Connect with us

Magazin

Kako pravilno ložiti da biste ugrijali dom sa što manje drva? Tajna je u ovom

Published

on

Kako se kriza produbljuje, a računi za energiju nastavljaju rasti, mnogi vlasnici kuća traže alternativne načine grijanja svojih domova.

Među najpopularnijim opcijama su peći na drva, koje pružaju ugodan, učinkovit i često pristupačniji način grijanja. Međutim, usprkos njihovoj sve većoj popularnosti, neki vlasnici su frustrirani kada njihova peć ne sagorijeva drvo kako treba. Dobra vijest je da su stručnjaci u Stovaxu za Express.co podijelili vrijedne uvide u uobičajene razloge zašto peći možda ne rade najbolje.

Razumijevanje ovih problema može pomoći vlasnicima kuća da izvuku najviše iz svojih peći i osiguraju optimalno grijanje svojih domova.

Loše drvo i skladištenje

Jedan od najvažnijih faktora koji utječu na rad peći je vrsta drva koje se koristi i način skladištenja. Mnogi vlasnici peći možda ne shvataju da korištenje mokrog drva može značajno ometati sposobnost peći da učinkovito gori. Prema stručnjacima Stovaxa, bitno je spaljivati ​​samo drvo koje je osušeno na sadržaj vlage između 14-20 posto. To osigurava da drvo sagorijeva čisto i učinkovito, proizvodeći više topline i manje otpada.

Zeleno ili mokro drvo sadrži višak vlage, što ga čini mnogo težim za gorenje. Kada sagorijeva, mokro drvo proizvodi manje topline i dovodi do prekomjernog nakupljanja kreozota u dimnjaku. Ova nakupina može uzrokovati opasna začepljenja i smanjiti učinkovitost peći, stvarajući sigurnosne probleme. Kako bi to izbjegli, vlasnici kuća mogu koristiti mjerač vlage za provjeru sadržaja vlage u svojim cjepanicama prije upotrebe.

Pravilno skladištenje drva jednako je važno. Cjepanice treba držati na suhom, dobro prozračenom mjestu, poput drvarnice ili garaže. Ako drva skladištite vani, treba ih prekriti ceradom kako biste ih zaštitili od kiše i vlage. Osim toga, slaganje drva na povišenu platformu, kao što je paleta, pomaže da se drvo ne odmakne od tla i spriječi prodiranje vlage u drvo.

Dotok zraka

Odgovarajući dotok zraka ključan je za učinkovit rad peći. Dotok zraka, odnosno strujanje zraka koji odvodi dim prema gore i iz dimnjaka, igra ključnu ulogu u osiguravanju pravilnog izgaranja peći. Ako je odvod preslab, dim se može vratiti u prostoriju, a peć neće uspjeti učinkovito sagorjeti drvo. To može dovesti do dimnog i neučinkovitog izgaranja, trošenja drva i stvaranja više zagađivača u zraku.

 

Postoji nekoliko razloga zašto protok zraka možda neće ispravno funkcionirati. Jedan od najčešćih problema je neadekvatan izvor svježeg zraka. Stručnjaci Stovaxa preporučuju da peć ima pristup stalnom protoku svježeg zraka, što može biti osigurano pomoću ventilacijskog otvora. Osim toga, vrijedi provjeriti postavke kontrole zraka na pećoi kako biste bili sigurni da protok zraka nije ograničen.

Prilikom loženja vatre raspored drva također može utjecati na kvalitetu izgaranja. Preporučuje se staviti najveće cjepanice na dno, nakon njih manje do srednje veličine, a zatim na vrh hrpe staviti najmanju potpalu. To potiče bolje gorenje i pomaže poboljšati protok zraka, osiguravajući da vatra gori učinkovito i proizvodi dovoljno topline.

Oštećeni ili istrošeni dijelovi

Peć na drva sastoji se od nekoliko komponenti koje zajedno stvaraju toplinu. Međutim, tokom vremena, česta uporaba ili općenito trošenje može uzrokovati oštećenje ili istrošenost određenih dijelova. To može utjecati na rad peći i spriječiti pravilno sagorijevanje drva.

Uobičajeni dijelovi na koje će s vremenom možda trebati obratiti pažnju uključuju brtve, pregrade i vatrostalne opeke, piše Dom i dizajn. Brtve koje brtve vrata peći mogu se istrošiti i izgubiti svoju učinkovitost, što dovodi do curenja zraka što smanjuje učinkovitost peći. Pregrade, koje pomažu u usmjeravanju protoka dima, mogu se oštetiti ili pogrešno poravnati, ometajući pravilno izgaranje. Vatrogasne opeke, kojima je obložena unutrašnjost peći, mogu popucati ili se razgraditi, što dovodi do manje učinkovitog zadržavanja topline.

Redovno održavanje i pregledi neophodni su za održavanje peći u dobrom radnom stanju. Vlasnici domova trebali bi povremeno provjeravati ove dijelove zbog bilo kakvih znakova oštećenja ili istrošenosti i zamijeniti ih prema potrebi kako bi osigurali optimalnu izvedbu i sigurnost.

Plamenici na cjepanice nude atraktivnu alternativu rastućim troškovima energije, ali kako bi se osigurao njihov učinkovit rad, važno je riješiti uobičajene probleme koji mogu ometati njihov rad. Korištenjem pravilno začinjenog drva, osiguravanjem odgovarajućeg propuha i održavanjem ključnih komponenti peći, vlasnici kuća mogu uživati ​​u učinkovitijem i djelotvornijem izgaranju. Uz ove jednostavne korake, peć na drva može nastaviti pružati ugodnu toplinu i pouzdano rješenje za grijanje tokom zimskih mjeseci.

Magazin

Evo koliko bi koštao Stojadin da se danas prodaje

Published

on

By

ZASTAVA 101 ili popularnije Stojadin bio je i ostao jedan od najprepoznatljivijih automobila jedne epohe.

Zastava 101 je model razvijen na osnovi Fiata 128, a svjetlo dana ugledao je daleke 1971. godine. S inovativnim konceptom petih vrata, odnosno kombi-limuzine ubrzo je naišao na odličan odjek među domaćim vozačima.

Jedan od aduta Stojadina bila je i cijena. Prema dostupnim izvorima, koje je objavio Zastava forum, cijena novog Stojadina objavljena 1972. godine u AVTO Magazinu bila je 40.040 dinara ili oko 2084 dolara. Preračunato na današnje vrijednosti, uvažavajući inflaciju, cijena automobila bi bila oko 15.500 dolara ili oko 15.000 eura. Iznos je to za koji se danas može kupiti novi automobil kao što je Dacia Sandero.

 

Dostupan u dvije motorne izvedbe s 1.1 i 1.3 benzincima, snažnim 55 odnosno 65 KS, te u dvije osnovne karoserijske inačice (trovratna i petvratna), Stojadin je stekao respektabilne brojeve. Inovativni koncept kompakta stigao je na tržište četiri godine prije Golfa I. Imao je brojne adute, ali ga je vrijeme doslovno pregazilo. Kad se prestao proizvoditi u gotovo nepromijenjenom izdanju, Golf je već bio na šestoj generaciji.

Možda je još bolji pokazatelj kupovna moć građana kroz iznose prosječnih plaća. Potkraj 1980-ih Stojadin je spadao u domenu jeftinijih modela na tržištu, a za njega je trebalo izdvojiti 38 prosječnih plaća. Danas bi novog Stojadina, ili moderniju Daciju, platili nešto više od 11 prosječnih plaća.

Zastava 101 ili samo Stojadin proizvodio se punih 37 godina, do 21. studenog 2008. godine. Proizvedeno je 1.045.458 primjeraka, od čega je njih čak 224.851 završilo u izvozu.

 

Index.hr
Nastavi čitati

Magazin

Bolničar bio klinički mrtav 11 minuta pa otkrio šta je vidio ‘s druge strane’: “Nisam više isti”

Published

on

By

Iskustva kliničke smrti oduvijek su izvor fascinacije nas smrtnih ljudskih bića. Osim činjenice da se javljaju tokom situacija opasnih po život – kada osoba ‘umre’ na neki period, znamo vrlo malo o njima, osim toga da se iskustva mahom razlikuju od osobe do osobe, no ostave dubok utjecaj na život osobe koja ih je doživjela.

I dok se iskustva uglavnom razlikuju, najčešće se spominju jaka svjetla, tuneli, pregled životnih događaja, voljene osobe koje su preminule…  Bolničar Adam Tapp, koji je svoje iskustvo ispričao za YouTube kanal Beyond the Veil, prisjetio se da je osjećao stanje ‘apsolutnog mira’. Kako je otkrio, bio je mrtav više od 11 minuta nakon što ga je tokom projekta obrade drveta udarila struja. Dok su ljekari radili na ponovnom pokretanju njegovog srca, Tapp tvrdi da je otišao “na duhovno putovanje koje je promijenilo njegov pogled na život”.

 

Osjećao sam se kao da padam godinama“, ispričao je. “A onda je bilo kao da sam se probudio iz drijemeža na mjestu gdje sam oduvijek trebao biti.” Objašnjavajući mjesto na kojem se našao kao ‘savršeno crnilo od tinte’ slično ‘dubokom svemiru’: “Vidio sam sferično, iz jedne tačke prema van. Kao da sam upravo postao jedna tačka svijesti. I nisam bio mrtav, nisam bio ništa… samo sam osjećao savršeno apsolutno zadovoljstvo.”

Tapp se potom prisjeća kako je postao jedno s ‘tkaninom svemira’ nazivajući to iskustvo ‘savršenim’ i ‘prirodnim napredovanjem’ u ciklusu života. Međutim, ovo iskustvo je naglo prestalo kada je bolničar doživio ‘ponovni strujni udar’ za koji on vjeruje da je bio od defibrilacije.

Nakon što su mu hitne službe uspjele spasiti život, Tapp je bio u komi osam sati, a kasnije se probudio u bolnici ne shvaćajući koliko je vremena prošlo. Nakon što je došao k svijesti, Tapp se prisjetio da je bio hipersvjestan svog tijela i prošao je kroz period osjećanja kao da njegov život ‘nije stvaran’: “Ostao sam s tim čudesnim osjećajem da je ovo samo faza i da slijedi vraćanje na izvor svega.”

Tapp je naglasio kako ga je to iskustvo dovelo do toga da postane ‘duboko spiritualan’: “Nešto se promijenilo u meni, nisam više isti, i sada razmišljam da je smrt vrlo vjerovatno najprirodnija stvar koja se dogodi. Mislim da je smrt sama po sebi jednostavno prijelaz.”

Nastavi čitati

Magazin

Prije 82 godine umro je Nikola Tesla: Činjenice koje o genijalcu malo ko zna

Published

on

By

Nikola Tesla rođen je 1856. u Smiljanu, selu pored Gospića. Umro je na današnji dan prije 82 godine. Otac mu je bio pravoslavni svećenik, a majka vrlo dosjetljiva žena, za koju je Tesla govorio imala fotografsko pamćenje

Pohađao je gimnaziji u Karlovcu, gdje su ga optuživali da vara na ispitima, ali ubrzo je bilo jasno da se radi o izuzetnom djetetu. Završio je školu u tri godine premda je bio u pitanju četverogodišnji program.

Prije nego što je nastavio školovanje, Tesla je devet mjeseci proveo u krevetu boreći se protiv kolere, od koje je skoro skončao. Slobodno je vrijeme najviše volio provoditi s prijateljima. No, uživao je i u hvatanju ptica (ljubav prema pticama pratit će ga čitav život) i čitanju. U vrijeme puberteta volio se kartati ali tako zarađeni novac nikada nije nosio kući već ga je poklanjao drugima.

Studirao je u Grazu, a kada su roditelji saznali za njegovu sklonost ka kockanju poslali su ga u Prag na novi studij.

Veći dio naučne karijere ostvario je u Americi. Imao je veoma mali broj bliskih prijatelja. Među njima bili su pisci Robert Underwood Johnson, Mark Twain i Francis Marion Crawford. U financijskim pitanjima bio je prilično nespretan, ekscentričan i kompulsivan. I među naučnicima i u javnosti pratio ga je glas samotnjaka i ekscentrika. Njegov ekscentrizam sprječavao ga je da ga ljudi slušaju i da ostvaruje zaradu od svojih izuma. Zadnje godine svog života proveo je hraneći golubove i živio je uglavnom od godišnjeg honorara iz domovine. Imao je napredni zametak fobije, ali istovremeno je bio briljantan inženjer koji je imao dara da praktično dokaže svoje hipoteze. Njegove špekulacije o ostvarenju komunikacije s drugim planetima, izjave da može razdijeliti Zemlju poput jabuke, kao i njegova tvrdnja da je izmislio smrtonosnu zraku koja može uništiti 10.000 aviona na udaljenosti od 400 kilometara nailazile su na podsmijehe i kritike.

Tesla je tokom cijelog života veoma vodio računa o higijeni, bio je veliki radnik i ustajao je u tri sata ujutro. Nikada se nije ženio, a svu svoju energiju usmjeravao je u istraživanja. Umro je u 87. godini kada je njegovo tijelo pronađeno u hotelskoj sobi u Njujorku.

Nastavi čitati

Magazin

Velika promjena na Facebooku i Instagramu: Ukidaju se fact checkeri, korisnici preuzimaju kontrolu

Published

on

By

Izvršni direktor META-e Mark Zuckerberg je najavio velike promjene koje će značajno izmijeniti način moderiranja objava, videa i drugog sadržaja na društvenim mrežama Facebook i Instagram.

META će prilagoditi svoje politike pregleda sadržaja na Facebooku i Instagramu, ukidajući fact-checkere (provjeravatelje činjenica) i zamijeniti ih korisnički generiranim “bilješkama zajednice”, sličnim onima koje koristi Elon Musk na platformi X.

Promjene dolaze neposredno prije nego što izabrani predsjednik Donald Trump preuzme dužnost. Trump i drugi republikanci optuživali su Zuckerberga i META-u za ono što smatraju cenzurom glasova desnice.

“Fact-checkeri su bili previše politički pristrani i uništili su više povjerenja nego što su ga stvorili. Ono što je započelo kao pokret za veću inkluzivnost sve se više koristilo za utišavanje mišljenja i isključivanje ljudi s drugačijim idejama, i to je otišlo predaleko””. rekao je Zuckerberg u videu.

Međutim, Zuckerberg je priznao “kompromis” u novoj politici, napominjući da će se zbog promjena u moderiranju sadržaja na platformi pojaviti više štetnog sadržaja.

Novoimenovani šef globalnih poslova Mete, Joel Kaplan, rekao je u utorak za Fox News da su Metini partneri iz trećih strana koji provjeravaju činjenice imali “dobru namjeru na početku, ali bilo je previše političke pristranosti u odabiru što će provjeravati i kako”.

Ova objava dolazi usred šireg očitog ideološkog pomaka udesno unutar najviših redova Mete, dok Zuckerberg nastoji poboljšati svoj odnos s Trumpom prije nego što izabrani predsjednik preuzme dužnost krajem ovog mjeseca. Samo dan ranije, Meta je najavila da će saveznik Trumpa i izvršni direktor UFC-a Dana White ući u njen odbor, zajedno s još dva nova direktora. Meta je također rekla da će donirati milion dolara za Trumpov inauguracijski fond i da Zuckerberg želi aktivno sudjelovati u raspravama o tehnološkoj politici.

Odluka povezana s promjenom vlasti u SAD-u

Kaplan, istaknuti republikanac koji je prošle sedmice unaprijeđen na najvišu poziciju u Metinoj politici, priznao je da je najava od utorka direktno povezana s promjenom administracije.

“Neosporno je da je došlo do promjene u posljednje četiri godine. Svjedočili smo velikom društvenom i političkom pritisku, sve u smjeru pojačanog moderiranja sadržaja, više cenzure, i sada imamo pravu priliku. Sada dolazi nova administracija i novi predsjednik koji su veliki zagovornici slobode izražavanja, i to čini razliku”, rekao je Kaplan.

Grupa Real Facebook Oversight Board — vanjska organizacija za odgovornost, čije ime predstavlja igru riječi na zvaničnu Metinu grupu, a čine je akademici, pravnici i zagovornici građanskih prava, uključujući rane investitore u Facebook poput Rogera McNameea — izjavila je da ove promjene politike predstavljaju da Meta postaje “potpuno MAGA” (slogan Trumpove kampanje).

“Metina današnja objava predstavlja povlačenje s bilo kakvog razumnog i sigurnog pristupa moderiranju sadržaja”, navodi se u izjavi grupe, nazivajući promjene “političkim udovoljavanjem”:

Promjene u moderiranju predstavljaju zapanjujući preokret u načinu na koji META upravlja lažnim i obmanjujućim tvrdnjama na svojim platformama.

Godine 2016., kompanija je pokrenula nezavisni program za provjeru činjenica, nakon tvrdnji da nije uspjela spriječiti strane aktere da koriste njene platforme za širenje dezinformacija i sijanje razdora među Amerikancima. U godinama koje su uslijedile, Meta se nastavila boriti s širenjem kontroverznog sadržaja na svojoj platformi, poput dezinformacija o izborima, antivakserskih priča, nasilja i govora mržnje.

Kompanija je izgradila sigurnosne timove, uvela automatizirane programe za filtriranje ili smanjenje vidljivosti lažnih tvrdnji i uspostavila svojevrsni nezavisni “Vrhovni sud” za teške odluke o moderiranju, poznat kao Nadzorni odbor.

Značajan zaokret

Ali sada Zuckerberg slijedi korake drugog lidera društvenih mreža, Muska, koji je, nakon što je 2022. godine preuzeo X (tada Twitter), raspustio timove za provjeru činjenica i uveo korisnički generirane oznake konteksta, nazvane bilješke zajednice, kao jedini način ispravljanja lažnih tvrdnji.

META kaže da završava svoje partnerstvo s nezavisnim provjeravateljima činjenica i uvodi slične bilješke zajednice na svojim platformama, uključujući Facebook, Instagram i Threads.

“Mislim da je Elon igrao nevjerojatno važnu ulogu u pokretanju rasprave i ponovnom fokusiranju ljudi na slobodu izražavanja, i to je bilo zaista konstruktivno i produktivno”, rekao je Kaplan.

Kompanija također planira prilagoditi svoje automatizirane sisteme koji skeniraju kršenja pravila, za koje kaže da su rezultirali “previše cenzure sadržaja koji nije trebao biti cenzuriran”. Sistemi će se sada fokusirati samo na provjeru ilegalnih i “teških” prekršaja poput terorizma, seksualnog iskorištavanja djece, droge, prevara i prevara. Ostali problemi morat će prijaviti korisnici prije nego što ih kompanija procijeni.

Zuckerberg je u utorak rekao da su Metini složeni sistemi za moderiranje sadržaja pogrešno uklonili previše sadržaja koji ne krši pravila. Na primjer, ako sistemi pogriješe u 1% slučajeva, to bi moglo predstavljati milione korisnika od više od 2 milijarde koliko ih kompanija ima.

“Dostigli smo tačku gdje imamo previše grešaka i previše cenzure”, rekao je Zuckerberg.

No, Zuckerberg je priznao da bi nova politika mogla stvoriti nove probleme za moderiranje sadržaja.

“Realnost je da je ovo kompromis”, rekao je u videu. “To znači da ćemo uhvatiti manje loših stvari, ali ćemo također smanjiti broj nevinih objava i računa koje slučajno uklonimo”.

Kompanija također ukida ograničenja na određene teme, poput imigracije i rodnog identiteta, te smanjuje ograničenja na količinu sadržaja vezanog za politiku koji korisnici vide u svojim feedovima.

Kao dio promjena, META će premjestiti svoje timove za povjerenje i sigurnost, odgovorne za politike sadržaja, iz Kalifornije u Teksas i druge lokacije u SAD-u.

“Mislim da će nam to pomoći da izgradimo povjerenje i obavljamo ovaj posao na mjestima gdje je manja zabrinutost oko pristranosti naših timova”, rekao je Zuckerberg.

Klix

Nastavi čitati

Magazin

Ljekar upozorio na rak “u porastu”, ima simptome koji nam lako promaknu

Published

on

By

Popularni britanski ljekar dr. Ahmed, koji na društvenoj mreži objavljuje savjete pod imenom @dra_says, otkrio je da će “veoma rijedak” oblik raka u budućnosti biti u porast te je upozorio na simptome ove bolesti “koji se lako propuštaju”.

Dr. Ahmed je otkrio da je rak štitne žlijezde “u porastu” i da se predviđa kako će “u narednih pet godina ovaj rak povećati u incidenciji više od bilo koje druge vrste raka”.

Dodao je da se kao ljekar sve češće susreće sa ovom bolešću, koja je “ranije bila vrlo rijetka”.

Štitna žlijezda se nalazi u donjem dijelu vašeg vrata. Stvara i oslobađa hormone koji pomažu u probavi, radu srca i mišića.

Dr. Ahmed je objasnio da postoje simptomi na koje morate paziti:

– Kvržica u donjem dijelu vrata koja može na početku biti vrlo mala i vremenom postati veća. Obično je bezbolna
 – Imati promukao ili kreštav glas duže od četiri sedmice
 – Ako imate upalu grla koja traje duže od četiri do šest sedmica

“Ponekad kod raka štitne žlijezde ne možete uvijek osjetiti kvržicu, ali možete osjetiti da vam nešto pritiska grlo ili vam izaziva bol kada gutate”, rekao je britanski ljekar.

@dra_says

This cancer is rising, especially in young people. Educational purposes only. #cancer #thyroidcancer #thyroidcancerawarness #thyroidproblems #thyroidhealth #doctor #privatedoctor #privategp#cancerfighter

♬ original sound – Dr Ahmed

 

“Budući da štitna žlijezda proizvodi tiroksin, koji ima mnoge efekte na cijelo tijelo, postoje i drugi simptomi kojih također morate biti svjesni”, kazao je dr. Ahmet i pojasnio:

“Ako imate novo, stalno zacrvenjeno lice, ako imate rijetku stolicu nego inače, bilo kakav gubitak težine ili uporni kašalj. Ako imate bilo koji od ovih simptoma, to ne znači da imate rak štitne žlijezde, iako je u velikom porastu, još uvijek je vrlo rijedak u Velikoj Britaniji. Ako imate bilo koji od ovih simptoma, molimo vas idite odmah na pregled”.

Snimak koji je dr. Ahmed podijelio na TikToku izazvao je lavinu komentara:

“Nisam imala apsolutno nikakvih simptoma osim male kvržice kada sam se pritisnula u vrat. Doktori su htjeli da čekaju. Tako mi je drago što sam tražiola uklanjanje jer je na kraju bio rak”, otkrila je jedna žena u komentaru.

“Imao sam rak štitne žlijezde. Moj jedini simptom je bio da sam gubio dosta kose, pa sam otišao kod dermatologa da obavi laboratorijski rad i onda sam tako saznao”, napisao je drugi komentator.

Ako ste zabrinuti zbog karcinoma štitne žlijezde, zakažite pregled kod svog liječnika opće prakse.

Nastavi čitati

Magazin

Dino Merlin je jednom završio na psihijatriji u Njemačkoj: Tada je napisao hit

Published

on

By

Jedna od najvećih balkanskih zvezda Dino Merlin ima bezbroj hitova, a pjesmu „Ja potpuno trijezan umirem“ napisao je u psihijatrijskoj ustanovi u Njemačkoj.

Naime, Dino je teške trenutke iz svog života pretočio u vanvremenske hitove.

Pesma „Ja potpuno trijezan umirem“ nastala je dok je pjevač boravio u psihijatrijskoj ustanovi u Njemačkoj.

Pjevač je svojevremeno prolazio kroz toliko težak period da je želio da odustane od muzike, kako on kaže, bilo mu je isto život ili smrt.

“U jednom periodu svog života bio sam teško bolestan. Imao sam jednu tešku depresiju. To ne bih poželio nikome. To se manifestovalo tako da sam bio nizašta”, govorio je tada pjevač za HRT.

“Apsolutno me ništa nije interesovalo, meni je bilo isto i život i smrt. Jednostavno sam samo bio biljka. To je bio period kada sam htio da napustim muziku i svašta je meni tada padalo na pamet, ali eto, nekim čudom sam se izvukao. Odlučio sam nastaviti i 2000. godine snimio sam album ‘Sredinom’, na koji sam jako ponosan”, ispričao je Merlin tom prilikom.

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije