Connect with us

Magazin

Liječnik o bolestima štitnjače: Pazite na ove simptome

Published

on

Procjenjuje se da poremećaji funkcije štitnjače pogađaju oko 5 % žena i 0,5 % muškaraca.

Bolesti štitnjače najčešće pogađaju žene

Najčešći funkcionalni poremećaji su usporeni rad štitnjače ili hipotireoza te nešto rjeđi ubrzani rad štitnjače ili hipertireoza, piše Centar Zdravlja.

Hipotireoza i hipertireoza do 10 puta češće pogađaju žene, a rak štitnjače se kod žena javlja oko tri do četiri puta češće, ističe doktor.

Iako još uvijek nije poznato zašto se bolesti štitnjače češće javljaju kod žena, postoje određene naznake zašto bi to moglo biti tako.

Jedna od mogućih objašnjenja je da su žene sklonije razvoju autoimunih bolesti, a budući da su neke bolesti štitnjače autoimune, to može biti jedan od razloga.

Utjecaj spolnih hormona, prvenstveno estrogena, točnije međudjelovanje hormona štitnjače i spolnih hormona, također bi moglo imati utjecaj na češću pojavnost bolesti štitnjače kod žena.

Međutim, potrebna su sveobuhvatnija istraživanja kako bi se uzročno preciznije utvrdilo zašto se bolesti štitnjače češće javljaju kod žena.

Sve je češći i rak štitnjače

Učestalost raka štitnjače raste u posljednjim desetljećima. Glavni razlog tome je napredak u dijagnostičkim metodama koje omogućuju njegovo bolje otkrivanje.

Iako je rak štitnjače maligna bolest, često ima benigni tijek i jako povoljnu dugoročnu prognozu izlječenja i preživljenja. To se prije svega odnosi na dobro diferencirane tumore štitnjače – papilarni i u manjoj mjeri folikularni karcinom štitnjače.

Značajno rjeđi, ali klinički nepovoljniji je medularni karcinom, a najrjeđi anaplastički karcinom je najnepovoljniji i očekivano preživljenje je svega nekoliko mjeseci.

Postoje simptomi koji se često javljaju

Oni se često otkrivaju slučajno tijekom rutinskih laboratorijskih pregleda, sistematskih pregleda ili kao nusnalaz sklopu šire dijagnostičke obrade neke druge bolesti.

Međutim, postoje najčešće simptomi koji ukazuju da poremećaje štitnjače.

Hipotireoza se klinički manifestira širim spektrom tegoba zbog usporenog metabolizma.

Izražen je kronični umor, nesanica, intolerancija hladnoće, slabiji apetit, porast na tjelesnoj težini, usporena peristaltika crijeva i posljedični zatvor, suhoća kože, oticanje lica, trbuha, ekstremiteta, neredoviti menstrualni ciklusi kod žena te smetnje libida i potencije kod muškaraca, sniženo raspoloženje i još neki manje specifični.

Kod hipertireoze se sve događa obrnuto.

Uslijed prekomjernog lučenja hormona štitnjače među vodećim simptomima su lupanje srca, preznojavanje, intolerancija na vrućinu, tremor ruku, pojačan apetit i popratno mršavljenje, razdražljivost, ubrzana peristaltika crijeva uz proljevaste stolice, psihičke smetnje neurotskog karaktera, izbočenje očne jabučice (egzoftalmus).

Čvorovi uzrokuju simptome koji ovise o njihovoj veličini. Veći čvorovi mogu izazvati nespecifične smetnje poput problema s gutanjem i disanjem, promuklost te osjećaj “knedle u grlu”.

Poremećaji funkcije štitnjače mogu uzrokovati i psihičke simptome. Kod hipotireoze se često javljaju depresivna stanja i anksioznost.

S druge strane, hipertireoza može izazvati anksioznost, napetost i razdražljivost, a u težim i dugotrajnijim slučajevima se mogu pojaviti neurotski ili psihotični problemi.

N1

Magazin

VIDEO Više od 3000 ljudi kaparilo prvi leteći auto, evo kada kreće proizvodnja

Published

on

By

KALIFORNIJSKA tvrtka je objavila kako će uskoro pokrenuti proizvodnju prvog letećeg automobila.

Alef Aeronautics je ranije ove godine predstavio leteći automobil Alef Model A koji je izazvao ogroman interes. Sada su objavili kako su do sada zaprimili preko 3200 narudžbi za ovaj model, čija je početna cijena oko 300.000 USD.

PUCARA Aero i MYC s iskustvom u proizvodnji dijelova za zrakoplovstvo za Boeing i Airbus pokrenuli su zajedničko ulaganje i potpisali ugovor o proizvodnji dijelova za Alef. Prvi primjerci ovog letećeg automobila trebala bi biti proizvedeni do kraja iduće godine.

Kalifornijska tvrtka koju podržava Muskov Space X je ranije ove godine razotkrila svoj prvi automobil – Model A. Radi se o dvosjedu koji u modu cestovnog vozila funkcionira kao električni automobil opremljen s četiri elektromotora.

U podnici ispod saćaste karoserije ima osam propelera. U modu lebdjelice se kabina zakreće za 90 stupnjeva, pa prednja i stražnja strana vozila služi kao krilo. Automobil bi prema najavama proizvođača trebao biti u stanju prevaliti do 320 km na cesti i do 180 km u zraku, piše Index.hr.

Podsjetimo, prošle godine Savezna uprava za zrakoplovstvo dodijelila je Alefu posebnu potvrdu o plovidbenosti i dopustila mu let u ograničene svrhe. Alef zasebno radi i na automobilu za četiri osobe, Modelu Z, a koji bi trebao biti lansiran do 2035. godine po cijeni od svega 35.000 USD.

Nastavi čitati

Magazin

Mnogi je vole, ali nije najzdravija: Ovaj dio piletine je štetan za zdravlje

Published

on

By

Piletina je omiljeno meso zbog svog bogatog okusa i jednostavne pripreme. Međutim, nije svaki dio ovog mesa jednako zdrav.

Iako mnogi misle da su određeni dijelovi piletine bogati hranjivim tvarima, istina je daleko od toga. Piletina je dobar izvor vitamina D, kalcija i proteina, a sadrži i kolin, važan za funkcije mozga i memoriju, prenosi net.hr.

Dok rijetko ko može odoljeti ovom mesu, stručnjaci upozoravaju da nisu svi njeni dijelovi zdravi i da se ne preporučuje učestalo konzumiranje.

Pileća kožica

Istraživanje provedeno u Kini otkrilo je da je pileća kožica vrlo štetna po zdravlje. Ovaj dio se sastoji gotovo isključivo od masti i može sadržavati brojne bakterije.

Mnogi misle da koža s nogu, batkova i pilećih prsa nudi vlakna kolagena, ali to nije istina. U stvarnosti, ona ne doprinosi unosu kolagena i može naškoditi vašoj figuri.

Dobro razmislite prije sljedeće konzumacije. Jetrica je još jedan dio koji bi trebalo izbjegavati. Iako je bogata vitaminom B12, sadrži i visoke količine masti koje mogu povisiti holesterol. Bijelo meso se preporučuje jer sadrži visoke proteine, malo masnoća i kalorija, što ga čini odličnim izborom za one koji žele smršati ili održati težinu, piše Health Digest.

Nastavi čitati

Covid-19

Imunolog upozorava: Nastala je sposobnija varijanta korone, sigurno će zavladati svijetom!

Published

on

By

Pandemija koronavirusa nije popustila – tokom cijelog ljeta bilježen je stalan broj novozaraženih, a sada se njihov broj ponovno povećava.

Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ), u proteklom tjednu zabilježeno je više od 2000 novih slučajeva. Što nas očekuje ove jeseni, komentirao je imunolog prof. dr. sc. Zlatko Trobonjača.

Prošlogodišnja sezona gripe nije bila izrazito jaka, što otvara mogućnost da bi ovogodišnja mogla biti intenzivnija. Ipak, prema riječima stručnjaka, teško je unaprijed procijeniti kakvog će intenziteta biti nadolazeća epidemija gripe.

Što se tiče covida-19, prof. Trobonjača ističe da će se ove jeseni širiti nova varijanta virusa XEC, rekombinantna verzija koja je već zabilježena u zemljama poput Njemačke, Nizozemske, SAD-a i Kine.

Rekombinantna varijanta virusa SARS-CoV-2

Prisustvo virusa na ovako udaljenim lokacijama znači da se već raširio diljem svijeta.

“XEC je rekombinantna varijanta virusa SARS-CoV-2, što znači da je nastala kombinacijom dva prethodna oblika virusa, oba su podvarijante varijante omikron. Njihovi su se genomi spojili i međusobno iskombinirali i tako stvorili ovu mutantu koja ima golemu prednost nad ranijim oblicima. Sposobnija je u zaobilaženju imunosti i sigurno će zavladati svijetom i proizvesti novi val covida“, rekao je Trobonjača za Jutarnji list.

Za sada, HZJZ ne planira pooštravati preporuke, ali apelira na građane da se cijepe. Trenutno se koristi cjepivo bazirano na podvarijanti JN.1, a uskoro će biti dostupno i cjepivo koje cilja na podvarijantu KP.2, obje iz obitelji omikrona.

U HZJZ-u napominju kako se posljednjih tjedana bilježi povećani interes za cijepljenje protiv covida-19. Preporuke za cijepljenje slične su onima za gripu – prioritet su starije osobe (65+), osobe s kroničnim bolestima (plućnim, srčanim, bubrežnim, jetrenim, hematološkim te dijabetesom i drugim metaboličkim bolestima), kao i imunosuprimirane osobe.

N1

Nastavi čitati

Najčitanije