Connect with us

Magazin

Kako znati da su na autu skidani kilometri? Ovo su znakovi koji pozivaju na oprez

Published

on

AKO STE u potrazi za rabljenim automobilom, jedna od prvih stvari na koju ćete obratiti pozornost jest njegova kilometraža, a svi znamo da se njome može manipulirati.

U Hrvatskoj vozila koja provjerava carVertical obično prijeđu prosječno 19.587 km godišnje. Za 5 godina takav bi automobil mogao prijeći gotovo 100.000 kilometara. Ako je kilometraža rabljenog automobila niska, to može ukazivati da ju je prodavač krivotvorio kako bi prodao vozilo po višoj cijeni, piše N1.

“Automobili s niskom kilometražom vrlo su traženi na tržištu rabljenih vozila. Ipak, preporučuje se ne žuriti s kupnjom takvog vozila i provjeriti podatke povijesti kilometraže. Nepošteni prodavači mijenjaju kilometražu i starijih i novijih automobila”, objašnjava Matas Bouzelis, stručnjak i voditelj komunikacija pri carVerticalu.

Prema podacima tvrtke carVertical, 2.4% svih automobila provjerenih na platformi u Hrvatskoj u prvoj polovici 2024. godine imalo je lažiranu kilometražu, što ukazuje da tržištu rabljenih vozila još uvijek nedostaje transparentnosti.

Kako znati da su na autu skidani kilometri?

Često se stvarna kilometraža automobila može odrediti prema njegovom općem stanju. Što se vozilo češće koristilo, veća je vjerojatnost da će njegova unutrašnjost biti istrošena.

Istrošeni volan, ručica mjenjača i pedale obično pokazuju da je automobil prešao desetke tisuća kilometara. Loše stanje sjedala također može ukazivati na to da se vozilo intenzivno koristilo.

Međutim, postoje slučajevi kada prodavači zamjenjuju dotrajale dijelove interijera kako bi automobil izgledao privlačnije. To može dovesti u zabludu potencijalne kupce i navesti na kupnju takvog automobila bez provjere njegovog stanja na servisu.

Značajno istrošeni dijelovi mogu također ukazivati na veliku kilometražu. Škripa kočnica, zveckanje zamašnjaka ili kvačilo koje je teško otpustiti mogu značiti da je vozilo prešlo više kilometara nego što je navedeno u oglasu. Naravno, puno ovisi o vozačkim navikama vlasnika i održavanju vozila.

Prilikom odabira rabljenog automobila preporučuje se obratiti pozornost na uvjete u kojima je korišten. Ako se automobil uglavnom kretao planinskim terenom, kvačilo, kočnice i motor bit će znatno istrošeni.

Zahvaljujući popularnosti usluga provjere povijesti vozila, kupci i prodavači automobila mogu lako provjeriti povijest svakog automobila. Često, nakon analize podataka povijesti vozila, neki vlasnici su iznenađeni kada saznaju da je njihov automobil uvezen iz inozemstva, značajno oštećen ili ima lažiranu kilometražu.

“Iako uvoz automobila daje veće mogućnosti kupcima koji su u potrazi za rabljenim automobilom, vozila uvezena iz inozemstva nisu uvijek u dobrom stanju. Postoji tri puta veća vjerojatnost da će uvezeni automobili imati izmijenjenu kilometražu, tako da provjera povijesti automobila smanjuje mogućnost prevare”, kaže Buzelis.

Češće se kvare

Česti kvarovi također mogu ukazivati na promijenjena očitanja brojača kilometara. Ako prodavač tvrdi da je automobil prešao 100.000 kilometara, ali je stvarna kilometraža dvostruko veća, neke će komponente biti znatno istrošene.

Kupnja takvog automobila može rezultirati trošenjem puno novca na popravke i poteškoćama u planiranju njegovog održavanja. Tako da je isplativije prodati takav automobil nego ga popravljati, no u tom ste slučaju u prekršaju ako budućeg kupca ne obavijestite o stvarnom stanju.

Magazin

Haris Džinović nakon ročišta: Razveo se Ben Affleck dva puta, što ne bih ja

Published

on

By

Pjevač Haris Džinović jučer je imao zakazano ročište s bivšom suprugom Melinom oko podjele imovine. Nakon izlaska iz sudnice novinarima nije htio komentirati postupak, no osvrnuo se na razvod.

“Na tu temu ne odgovaram ništa. Ovo je jedno procesno ročište povodom razvoda braka. Razveo se Ben Affleck dva puta, što ne bih ja”, rekao je za Blic pa otkrio bi li se htio ponovno oženiti.

“Ne vjerujem da ću. Ne znam zašto bih. Razvodi pljušte sa svih strana. Totalno je bezveze, sve to može biti lagano. Takvo je vrijeme, tako ljudi žele… Ali ne kopam po tuđim stvarima, i svoje stavljam pod prljav veš”.

Priznao je i da li je možda trenutno zaljubljen.

“Ne. Kako ću biti zaljubljen? Što bi bio zaljubljen? Ma, kakvi. Taman posla da se ja u ovim godinama zaljubljujem”, rekao je Haris.

Inače, po pisanju srbijanskih medija, Haris je s Melinom podigao ogroman zajednički kredit za vilu na Senjaku u kojoj su zajedno živjeli, a u kojoj pjevač i dalje živi s djecom, dok se Melina preselila na drugu lokaciju.

Nastavi čitati

Cazin

Mili napravio hit Đuli Drini, „Majstore, majstore“ pjevaćete svi (VIDEO)

Published

on

By

Nakon pjesme „Dečko boli glava“ koja je ubrzo postala hit, Đula Drini objavila je još jednu numeru pod nazivom „Majstore“, koju je premijerno izvela u prvoj emisiji „Zvezde Granda“.

Članovi žirija su je pomno pratili, a sudeći po njihovim reakcijama jasno je da Đula ima još jedan hit u rukama.

A, kako drugačije kada je Aleksandar Milić Mili zadužen za muziku i aranžman.

„Majstore, majstore, šta napravi gdje su ti vrata k’o prozori. Ova ti žena kuću raskući, a tebi više nema pomoći“, stihovi su Đulinog novog singla.

Tome svjedoči i nekoliko stotina komentara na Youtube platformi, iako je pesma objavljena tek nedavno.

-Mnogo sam zahvalna Miliju i njegovoj ekipi! – poručila je Đula Drini ponosno.

„Woow, pjesma grmi“, „Idemo Đula, ovo je hitčina“, Bravo za tebe i ekipu“, „Već sam zapamtila riječi pjesme“, „Ne mogu da prestanem da je slušam“, samo su neke od reakcija oduševljenih slušalaca.

U videu ispod poslušajte Đulinu novu pjesmu:

Nastavi čitati

Magazin

Liječnik o bolestima štitnjače: Pazite na ove simptome

Published

on

By

Procjenjuje se da poremećaji funkcije štitnjače pogađaju oko 5 % žena i 0,5 % muškaraca.

Bolesti štitnjače najčešće pogađaju žene

Najčešći funkcionalni poremećaji su usporeni rad štitnjače ili hipotireoza te nešto rjeđi ubrzani rad štitnjače ili hipertireoza, piše Centar Zdravlja.

Hipotireoza i hipertireoza do 10 puta češće pogađaju žene, a rak štitnjače se kod žena javlja oko tri do četiri puta češće, ističe doktor.

Iako još uvijek nije poznato zašto se bolesti štitnjače češće javljaju kod žena, postoje određene naznake zašto bi to moglo biti tako.

Jedna od mogućih objašnjenja je da su žene sklonije razvoju autoimunih bolesti, a budući da su neke bolesti štitnjače autoimune, to može biti jedan od razloga.

Utjecaj spolnih hormona, prvenstveno estrogena, točnije međudjelovanje hormona štitnjače i spolnih hormona, također bi moglo imati utjecaj na češću pojavnost bolesti štitnjače kod žena.

Međutim, potrebna su sveobuhvatnija istraživanja kako bi se uzročno preciznije utvrdilo zašto se bolesti štitnjače češće javljaju kod žena.

Sve je češći i rak štitnjače

Učestalost raka štitnjače raste u posljednjim desetljećima. Glavni razlog tome je napredak u dijagnostičkim metodama koje omogućuju njegovo bolje otkrivanje.

Iako je rak štitnjače maligna bolest, često ima benigni tijek i jako povoljnu dugoročnu prognozu izlječenja i preživljenja. To se prije svega odnosi na dobro diferencirane tumore štitnjače – papilarni i u manjoj mjeri folikularni karcinom štitnjače.

Značajno rjeđi, ali klinički nepovoljniji je medularni karcinom, a najrjeđi anaplastički karcinom je najnepovoljniji i očekivano preživljenje je svega nekoliko mjeseci.

Postoje simptomi koji se često javljaju

Oni se često otkrivaju slučajno tijekom rutinskih laboratorijskih pregleda, sistematskih pregleda ili kao nusnalaz sklopu šire dijagnostičke obrade neke druge bolesti.

Međutim, postoje najčešće simptomi koji ukazuju da poremećaje štitnjače.

Hipotireoza se klinički manifestira širim spektrom tegoba zbog usporenog metabolizma.

Izražen je kronični umor, nesanica, intolerancija hladnoće, slabiji apetit, porast na tjelesnoj težini, usporena peristaltika crijeva i posljedični zatvor, suhoća kože, oticanje lica, trbuha, ekstremiteta, neredoviti menstrualni ciklusi kod žena te smetnje libida i potencije kod muškaraca, sniženo raspoloženje i još neki manje specifični.

Kod hipertireoze se sve događa obrnuto.

Uslijed prekomjernog lučenja hormona štitnjače među vodećim simptomima su lupanje srca, preznojavanje, intolerancija na vrućinu, tremor ruku, pojačan apetit i popratno mršavljenje, razdražljivost, ubrzana peristaltika crijeva uz proljevaste stolice, psihičke smetnje neurotskog karaktera, izbočenje očne jabučice (egzoftalmus).

Čvorovi uzrokuju simptome koji ovise o njihovoj veličini. Veći čvorovi mogu izazvati nespecifične smetnje poput problema s gutanjem i disanjem, promuklost te osjećaj “knedle u grlu”.

Poremećaji funkcije štitnjače mogu uzrokovati i psihičke simptome. Kod hipotireoze se često javljaju depresivna stanja i anksioznost.

S druge strane, hipertireoza može izazvati anksioznost, napetost i razdražljivost, a u težim i dugotrajnijim slučajevima se mogu pojaviti neurotski ili psihotični problemi.

N1

Nastavi čitati

Najčitanije