Connect with us

BiH

Strah od povećanja gužvi na granicama: Od 10. novembra prilikom ulaska u EU uzimaju se otisci četiri prsta i slika lica

Published

on

Državljani Bosne i Hercegovine, Srbije, Sjeverne Makedonije, Albanije, Crne Gore, Kosova, Ukrajine, Moldavije, Gruzije, ali i još desetine zemalja čiji građani ne trebaju vizu za ulazak u zemlje Evropske unije, odnosno Schengena, od 10. novembra ove godine na granici prilikom ulaska pohranjivat će otiske četiri prsta i sliku lica u sklopu novog sistema ulaska i izlaska (EES).

“Ne skeniraju se otisci prstiju djece mlađe od 12 godina, čak i ako podliježu EES-u”, pojašnjavaju iz Evropske komisije.

Ova pravila odnosit će se na zemlje članice Evropske unije izuzev Kipra i Irske, a propisi će se primjenjivati i na Island, Norvešku i Švicarsku kao članice Schengena.

Istovremeno, državljani svih drugih država kojim za ulazak u EU, odnosno na prostor Schengena, trebaju vize u tom slučaju u sistem će pohraniti samo sliku lica jer su otisci prstiju već registrirani pri podnošenju zahtjeva za vizu.

Podaci o putnoj ispravi i drugi lični podaci putnika bit će prikupljeni, uključujući datume ulaska i izlaska, te će se elektronski registrovati u sistemu.

“Ako prekoračite razdoblje dopušteno u europskim zemljama koje koriste EES, sistem će vas identificirati i zabilježiti te podatke. U slučaju da vam vlasti odbiju ulazak, sistem će također zabilježiti ove podatke”, ističu iz Evropske komisije.

Pojašnjavaju da se dozvola boravka u EU, odnosno u zemljama Schengena, vodi kao razdoblje od 90 dana u bilo kojih 180 dana, te se računa kao jedno razdoblje za sve evropske države koje koriste EES.

Ističu da evropske zemlje koje koriste EES mogu odlučiti dodatno automatizirati svoje procese. Automatizacija znači da građani izvan EU-a mogu imati koristi od namjenske opreme – “samoposlužnog sistema”.

Ako je dostupan na graničnom prijelazu, samoposlužni sistem omogućava registraciju prilikom prelaska granice, provjeru jesu li podaci još uvijek zabilježeni u EES-u i jesu li podaci prisutni, kao i njihovo učitavanje radi naknadne provjere od službenika za kontrolu pasoša.

“Nakon korištenja samoposlužnog sistema, možete otići do trake za graničnu kontrolu, gdje će službenik za kontrolu pasoša već primiti informacije iz samoposlužnog sistema (uključujući provjere prema drugim bazama podataka), potvrdu vašeg identiteta i preostalo trajanje vašeg boravka. Službenik za kontrolu pasoša tada može postaviti dodatna pitanja prije nego što odluči odobriti ili odbiti pristup dotičnom teritoriju. Automatizirani granični procesi, prije dolaska do službenika za kontrolu pasoša, pomoći će postupnom smanjenju čekanja. Automatizacija zamjenjuje dugotrajne ručne provjere”, stava su iz Evropske komisije.

Da bi se koristile usluge samoposlužnog sistema na granicama putnik mora imati biometrijski pasoš koji sadrži čip s vašim biometrijskim podacima prikupljenim od imaoca u trenutku podnošenja zahtjeva za pasoš.

“Ako nemate biometrijski pasoš, nećete moći koristiti samoposlužne sisteme”, upozoravaju iz Evropske komisije.

No, osobama koje nemaju biometrijski pasoš neće automatski biti odbijen ulazak u EU, odnosno na prostor Schengena.

U načelu, i biometrijski i nebiometrijski pasoši bit će prihvaćeni prilikom prelaska granice, ako su važeći i ako su ispunjeni svi ostali uvjeti za ulazak.

N1

BiH

Hadžifejzović: Face TV donirao 25.000 KM za poplavljena područja. A šta ste vi uradili?

Published

on

By

Kritike na Face TV i Senada Hadžifejzovića, a sad su kao sporno ‘otkrili’ da je Face TV imao predizborni program u danima kada su poplave poharale Hercegovinu.

Urednik i voditelj Centralnog dnevnika Senad Hadžifejzović sinoć je odgovorio svim kritičarima, a posebno portalu SB.

Hadžifejzović je otkrio da je njegova televizija uplatila 25.000 KM za područja pogođena poplavama.

Prenosimo njegovu objavu u cijelosti:

Svi vodeći, glavni, najčitaniji portali u regionu: “Index”, “Jutarnji”, “24 sata”,” Informer”, “Kurir”, “Blic”… u prvi plan, glavnu vijest, na udarno mjesto postavljaju vijesti, analize o katastrofi u BiH, samo sarajevska “Slobodna Bosna” ignoriše katastrofu Bosne, žrtve, užas i u prvi plan, vijest dana (!) postavlja svoju laž, podmetačinu o FACE-u. To nije zabilježeno u novinarskoj historiji: dok naša zemlja bukvalno klizi i zatrpava i ubija Bosance, “Slobodna Bosna” objavljuje svoju vijest dana: ko je i zašto bio gost na FACE-u. I laže!

Kako je moguće, da li se ikada, igdje u svijetu desilo da neki medij, u danu nacionalne katastrofe, tragedije i užasa, umjesto jedne i sto vijesti o nesreći, mrtvima, nestalima u Jablanici, Fojnici, Kreševu, Kiseljaku… sve to ignoriše i kao vijest dana (nekoliko sati je na portalu bila udarna vijest dana) objavi ko je bio gost u programu FACE-a?! Ne, nikada, niko, nijedan medij nije tako ponizio, obezvrijedio, ignorisao žrtve nacionalne katastrofe!

Ne, u historiji, nikada, nigdje, nijedan  medij u svijetu ovo nije uradio: potpuno ignorisao katastrofu, mrtve, žrtve, užas i kao prvu – udarnu vijest objavio nešto sasvim nevažno – ko je bio gost na nekoj televiziji?! Takvo ignorisanje svoje, nacionalne tragedije nikada nije zabilježeno! Da li je “Slobodnoj Bosni” samo trebao još naslov: ”Briga nas za mrtve u Jablanici?”.

Naravno, u prvi plan – odmah do ovog prvog plana, “Slobodna Bosna” postavlja drugu – po njihovom interesnom kriteriju – “vijest dana” – šta je neki kandidat-bandit iz neke bande rekao na nekoj drugoj televiziji…  to su novinarski banditi! Pardon, nisu novinari, već banditi.

Kako mediji mogu pomoći? Ako je milioner Zdravko Čolić mogao poslati humanitarnu  pomoć, čak čitav  kamion – cisternu vode… Ako je milioner Vaha Halilhodžić mogao poslati Jablanici 50.000 maraka… Ako može košarkaš Musa, koji ima milione, uplatiti 10.000… Ako svi sportisti koji imaju milione uplate 0 maraka… Ako “Slobodna Bosna”, koja ima marketing, ne uplati ništa… Ako mnogi mediji koji imaju višemilionski marketing, budžet i bogate vlasnike i sponzore uplate 0… onda mi – FACE – koji imamo milione… i milione… milione kredita – možemo uplatiti 25.000 maraka. Za Jablanicu – deset, za Fojnicu, Kreševo i Kiseljak po pet. Novac ide direktno na račune ovih gradova. Stid me da ovo pričam i objavim. Dajemo – od onoga što nemamo… stalno. I šutimo. Ali moraš ponekad odgovoriti bezobraznicima. Pozivamo medije da i oni uplate pomoć direktno. Ko koliko može. I više od nas.

Nastavi čitati

BiH

Spasioci u Jablanici spasili malo dijete. “Bilo je ispod ploče teške dvije tone”

Published

on

By

UVJETI za pretraživanje terena u Donjoj Jablanici danas su nešto bolji, kiša je prestala padati, pa spasioci u punom kapacitetu nastavljaju potragu za žrtvama stravične poplave i klizišta u ovom mjestu.

Prema riječima Sabahudina Spahovića iz Federalne uprave civilne zaštite (FUCZ), osim pripadnika FUCZ-a, na terenu su i spasioci sa psima i pripadnici HUSAR tima iz Hrvatske. Radi se o prvom timu koji je u Jablanici angažiran posredstvom međunarodnog mehanizma koordinacije civilne zaštite i Ministarstva sigurnosti BiH.

“Sada na terenu rade tri licencirana psa za pronalazak mrtvih osoba. Uspjeli su detektirati žrtve. Na tri mjesta pas je dao signal i čekamo da se stvore uvjeti jer je jako teško prići tim mjestima, da se sa strojevima i spasiocima pokušamo probiti do potencijalnih tijela žrtava”, kazao je Spahović za Avaz.

“Pronašli smo malo dijete, ispod ploče od dvije tone”

Mnogo je toga što će spasioci pamtiti zauvijek kada je o Donjoj Jablanici riječ, ali akcija spašavanja djeteta nedugo nakon katastrofe Sabahudinu se posebno urezala u pamćenje.

“Ono što će čitav život ostati u mom sjećanju, nešto što nikad neću moći izbaciti iz svoje glave zasigurno je pronalazak malog djeteta. Živo, ispod ploče koja je bila teška sigurno dvije tone. Zajedno s mještanima i svima koji su tu bili prisutni uspjeli smo dijete izvući živo i transportirati ga do prve medicinske ustanove. Jutros sam dobio podatke da je dijete zdravo i da mu je osigurano sve što treba”, rekao je Spahović.

“Ne trebamo ljudstvo, trebamo strojeve”

Uz zahvalnost svima koji pomažu, Spahović apelira na to da spasiocima trenutno pomoć nije potrebna u ljudstvu, već u mehanizaciji.

“Ne trebamo pomoć u ljudima, trebamo pomoć u kamionima, bagerima, svemu drugom što će nam koristiti na terenu kako bismo mogli početi otklanjati teške posljedice ove katastrofe. Onog trenutka kada dođemo u situaciju da krenemo raščišćavati objekte i sve drugo što imamo ovdje, tada ćemo preko medija i društvenih mreža apelirati da nam se pomogne u ljudstvu. Do tada molim sve za strpljenje, pogotovo da ne kreću samoinicijativno na put jer tako prave problem i nama i policiji i svima ostalima”, poručuje Sabahudin Spahović, pripadnik FUCZ-a.

Nastavi čitati

BiH

Alimu jedna odluka spasila porodicu: “Hvala Bogu da nismo tamo prešli”

Published

on

By

Alim Hakalović, mještanin Buturović Polja, u samo 30 minuta ostao je bez pola kuće. Kako je u razgovoru za N1 kazao, hvala Bogu nije bilo ljudskih žrtava.

Hakalović je kazao da ih niko od nadležnih nije upozorio da su moguće poplave, ali je i dodao da se “na ovakve stvari ne može upozoriti”.

“Nismo se nadali. Bukvalno smo se izvlačili u posljednjim sekundama. Sa komšijama sam izvlačio ženu i djecu. Dok sam silazio niz stepenice noseći dvije kese pola kuće nam je odnijelo. Razmišljali smo prijeći kod amidže, a 10 minuta kasnije njegova kuća je sravnjena do temelja. Hvala Bogu da nismo tamo prešli”, kazao je za N1.

Njegov amidža je u poplavi ostao bez kuće, “tri ili četiri automobila”, kao i bez štale u kojoj je bilo 10 krava.

“Uspjeli smo spasiti tri ili četiri krave. Kuća manje, više – bitno je da je živa glava”, rekao je Hakalović.

Najstariji stanovnici Buturović Polja ne sjećaju se da se ikad išta slično desilo kao što je bilo u noći sa četvrtka na petak. Hakalović je kazao da uzrok žestokih poplava treba tražiti i u brani…

“Ispod sela su se pravila velika klizišta, vjerovatno kad su brane popuštale da su bili veliki udari. Da je samo voda ovako ne bi bilo”, mišljenja je.

U selu pitke vode nema, a struja polako dolazi.

“Preživljavanje”, rekao je Hakalović na kraju razgovora za N1.

Nastavi čitati

Najčitanije