Connect with us

BiH

U alpskom području Austrije i do metar i po snijega: Prve pahulje stižu i u BiH?

Published

on

Sutra u Bosni i Hercegovini pretežno oblačno vrijeme. U Hercegovini tokom dana prolazno razvedravanje. U jutarnjim satima kiša se očekuje širom zemlje, a na planinama je moguć i slab snijeg

Obilan snijeg ometa promet u Alpama, dok južna Njemačka, Austrija i Češka imaju crvena upozorenja zbog obilnih kiša. Austrijske željeznice zaustavile su vlakove između Salzburga i Klagenfurta zbog snijega te su izdale nacionalni apel za odgodu putovanja. Snijeg pada na visinama već od 700 metara, a na većim visinama očekuje se i do 200 centimetara snijega tijekom četiri dana do ponedjeljka.

– Ekstremne količine snijega za ovo doba godine zahvatile su dijelove Austrije. U alpskom području regije Oberatuern očekuje se preko metar i po snijega ovih dana, napisali su iz BHMETEO.ba.

Dodali su kako prve pahulje uskoro stižu i na pojedine visoke planine naše zemlje, ali ni blizu ovim količinama.

Manje od sedmicu nakon što su dijelovi Švicarske uživali u kasnoljetnim vrućinama, u istočnim regijama na visinama iznad 1600 metara očekuje se do 45 centimetara snijega. Na vrhu Aiguille du Midi, do kojeg vodi najviša žičara u Francuskoj u skijalištu Chamonix, temperatura je u petak pala na -16°C.

Obilan snijeg pao je i u najvišim dijelovima Bavarske te u Dolomitima u Italiji.

Nakon što je Mediteran bio pogođen nizom toplinskih valova tokom ljeta, hladni vremenski sistem zahvatio je veći dio Europe, s niskim temperaturama u Ujedinjenom Kraljevstvu i obilnim kišama u Bavarskoj. Klimatske promjene povećavaju učestalost i intenzitet ekstremnih vremenskih događaja, uključujući oluje i poplave.

Austrijska meteorološka služba izdala je najviše upozorenje za obilne kiše u Beču, Donjoj Austriji i Gradišću. U glavnom gradu kišu će pratiti naleti vjetra brzine do 90 kilometara na sat, a gradske vlasti savjetuju ljudima da izbjegavaju nepotrebna putovanja. Vlasti se također pripremaju za rizik od poplava duž rijeka Enns i Steyr.

Poplave prijete i središnjim i istočnim dijelovima Češke, a vlada upozorava da je situacija slična razdoblju prije velikih poplava koje su paralizirale zemlju 1997. i 2002. godine.

Danas je u Bosni i Hercegovini bilo oblačno vrijeme sa mjestimičnom kišom.

Temperature zraka u 14 sati: Bjelašnica 5 stupnjeva, Bihać i Bugojno 10, Drvar, Gradačac i Tuzla 11, Doboj, Jajce i Sanski Most 12, Banja Luka, Ivan Sedlo, Livno, Sokolac i Zenica 13, Srebrenica i Zvornik 14, Sarajevo i Široki Brijeg 16, Mostar 18, Neum 20, Trebinje 21 stupanj.

Sutra u Bosni i Hercegovini pretežno oblačno vrijeme. U Hercegovini tokom dana prolazno razvedravanje. U jutarnjim satima kiša se očekuje širom zemlje, a na planinama je moguć i slab snijeg. U ostatku dana u Bosni povremena i slaba kiša. Vjetar slab do umjeren zapadni i sjeverozapadni. Jutarnja temperatura od 5 do 11, na jugu do 14, a dnevna u Bosni od 8 do 14, a u Hercegovini od 16 do 22 stupnja.

U Sarajevu oblačno vrijeme sa kišom. Jutarnja temperatura oko 5, a najviša dnevna oko 9 stupnjeva.

Oslobodjenje

BiH

Parlamentarcima je najbolje: Na posao ne dolaze, a primaju platu i do 7.000 KM

Published

on

By

Moto naših političara je da se ništa ne uradi, a to ništa dobro naplati. Uprkos tome najplaćeniji su u regiji jer oni platu ne zarade, već je dobiju na poklon

Plate naših “izabranika”, političara, ministara, zastupnika, premijera su i do šest puta veće u odnosu na prosječna primanja građana. Iako zvuči nerealno, oni nemaju nikakvu odgovornost za rad, nerad, ispunjeno, neispunjeno. Plate su tu bez obzira na njihovu efikasnost.

Radio, ne radio

Prema podacima CIN-a, plata Denisa Bećirovića, kao člana Predsjedništva, iznosi 6.491 KM. Željka Cvijanović ima čak 6.636 KM, dok je “najskromniji” Željko Komšić sa 6.183 KM. Na jednako visokoj nozi žive i poslanici u Parlamentarnoj skupštini BiH, koji u zbiru (komisije, putovanja) imaju primanja približno 6.000 KM mjesečno. Visoku platu od 6.569 maraka ima i predsjedavajuća Savjeta ministara BiH Borjana Krišto, dok ministri na nivou BiH imaju plate otprilike 5.600 KM. Kako se spuštamo prema nižim nivoima vlasti, tako i plate funkcionera padaju. Milorad Dodik nije objavio podatak o tome kolika mu je plata kao predsjednika RS-a, ali ona je u prošlom mandatu na ovoj funkciji (2014-2018) iznosila gotovo 5.000 KM. Radovan Višković, kao premijer RS-a, ima bruto platu od 4.700 KM. Ministri u entitetu RS, s druge strane, imaju plate u prosjeku 3.480 KM. Nešto skromniju platu ima premijer Federacije Nermin Nikšić koja doseže približno 3.500 KM. Identična primanja ima i Lidija Bradara kao predsjednica entiteta. Kada je riječ o zastupnicima u Parlamentu FBiH, njihove plate kreću se između 3.500 i 4.000 KM.

Sociolog Esad Bajtal odavno je shvatio da moralni integritet kod većine onih koji su u BiH političari ne postoji.

Esad Bajtal: Plata bi se morala zaraditi

– Već ne znam treba li o tome išta misliti, je li to očigledno, dakle, sama činjenica da te paralele pokazuju to što pokazuju dovodi u pitanje moralni moment onoga što se ovdje zove plata. To bi moralo da se mijenja, a prije svega u jezičkoj ravni. Kad bi se to zvalo zarada, kad bi se plata zvala zarada, pitanje je da li bi nezarađeno moglo da se isplaćuje kao zarada na taj način na koji se isplaćuju plate, tako apsurdno, paradoksalno, neshvatljivo, iracionalno, kaže Bajtal.

Iz BiH se ne odlazi. Odavde se bježi. U takvoj atmosferi naravno da mogu raditi to što rade, smatra Esad Bajtal

Dodaje kako se to pokazalo “na brojnim sjednicama, analizama učinaka u prošlim godinama, donesenih zaključaka, zakona ovoga ili onoga…”

Nastavi čitati

BiH

Grad Cazin među nerazvijenim: Ovo su najrazvijenije općine u FBiH

Published

on

By

Najrazvijenija općina u Federaciji BiH je Centar Sarajevo, a najnerazvijenija općina su Dobretići.

Zanimljivo je da je izvan Kantona Sarajevo najrazvijenija općina Doboj-Jug, koja koja ispred Mostara, Tuzle, Tešnja, Širokog Brijega itd, piše BiznisInfo.ba.

Riječ je o dokumentu koji je izradio Federalni zavod za programiranje razvoja a u kojem su općine i gradovi u FBiH rangirani po razvijenosti.

Za izradu indeksa razvijenosti kantona i jedinica lokalne samouprave u Federaciji koriste se sljedeći indikatori: prihodi od poreza na dohodak po stanovniku; stepen zaposlenosti; kretanje stanovništva; udio starog stanovništva u ukupnom stanovništvu te stepen obrazovanja radne snage.

Indeks razvijenosti ukazuje da je klaster visoko razvijenih jedinica lokalne samouprave (JLS) vezan za glavni grad Bosne i Hercegovine Sarajevo.

Grupu I po indeksu razvijenosti čine Centar Sarajevo, Novo Sarajevo, Trnovo, Ilidža, Stari Grad, Novi Grad i Vogošća.

Grupu II čine većinom JLS koje su glavni gradovi kantona, tj. Grad Mostar, Grad Tuzla, Grad Široki Brijeg, Grad Goražde i Grad Bihać. Zatim općine Doboj-Jug, Čitluk, Tešanj, Hadžići i Ilijaš su takođe u ovoj grupi.

U grupu III spadaju Grad Zenica, Vitez, Grude, Grad Visoko, Banovići, Grad Gračanica, Neum, Kreševo, Posušje, Grad Lukavac, Grad Živinice, Kiseljak, Usora, Jablanica, Kakanj, Grad Gradačac, Travnik, Grad Ljubuški, Novi Travnik, Grad Konjic, Doboj-Istok, Bugojno, Grad Čapljina, Kupres, Žepče, Grad Srebrenik, Breza, Maglaj, Busovača, Grad Livno i Fojnica.

U grupu IV (nerazvijene općine) spadaju Olovo, Jajce, Donji Vakuf, Grad Orašje, Grad Zavidovići, Vareš, Grad Stolac, Kalesija, Tomislavgrad, Grad Bosanska Krupa, Grad Cazin, Gornji Vakuf-Uskoplje, Odžak, Sanski Most, Prozor, Bosanski Petrovac, Kladanj i Velika Kladuša.

U V grupu (izrazito nerazvijene općine) spadaju Ravno, Domaljevac-Šamac, Drvar, Ključ, Bužim, Glamoč, Foča, Čelić, Pale, Teočak, Sapna, Bosansko Grahovo i Dobretići.

Kredibilni rezultati

Inače, svrha dokumenta “Socioekonomski pokazatelji po općinama u Federaciji Bosne i Hercegovine 2023.” je da se sagledaju osnovni društveno-ekonomski pokazatelji razvoja u jedinicama lokalne samouprave (JLS) FBiH te da se rangiraju lokalne zajednice i kantoni prema nivou razvijenosti.

Izračun indeksa razvijenosti je najvažniji dio ovog dokumenta. Indeks je kompozitni pokazatelj, koji služi kao aproksimacija nivoa razvijenosti JLS ili kantona i izrađuje se u skladu s Uredbom o izradi indeksa razvijenosti u FBiH, a na temelju Zakona o razvojnom planiranju i upravljanju razvojem u FBiH.

Indeks omogućava poređenje različitih administrativnih jedinica, ukazuje na (ne)ujednačenost regionalnog razvoja i osnov je za praćenje razvoja JLS i kantona, kao dinamičke kategorije tokom vremena i u međusobnoj usporedbi.

Federalni zavod za programiranje razvoja proveo je Anketu JLS 2024, s ciljem unaprjeđenja analize socioekonomskih pokazatelja po gradovima/općinama. Upitnik za Anketu je dizajniran na način da obezbijedi kredibilne rezultate, koji će ukazati na mogućnosti poboljšanja uvjeta života građana i poslovnog ambijenta.

Podaci su prikupljani tokom maja 2024. godine i to kroz online upitnik i telefonske konsultacije. Od 79 općina/gradova u FBiH, u predviđenom roku odgovori su dostavljeni od 66 (84 posto) JLS.

Nastavi čitati

BiH

Konaković: Izetbegović je svojom retorikom bildao Dodika svaki dan

Published

on

By

Ministar vanjskih poslova BiH i predsjednik Naroda i Pravde Elmedin Konaković kazao je sinoć za BHRT da misli da je SDA pomagala Miloradu Dodiku ne bude procesuiran.

On je govorio o tome da Trojka nije mogla niti je htjela utjecati na pravosuđe kako bi Dodik bio procesuiran, ali da je Trojka uspjela rasteretiti pravosuđe koje je onda podiglo optužnicu protiv predsjednika RS.

“Vrlo je važno bilo da se rastereti pravosuđe tog pritiska političkih partija koje su kontrolirale OSA-u koja je onda vršila pritisak na pravosuđe.

Mi nikome ne možemo srediti optužnicu, ali smo ih rasteretili. Prije se Dodik mogao nagađati s onima koji su mogli to raditi, sad ne može”, naveo je Konaković.

On je dalje govorio o tome kako je Trojka uspjela politički vratiti ono što je SDA izgubila.

“Taj Izetbegović je svojom retorikom bildao Dodika svaki dan. Jačao ga i pozicionirao ga kod glasačkog tijela. Izetbegović je direktno kroz svoje kontakte preko Osmana Mehmedagića i drugih uticao da se kontroliraju neki procesi. Pa pogledajte samo šta je Dodik radio, udarao na suverenitet i integritet BiH, i niko mu ništa nije mogao čak ni za ‘crveno svjetlo'”, naveo je Konaković.

Upitan je kako da je Osmica imao utjecao na to da se Dodik ne procesuira, on je kazao:

“Znam, bavim se politikom i vidim taj utjecaj Osmana Mehmedagića kroz sve ovo. To se više ne dešava, Trojka je promijenila taj koncept”.

Istakao je da je uvjeren da je Osmica utjecao na sve.

“Ubijeđen sam da jeste. Ne mogu podastirati dokaze sad. Govorio sam nekad o prisluškivanjima, pa su rekli da nije tačno, evo ispostavilo se da je tačno i u OSA-i i u FUP-u. Zloupotrebljavali su institucije da bi političkim pritiskom dirigirali neke procese”, zaključio je Konaković.

Nastavi čitati

Najčitanije