dogodilo da se iz socijalizma ide u kapitalizam. U to vrijeme počeo se polako nazirati i dolazak svojevrsne kataklizme, pri čemu nisam želio određivati stranu, ni jednom riječju, ni jednom pjesmom, a pogotovo nisam želio biti u funkciji nekog sustava kojem nikada nisam pripadao. Taj status nisam želio mijenjati i zato je došlo do narušavanja odnosa u bendu i rasprave koja je završila kako je završila”, rekao je tada Bebek.

Podsjećamo, nakon drame oko pjesme “Ravna ti je Jugoslavija”, Islamović je jasno dao do znanja da se za sve nejasnoće mediji obrate Goranu Bregoviću.

“Nije nam bila namjera nekog provocirati, ali međutim napali su pogrešnu kuću i prijete sa svih strana, a ja sam samo radnik pjevač u firmi ‘Bijelo dugme’ koje je vlasnik gospodin Goran Bregović. Ja uzimam posao ili odbijam 50 koncerata i pjevanje pjesama Bijelog dugmeta. Prava adresa da tražite objašnjenje je Goran Bregović i normalno svi oni koji su bili u Splitu njih 12-15.000 na koncertu. Prijetnje i psovke i nacionalne i šovinističke, preko portala nisu put ali ipak ja ih skupljam neka se nađu ne dao Bog ako se šta desi”, kazao je Islamović za Klix.ba.

Magazin

Pojavila se nova varijanta covida: Ovo su četiri glavna simptoma

Published

on

By

Ljudi su počeli obolijevati od nove varijante covida, a znanstvenici smatraju da bi ona uskoro mogla postati dominantna.

Nova varijanta nazvana je XEC, identificirana je u Njemačkoj u junu, a nakon toga se pojavila u Velikoj Britaniji, SAD-u, Danskoj i još nekoliko drugih zemalja, piše BBC.

Ustanovljeno je da XEC ima neke nove mutacije koje bi ovoj varijanti mogle pomoći u širenju ove jeseni, iako stručnjaci smatraju da bi cjepiva i dalje trebala pomoći u sprječavanju težih slučajeva.

Profesor Francois Balloux, direktor Instituta za genetiku na Sveučilišnom koledžu u Londonu, rekao je da bi XEC mogla postati dominantna podvarijanta tijekom zime.

Četiri najčešća simptoma

Simptomi koje imaju oboljeli od varijante XEC slični su onim simptomima koji se javljaju kod prehlade i gripe, kao i ranije, a četiri su najčešća: visoka temperatura, bolovi, umor i kašalj ili upala grla.

Većina pacijenata osjećalo se bolje nekoliko tjedana nakon što su se zarazili, ali oporavak može potrajati duže. Analitičar koji analizira podatke o covidu, Mike Honey, ističe da je došlo do snažnog rasta broja oboljelih od varijante XEC u Danskoj i Njemačkoj.

Istovremeno, provodi se manje rutinskih testiranja nego ranije, pa je teže saznati koliko je covid doista prisutan. Agencija za zdravstvenu sigurnost Ujedinjenog Kraljevstva (UKHSA) kaže da je normalno da virusi mutiraju i mijenjaju se.

N1

Nastavi čitati

Magazin

Dokad ćemo piti kafu u kafićima: Cijene diljem svijeta se penju u nebo, razloga je više

Published

on

By

Cijene kafe u Sarajevu prije samo par godina kretale su se od jedne do tri KM, no danas kafa košta od 2 do 4 KM, a na Baščaršiji ide i do 6 maraka. Također, u Londonu i New Yorku šoljica kafe košta oko 12 KM…

A, kako upozoravaju stručnjaci, cijene kafe mogle bi opet porasti i to drastično.

Cijena neprženih zrna kave trenutno je na historijsko visokom nivou, istaknula je tržišna analitičarka Judy Ganes. Za to su prema stručnjacima krivi loš prinos usjeva, tržišne silnice ali i činjenica da su zalihe iscrpljene.

Godine 2021. veliki mraz uništio je usjeve kafe u Brazilu, najvećem svjetskom proizvođaču zrna arabice – onih koje se obično koriste u kavi koju pripremaju u kafićima. Ovaj manjak zrna značio je da su se kupci okrenuli zemljama poput Vijetnama, primarnog proizvođača zrna Robusta, koje se obično koriste u instant mješavinama. Ali tamošnji poljoprivrednici su se suočili s najgorom sušom u regiji u gotovo desetljeću.

Klimatske promjene utječu na razvoj biljaka kave, kaže Will Firth, konzultant za kafu iz Ho Chi Minh Cityja, što zauzvrat utječe na prinose zrna. A onda su se vijetnamski farmeri okrenuli smrdljivom, žutom voću – durianu. Ovo voće, koje je zabranjeno u javnom prijevozu u Tajlandu, Japanu, Singapuru i Hong Kongu zbog mirisa, pokazalo se popularnim u Kini. I vijetnamski farmeri zamjenjuju svoje usjeve kafe durianom kako bi zaradili na ovom tržištu u nastajanju.

Vijetnamski tržišni udio duriana u kineskom tržištu gotovo se udvostručio između 2023. i 2024., a neki procjenjuju da je usjev pet puta unosniji od kafe. Dok su Kinu preplavili durianom, izvoz kave Robusta pao je 50 posto u junu u usporedbi s junom prošle godine, a zalihe su sada “skoro potrošene”, prema Međunarodnoj organizaciji za kafu.

Izvoznici kafe iz Kolumbije, Etiopije, Perua i Ugande povećali su proizvodnju, ali to nije bilo dovoljno da zadovolji rastuću globalnu potražnju za kafom Robusta i Arabica, zbog čega su cijene tih zrna dosegle gotovo rekordne nivoa. Veletrgovac Paul Armstrong u razgovoru za BBC, navodi Zagreb.info, predviđa da bi cijene kafe u Ujedinjenom Kraljevstvu mogle porasti iznad 12 KM po šoljici zbog ovih tržišnih poremećaja.

Armstrong, vlasnik pržionice Carrara Coffee Roasters, već je povećao cijene zbog rastućih troškova, a kafići koje opskrbljuje uskoro će morati odlučiti hoće li te troškove prenijeti na potrošače. Iako cijene zrna čine samo mali dio ukupne cijene kafe, inflacija općenito podiže cijene. No, stručnjaci vjeruju da je kafa visoke kvalitete sada bolja vrijednost s obzirom na porast cijena zrna niže kvalitete.

Nadolazeći urod u Brazilu mogao bi pomoći u smanjenju cijena ako kiše dođu na vrijeme. Međutim, dugoročno, klimatske promjene predstavljaju ozbiljan izazov za industriju kafe, s predviđanjem da bi do 2050. područja pogodna za uzgoj kave mogla pasti za 50 posto. Jedna od mogućih mjera je uvođenje “zelene premije”, poreza na kafu koji bi pomogao poljoprivrednicima u održivim praksama.

Radiosarajevo.ba

Nastavi čitati

Cazin

Đula Drini svojim fanovima omogućila da snime duet: Najkreativniji video dobija vrijednu nagradu

Published

on

By

Pjesma „Dečko boli glava“ koju je nedavno objavila finalistkinja „Zvezda Granda„ Đula Drini, osvojila je čitav region i za kratko vrijeme postala hit.

Povodom ovog uspijeha, Đula se oglasila na svom Instagram profilu, gdje je podijelila svoju sreću sa pratiocima i otkrila novu uzbudljivu ideju koju će sprovesti u djelo.

Naime, pjevačica je obavijestila pratioce da je zajedno sa „Grand produkcijom“ organizovala nagradnu igru kako bi podržala talentovane mlade nade.

U okviru nagradne igre Đula Drini poziva sve koji vole da pjevaju da pošalju video u kojem izvode njenu novu pjesmu „Dečko boli glava.“

 

Najkreativniji i najzanimljiviji video biti će nagrađen specijalnim priznanjem, a to će biti snimanje kavera sa Đulom u Grandovom studiju.

– Dragi moji, Grand produkcija i ja smo spremili jedno iznenađenje za vas u vidu nagradne igre. Ko pošalje najzanimljiviji video dok pjeva pjesmu “Dečko boli glava”, osvaja nagradu, a to je snimanje kavera sa mnom u Grandovom studiju. Vaše video snimke slati u DM, a pobjednik će biti objavljen uskoro. Ljubi vas vaša Đula – napisala je ona.

Ova nagradna igra ne samo da slavi muzički uspijeh pjesme, već pruža fantastičnu priliku za mlade talente da pokažu svoj potencijal i ostvare san o snimanju u profesionalnom studiju.

Nastavi čitati

Najčitanije