BiH
Uskoro bez pečata u pasošima pri ulasku u EU: Građani će sami morati provjeravati koliko mogu ostati
Kada se od 10. novembra za ulazak u Schengen uspostavi novi sistem ulazaka i izlazaka (EES), na vanjskim granicama šengenskog prostora više neće biti stavljanja pečata u pasoše, ali će, kako navode iz Evropske komisije, građani zemalja na koje se novi propisi budu odnosili dužinu boravka trebati provjeravati online.
Ova pravila odnosit će se na zemlje članice Evropske unije izuzev Kipra i Irske, a propisi će se primjenjivati i na Island, Norvešku i Švicarsku kao članice Schengena.
Nova pravila ulazaka u EU, odnosno Schengen, primjenivat će se na države čiji stanovnici ne trebaju vize za ulazak, a to se odnosi, između ostalog, i na države Zapadnog Balkana, kao što su Srbija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Sjeverna Makedonija, Albanija, ali i državljane Ukrajine, Moldavije, Gruzije…
Provjera dužine boravka
Kako navode iz Evropske komisije, o tome koliko dana se još smije boraviti na teritoriju evropskih država moći će se provjeriti putem EES online alata koji će se moći pronaći na službenim stranicama Evropske unije (trenutno nije dostupno), kao i kada se koristi oprema instalirana na nekim vanjskim granicama.
“Prilikom pregledavanja EES online alata dobit ćete informaciju o tome je li vaš ulazak dopušten (‘OK’ ili ‘not OK’), kao i informaciju o broju dana koje još smijete boraviti na teritoriju europskih zemalja koje koriste EES. Ovu informaciju možete zatražiti i od službenika za kontrolu pasoša na vanjskim granicama”, navode iz Evropske komisije.
Kako bi pojedinac saznao koliko dugo može ostati u evropskoj zemlji koja koristi EES, morat će dostaviti naziv evropske zemlje koja koristi EES koju trenutno posjećuje ili želi posjetiti, kao i putnu ispravu (vrsta i broj te troslovna šifra zemlje koja ju je izdala, npr. ‘CAN’ za Kanadu).
Osim toga, provjera dužine boravka se može uraditi i ovisno o konkretnoj situaciji.
“Ako želite putovati u neku evropsku zemlju koristeći EES u nekom trenutku u budućnosti i želite saznati koliko dugo bi vam bilo dopušteno ostati, morate navesti planirani datum dolaska u tu zemlju ili ako ste već u evropskoj zemlji i koristite EES, morate navesti planirani datum odlaska iz te zemlje. Ili ako želite putovati u neku evropsku zemlju koristeći EES u nekom trenutku u budućnosti i želite provjeriti koliko će vam dana preostati nakon završetka planiranog putovanja, morate navesti i datum dolaska i odlaska iz te zemlje”, navode iz Evropske komisije.
Novi sistem
Novi sistem EES podrazumijevat će i nova pravila koja će biti nametnuta za građane izvan Schengena koji žele ući na to područje, a prethodno im ne treba pribavljanje viza.
Tako će građani, između ostalih, i Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Albanije, Kosova, morati dati lične podatke za prelazak granice.
“Službenici za kontrolu pasoša skenirat će vaše otiske prstiju ili fotografirati vaše lice. Ove informacije bit će zabilježene u digitalnoj datoteci. Vaš pasoš (biometrijski ili nebiometrijski) neće biti ovjeren. Ovaj proces može biti brži ako unaprijed registrirate neke svoje podatke. To možete učiniti pomoću namjenske opreme (“samoposlužni sistem”), ako je dostupna na vašem graničnom prijelazu i/ili mobilne aplikacije – ako je dostupna u zemlji dolaska ili odlaska. U bilo kojem od gore navedenih slučajeva susrest ćete službenika za kontrolu putovnica”, naglašeno je iz Evropske komisije.
Ako je građanin prešao granice evropskih zemalja koristeći EES više puta od početka EES-a, otisci prstiju ili fotografija njegovog lica već će biti snimljeni u EES-u.
Kraći i brži postupak
“Službenici pasoške kontrole provjerit će samo vaše otiske prstiju i fotografiju, što će trajati kraće. U rijetkim slučajevima može biti potrebno ponovno prikupiti i zabilježiti vaše podatke. Ako posjedujete biometrijski pasoš, moći ćete brže ući pomoću samoposlužnog sistema (ako je dostupan na tom graničnom prijelazu).
Ako vaša digitalna datoteka nema nikakvih prepreka za putovanje, obično nećete morati ići preko službenika za kontrolu putovnica”, istaknuto je iz Evropske komisije.
Svi ostali uvjeti za ulazak ili izlazak ostaju na snazi i službenici kontrole pasoša mogu u bilo kojem trenutku poduzeti potrebne mjere, poput ponovnog snimanja slike lica itd.
BiH
Sankcije im presudile: Gorica Dodik zatvara restoran nakon što je stavljen na američku crnu listu
U objavi na X-u, Gorica Dodik je sarkastično firmu Agape nazvala “sigurnosnom prijetnjom svjetskoj stabilnosti”, a američkog ambasadara u Bosni i Hercegovini Michaela Murphyja je nazvala “milosrdnim anđelom”, što je bilo ime operacije bombardovanja Srbije 1999. godine.
Pored toga, Dodik je povezala situaciju Huntera Bidena, sina aktuelnog predsjednika SAD-a Joea Bidena, sa stavljenjem svoje firme na listu sankcionisanih kompanija.
“Sigurni smo da bi sve ovo drugačije bilo da se u našem restoranu dilovala droga ili da su se okupljali pedofili, tada bi se po uzoru na sina trenutnog američkog predsjednika našli na spisku njihovih poželjnih partnera”, objavila je.
Naravno, treba istaći da je Agape, kao jedna od mnogobrojnih firmi koje su u vlasništvu porodice Dodik, na listi sankcionisanih kompanija završila zbog, kako je rečeno u objavi Ureda za kontrolu imovine stranaca (OFAC), ključni dio Dodikove mreže podrške s ciljem omogućavanja njegove korupcije.
“Također su podržavali destabilizirajuće politike, djela i retoriku kojim se osporavaju i podrivaju suverenitet, teritorijalni integritet i multietnički karakter Bosne i Hercegovine, uključujući napade na Dejtonski mirovni sporazum i Ustav BiH”, poručili su u novembru 2023. godine iz Ambasade SAD-a.
Tada su iz Dodikove porodice saopštili da “sankcije ne znače ništa”, čak se i hvalili s tim, ali se situacija promijenila kada su iz američke administracije počele s aktivnijim djelovanjem usmjerenim prema bankama koje surađuju s firmama na crnoj listi.
Dodik je u svojoj objavi saopštila da je upravo zatvaranje računa bilo glavni razlog za zatvaranje restorana Agape, iako su sankcije uvedene prije više od godinu dana.
BiH
Sramotne izjave bh. ambasadora: ‘Nisam siguran koliko će BiH potrajati, guraju prst u oko Beogradu’
Ambasador Bosne i Hercegovine (BiH) u Srbiji Aleksandar Vranješ uputio je skandalozne poruke i izjavio da nije siguran koliko će BiH trajati.
“Da li oni misle da će ovdje biti neka generacija Srba koja će biti protiv simbola RS, protiv historije, da ćemo se odreći naših žrtava i da ćemo prihvatiti njihov narativ. To je jedan potpuno besmislen pristup”, istakao je Vranješ.
On je rekao da nikakva odluka, posebno neizabranih stranaca, neće mijenjati situaciju i da će se Dan Republike proslavljati i u budućnosti.
“RS traje 33 godine. Mnogo duže od prve Јugoslavije. Јoš malo ćemo preteći i drugu. Nisam siguran koliko će BiH da izdrži sa ovakvim uplitanjem iz Sarajeva“, naveo je Vranješ.
On je naveo da Srbija ima pravo da zaoštri politiku prema Sarajevu, ali da to ne čini, uprkos brojnim porukama upućenim iz Federacije kojima se gura “prst u oko” Beogradu.
“Kako očekuju da se Srbija postavlja prema Sarajevu, a s druge strane bez ikakvih problema ugoste jednog Aljbina Kurtija i daju mu tretman kao da je u pitanju neki državnik i da je predstavnik države s kojom BiH ima bilateralnu saradnju. Sami znaju da BiH nije priznala tu lažnu državu, niti će je ikada priznati”, ukazao je Vranješ.
S druge strane, navodi ambasador BiH u Srbiji, Sarajevo od Srbije očekuje da poštuje sve njihove narative, simbole i interpretaciju istorije.
“I da sve bude u skladu sa spoljnopolitičkom agendom iz Sarajeva koju nazivamo “viktimizacija”, koja podrazumijeva da svako malo neka država treba da izjavi saučešće političkom Sarajevu, kao i da njihovo stradanje treba da bude primarno i u fokusu svih država i državnika. To je jedna potpuna zabluda. Danas živimo drugo vrijeme i rat je iza nas”
On je konstatovao da situacija u BiH više nije primarna tema kod stranih državnika, dok iz Sarajeva pokušavaju uvijek da to vrate na dnevni red.
“To je jedna polušizofrena situacija. Svako malo u svijetu izbije neki novi konflikt i pričati o starim konfliktima je neukusno. Valjda bi suština bilateralnih odnosa trebala da bude budućnost. Svaki put kad Srbija pruži ruku i okrene priču ka budućnosti regionalnih odnosa kroz ekonomsku saradnju, oni stalno vraćaju u prošlost”, ukazao je Vranješ.
On smatra da se političari iz Sarajeva trude da nikada ne dođe do normalizacije odnosa.
“Stalno prema Beogradu, pa i Zagrebu, upućuju otrovne strelice koje su zasnovane na njihovoj interpretaciji prošlosti, sadašnjosti i budućnosti”, zaključio je Vranješ.
Radiosarajevo.ba
BiH
VIDEO Kaos u Bijeljini: Građani se sukobili s policijom, spriječen ulazak u Tužilaštvo
Građani su se u 9 sati okupili ispred Policijske uprave Bijeljina odakle su se zaputili ka Tužilaštvu u kojem Petrović čeka odluku o određivanju pritvora.
Advokat Ljubiše Petrovića Miodrag Stojanović kazao je da se uskoro očekuje odluka tužioca. Kako piše BN, Sabina Husejnagić je tužilac koja treba da donese odluku.
Grupa građana je pokušala da uđe u zgradu Tužilaštva te su tada policajci izašli iz zgrade i napravili kordon kako bi spriječila ulazak u dvorište Tužilaštva.
U naguravanju je oborena ograda, ali je spriječena eskalacija.
“Razgovarali smo sa komandirom, naš zahtjev je da Petrović bude pušten. PU postupaju po nalogu Tužilaštva, čekaju odluku. U roku od pola sata komandir policije će zvati tužioca, sačekaćemo šta je tužilac odlučio”, kazao je Milan Miličević, predsjednik SDS-a.
BiH
Kovačević: “Sankcije pokazuje da RS nije mala, već je velika”
“Ovo su sramne sankcije odlazeće američke administracije. Te sankcije su uvedene na zahtjev odlazećeg američkog ambasadora Michaela Murphyja. Ne postoji smisleno objašnjenje za sankcije. Ne postoje dokazi koji bilo kako inkriminišu ove ljude”, rekao je Kovačević.
Kaže da nisu ništa uradili protiv Dejtonskog sporazuma, Ustava BiH i Ustava RS-a.
“Odlazeća administracija najveće svjetske sile posljednjeg radnog dana uvodi sankcije pojedincima i udara na Republiku Srpsku. To pokazuje da Republika Srpska nije mala, već je velika”, kaže Kovačević.
Naveo je da se odlazeća administracija SAD-a ponaša kao siledžije.
“Udare i onda pobjegnu”, navodi Kovačević.
Klix
BiH
Nikšić: Imamo jasan plan, izložit ćemo ga poslodavcima
Plan postoji, čekamo odgovor poslodavaca, poruka je federalnog premijera Nermina Nikšića nakon odluke o minimalnoj plaći u Federaciji Bosne i Hercegovine.
Detalji o olakšavajućim okolnostima za privredni sektor Federacije trebali bi biti poznati na narednoj sjednici Ekonomsko-socijalnog vijeća.
Za plaće veće od minimalne, poslodavci bi trebali biti oslobođeni dodatnih doprinosa, prenosi FTV.
Prvi korak fiskalne reforme, Zakon o fiskalizaciji finansijskih transakcija, mogao bi biti u primjeni početkom jula, najavljuje predsjednik Vlade FBiH.
“Imamo vrlo jasan plan o kojem danas ne bih govorio, prije nego što ga izložim poslodavcima, a gdje govorimo o tome šta bi uradili 1. jula, šta ćemo uraditi sa novom godinom i sa početkom 2026. godine, kako ćemo ući u ovaj proces smanjivanja doprinosa i rasterećenja privrede”, kaže Nikšić.
Kaže da se “Vlada opredijelila novom uredbom da omogući svima onima koji dokažu platnom listom za novembar i za januar da su isplatili svom radniku, koji je imao plaću iznad 1.000 maraka, 100,200, 300 KM veću da to oslobodi dodatnih doprinosa”.
BiH
Gorica Dodik “čestitala” suprugu na sankcijama: “Sad smo oboje na crnoj listi”
Gorica Dodik, kćerka predsjednika bh. entiteta Republika Srpska i lidera SNSD-a Milorad Dodika, “čestitala” je večeras svome suprugu Pavlu Čoroviću što se našao zajedno s njom na “crnoj listi” SAD-a.
“Mužu moj, čestitam ti sankcije, sad smo zvanično oboje na crnoj listi”, napisala je Gorica Dodik na zvaničnom profilu na X-u.
Američko Ministarstvo finansija uvelo je u petak sankcije protiv 13 državljana iz Bosne i Hercegovine zbog, kako su naveli, “antidejtonskog ponašanja, korupcije ili za druge radnje koje destabilizuju ili ugrožavaju teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine”.
Među sankcionisanim osobama je i Pavle Čorović, državljanin BiH i Srbije, suprug Gorice Dodik, koja je već pod američkim sankcijama. On je direktor kompanije Global Liberty d.o.o. Laktaši, koja je povezana s porodicom Dodik, a sankcionisan je jer je primio značajne finansijske beneficije iz budžeta RS.
Ministarstvo finansija SAD-a je Čorović sankcionisalo prema Izvršnoj naredbi 14033 (E.O. 14033), jer direktno ili indirektno kontroliše kompaniju Global Liberty.
-
Cazinprije 6 dana
Krajiški ponos na Šampion Junior Kupu Sarajevo 2025: Naši mladi nogometaši briljirali!
-
BiHprije 6 dana
Njemačka firma trebala zaposliti stotine radnika u FBiH, ali sad se premišlja
-
USKprije 6 dana
Bh. državljanin uhapšen u Šri Lanci zbog krijumčarenja kokaina je internacionalni karate sudija iz Bihaća
-
BiHprije 6 dana
Konaković: Ne sumnjam da će SDA podržati Sanju Vulić jer u meni vide svoj najveći problem
-
BiHprije 6 dana
Za dio BiH izdato upozorenje: Budite spremni na smetnje, strukturalna oštećenja i rizik za povrede…
-
BiHprije 6 dana
Nedeljko Elek se ogradio od Emira Kusturice jer je kritikovao Vučića