Connect with us

Cazin

Opasnim ponašanjem do popularnosti: Mladić iz Cazina se “hvalio” driftanjem kroz centar grada (VIDEO)

Published

on

ako društvenu mrežu TikTok koriste sve generacije, najčešće se smatra platformom mladih uz najveći procenat korisnika u dobi od 10 do 19 godina. Međutim, sadržaji koje nudi istovremeno mogu biti veoma opasni posebno za one koji pripadaju ovoj dobnoj skupini.

Primjeri snimanja suludo brze vožnje kroz gradske jezgre, okušavanja u izazovima koji mogu dovesti do ozbiljnijih povreda, ali i smrti nerijetko se mogu vidjeti među snimcima koje objavljuju korisnici.

Najsvježiji primjer dolazi iz Cazina, gdje se mladić “hvalio” driftanjem kroz centar grada na svom profilu na ovoj mreži.

“Ilegalno ulično driftanje”, naznačeno je u samom opisu profila, zbog čega se postavlja pitanje šta mlade tjera da se hvale nedozvoljenim radnjama.

@_nukii__

zna se koje zakon’????#foryou #viral #tiktok #trend #mercedes #cazin #drift

♬ Omadjijala – Devito & Relja

 

Psiholog Čedomir Novaković svojevremeno je za Klix.ba govorio o porivima koji pojedinca tjeraju da izađe u javnost “makar i glupošću”.

“Sve što je na društvenim mrežama je vrsta javnosti koju prati određena doza popularnosti. Ljudi su protiv anonimnosti, tj. potpune nepoznatosti ili sklonjenosti u nekom budžaku ili ćošku. Društvene mreže im omogućavaju da nešto ispune, bez obzira na to da li je to nešto pametno, korisno ili progresivno. Slobodno mogu reći da je to neka vrsta lične potrebe pojedinca da izađe u javnost, makar i glupošću”, kazao je Novaković.

Pored onih nedozvoljenih, u trendu su nerijetko i prilično bizarni izazovi. Blackout izazov zabrinuo je roditelje prošle godine, a od korisnika se traži da se usude zadržati dah dok ne izgube svijest.

Još jedan od iznimno opasnih izazova koji je bio “u trendingu” aplikacije jeste konzumiranje velike doze Benadryla, antialergijskog lijeka, kako bi izazvao halucinacije. Iako vas tablete obično samo uspavaju, kada se uzimaju u dovoljno velikim dozama, mogu biti smrtonosne.

Ovakvi trendovi zabrinjavali su roditelje tinejdžera, ali i nešto starijih, zbog čega je mreža bila obilježena opasnim izazovima – iako uposlenici platforme nastoje istaći da su takve stvari zabranjene pravilima korištenja.

Govoreći o zaštiti online korisnika usljed iznimno opasnih trendova glasnogovornik TikToka za Sky News je rekao: “Naše smjernice zajednice jasno pokazuju kakav sadržaj nije prihvatljiv na našoj platformi, a to uključuje sadržaj koji potiče, promiče ili veliča opasno ponašanje koje bi moglo dovesti do povreda.”

Međutim, uprkos ovakvim navodima platforma je bila poprište niza kontroverznih izazova i trendova koji su bili fokusirani na mlade ljude, a istovremeno i izuzetno opasni.

Psiholog Novaković pojasnio je da se odluka o načinu kontrolisanja i ograničavanja upotrebe društvenih mreža ostavlja roditeljima, a oni, “koliko god htjeli kontrolisati svoju djecu kada je riječ o mrežama i medijima, to ipak ne mogu”.

 

Izvor: Klix.ba

Cazin

U saobraćajnoj nesreći u Cazinu povrijeđena djevojčica

Published

on

By

U cazinskom naselju Čizmići dogodila se saobraćajna nesreća u kojoj je povrijeđena djevojčica.

Muškarac S.H. (42) upravljao je biciklom kada je, nažalost, udario maloljetnu pješakinju.

Hitna medicinska pomoć odmah je intervenisala, a djevojčica je prevezena u Kantonalnu bolnicu. Ljekari su konstatovali da su njene povrede lakše prirode.

Biciklista S.H. (42) dobio je prekršajni nalog, dok istražne vlasti provode istragu kako bi utvrdile sve okolnosti ove nesreće.

Foto: Ilustracija

Nastavi čitati

BiH

Gradska džamija : Predavanje i izložba Sultanske džamije u Bosni i Hercegovini

Published

on

PREDAVANJE I IZLOŽBA
SULTANSKE DŽAMIJE U BOSNI I HERCEGOVINI
Među džamijama građenim u vrijeme Osmanlija, posebno mjesto i značaj imale su one koje su gradili sami sultani, kako u Istanbulu, tako i širom Osmanskog carstva, pa i u Bosni i Hercegovini. One su finansirane iz državne blagajne, pa se na neki način mogu smatrati i državnim džamijama.
U našoj zemlji podignuto je preko 80 sultanskih džamija. Mnoge su porušene, neke su obnavljane, a od nekih su ostale samo zidine u tvrđavi, kao što je to slučaj u Bužimu.
Do danas ih je sačuvano i obnovljeno ukupno 37. Od sultanskih džamija koje se i danas koriste i služe svojoj svrsi čak 9 nalazi se na prostoru Bosanske Krajine. To su: Stara džamija u Izačiću, Džamija Murata III u Todorovu, Džamija Murata III u Šturliću, Fethija džamija u Bihaću, Džamija Brekovica grad u Bihaću, Džamija Zagrad u Velikoj Kladuši, Džamija u Maloj Kladuši, Džamija u Mutniku, i Gradska džamija u Cazinu.
Povodom obilježavanja 7. maja, Dana džamija, Medžlis Islamske zajednice Cazin u saradnji sa Gazi Husrev-begovom bibliotekom iz Sarajeva organizira predavanje i izložbu „Sultanske džamije u Bosni i Hercegovini“.
Predavanje i izložba će se održati u Gradskoj džamiji u Cazinu, u petak, 3. maja 2024. godine, sa početkom u 20 sati.
Pozivamo vas da svojim prisustvom uveličate ovaj značajan skup.
Medžlis islamske zajednice Cazin
Nastavi čitati

Cazin

Do sudara došlo usljed pretjecanja, objavljena snimka nesreće u Cazinu

Published

on

By

U cazinskom naselju Bajrići u srijedu, 1. maja, dogodila se teška saobraćajna nesreća u kojoj su učestvovala dva motorna vozila.

Kako je policija navela, u ovoj nesreći je povrijeđeno nekoliko osoba dok je na vozilima načinjena ogromna materijalna šteta, piše Crna hronika.

Na društvenim mrežama se pojavio snimak trenutka nesreće na kojem se vidi da je do direktnog sudara došlo usljed preticanja.

Pogledajte snimak saobraćajne nesreće:

Nastavi čitati

Najčitanije