Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

Nudi se i plata od 1.900 KM: Više od 7.000 firmi u Hrvatskoj traži 50.000 stranih radnika

Published

on

Mišljenje je jedna od procedura predviđena propisom o zapošljavanju stranaca, te se ono pribavlja za one radnike kojih nema dovoljno u Hrvatskoj, a kojih, pak, zanimanja ima ili nema dovoljno utvrđuje se prethodnim testom tržišta rada

Više od 7.000 firmi  zatražilo je u prva četiri mjeseca mišljenje Zavoda za zapošljavanje da im se dopusti zapošljavanje gotovo 50 hiljada stranaca u tristo različitih zanimanja, piše u četvrtak Večernji list, prenosi Hina.

Mišljenje je jedna od procedura predviđena propisom o zapošljavanju stranaca, te se ono pribavlja za one radnike kojih nema dovoljno u Hrvatskoj, a kojih, pak, zanimanja ima ili nema dovoljno utvrđuje se prethodnim testom tržišta rada.

Po podacima MUP-a, u Hrvatskoj je u travnju privremeno boravilo oko 84 hiljade stranaca, dok stalni boravak ima njih oko deset hiljada  – zajedno gotovo sto hiljada stranaca, većinom iz Bosne i Hercegovine, Srbije, Kosova, Sjeverne Makedonije, Albanije, Ukrajine, Kine, Nepala, Indije i Filipina.

Poslovi na kojima se ti ljudi zapošljavaju tradicionalno su deficitarni i vezani su uz graditeljstvo, turizam i ugostiteljstvo te metalsku industriju. Domaće su firme tako tražile zeleno svjetlo Hrvatskog zavoda za zapošljavanje da zaposle po više od tri hiljade radnika u visokogradnji te konobara i kuhara.

Između 2300 i 3000 zahtjeva odnosilo se na pomoćne kuhare, sobarice, kuhare i zidare. Između 1000 i 2000 bilo je zahtjeva za zavarivače, bravare, fasadere, pomoćne konobare te čistače ili čistačice. Zavod za zapošljavanje navodi da je prosječna bruto plaća traženih stranih radnika iznosila od najnižih 4900 kuna (oko 1.275 KM) za pekare do najviših 6.251 kunu (oko 1.600 KM) za kuhare.

Pri objavi testa tržišta rada poslodavci samostalno upisuju visinu plaće u bruto iznosu, koja ne može biti niža od plaće definirane uredbom o visini minimalne plaće za 2022., pojašnjavaju u Zavodu za zapošljavanje.

Od njihove se bruto plaće odbija 20 posto penzionih doprinosa te porez i prirez na dohodak ako stranac nema osobnih olakšica za uzdržavanu djecu. Neto bi to bila plaća od 4.000 (oko 1.050 KM) do 4.800 kuna (oko 1.250 KM) za mladog stranca bez uzdržavanih članova obitelji.

Građevinski sektor, prema službenim podacima, ima prosječnu neto plaću od oko 6.000 kuna (1.560 KM), a slično je i u turizmu i ugostiteljstvu. Najbolje plaćeni VKV radnici imaju bruto plaće od 7.100 (oko 1,850 KM) do 7600 kuna (1970 KM), a u sindikatu kažu da bruto plaće koje su poslodavci ponudili strancima uglavnom odgovaraju njihovoj stvarnoj zaradi.

Ne čudi, stoga, da nemaju dovoljno radnika. Stranci koje angažiraju domaće firme sve češće dolaze iz izrazito siromašnih azijskih država.

lako je moguće da osim neto plaće na koju su stranci prijavljeni poslodavci isplaćuju dodatne dnevnice, neoporezive naknade, plaćaju smještaj i hranu, što sve zajedno povećava primanja stranaca i poskupljuje satnicu, sve je to premalo da bi se itko osjećao sigurno. Poslodavci na taj način ne mogu računati da će doći do potrebnog broja radnika, a ni radnici ne mogu pokriti golu egzistenciju, piše novinarka Večernjeg lista Ljubica Gatarić.

Svijet / Zanimljivosti

Adis Ahmetović se povlači iz politike: Ima rak, počinje s tretmanima

Published

on

By

Član njemačkog Bundestaga porijeklom iz BiH Adis Ahmetović objavio je da se privremeno povlači iz politike.

“Danas vas nažalost moram obavijestiti da sam bolestan. Dijagnosticiran mi je rak. Iako je ovo otkriće jako pogodilo moju porodicu i mene, pozitivna poruka liječnika je da je rak izlječiv. Zbog toga ću proći odgovarajući tretman koji će zahtijevati odmor i snagu. Nakon intenzivnih razgovora s liječnicima, vrlo sam uvjeren da ću ponovno ozdraviti.

Nakon potpunog oporavka, rado ću nastaviti svoje zadatke s istom strašću kao i prije. U međuvremenu će na kanalu biti malo tiše. Moji uredi u Hannoveru i Berlinu nastavit će se brinuti o vašim problemima i dostupni su vam u bilo kojem trenutku”, naveo je Ahmetović u objavi.

On je inače član SPD-a.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

“Velikan savremene povijesti”: HDZ u Hrvatskoj obilježio godišnjicu smrti Gojka Šuška, kojeg je Haški sud proglasio dijelom UZP-a

Published

on

By

HDZ Hrvatske se na društvenim mrežama prisjetio Gojka Šuška, bivšeg ministra odbrane ove zemlje i osobe koju je Međunarodni tribunal u Hagu proglasio dijelom udruženog zločinačkog poduhvata u Bosni i Hercegovini.

U objavi na društvenoj mreži X, iz HDZ-a su Šuška nazvali “velikanom savremene historije.”

“Dao je nemjerljivi doprinos ustrojavanju i jačanju Hrvatske vojske i slobodi Hrvatske”, dalje stoji u objavi ove stranke.

Još su naglasili da je Šušak “simbol zajedništva Hrvata iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine i iseljeništva.”

Vrijedi istaći da je Gojko Šušak, uz tadašnjeg predsjednika Hrvatske Franju Tuđmana i generalna HV Janka Bobetka, u presudama Međunarodnog suda u Haagu tzv. “šestorci” (Jadranko Prlić, Slobodan Praljak, Bruno Stojić, Milivoj Petković, Valentin Čorić i Berislav Pušić) proglašen za dio ujedinjenog zločinačkog poduhvata.

Preminuo je 3. maja 1998. godine u Zagrebu.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Patrijarh Porfirije Rezoluciju o Srebrenici nazvao ‘amoralnom’: Ne obaziru se na zločine nad Srbima

Published

on

By

Poglavar Srpske pravoslavne crkve (SPC) patrijarh Porfirije naglasio je u Uskršnjoj poslanici da predlagači Rezolucije o genocidu u Srebrenci pokušavaju srpski narod da proglase počiniocem genocida, kao i da se ne obaziru na zločine počinjene nad srpskim narodom u njenoj okolini.

On je pričao o stradanju Srba u Prvom i Drugom svjetskom ratu kazavši da “istinitost toga stradanja nisu morale da potvrđuju nametnute amoralne rezolucije: njih su svjedočila sama stradanja, bez lažnih svjedoka u licu neposrednih potomaka i posrednih sljedbenika izvršilaca stvarnog genocida”.

“Kao pastiri slovesnoga stada Hristovog, sa žaljenjem podsjećamo sve na činjenicu da je svijet u kome živimo zaboravio genocid nad srpskim narodom u dvadesetom stoljeću, kao i u vjekovima koji su mu prethodili. Svako drugo brdo na mjestima gdje žive Srbi svojevrsna je Golgota”, naveo je Porfirije.

“Tješi nas i uspokojava činjenica da pripadamo narodu koji je u godinama mira, koje su dolazile poslije strašnih vremena smrti, slijedeći Jevanđelju Vaskrsloga Hrista na kome je utemeljen, praštao dužnicima svojim, a sa pripadnicima drugih naroda želio i nastojao da izgradi bolju i zajedničku budućnost”, naveo je on.

“Zbog toga danas snažno podižemo svoj glas i ukazujemo na apsolutnu neistinu i pokušaj nebivalog historijskog revizionizma, u kome se nastoji da prostom inverzijom srpski narod, žrtva višestrukih genocida i etničkog čišćenja, bude proglašen za počinioca genocida. Ne umanjujemo razmjere zločina u Srebrenici, ali, kao pravoslavni Srbi, ne prećutkujemo ni zločine nad srpskim narodom u okolini Srebrenice”, naveo je Porfirije.

On je dalje kazao kako se predlagači rezolucije ne obaziru na zločine nad Srbima.

“Po njima, postoji ekskluzivno pravo na žrtvu i bol zbog iste. Po nama, sve nevine žrtve su nevine žrtve, bile one muslimanske ili hrvatske ili pak srpske, što ‘mudro’ prećutkuju savremeni revizionisti i neprijatelji historijske istine, koji svojim nametanjem ekskluzivnog prava na bol i žrtve, ostavljaju svima nama koji živimo na ovim prostorima kamen spoticanja za budućnost”, upozorio je patrijarh SPC.

Nastavi čitati

Najčitanije