BiH
Objavljena prognoza za period od novembra do januara: Polarni vrtlog donosi zahlađenje
Danas na sjeveru Bosne i po kotlinama u centralnim i istočnim područjima prijepodne magla i niska oblačnost. Tokom dana, smanjenje oblačnosti i sunčanije. U Hercegovini sunčano uz malu do umjerenu oblačnost. Vjetar slab sjevernog i sjeveroistočnog smjera, a u Hercegovini na momente i pojačan.
Jutarnja temperatura zraka većinom između 4 i 10, na jugu zemlje do 13, a najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 16 i 21, na jugu zemlje do 24 stepena.
U Sarajevu magla i niska oblačnost prijepodne. Tokom dana sunčanije. Jutarnja temperatura oko 5, a najviša dnevna temperatura zraka oko 18 stepeni, saopćeno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH.
Prognoza za naredne dane
U petak na sjeveru Bosne i po kotlinama u centralnim i istočnim područjima dio prijepodneva se očekuje magla ili niska oblačnost. U većem dijelu zemlje će preovladavati pretežno sunčano vrijeme. Vjetar slab istočnog i sjeveroistočnog smjera.
Jutarnja temperatura zraka većinom između 4 i 10, na jugu zemlje do 12, a najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 16 i 21, na jugu zemlje do 24 stepena.
U subotu na sjeveru Bosne i po kotlinama u centralnim i istočnim područjima dio prijepodneva se očekuje magla ili niska oblačnost. U većem dijelu zemlje će preovladavati sunčano uz malu do umjerenu oblačnost. U poslijepodnevnim i večernjim satima se očekuje naoblačenje sa sjevera u Bosni i sjeveru Hercegovine. Ponegdje u planinskim područjima može pasti i malo kiše. Vjetar slab do umjerene jačine sjevernog smjera.
Jutarnja temperatura zraka većinom između 4 i 10, na jugu zemlje do 12, a najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 15 i 19, na jugu zemlje do 23 stepena.
U nedjelju umjereno oblačno vrijeme i nešto sunčanije na jugu. U kotlinskim dijelovima moguća je magla ili niska oblačnost. Jutarnja temperatura zraka većinom između 2 i 8, na jugu zemlje do 11, a najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 12 i 18 stepeni.
Najava polarnog vrtloga
Dolaskom hladnijeg dijela godine sve se više pažnje posvećuje prirodnim pojavama koje utječu na naše vremenske prilike. Među njima je i polarni vrtlog.
Hrvatski meteorološki zavod (DHMZ) donio je objašnjenje polarnog vrtloga, uz prognozu za naredne dane i očekivanja za sezonu koja je pred nama.
Šta je polarni vrtlog
Polarni vrtlog ili polarna depresija je područje niskog pritiska zraka velikih razmjera s ciklonalnim kruženjem u višoj atmosferi, sa središtem obično u polarnom području.
Tokom hladnog dijela godine, zbog izraženijih razlika u temperaturi između hladnih polarnih i toplih ekvatorijalnih područja, dolazi do jačanja zapadnog strujanja srednjih visina, što posljedično dovodi i do jačanja vrtloga.
BiH
Preminuo Ševko Omerbašić, bivši zagrebački muftija
“Teško je pronaći riječi kojima bi se mogao opisati značaj i doprinos muftije Ševko-ef. Omerbašića razvoju Islamske zajednice u Hrvatskoj i društva u cjelini i zato njegov odlazak ostavlja veliku prazninu. Sigurno je da je trag koji je ostavio neizbrisiv i pamtit ćemo ga kao vođu na putu dobra, nepokolebljivog borca za prava i pravičnost, neumornog u pomaganju potrebitima, dragog i brižnog muallima i profesora”, objavila je Islamska zajednica u Hrvatskoj.
Muftija Ševko-ef. Omerbašić rođen je 9. juna 1945. godine u Ustikolini, Bosna i Hercegovina, od majke Esme (Imamović) i oca Derve kao prvo od četvero djece u porodici.
Nakon završena četiri razreda osnovne škole, upisuje Gazi Husrev-begovu medresu u Sarajevu koja je u to vrijeme trajala osam godina i završava je 1964. godine.
Od 1964. do 1969. godine je bio imam u Rudom i Ustikolini, odakle odlazi na studij u Libiju, Univerzitet u Bengaziju, gdje 1974. godine završava Fakultet za arapski jezik i islamske nauke.
Od 8. maja 1975. godine pa do penzionisanja 2012. godine radi u Zagrebu, gdje je obnašao dužnosti glavnog imama, a potom muftije i prvog predsjednika Mešihata Islamske zajednice u Hrvatskoj (do 1994. godine i za Sloveniju).
Neizmjeran doprinos dao je razvoju Islamske zajednice u Hrvatskoj i Sloveniji, njene infrastrukture i otvaranja džemata, te organizacije rada i djelovanja Zajednice.
Poseban doprinos dao je u izgradnji Zagrebačke džamije te je i najzaslužniji za njenu izgradnju i otvaranje. Bio je član Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini.
Veliki doprinos dao je priznanju Republike Hrvatske nakon osamostaljenja za što je primio i državno odlikovanje. Za vrijeme agresije na Republiku Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu dao je veliki doprinos u zbrinjavanju izbjeglica i dostavljanju humanitarne pomoći.
Autor je brojnih članaka i knjiga te je učesnik brojnih naučnih simpozija, konferencija i susreta.
“U ime Islamske zajednice u Hrvatskoj izražavamo sućut supruzi Emini, djeci Harunu i Tariku s porodicama. Molimo Uzvišenog Stvoritelja da se smiluje muftiji Ševko-ef. Omerbašiću i podari mu džennet, a porodici sabur”, navodi se u saopćenju.
Detalji dženaze i ukopa bit će naknadno objavljeni.
BiH
Ministri iz RS srušili inicijativu iz Parlamenta BiH: Službena vozila 24 sata vozi ko god hoće
Iako je Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH usvojio inicijativu kojom od Savjeta ministara BiH traži da se utvrdi jasan kriterijum ko ima pravo na korištenje službenog vozila 24 sata dnevno, Savjet ministara BiH nije postigao saglasnost u vezi s tim pitanjem. Rezultat glasanja u oba kruga pred Savjetom ministara BiH bio je šest glasova “za”, dok su protiv bili članovi Savjeta ministara BiH koji dolaze iz Republike Srpske.
Ovu odluku Savjet ministara BiH donio je početkom oktobra prošle godine, međutim o njoj u svojim redovnim saopštenjima poslije sjednice nije izvijestio javnost.
“Tačno je da su odbili inicijativu i to je odnos vladajuće strukture prema javnim sredstvima koja su im data na korištenje. Umjesto da pokažu dobru volju da štede i racionalno koriste sredstva, oni zapravo pokazuju veću rastrošnost i bahatost. Razmotriću dalje korake u provođenju te inicijative, jer je očigledno da se službena vozila ne koriste u službene svrhe, već u privatne svrhe i njima se odlazi na godišnje odmore, svadbe itd.”, rekao je Šemsudin Mehmedović, poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, koji je i pokrenuo inicijativu da se ograniči korištenje službenih vozila 24 sata dnevno.
Trenutno, prema podacima koji su navedeni u jednom od istraživanja Parlamentarne skupštine BiH, navedeno je da ukupno u Bosni i Hercegovini 154 osobe imaju službeno vozila 24 sata dnevno. Takođe, iz dokumenta je vidljivo da je praksa u institucijama BiH u vezi s ovim pitanjem potpuno različita pa tako VSTS, koji ima 14 službenih vozila, nikome nije dao da koristi vozilo 24 sata dnevno, dok Institut za nestale osobe ima 23 vozila i sva su dodijeljena zaposlenima i istražiteljima na korištenje 24 časa dnevno.
Kada je riječ o samoj inicijativi koju Savjet ministara BiH, uprkos zahtjevu Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, nije usvojio, u njoj je navedeno da je potrebno da se u Pravilniku o uslovima nabavke i načinu korištenja službenih vozila u institucijama BiH brišu članovi koji regulišu korištenje službenog vozila kontinuirano 24 sata dnevno.
“Rukovodilac institucije sam sebi odobrava korištenje vozila, bez ikakve saglasnosti i kontrole organa koji ga je imenovao, a ostalima bez ikakvog kriterija. Ne postoji razlog da bilo koji rukovodilac u ovoj državi ima vozilo 24 sata na raspolaganju, osim štićenih osoba, jer se cjelokupan radni proces u većini institucija odvija u jednoj zgradi. Čak i institucije koje imaju poslovne jedinice u više gradova nemaju opravdanja za to. Postoje brojni primjeri zloupotrebe službenih vozila stavljenih na raspolaganje 24 sata dnevno”, navedeno je u inicijativi.
Inicijativom koju je podržao Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH predloženo je da se službena vozila institucija BiH koriste samo i isključivo u službene svrhe te da je potrebno da Savjet ministara BiH utvrdi jasan kriterijum ko, u skladu sa službenim ovlaštenjima, ima pravo na korištenje službenog vozila 24 sata dnevno, a ne da rukovodilac bilo koje agencije ili institucije samostalno odlučuje o tome.
Podsjetimo, Ured za reviziju institucija Bosne i Hercegovine objavio je novi izvještaj revizije učinka „Upravljanje voznim parkom u institucijama BiH”. U njemu je navedeno da se upravljanje voznim parkom ne vriši na transparentan i ekonomičan način. Više informacija pročitajte OVDJE.
BiH
FOTO U sudaru s kamionom poginuo 23-godišnji vozač Alfe, poznat identitet stradalog
U ovoj saobraćajnoj nesreći smrtno je stradao vozač vozila Alfa Romeo
U saobraćajnoj nesreći koja se dogodila u srijedu navečer u mjestu Nadioci, u općini Vitez poginuo je 23-godišnji mladić iz Zenice.
Kako je u četvrtak priopćeno iz MUP-a Srednjobosanskog kantona, u srijedu oko 23,30 sati u mjestu Nadioci, općina Vitez, dogodila se nezgoda u kojoj su sudjelovali putničko motorno vozilo marke Alfa Romeo, kojim je upravljao vozač E.A. (2001.) iz Zenice i teretno motorno vozilo marke Iveco, kojim je upravljao vozač M.P. (1987.) iz Domaljevca.
U ovoj saobraćajnoj nesreći smrtno je stradao vozač vozila Alfa Romeo. Kako javlja portal Viteški.ba, poginuo je Emrah Alić iz Zenice.
Uviđajne radnje na mjestu događaja izvršili su policijski službenici PU Travnik.
-
BiHprije 6 dana
Konaković: Ne bih se smio zakleti da Izetbegović nije povezan s KOS-ovcima, o njemu nešto znaju ili im je dužan
-
BiHprije 6 dana
Mijenjaju se tarife: Evo kojim danima i u koje vrijeme će biti jeftina struja
-
Smrtovniceprije 6 dana
Na ahiret preselio Ljubijankić (Ahmeta) Hasan
-
USKprije 3 dana
FOTO U Bihaću preuzeti motocikli, kvadovi i novac zbog više krivičnih djela, bit će dio javnog nadmetanja
-
USKprije 3 dana
U državi sa 13 policija: Da li se napad u Bosanskoj Krupi mogao spriječiti?
-
BiHprije 3 dana
Konaković: Ne mogu me uplašiti i kupiti, KOS-ovci i UDBA-ši spremite se – tek smo počeli
-
BiHprije 1 dan
Stevandić u NSRS-u prozvan zbog 90-ih: “Tada sam stvarao RS, dobio sam metak, povrijedila me granata”
-
Smrtovniceprije 6 dana
Na ahiret preselila Harbaš (rođ.Kovačević) Fatime