Connect with us

BiH

Ove kategorije građana mogu tražiti od biroa za zapošljavanje da im uplati do tri godine staža za penziju

Published

on

Kod kategorije starosne penzije 65 godina starosti i 20 godina penzijskog staža minimalni uvjet penzijskog staža jeste 17 godina penzijskog staža
U Federaciji Bosne i Hercegovine i dalje postoje osobe čije su firme otišle u stečaj, a oni se morali prijaviti na službe za zapošljavanje jer nemaju dovoljno godina za penziju, a nalaze se u životnoj dobi u kojoj poslodavci ne žele da ih zaposle.
Redakciji Faktora obratilo se više čitalaca pitajući pod kojim uvjetima se u Federaciji može ostvariti dokup staža putem Službe za zapošljavanje kako bi se moglo otići u penziju.
Dokup za zagarantovanu penziju 
– Pravo na uplatu doprinosa na penzijsko i invalidsko osiguranje do tri godine (dokup staža) ostvaruju osobe koje se nalaze na evidenciji nezaposlenih osoba, a prema mjestu prebivališta u Federaciji BiH.
Dokup staža do tri godine za osobe koje bi ispunile uvjete za jednu od kategorija starosnih penzija regulisano je Zakonom o posredovanju u zapošljavanju i socijalnoj sigurnosti nezaposlenih osoba. Cilj uplate doprinosa je omogućiti nezaposlenoj osobi odlazak u penziju, pod određenim uvjetima.
Uvjeti starosne granice i ukupnog penzijskog staža, regulirani su odredbama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, zavisno od same kategorije penzije.
Tako dokup staža za starosnu penziju sa 40 godina staža osiguranja (zagarantovana) penzija, a kao pravo nezaposlenih osoba koje su uredno podnijele zahtjev za dokup staža pred nadležnim općinskim biroom rada, moguć je za kategoriju onih osiguranika koji imaju minimalno 37 godina staža osiguranja te uplaćen doprinos za PIO, ali i pod uvjetom da već nisu ili bi ranije ispunile uvjete za prijevremenu starosnu penziju skladu sa članovima 142. i 43. Zakona o PIO-u. Treba istaknuti da poseban penzijski staž (pripadnost oružanim snagama BiH) zakonski nije moguće uračunati u ovu kategoriju penzije – navode iz Službe za zapošljavanje Zeničko-dobojskoj kantona.
Dodaju kako pravo na starosnu penziju ima osiguranik kada navrši 65 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja, odnosno najmanje 20 godina penzijskog staža ili kada navrši 40 godina staža osiguranja bez obzira na godine života.
Staž se može dokupiti i onima koji imaju 12 godina staža 
– Kod kategorije starosne penzije 65 godina starosti i 15 godina staža osiguranja neophodno je ispuniti minimalni uvjet – 12 godina staža osiguranja i zahtjev predati prije navršenih 65 godina starosti.
Kod kategorije starosne penzije 65 godina starosti i 20 godina penzijskog staža minimalni uvjet penzijskog staža jeste 17 godina penzijskog staža. U isti se može uračunati poseban staž u dvostrukom trajanju, uz pismenu saglasnost podnosioca zahtjeva.
Osiguranik ima pravo na starosnu penziju i kada navrši 40 godina penzijskog staža i najmanje 58 godina života. Kod ove kategorije starosne penzije (izuzetna prijevremena penzija) za muškarce i žene također je moguće uračunati poseban staž u dvostrukom trajanju, uz pismenu saglasnost podnosioca zahtjeva, te minimalni penzijski staž kako bi se ostvarilo pravo na uplatu doprinosa za PIO 37 godina penzijskog staža sa posebnim stažem u dvostrukom trajanju, s tim da se uvjeti za ovu kategoriju penzije stiču sa navršenih 62 godine starosti – navode iz Službe za zapošljavanje ZDK.
Prijevremena starosna penzija 
Odredba člana 143. Zakona o PIO-u, propisuje: osiguranik (žena) ima pravo na starosnu penziju kada navrši najmanje (u 2024. godini): 58 godina i šest mjeseci života i 33 godine i šest mjeseci staža osiguranja. Odredba člana 142 . Zakona o PIO-u propisuje da osiguranik (muškarac) ima pravo na starosnu penziju kada navrši najmanje (u 2024. godini): 63 godine i šest mjeseci života i 38 godina i šest mjeseci staža osiguranja – navode iz Službe za zapošljavanje ZDK i dodaju:
– Uvjet godina starosti za prijevremenu starosnu penziju za muškarce ili žene mora da bude ispunjen u onoj kalendarskoj godini za koju vrijedi gore navedeni član zakona, s obzirom na to da se Zakon proporcionalno mijenja u skladu sa godinama staža osiguranja i starosti osiguranika.
To znači da se svake kalendarske godine (od dana objavljivanja i stupanja na snagu samog Zakona o PIO-u, tj. od 01.03.2018. godine) na godine starosti i staža osiguranja dodaje uvjet od šest mjeseci.
Pojašnjavaju kako u konačnici, uplatom doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje do tri godine oba ova uvjeta trebaju biti ispunjena kumulativno (dakle godine staža osiguranja i godine starosti osiguranika) u tekućoj godini, a do završetka kalendarske godine.
Mora biti dovoljno vremena na birou za zapošljavanje 
– Bitno je istaći činjenicu da osobe koje žele ostvariti pravo na dokup staža do tri godine, moraju na evidenciji nezaposlenih imati dovoljno provedenog vremena koliko je neophodno uplatiti, a najranije od 29.12.2020. godine, odnosno moraju to vrijeme provesti u osiguranju u smislu statusa nezapolene osobe, kao i da moraju imati uplaćen doprinos za penzijsko i invalidsko osiguranje – navode iz Službe i nastavljaju:
– Ratni vojni invalidi iz člana 31.tačka b.na osnovu Zakona o pravima branilaca i članova njihovih porodica stiču pravo na punu starosnu penziju kad navrše 35 godina penzijskog staža bez obzira na godine života, odnosno pravo na starosnu penziju kad navrše 55 godina života i najmanje 15 godina penzijskog staža pod uvjetima i na način propisan Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju.
Demobilisani borci odnosno pripadnici oružanih snaga, kategorije taksativno nabrojane u članu 4.stav (1) tačka .3 Zakona o prijevremenom povoljnijem penzionisanju branilaca odbrambeno – oslobodilačkog rata kojima je priznato učestvovanje u odbrani BiH u trajanju od najmanje tri godine i koji nisu dezertirali iz oružanih snaga, izuzetno stiču pravo na starosnu penziju u iznosu najniže penzije isplaćene za taj mjesec u skladu sa Zakonom o PIO-u i prije navršenih 65 godina života, pod uvjetom da imaju najmanje 20 godina penzijskog staža, i da su najmanje 12 mjeseci prije podnošenja zahtjeva za penzionisanje bili na evidenciji službe za zapošljavanje. Starosna penzija iz ove tačke ostvaruje se tako da se od 65 godina života oduzima period koji je osobi priznat u učestvovanju u odbrani BiH u jednokratnom trajanju.
Ukoliko korisnik iz ove tačke ima 20 godina penzijskog staža, bez posebnog ratnog staža u dvostrukom trajanju, starosna penzija ostvaruje se tako da od 65 godina života oduzima period koji je osobi priznat u učestvovanju u odbrani BiH u dvostrukom trajanju, pri čemu se poseban ratni staž priznaje u jednstrukom trajanju.
Potrebna dokumentacija 
Iz Službe za zapošljavanje ZDK navode kako dobitnici ratnih priznanja i odlikovanja u skladu sa članom 13. Zakona o posebnim pravima dobitnika ratnih priznanja i odlikovanja i članova njihovih porodica, stiču pravo na starosnu penziju sa navršenih 35 godina penzijskog staža, bez obzira na godine života, odnosno pravo na starosnu penziju kada navrše 55 godina života i najmanje 20 godina penzijskog staža,pod uvjetima i na način propisan Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju.
Osvrnuli su se na dokumentaciju koja je potrebna za podnošenje zahtjeva za dokup staža.
– To je formular zahtjeva za dokup staža (svojeručno potpisan od podnosioca – fizičkog lica -nezaposlene osobe)
– Originalna radna knjižica ili ovjerena fotokopija, odnosno izjava o izgubljenoj ili uništenoj radnoj knjižici, te umjesto nje Uvjerenje o podacima registrovanim u matičnoj evidenciji nadležne službe za penzijsko i invalidsko osiguranje kao dokaz staža osiguranja;
– Uvjerenje o dokazu statusa nezaposlene osobe (Uvjerenje iz činjenica iz Službene evidencije) općinskog Biroa rada – daje nadležni Biro rada u FBiH;
– Saglasnost za uračunavanje posebnog staža u penzijski staž, plus Uvjerenje o dokazu pripadnosti oružanim snagama (Federalno ministarstvo odbrane, FMUP) a za one kategorije penzija gdje postoji zakonska mogućnost da se isti i uračuna u ukupan penzijski staž – 62 godine starosti i 40 godina penzijskog stažas i 65 godina starosti i 20 godina penzijskog staža.
– Dokazi o potvrdi ino nosioca staža osiguranja, ukoliko ih osoba posjeduje (npr. iz Hrvatske, Italije, Njemačke itd, kao i dokaz o stažu iz radnog odnosa sa područja R. Srpske (ukoliko osoba posjeduje – AM obrazac (PIO listing Zavoda za penzijsko i invalidsko osiguranje RS-a) – naveli su iz Službe za zapošljavanje ZDK.

BiH

Vozač umro za volanom, auto udario u garažu

Published

on

By

Banjalučaninu B.N. (71) koji je upravljao hyndaiom pozlilo je noćas te je preminuo, a vozilo se zakucalo u garažu jedne kuće u naselju Lazarevo.

Nesreća se desila oko 4.55 u Ulici Branka Popovića u Banjaluci.

Kako je navedeno iz Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka u slijetanju sa kolovoza je učestvovao B.N. kojem je pozlilo, te je preminuo zadesnom smrću.

Uviđaj na licu mjesta obavio je dežurni tužilac Aleksandar Simonović, zajedno sa policijskim službenicima Policijske stanice za bezbjednost saobraćaja Banjaluka.

“Izvršenim pregledom beživotnog tijela od strane dežurnog mrtvozornika utvrđeno je da lice B.N. preminulo zadesnom smrću”, navodi se u saopštenju OJT.

Zbog ove nesreće intervenisla su vatrogasci i hitna pomoć.

Nastavi čitati

BiH

Emotivna ispovijest iz Donje Jablanice: “Zilho, Keno i Gera… Tri hrabra lava, spasili su više od deset ljudi…”

Published

on

By

Katastrofalne poplave pogodile su pojedine dijelove Bosne i Hercegovine prije nekoliko dana. Dženad Džino, poznati bh. fotograf na svom zvaničnom Facebook profilu naveo je kako je od jutros u Donjoj Jablanici. Između ostalog, sa javnosti je podijelo i jednu potresnu priču.

“Jutros u Donjoj Jablanici sretnem prijatelja.. Vidim živ i zdrav. Na licu se vidi strah, tuga i bol.. Pozdravimo se, upitamo i stanem, ne znam šta da ga upitam a da mu ne nanesem neku bol i otežam situaciju.. Znamo se čitav živo iako je stariji od mene 10 i vise godina..
Gledamo se i poče da mi priča.

Dženo, tu noć u 01:00 sam slušao silinu kiše koja je tad padala, nisam mogao zaspati sjedio sam na krevetu i ćutao. Oko 02:00 čuo sam kamenje koje ide kroz kanal pored kuće, ali to se nekad i prije znalo desiti pa nisam obraćao pažnju puno na to. Nakon deset minuta začuo se ogroman turanj”, naveo je.

Potom je u svom Facebook statusu dodao:

“Pogledao sam kroz prozor sobe i vidio da čitavo brdo ide na našu kuću.. Od straha sam zavriskao. Potrčao prema drugom dijelu kuće i sa balkona vidim komšije koje izlaze iz kuće, a u kojoj je već do pola blato, voda, drveće.. U tom trenutku sam pao u nesvijest, ne znam koliko sam ležao…. Budim se, vidim da ležim između kreveta i prozora.. Čujem zvuk lopate, podižem se ugledam brata kako lopatom gura zemlju, oko kuće mi se sve čini bijelo i pitam ga kad je pao snijeg. Govori mi vidiš da nema kuća oko nas.. Okrenuo sam se, pogledao i počeo povraćati.. Kad sam malo došao sebi počeli smo spašavati komšije.. U tom trenutku je počeo plakati, a ja sam pokušao da suzdržim suze koliko sam mogao.. Znas li Dženo šta me najviše boli ? Pitam ga šta druže ? Niko ne spomenu Zilhu, konobara, momka koji je pred mojim očima spasio deset ljudi, Zilho, Keno i Gera.. To su tri heroja za koje još nisam pročitao nigdje ništa. Od njih nećeš čuti ništa niti će ti pričati, ali molim te da ovo napišeš da ljudi znaju za njih.. Iznad kuće stajala su tri čovjeka iz Donje Jablanice koja su slušajuci naš razgovor potvrđivala sve što mi prijatelj govori i kroz plač hvali ova tri hrabra lava kako ih samo nazvaše iz Donje Jablanice.  Dragi moj momci, kapa vam do poda mada znam da ste samo radili onako kako su vas kući i odgajali, a to je da se pomogne uvijek i vazda ko je u nevolji”, naveo je u svojoj objavi.

Nastavi čitati

BiH

Možda je Nikšić ‘uranio’ s teškom optužbom, ali pogriješio nije! BiH je puna raznih ‘kamenoloma’ koji gazdama donose milione

Published

on

By

Nije pitanje hoće li uskoro doći do novih bujičnih poplava i tragedija, nego kada i gdje, jer je žarišta katastrofa, kao ona što se dogodila u Jablanici, mnogo i samo što se nisu aktivirala

 

Izvor: Al Jazeera Balkans

Piše: Fuad Kovačević

„Sigurno u Donjoj Jablanici ne bi bilo ovih žrtava da nije bilo kamenoloma, da se nije to brdo srušilo na selo i izbrisalo ga s lica zemlje“, nije čekao predsjednik Vlade entiteta Federacija Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić detaljnu istragu tragedije koja je u noći sa četvrtka na petak odnijela desetke ljudskih života i nanijela nemjerljivu materijalnu štetu u Jablanici, Konjicu, Kiseljaku, Fojnici, Kreševu…

 

Možda je „uranio“ s teškom optužbom federalni premijer, ali pogriješio nije – Bosna i Hercegovina je puna raznih „kamenoloma“, koji gazdama donose milione, pa i milijarde, i odnose živote „običnih“ ljudi.

Desetljećima su na ovim prostorima ljudski životi najjeftiniji „repromaterijal“, „sirovina“ preko koje se samozvani biznismeni – u suštini bahati, primitivni i bezdušni prevaranti – enormno bogate i postaju sve bahatiji i bezdušniji.

Bahata vlast koja ubija svoje ljude

Kada je otvoren smrtonosni kamenolom iznad Donje Jablanice? Je li mu prije agresije na Bosnu i Hercegovinu zabranjen rad? Da li je poslije rata privatiziran, aktiviran? Je li imao dozvole i ateste da smije eksploatirati kamen, ko ga je i kako kupio? Sve su to pitanja koja čak nisu najbitnija. Najvažniji je i najstrašniji epilog – poginuli i nestali, unesrećeni i ožalošćeni, uništeno cijelo jedno veliko naselje i poslana, po ko zna koji put, poruka: pohlepa, pljačka i prezir dugo već stanuju ovdje i zadugo ih se nećemo riješiti.

 

Kakva je to vlast, bez obzira na kojem nivou vlada i iz koje god ideologije ili političkog spektra dolazi, koja ne samo da blagonaklono gleda na „poslovne projekte“ i beskrupulozne tranzicijske mešetare koji doslovno ubijaju ljude, nego ih na to i (in)direktno potiče? Loša, kriminalizirana, nehumana, nedemokratska, korupcionaška, nepotistička, nesposobna (slobodno nastavite niz)… sve je to uglavnom tačno, pa i nedovoljno. No, mogla bi se, uz rijetke časne izuzetke, bez imalo zazora, ustručavanja i straha da nekoga uvrijedimo, nazvati samo jednom riječju – bosanskohercegovačka.

 

Posljednja kataklizma u sjevernoj Hercegovini i srednjoj Bosni ništa nije ni novo, ni neočekivano, ni – nažalost – posljednje. Samo je to slijed i rezultat onoga što je ovdje postalo način života – našim životima, sudbinama, imovinom, ugledom i budućnošću upravljaju oni koji na odgovorne funkcije i najvažnije pozicije postavljaju: podobne, nesposobne, polupismene, besprizorne, bahate i nemilosrdne. Ima tu neke „logike“ – kada bi birali i afirmirali pametne, sposobne, kvalitetne, provjerene… ne bi s njima mogli vladati i upravljati; pa ti i takvi bi im pokvarili sve planove i razotkrili ih ko su i kakvi su.

 

Ko to danas sluša struku, profesore, eksperte?

Da su odgovorni samo pogledali upozorenje od 2. oktobra Agencije za vodno područje Jadranskog mora („Obavijest o prognozi mogućih povećanja vodostaja te pojavi mogućih bujičnih tokova obuhvata općine i gradove: Konjic, Jablanica, Mostar, Čapljina, Grude, Ljubuški, Široki Brijeg) i poduzeli ono što su trebali sada bi 15 stanovnika Donje Jablanice i Buturović Polja bilo kod rodbine i prijatelja ili u privremenom smještaju, a ne u mrtvačnicama, mezarima, grobovima.

 

Da su poslušali struku, profesore, eksperte, dobronamjerne i stručne savjete i preporuke, sada bismo žalili za kućama, automobilima, cestama, prugama… i imali žive ljude.

 

Nastavak teksta čitajte ovdje.

Nastavi čitati

Najčitanije