Connect with us

BiH

Kilogram košta 20.000 eura: “Sav pčelinji otrov prodamo, dogovoren otkup i za 2025.”

Published

on

Da u pčelarstvu nije sve u medu, ljetos nam je potvrdio Nikola Matić, pčelar i boksač iz Dračeva kod Čapljine. Novi susret zakazali smo zbog pčelinjeg otrova. Sjećamo se kako je u julu 2020. godine u Čapljini ing. Tvrtko Matijević iz Zagreba održao predavanje o proizvodnji pčelinjeg otrova.

Pokazni pčelinjak za taj, kako se tada govorilo, novi izum, bio je upravo pčelinjak Nikole Matića. Zanimljivo, Matić je nastavio s praćenjem tematike oko pčelinjeg otrova te bi pri svakom kasnijem susretu znao naglasiti kako se nada da će taj posao krenuti. Kako i ne bi, kada se na predavanju spomenuo iznos od 20.000 eura za kilogram pčelinjeg otrova.

– Ove je godine krenulo, našli smo kupca za pčelinji otrov. Kupac je Tvrtko Matijević koji je dolazio i držao predavanja upravo o pčelinjem otrovu. On je pronašao kupce za pčelinji otrov pa je krenulo i njemu i nama. Otkupljivao ga je od nas cijelu sezonu. Sve je išlo dobro, dogovorili smo se i za dogodine. Nadam se kako ćemo supruga i ja do tada proširiti broj košnica.

Je li još neko, osim vas iz Čapljine, proizvodio i prodavao pčelinji otrov?

– Moj kum Mate Kapular. On je sa mnom krenuo u prodaju pčelinjeg otrova. Mnogi su nakon predavanja odustali jer je to zahtjevan posao. Na osnovi ovogodišnjeg iskustva pozivam naše pčelare, koji mogu i žele, da se posvete sakupljanju pčelinjeg otrova. U startu treba uložiti novac u nabavu sakupljača, ali otkup je zagarantovan. Za sljedeću godinu već je pisao koliko mu treba pčelinjeg otrova. Trenutno s njim sarađuje oko stotinu pčelara iz Hrvatske i BiH, koji tu količinu ne mogu ispuniti. To je moj dojam, tako da ima još prostora da se uključe oni koji žele – kaže Matić.

Koliko se može sakupiti pčelinjeg otrova na stotinu košnica?

– Na stotinu košnica u prosjeku se može sakupiti od 300 do 350 grama. Ja imam malo veći broj košnica, a planiram ga i povećati kako bih iduće godine mogao sakupiti pola kilograma otrova, ali vidjet ćemo, ne možemo ništa znati unaprijed. Pčele su živa bića, nije to neka kutija koja je složena u košnicu. Mogu stradati danas, sutra, tako da je mi na njih pazimo, njegujemo ih da budu što zdravije, da izađu iz zime što jače kako bi mogle raditi. Mi od pčela proizvedemo niz proizvoda. Po mom mišljenju, danas se jedino na takav način može raditi i biti rentabilan. Ima prostora u pčelarstvu, samo treba raditi – naglašava Matić.

Za dobivanje pčelinjeg otrova ing. Matijević je izradio i posebnu kupolu, koja omogućuje lakše sakupljanje. Kako bi ušli u taj posao, prije svega, mladi bi pčelari trebali nabaviti te jedinstvene kupole, vidjeti kako to već u tom poslu verzirani pčelari rade i krenuti na posao.

Sumorne brojke

Kupci pčelinjeg otrova su farmaceutske i kozmetičke tvrtke, kao i pojedinci. Pčelinji otrov – apitoksin poznati je narodni lijek još od starih civilizacija, kako je na predavanju u Čapljini naglasio ing. Matijević. Ublažava upale i pomaže kod mnogih bolesti, a njegov ključni sastojak, protein melitin, povećava cirkulaciju krvi i do 200 puta, jača prirodnu otpornost i energiju organizma. Pčelinji otrov služi i za proizvodnju krema. Inače, što se tiče prinosa meda ove godine te izvoza, brojke su sumorne. Prema podacima Vanjskotrgovinske komore BiH, u sedam mjeseci izvezena je samo tona i pol meda u vrijednosti od 44.400 KM, dok su uvezene 33 tone za 2,4 miliona KM

BiH

Med poskupljuje zbog jedne od najtežih sezona u zadnjih 20 godina: Kilogram je koštao 25 KM, evo koliko će biti sada

Published

on

By

Loše vremenske prilike tijekom proljeća, a potom i veliki broj dana s ekstremno visokim temperaturama te duga sušna razdoblja ove sezone ostavili su prazne košnice

 

Na klimatske promjene nije ostala imuna ni oblast pčelarstva. Iznimno visoke temperature i duga sušna razdoblja tijekom ljeta brojna pčelarska društva potpuno su ostavili bez prinosa meda. Pčelari ovogodišnju sezonu ocjenjuju kao jednu od najtežih u prethodna dva desetljeća.

– Loše vremenske prilike tijekom proljeća, a potom i veliki broj dana s ekstremno visokim temperaturama te duga sušna razdoblja ove sezone ostavili su prazne košnice. Zbog preuranjene vegetacije u nekim predjelima medonošenje je potpuno izostalo – rekao je, gostujući u radijskom programu, predsjednik Saveza udruga pčelara RS-a Damir Barašin.

 

Cijena ove i prošle godine za kilogram meda bila je 25 maraka. Pojedini pčelari već podižu cijene na 30 maraka.

– Takve vremenske prilike probleme prave i pčelama, koje ne mogu biti aktivne kao u normalnim uvjetima. Najveći problem predstavljaju visoke temperature i vjetar, koji ne dopuštaju ni biljkama lučiti nektar, zbog čega su i pčele u oskudici s hranom. Loša pčelarska sezona mogla bi povećati i cijene meda. Umjesto dosadašnjih 25, za jedan kilogram bit će potrebno izdvojiti 30 KM – najavio je Obrad Ninković iz trebinjskog Društva pčelara “Leotar”.

– Kako bi pčelari lakše prebrodili lošu sezonu i sačuvali pčelarska društva, resorno ministarstvo pomoći će izravnim premijama i kapitalnim ulaganjima – rekao je Milan Puzigaća, načelnik Odjela za stočarstvo.

– Htjeli smo svojim politikama što više pčelara integrirati u sustav poticaja. Ove godine Ministarstvo će izdvojiti oko dva milijuna maraka za kapitalne investicije i ostale predviđene mjere – dodao je Puzigaća.

Loša sezona tijekom ljeta otežat će i prezimljavanje pčela, zbog čega stručnjaci pčelarima savjetuju posebnu brigu o pčelarskim društvima tijekom predstojećih mjeseci, prenosi Večernji.ba.

Nastavi čitati

BiH

Zastupnici NES-a u Parlamentu FBiH uputili inicijativu da najniža penzija iznosi minimalno 700 KM

Published

on

By

Nakon što su propali pregovori penzionera i Vlade Federacije Bosne i Hercegovine, Klub zastupnika Narodnog evropskog saveza (NES) BiH u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH podnio je inicijativu kojom bi najniža penzija iznosila 700 KM.

U obrazloženju se navodi da je u FBiH u julu 2024. godine broj penzionera iznosio 450.169. Od ukupnog broja penzionera 252.000 penzionera prima minimalnu penziju. To znači da 56 posto penzionera živi na ivici siromaštva.

Najniža penzija u Federaciji uvećana je u aprilu 2024. godine za 6,5 posto tako da je sa 565,18 KM uvećana na 573,53 KM, a zajamčena penzija s 674,52 KM na 684,48 KM.

Inicijativa

Sindikalna potrošačka korpa koju je Savez samostalnih sindikata BiH izračunao za mjesec juli 2024. godine iznosi 2.977,80 KM. Pošto se radi potrošačkoj korpi za četveročlanu porodicu onda proizilazi da je za jednog člana potrebno 744 KM za podmirenje osnovnih životnih potreba.

Ako uporedimo potrošačku korpu i visinu minimalne penzije vidjet ćemo da minimalna penzija za penzionera koji živi sam pokriva tek 77 posto potrošačke korpe, dok za penzionera koji ima još jednog člana domaćinstva bez redovnih primanja, pokrivenost potrošačke korpe sa visinom penzije iznosi tek 38 posto. Zbog toga iniciramo donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju Federacije, kojim će se utvrditi najniža penzija za 2025. godinu u iznosu od 700 KM. To bi značilo povećanje najniže penzije za 22 posto.

Također je potrebno istim zakonom utvrditi usklađivanje penzija sa prosječnom platom u Federaciji Bosne i Hercegovine, što znači da će se penzije isplaćivati u uvećanim procentima koji će pratiti procente uvećanja prosječne plaće. Tako bi izbjegli sramotan odnos prema penzionerima i njihovo ponižavanje, jer se plate povećavaju u znatno većem iznosu od povećanja penzija, saopćili su z NES-a.

Nastavi čitati

BiH

Moamer Kasumović osuđen za bludničenje nad maloljetnikom: Dobio godinu zatvora koju je otkupio

Published

on

By

Glumac Moamer Kasumović osuđen je na godinu dana zatvora zbog krivičnog djela bludničenje nad maloljetnikom, potvrđeno je za Klix.ba iz Tužilaštva Kantona Sarajevo.

“Na osnovu evidencija Tužilaštva KS informiramo vas da se protiv navedene osobe vodio postupak zbog krivičnog djela bludne radnje koji je pravosnažno okončan pred Općinskim sudom u Sarajevu. Oglašen je krivim i osuđen na kaznu zatvora u trajanju od jedne godine”, potvrđeno je za Klix.ba iz Tužilaštva Kantona Sarajevo.

Ovu informaciju prvi je objavio Raport koji navodi da je nakon predstave Beogradskog narodnog pozorišta “Tiho, tiše”, koja je izvedena u sklopu 6. Sarajevo Festa 16. septembra, u Narodnom pozorištu Sarajevo, upriličen razgovor o predstavi koja govori o vršnjačkom nasilju.

Pišu da je tokom tog razgovora iz publike ustao mladić te šokirao sve svojom izjavom. On je, između ostalog, rekao da je bio žrtva pedofilije kada je imao 14 godina, a da je počinilac poznati glumac. Iz publike su ga pitali o kome se tačno radi, na šta je mladić odgovorio – Moameru Kasumoviću (43).

Slučaj se dogodio 2021. godine, a nakon toga je uslijedila prijava i sudski proces koji je rezultirao presudom u kojoj je Kasumović dobio godinu dana zatvora.

S obzirom da zakon dopušta da se može “otkupiti” do godine zatvora (jedan dan oko 100 KM), pretpostavlja se da je bh. glumac to i učinio zbog čega nikada nije otišao iza rešetaka. Raportu iz Općinskog i Kantonalnog suda nisu željeli govoriti o ovom slučaju.

Nastavi čitati

Najčitanije