BiH
Udruženja žrtava genocida traže da 9. januar bude proglašen danom žalosti
Udruženje žrtava i svjedoka genocida i “Pokret Majke enklava Srebrenica i Žepa” uputili su inicijativu svim nivoima vlasti u BiH da, u skladu sa svojim nadležnostima, pokrenu inicijativu za proglašenje 9. januara danom žalosti, u okviru svojih teritorijalnih i ustavnih nadležnosti.
Iako se Ustavni sud BiH suprotstavio proglašenju 9. januara kao praznika u Republici Srpskoj, udruženja navode da vlasti u tom entitetu ne poštuju odluke Ustavnog suda BiH i u kontinuitetu obilježavaju 9. januar.
Udruženja ističu da su presudama Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) i Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove (MRMKS) utvrđena dva zločinačka poduhvata s ciljem stvaranja etnički čistih teritorija u BiH i uništenja međunarodno priznate države BiH.
Naglašavaju da je realizacija UZP-a započela 9. januara 1992. proglašenjem “države srpskog naroda” u BiH, što je bio uvod u planove razbijanja BiH, praćene zločinima nezabilježenim od Drugog svjetskog rata.
Također, navode da je presudama MKSJ-a potvrđen međunarodni sukob u BiH jer je cilj bio stvaranje drugih država na teritoriji BiH protivno međunarodno priznatoj državi BiH, te da su utvrđena teška kršenja međunarodnog humanitarnog prava na području cijele BiH kao posljedica UZP-ova.
Podsjećaju da je prema presudama MKSJ-a, prvi zločinački plan, koji je pokrenuo spiralu zločina na području bivše Jugoslavije, a fokusiran prema BiH i Hrvatskoj, pokrenut od Slobodana Miloševića i njegovih saradnika, uključujući Jovicu Stanišića i Frenkija Simatovića, presuđene pred MKSJ/MRMKS, kao i njegovih saradnika i pomagača u BiH, predvođenih Radovanom Karadžićem i Ratkom Mladićem.
U presudama UN-a potvrđeni su svi međunarodni zločini, uključujući zločin genocida u Srebrenici i Istočnoj Bosni.
Slobodan Milošević, optuženik MKSJ-a, dogovarao je UZP sa političkim rukovodstvom Srba u BiH.
Ključne osobe političkog rukovodstva Srba, kao što su Radovan Karadžić, Ratko Mladić, Momčilo Krajišnik, Biljana Plavšić, Mićo Stanišić i drugi, osuđene su pred MKSJ-om/MRMKS-om za teška kršenja međunarodnog humanitarnog prava i učestvovanje u UZP-u kao obliku pojedinačne krivične odgovornosti.
“Svi građani BiH su 9. januara 1992., bez obzira na bilo koju pripadnost, postali žrtve takve politike, a 9. januar simbolizira najmračnija sjećanja svih žrtava.
Naslijeđe tih datuma vidljivo je kroz djelovanje sudova i institucija UN-a i EU-a, koje su formirale MKSJ zbog ugrožavanja mira u svijetu. Svojim odlukama i rezolucijama jasno su naglašavali i naglašavaju obim i odgovornost za zločine u BiH.
Rezolucija UN-a o Srebrenici predstavlja posljednji i najvažniji primjer djelovanja međunarodne zajednice”, saopćeno je iz udruženja.
FENA
BiH
Nikšić objasnio zašto ne želi smanjiti doprinose: Firma ima dobit 75 miliona, a direktor platu 651 KM
“Svi ti poslodavci koji danas o tome razmišljaju su nas ubjeđivali da im omogućimo da isplate 400 KM radnicima, da ih podrže i da pri tom isplate porez 10 posto. Mi smo rekli ne ne treba porez, isplatite. Već sam rekao koliko ih je to ispoštovalo i koliko im je savjest proradila. Da pričamo o tome da sad opet smanjimo doprinose na minimalnu platu radnicima? Šta ćemo s ovim drugim doprinosima? Oni pošteni poslodavci bi bili kažnjeni. Vrlo rado ću sa svim tim poslodavcima otvoriti raspravu”, kazao je.
BiH
Cvijanović: Republika Srpska je često zatrpana mržnjom, sloboda je skupo plaćena
U Banjaluku danas dolaze svi ministri Vlade Srbije na čelu s premijerom Milošem Vučevićem i predsjednica Narodne Skupštine Srbije Ana Brnabić, povodom obilježavanja 9. januara kao “dana RS”, koji je Ustavni sud BiH u dva navrata proglasio neustavnim.
Program je počeo danas polaganjem vijenaca na spomenik palim borcima, dok je svečana akademija planirana u 16 časova. Dva sata poslije je svečani prijem u Adiminstrativnom centru Vlade. Centralna manifestacija obilježavanja je sutra, 9. januara.
Medijima se obratila Željka Cvijanović, članica Predsjedništva BiH.
“Svi važni datumi i svako praznovanje u RS koje se obilježava polaganjem vijenaca, iskazivanjem poštovanja prema žrtvama rata, porodicama poginulih boraca, mi iskazujemo svoje poštovanje i želimo da zahvalimo za slobodu u kojoj danas uživamo”, poručila je i dodala:
“Sloboda koju uživamo je skupo plaćena, o tome govori broj žrtava i sva stradanja koja smo pretrpili. Danas živimo u miru i slobodi i trebamo da gradimo Republiku Srpsku kao modernu i demokratsku zajednicu u kojoj svaki čovjek treba da se osjeća zaštićeno i svaki narod da se osjeća zaštićeno ali i zajednicu u kojoj pravimo bolje uslove za život”.
Cvijanović se zahvalila “građanima, ali i institucijama” za sve što su uradili za Republiku Srpsku, piše N1.
“Bili smo pod raznim problemima i nedaćama ali smo uvijek odolijevali i zahvalnost za to treba da se uputi građanima ali i institucijama koje su gradile Republiku, odolijevale poteškoćama i izazovima kojim smo suočeni”.
Cvijanović je još istakla da je “RS često zatrpana mržnjom, ali da je sigurna da će opstati”.
“Republika Srpska je često zatrpana mržnjom, nijedna država ne može opstati ako je izložena presiji zato predlažem BiH kao državi da okrene novi list. Što se tiče Republike Srpske sigurna sam da će ljubav građana nastaviti čuvati republiku ali da će i institucije nastaviti brinuti o potrebama građana”.
Inače, Ustavni sud BiH je 2015. godine utvrdio da je neustavan 9. januar kao dan Republike Srpske, odnosno osporio je 9. januar kao datum, a ne obilježavanje dana RS kao praznika.
Narodna skupština RS je potom iz Zakona o praznicima izbacila Zakon o Danu RS i usvojila ga kao poseban sekularni praznik. Zahtjev za ocjenu ustavnosti tog zakona podnijeli su delegati Bošnjaka i Hrvata u Vijeću naroda RS.
Ustavni sud BiH je 29. marta 2019. proglasio 9. januar neustavnim, odnosno poništio dio člana Zakona o Danu RS.
Inače, ove godine obilježavanju neće prisustvovati predsjednik RS Milorad Dodik zbog postoperativnog oporavka.
BiH
Stevandić: Hoćemo da budemo dostojni onih koji su stvarali Republiku Srpsku
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić obratio se medijima u okviru današnjeg programa i početka obilježavanja 9. januara kao “Dana Republike Srpske” kojeg je Ustavni sud BiH u dva navrata proglasio neustavnim. Stevandić je kazao da nikome ne treba dozvoliti da “mijenja datume rođenja Republici Srpskoj”.
“Mi ne određujemo datume rođenja drugima niti šta su im svetinje i ne damo nikome drugom da nama mijenja datum rođenja. Nismo konvertiti da odbacimo ono što jesmo, da se odreknemo onih koji su tog dana digli ruku za Deklaraciju o Republici Srpskoj”, kazao je Stevandić na početku.
Dodao je da “odbacuju mržnju i ne daju joj da im komanduje osjećanjima”.
“Mržnju odbacujemo, odbijamo ali joj isto tako ne dozvoljavamo da komanduje našim osjećanjima. Ne bojimo se, postojani smo i hoćemo da budemo dostojni onih koji su Republiku Srpsku stvarali”.
Inače, Ustavni sud BiH je 2015. godine utvrdio da je neustavan 9. januar kao dan Republike Srpske, odnosno osporio je 9. januar kao datum, a ne obilježavanje dana RS kao praznika.
Narodna skupština RS je potom iz Zakona o praznicima izbacila Zakon o Danu RS i usvojila ga kao poseban sekularni praznik. Zahtjev za ocjenu ustavnosti tog zakona podnijeli su delegati Bošnjaka i Hrvata u Vijeću naroda RS.
Ustavni sud BiH je 29. marta 2019. proglasio 9. januar neustavnim, odnosno poništio dio člana Zakona o Danu RS.
Inače, ove godine obilježavanju neće prisustvovati predsjednik RS Milorad Dodik zbog postoperativnog oporavka.
N1
BiH
Dodik neće biti na proslavi neustavnog dana RS, delegacija iz Srbije dolazi
Od danas u Banjoj Luci i drugim gradovima Republike Srpske počinje obilježvanje 9. januara kao “dana RS” kojeg je Ustavni sud Bosne i Hercegovine proglasio neustavnim.
Sutra će biti održana centralna manifestacija u Banjoj Luci, a danas će se već početi s polaganjem vijenaca nakon čega će se održati akademija na kojoj će se dodijeliti odlikovanja najzaslužnijim pojedincima i institucijama, a sutra nakon svečanog defilea će biti održani koncerti, predstave i drugi sadržaji.
Salkić uputio zahtjev OHR-u
Ovaj program je godinama na repertoaru, međutim, ove će biti izmjena jer Milorad Dodik, predsjednik RS neće prisustvovati obilježavanju već će njegove dužnosti preuzeti premijer RS Radovan Višković, članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović i Siniša Karan, ministar unutrašnjih poslova RS.
Ovu informaciju je u programu RTRS-a potvrdila generalna sekretarica predsjednika RS.
Dodik neće prisustvovati manifestaciji obilježavanja ovog neustavnog dana jer se oporavlja nakon operacije koju je prošle godine imao u Beogradu.
Može se reći da je upravo zbog toga, nikad tiše ovaj datum dočekan. Nije bilo toliko istaknutih izjava tamošnjih političara, ali je upečatljiv bio zahtjev kojeg je Ramiz Salkić, zastupnik u Narodnoj skupštini Republike Srpske (NSRS) i potpredsjednik SDA uputio visokom predstavniku u BiH Christianu Schmidtu prije nekoliko dana.
On je, naime, pozvao Schmidta da, u skladu sa svojim mandatom i ranijim odlukama Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, poništi zaključak NSRS od 27. novembra o formiranju odbora za organizaciju proslave dana entiteta RS 9. januara.
Schmidt nije donio nikakve odluke u vezi s tim zahtjevom, ali važno je istaći, također, da su i ranije bile podnesene brojne prijave Tužilaštvu BiH, a jednu od njih je podnio upravo i Salkić, međutim, nikakvih konkretnih reakcija nije bilo.
Ana Brnabić danas dolazi u Banju Luku
Također, ministar odbrane BiH Zukan Helez je jučer odbio dati saglasnost za prelet vojnog aviona Srbije preko teritorije BiH, a prema planu leta dostavljenom od ambasade Srbije u BiH na dane 8. i 9. januar 2025. godine.
“Ovaj prelet helikoptera R Srbije i posjeta delegacije Ministarstva odbrane Srbije nedvojbeno upućuje na zaključak da je namjera prisustva događajima vezanim za obilježavanje 9. januara, kojeg je 2015. i 2019. godine Ustavni sud Bosne i Hercegovine svojim odlukama proglasio neustavnim danom Republike Srpske“, naveo je jučer Helez.
Jučer je na tu odluku reagovao Aleksandar Vulin, ministar unutrašnjih poslova Srbije navodeći da je “malo Zukana da bi spriječili Srbe”. Iako još nije poznato da li će biti preleta navedenih aviona, poznato je da danas dolazi delegacija Vlade Srbije na Aerodrom Banja Luka u Mahovljanima u 14:00 sati.
Tako su iz NSRS danas poslali saopćenje medijima u kojima su najavili da će predsjednik ove entitetske institucije Nenad Stevandić danas u 13:45 sati na aerodromu u Mahovljanima dočekati Anu Brnabić, premijerku Srbije.
Važno je istaći da su na obilježavanje neustavnog 9. januara u više navrata reagovali brojni zvaničnici i profesori među kojima je i i profesor filozofije i studija holokausta i genocida na Državnom univerzitetu Southern Connecticut i član Upravnog odbora Programa studija genocida na Univerzitetu Yale dr. David Pettigrew koji je poručio da visoki predstavnik za BiH i međunarodna zajednica moraju biti svjesni da je proglašenje 9. januara tzv. “danom RS“ možda najekstremniji slučaj negiranja genocida i veličanja ratnih zločinaca u RS, a i jedno i drugo predstavljaju kršenje Krivičnog zakona BiH.
Ustavni sud BiH tri puta proglasio proslavu 9. januara kao dana RS neustavnom
Podsjećanja radi, Ustavni sud BiH do sada je tri puta presudio da je proslava 9. januara kao Dana RS neustavna.
Do sada, niko nije krivično odgovarao za to krivično djelo.
Ustavni sud BiH je proglasio 9. januar neustavnim zato što Vlasti RS slave 9. januar, datum kada je 1992. godine u Sarajevu tadašnja Skupština srpskog naroda u BiH, donijela Deklaraciju o proglašenju Republike srpskog naroda BiH, kao nezavisne cjeline unutar Bosne i Hercegovine.
Cilj je bio da se taj dio BiH potom pripoji Jugoslaviji, koja se tada raspadala.
Na čelu samoproglašene republike su bili Radovan Karadžić, Biljana Plavšić i Momčilo Krajišnik, koji su osuđeni u Haškom tribunalu zbog ratnih zločina. U donošenju deklaracije nisu učestvovali predstavnici Bošnjaka i Hrvata.
Ova dva naroda na 9. januar gledaju kao na početak rata u Bosni i Hercegovini, te početak etničkog čišćenja, ratnih zločina i genocida nad nesrpskim stanovništvom na teritoriji RS.
Ustavni sud tadašnje Republike BiH donio je 28. februara 1992. Odluku kojom se poništavaju i deklaracija i Ustav Srpske Republike BiH. Ustavni sud BiH je, 23 godine kasnije, u novembru 2015. donio odluku prema kojoj je član Zakona o praznicima RS-a koji govori o Danu RS-a, neustavan.
Osim što se Ustavni sud u obrazloženju osvrnuo i na događaje iz 1992. godine, utvrdio je i da se tad obilježava i krsna slava Republike Srpske – Sveti arhiđakon Stefan, pa se doživljava i kao vjerski praznik.
Ustavni sud BiH nije osporio pravo na dan Republike Srpske, ali je utvrdio da “Dan RS-a” ne može biti 9. januar.
N1
BiH
Nešiću je dan kao godina? – Nalazi se u najstrožijem pritvorskom režimu, objavljeni su detalji
Slobodan Vasković, poznati bh. novinar, objavio je da se uhapšeni ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić nalazi u najstrožijem pritvorskom režimu u Vojkovićima.
Vasković kaže da je Nešić izolovan od svih ostalih, a razlog takvih mjera je, jasno, spriječavanje dotoka informacija.
S obzirom na Vaskovićeve informacije, jasno je da Nešiću nije baš ugodno provoditi dane u pritvoru, a tamo će najvjerovatnije ostati još minimalno 20-ak dana.
U nastavku prenosimo Vaskovićev komentar:
– Nenad Nešić, ministar bezbjednosti BiH, nalazi se u najstrožem pritvorskom režimu u KPZ “Vojkovići”.
Nešić, kojem je jednomjesečni pritvor potvrđen 29.12.2024., sam je u ćeliji.
Takođe, kada je vrijeme za šetnju on ide potpuno sam i nema dodira sa drugim koji se nalaze u pritvorskoj jedinici.
Nešić ima mogućnost da koristi dnevni boravak u KPZ, ali i tada je sam.
Ovaj režim mu je uveden kako bi se spriječio dotok informacija prema njemu, ali i da on šalje bilo kakve upute svojim saradnicima izvan KPZ-a.
Nešić je, zajedno sa Mledenom Lučićem, vlasnikom firme “Legend” i Milanom Dakićem, direktorom JP “Putevi RS”, te još četiri lica, osumnjičen da je JP “Putevi RS” nanio višemilionsku štetu, potom za pranje novca, reketiranje, zloupotrebu položaja….
Nešić je i u ministarstvu bezbjednosti BiH organizovao zločinačku grupu koja je činila ista djela kao i dok je on bio direktor JP “Putevi RS” (polovina 206.-oktobar 2020.), tako da se i poslovi koje je Nešić činio tokom svog dosadašnjeg mandata moraju detaljno istražiti, napisao je Vasković na svom blogu.
BiH
Nes upozorava na katastrofu: “Odluka o povećanju minimalca je neodrživa!”
Povodom Odluke Vlade FBiH o minimalnoj plaći u iznosu od 1000 KM oglasio se i Narodni evropski savez.
Plaća se u realnom sektoru može povećati na dva načina, objasnili su na početku saopćenja iza kojeg su stali zastupnici ove partije u Federalnom parlamentu.
1. Povećanjem obima djelatnosti privrednog subjekta (proizvodnja, prodaja itd.) – Na ovaj način dolazi do povećanja prihoda što za posljedicu treba imati i povećanje plaća, a samim tim i ostalih poreza koji se plaćaju državi ili
2. povećati plaću na trenutni obim djelatnosti i to na način da država subvencionira privrednim subjektima dio od prosječne plate koja trenutno iznosi 619 do 1000 KM, tj. 381 KM ili da oslobodi plaćanja poreza dijela koji se isplaćuje preko iznosa od 619 KM.
Sve ostalo je dugoročno neodrživo, naglasili su iz NES-a.
Dalje objašnjavaju da je predviđeno povećanje plaće za period 01.01.2025 do 31.12.2025. Šta poslije toga? Svjesni neodrživosti ovakvog prijedloga Vlada je predložila Odluku koja je privremenog karaktera. Zašto se onda uopće donosi ova Odluka, pitaju se u NES-u.
Navode i da uvijek postoji neka “kvaka” te je objašnjavaju:
Povećanjem minimalne plaće na način kako je predloženo Odlukom povećavaju se i doprinosi. Za privrednike je to neodrživo, a s druge strane puni se u većem iznosu budžet, odnosno penzioni fond. Ovaj drugi dio će omogućiti donosiocu odluke (Vladi FBiH) povećanje penzija, koje će biti PRIVREMENOG karaktera budući da je i Odluka o povećanju minimalne plaće PRIVREMENOG karaktera, navode.
Potom naglašavaju da se radi o predizbornom triku “koji ne stremi dugoročnom rješenju”.
Naravno da smo za povećanje minimalne plaće, (minimalna plaća trenutno iznosi 619 KM a potrošačka korpa 3.107 KM), ali na način održivog i dugoročnog karaktera.
Rješenje treba biti održivo, a ne trenutno i kratkoročno, da bi se to postiglo potrebno je da se urade analize i uključe svi relevantni subjekti na koje se Odluka odnosi. Ukoliko se ovom problemu ne pristupi krajnje ozbiljno, posljedice rješavanje problema minimalne plaće na način kako je predloženo od strane Vlade bi mogle biti katastrofalne, upozorili su iz NES-a.
-
USKprije 3 dana
Nevjerovatna priča iz Velike Kladuše: Nijaz Miskić preživio pad sa 18 metara kroz okno za lift
-
USKprije 3 dana
Problemi u USK: Brojni građani na minusima ostali bez struje i grijanja
-
USKprije 3 dana
Putnici zaustavili bahatog vozača prema GP Maljevac: Pokušao presjeći red (VIDEO)
-
USKprije 3 dana
Laburisti opet otežavaju, Horvat: Puno ljudi radi da Velika Kladuša ne ide naprijed
-
BiHprije 3 dana
Stiže nam zatopljenje uz južinu, evo kada možemo očekivati nove snježne padavine
-
Svijet / Zanimljivostiprije 3 dana
Izrael komada Siriju: Zauzeto preko 500 kvadratnih kilometara teritorije, kontrolišu i opskrbu vodom