Connect with us

USK

Polovina policajaca u USK odlazi u penziju, MUP pokušava riješiti problem

Published

on

Policijski sistem u Unsko-sanskom kantonu naći će se početkom 2026. godine u delikatnoj situaciji jer 345 policijskih službenika tada odlazi u penziju, što može biti i značajan sigurnosni problem, pišu Nezavisne.
Kako bi se odgovorilo na ove izazove, Ministarstvo unutrašnjih poslova Unsko-sanskog kantona pristupilo je izradi novog pravilnika o sistematizaciji radnih mjesta, a planiraju se i zapošljavanja mladih policajaca.
– Nama je neophodna ova sistematizacija kako bismo pokušali urediti stvari i odnose unutar policijskih redova, jer praktično pola ovlaštenih lica u upravi policije za manje od godinu dana odlazi u penziju. Pokušali smo to da riješimo na ovaj način, a iduće godine planiramo da raspišemo konkurs za 150 policijskih službenika, dok je trenutno u toku konkurs za prijem 40 policajaca – kazao je Adnan Habibija, ministar unutrašnjih poslova USK.
Istakao je da će se ovaj pravilnik uskoro naći pred Vladom Unsko-sanskog kantona, a njime se pokušavaju riješiti brojna kadrovska pitanja s obzirom na to da, prema sadašnjoj sistematizaciji, Unsko-sanskom kantonu nedostaje otprilike 200 policajaca.
– Bitno je da će se novim pravilnikom predvidjeti preraspodjela radnih mjesta unutar postojećeg kadra, doći će do lakšeg i efikasnijeg unapređivanja policijskih službenika, a sve u cilju da se zadrži zadovoljavajuća operativnost rada – istakao je Almir Eminović, predsjednik Sindikata policijskih službenika Unsko-sanskog kantona.
Tako će se, primjera radi, novim propisima unapređenje u službi moći dobiti već poslije 18 mjeseci, umjesto dvije godine, kako je to ranije bilo.
Eminović ističe kako je neophodno stvoriti takve uvjete da posao policijskog službenika bude primamljiv za mlade ljude kako bi se dobio što veći broj aplikanata, s obzirom na to da se prijavljuje sve manje broj kandidata.
Jedan od problema je i što kapaciteti Policijske akadamije MUP-a FBiH, koja školuje policijski kadar, trenutno nisu dovoljni da pokriju potrebe svih kantona za policijskim kadrom.

USK

Nacionalni park Una postavlja rekord u posjetama: Ministrica Pozder o planovima za budućnost

Published

on

By

Federalna ministrica okoliša i turizma Nasiha Pozder sastala se, u sjedištu ministarstva u Sarajevu, sa predstavnicima Nacionalnog parka Una.

Vršilac dužnosti direktora NP “Una” Alen Zulić informirao je ministricu o urađenim aktivnostima u proteklih šest mjeseci, između ostalog, i o ostvarenim rezultatima, kao i o broju ostvarenih posjeta ovom jedinom nacionalnom parku u Federaciji Bosne i Hercegovine.

 

Također je bilo riječi i o aktuelnim projektima koje provodi ovo javno preduzeće, te o planovima za 2025. Dat je i kratak izvještaj o realizaciji projekta izgradnje puta Ćelije – Štrbački buk.

Ministrica Pozder je izrazila zadovoljstvo da je ove godine registrirano 168.000 posjeta Nacionalnom parku “Una2, što je 15 posto povećanja u odnosu na 2023. godine kada je registrirano oko 146.000 posjeta. Dodala je da ju je jako obradovala i vijest da je danas izvršena predaja nominacijskog fajla za upis Martinbrodskih slapova na UNESCO-ovu listu.

“Ti slapovi su na Tentativnoj listi i sada je dopunjena dokumentacija kako bi ovo prirodno dobro bilo upisano na najvažniju listu svjetske baštine. Očekujem da uskoro i Dom naroda Parlamenta Federacije BiH potvrdi izmjene i dopune Zakona o zaštiti prirode kojima smo definisali i novi pojam ‘sedra’, kao i njenu zaštitu, a koja je upravo na Martinbrodskim slapovima prepoznata kao jedinstvena vrijednost. Upis slapova na Uni na svjetsku baštinu UNESCO-a će biti od iznimnog značaja ne samo za Nacionalni park ‘Una’ i za područje ovog dijela BiH, nego za čitavu našu državu” rekla je Pozder.

Zulić je kazao da je i rekordan broj realizovanih aktivnosti rezultirao većim interesom posjetilaca u Nacionalnom parku. “Počastvovani smo prijemom kod ministrice Pozder koji je samo jedan u nizu brojnih u svega nekoliko mjeseci, a što potvrđuje njen i interes ministarstva kojim rukovodi za sva pitanja, s akcentom na ona koja su bitna za daljnji razvoj Parka.

Upravo smo na osnovu upoznavanja resornog ministarstva s ostvarenim rezultatima u proteklih šest mjeseci, dobili snažnu podršku za nastavak uspješnog trenda poslovanja kojeg potvrđuje rekordan broj posjeta, ali i rekordan broj realiziranih aktivnosti koje su dakako doprinijele većem interesu posjetilaca”, izjavio Zulić.

 

Ministrica Pozder i predstavnici Nacionalnog parka “Una” nakon sastanka su posjetili Federalnu upravu za geodetske i imovinsko-pravne poslove, gdje su o prostorno-planskoj dokumentaciji i Regulacionom planu, kao i rješavanju problema s parkingom, dionicima puta, odnosno njihovoj budućoj poziciji unutar Parka, te mnogim drugim pitanjima, razgovarali s federalnim ministrom prostornog uređenja Željkom Nedićem i direktorom Federalne uprave Željkom Obradovićem, saopćeno je iz Federalnog ministarstva okoliša i turizma.

FENA

Nastavi čitati

USK

Saobraćajna nesreća u Bosanskoj Krupi, povrijeđena djevojka na pješačkom prijelazu

Published

on

By

U Bosanskoj Krupi, ulica 511. slavne brdske brigade, dogodila se saobraćajna nesreća u kojoj je povrijeđena jedna osoba.

Kako saznajemo, radi se o ženskoj osobi – pješakinji, koja je povrijeđena na pješačkom prijelazu, piše Dijaspora.

Ista je prevezena u Dom zdravlja Bosanska Krupa gdje su joj konstantovane lakše tjelesne povrede.

Vozač je prekršajno kažnjen.

Nastavi čitati

USK

Veliko priznanje: Grad Bihać dobitnik prvog CAF certifikata izvrsnosti u BiH

Published

on

By

Grad Bihać postao je prva jedinica lokalne samouprave u Bosni i Hercegovini koja je dobila prestižni CAF certifikat izvrsnosti, potvrđujući time predanost principima dobre uprave i upravljanja kvalitetom u skladu s evropskim standardima.

Ovo je rezultat dvogodišnjeg procesa implementacije metodologije Common Assessment Framework (CAF), koji je Grad Bihać proveo tokom 2019. i 2023. godine uz mentorstvo Agencije za državnu službu Federacije BiH. CAF je alat za samoprocjenu razvijen u javnom sektoru, namijenjen unapređenju efikasnosti i efektivnosti rada organizacija.

Proces je uključivao potpisivanje Sporazuma o implementaciji CAF modela, formiranje radne grupe, organizaciju radionica i izradu Akcionog plana, kao i eksternu evaluaciju od ReSPA evaluatora. Na osnovu uspješne evaluacije, Bihaću je dodijeljen certifikat “CAF Effective User“, čime je postao prvi grad u BiH s ovom oznakom.

– Biti moderan evropski otvoren grad uz poštivanje demokratskih principa zasnovanih na EU standardima, jedan je od strateških ciljeva Grada Bihaća, koji se u potpunosti podudara sa zahtjevima ovog certifikata. Ovaj certifikat potvrđuje da su radni procesi i rezultati djelovanja Grada Bihaća utemeljeni na principima definisanim evropskim praksama – navode iz Gradske uprave Grada Bihaća.

FENA

Nastavi čitati

Magazin

Bišćanin Emrah Beganović oduševio žiri u “Zvezdama Granda”: Bio sam dostavljač u Austriji, imam dar od Boga

Published

on

By

Drugi krug muzičkog takmičenja „Zvezda Granda“ počeo je u subotu, a sedam takmičara je prošlo direktno u treći krug, dok se četvero „spasilo“ u baražu.

Među onim rijetkim koji su oduševili žiri je Emrah Beganović iz Bihaća koji je otpjevao „Kad bi znala šta mi srcu značiš“ Safeta Isovića i „Budi, budi uvijek srećna“ Halida Bešlića.

Zadovoljan sam

Za „Dnevni avaz“ ovaj 25-godišnji mladić je govorio o učešću u najgledanijem muzičkom šou u regionu, očekivanjima, utiscima i mentorici Snežani Đurišić.

 

– Utisci su super. Nadao sam se prolazu, iskreno, jer mislim da vrijedim bar za nekoliko krugova – rekao je kroz smijeh Beganović.

 

Dodao je da je zadovoljan i komentarima i nastupom. U duelu se našao s Natašom Alimpić iz Šapca, koja se, također, direktno plasirala u treći krug.

– Žiri je dao blagu prednost drugoj kandidatkinji. Ona nije imala treme, a ja jesam, pa je to jedino presudilo. Sreća, nisam otišao u baraž. Mada, i da sam otišao, izvukao bih se nekako – istakao je Beganović.

 

Kaže da je s mentoricom Đurišić napravio spisak pjesama, sporih i bržih, i da su ih sve otpjevali.

– Na kraju je rekla koje dvije ću otpjevati, tako biramo. S njom sam prezadovoljan. Stvarno je žena iz raje, što bi se reklo, kao i ja. Prijatna je, kulturna, traje više od 40 godina na sceni. U nekim momentima jeste stroga, kako kad – kazao je Beganović.

Ovo je njegovo prvo zvanično učešće u „Zvezdama Granda“, iako je još 2017. bio na audiciji u Bihaću. Ali, tada su ga putevi odveli van BiH.

Dar od Boga

– Tada sam bio četvrti razred srednje škole i nisam se mogao pojaviti u takmičenju, čekao me posao. A i finansije tada… Srednjoškolac, čim završi, mora se sam snalaziti, tražiti posao i tako dalje. Sedam godina sam živio u Austriji, bio sam vozač dostava. Znate kako je u tuđoj zemlji teško, pa sam se odlučio vratiti ovamo i gledao sam šta bih i kako bih. Imam dar od Boga, glas za pjevanje, te sam se odlučio najprije da iskoristim to ako mogu, pa ćemo vidjeti kako će ići. Ovo je sad prvi put da javno izlazim na scenu „Zvezda Granda“ i prezadovoljan sam – naglasio je Beganović.

Nada se lijepom rezultatu u „Zvezdama Granda“.

– Ne mora biti pobjeda. Ali da se plasiram bar u top tri. Od najbližih dobivam najveću podršku, pogotovo od majke – zaključio je Beganović.

Pravila glasanja

Saša Popović već neko vrijeme zbog zdravstvenih problema odsustvuje sa snimanja emisija „Zvezde Granda“, a njega mijenja svima dobro znani Voja Nedeljković. Novina je da će žiri moći da daje i povlači glas za vrijeme trajanja pjesama onoliko puta koliko to budu htjeli.

– Svaki uvaženi član žirija može da glasa za jednog, oba ili nijednog takmičara. Glas koji da može i da povuče. S nula glasova se direktno ispada, sa šest glasova se direktno prolazi u sljedeći krug, u situacijama kada su 1, 2, 3 ili 4 glasa, odlazi se u baraž. U situaciji u kojoj je rezultat 5:1 ili 5:5, produkcija ima pravo da da dodatni glas, a taj glas daje Saša Popović – rekao je Nedeljković.

 

Nastavi čitati

Sport

Bišćanin večeras debituje u Championshipu, pogledajte motivacioni govor igračima

Published

on

By

Miron Muslić preuzeo je Plymouth Argyle, posljednjeplasiranu ekipu Championshipa, naslijedivši legendarnog Waynea Rooneyja. Nije Bišćanin ni sjeo kako treba na klupu novog tima, a njegova ekipa je napravila senzacija i izbacila Brentford iz FA Kupa. Muslić je taj meč odgledao sa tribina.

Klub iz objavio je video upoznavanja bh. stručnjaka sa ekipom, kojoj je održao motivacioni govor. Izmamio je Muslić osmjeha i gromoglasne aplauze od fudbalera, koje će pokušati ostaviti u drugom rangu engelskog fudbala.

“Postoje momenti u fudbalu i u životu, kada je vrelina visoka, pritisak je visok, ljudi se kriju ili nestaju, a neki ljudi jednostavno pokažu od čega su stvoreni, i ostanu jaki. Imam čistu vizuju šta želim, kako da se unaprijedimo i budemo bolji, da se razvijamo, da budete bolji. Veoma sam zahtijevan trener, ali sam tu uvijek za vas, za sve moje igrače 24/7, a sve sa namjerom da se razvijemo i da budemo bolji, vi imate kvalitet i ja vjerujem ovom timu”, rekao je Muslić fudbalerima Plymoutha.

https://twitter.com/i/status/1878776080363831330

 

Muslić će debitovati danas na domaćem terenu protiv Oxford Uniteda od 20:45.

Trener rođen u BiH napravio je odličan posao u Cercle Bruggeu, kada je preuzeo belgijski sastav u zoni ispadanja, a onda ih odveo do evropskih takmičenja.

N1

Nastavi čitati

USK

Napadač iz Bosanske Krupe prošao neopažen u sistemu prevencije terorizma. Da li bi danas bio prepoznat na vrijeme?

Published

on

By

Sistem prevencije nije na vrijeme prepoznao maloljetnika koji je u napadu u Bosanskoj Krupi ubio jednog i ranio drugog policajca. Uz hronični nedostatak ljudi i novca te tromost u otklanjanju nedostataka, koliko je, tri mjeseca od napada, sistem spreman za nove opasnosti?

Nedostatak ljudi i novca

Maloljetnik koji je s nožem, krajem oktobra prošle godine, ušao u policijsku stanicu u Bosanskoj Krupi potpuno je zatekao ne samo policajce koje je napao nego i cijeli sistem prevencije terorizma u Bosni i Hercegovini, piše Detektor.ba.

On je nekoliko sati prije napada na društvenim mrežama objavio video u kojem se govori o spašavanju vjere i “napredovanju prema svojoj smrti”, ali njegovi nastavnici i cijeli sistem podrške djeci nije ranije na njemu primijetio bilo kakve promjene od uobičajenog dječijeg ponašanja.

Škole u Unsko-sanskom kantonu imaju razvijene sisteme prevencije i rada na mentalnom zdravlju, ali se dešava da nasilno ponašanje ne bude primijećeno na vrijeme, kaže Azra Šulić iz Ministarstva obrazovanja Unsko-sanskog kantona.

“Ovaj učenik o kojem pričate nikada nije pokazivao nikakve neprihvatljive oblike ponašanja, niti je odavao ikakve znakove da se radi o djetetu koje bi moglo biti predmet poticanja na bilo šta”, kaže ona.

Učenik nije pokazivao neprihvatljive oblike ponašanja

Škola u koju je išao nikada nije prijavila da je dječak pokazivao bilo kakve obrasce ponašanja koji bi mogli uputiti na problematično ponašanje u odnosu na nasilni ekstremizam, dodaje Šulić.

Prema trenutnoj Strategiji za prevenciju i borbu protiv terorizma, škole su uključene u proces prevencije radikalizacije i terorizma, ali vlasti ne znaju koliko se ovaj dokument uopće primjenjuje. Još od kada je 2020. godine istekla ranija strategija, nisu razmatrani izvještaji o provedbi akcionog plana nove strategije koja se primjenjuje od 2021. godine. Jedini do sada pripremljeni izvještaj za 2023. godinu nikada nije usvojen, pa BiH zvanično ne zna koliko je obaveza uradila i gdje su stvarni nedostaci u sistemu.

Škole u Unsko-sanskom kantonu uključene su, kroz rad s djecom na času odjeljenske zajednice, radionice u školama, te obučavanje nastavnika, u provedbu strategije zajedno s centrima za socijalni rad i policijom, ali Šulić kaže da je teško mjeriti uspješnost na djeci koja su u razvojnom periodu.

Upravo te nedostatke navode i iz Centra za socijalni rad Bosanska Krupa, gdje kažu da su njihovi zaposlenici obučavani za programe reintegracije, rehabilitacije i resocijalizacije državljana BiH čiji se povratak već godinama očekuje iz Sirije nakon pada terorističke organizacije ISIL. Napravljen je i multidisciplinarni tim koji je nakon obuka trebao pribaviti podatke o potencijalnim porodicama povratnicima sa stranih ratišta. Potvrdili su da su uposlenici preopterećeni i da ih nema dovoljno, kao i da nedostaje novca i uključenosti građana, objašnjava direktorica Centra za socijalni rad Arijana Muzaferović.

“Edukacija djece i mladih se uglavnom provodi u saradnji sa školama, te se na taj način i vrši monitoring, ali zasad ne uspijevamo uključiti dovoljan broj roditelja u bilo koju edukaciju, isključivo radi njihove nezainteresovanosti”, kaže Muzaferović, koja smatra da bi javne kampanje mogle pomoći.

Napad u Bosanskoj Krupi iskače iz normi pa joj je bilo teško reći koje su konkretno mjere iz akcionog plana mogle pomoći da se on spriječi.

“Ovaj događaj je dokaz da svi zajedno moramo puno, puno više raditi na prevenciji u cjelokupnom društvu, kako bismo na vrijeme uočili bilo koje rizike koji mogu dovesti do neželjenih posljedica, bilo da se radi o vršnjačkom nasilju, ali i ovako puno težim događajima”, navodi Muzaferović.

Sistem prevencije

Sistem prevencije u BiH godinama je bio usmjeren da spriječi daljnji odlazak u Siriju i pridruživanje takozvanoj Islamskoj državi, ali se nakon napada u BiH, posebno onoga u Zvorniku na policijsku stanicu, posebna pažnja u dokumentima, ali i na terenu, posvećuje sprečavanju napada. Izvještaji o uspješnosti su usvajani sa zakašnjenjem, ali BiH od napada u Zvorniku gotovo deceniju nije imala uspješno izveden teroristički napad.

Stručnjak koji je duže od deceniju posvećen proučavanju nasilnog ekstremizma u BiH Vlado Azinović kaže kako je u BiH godinama postojala tendencija “busanja u prsa” statistikom, koja je govorila da u BiH nema terorističkih napada, dok su se oni dešavali u cijeloj Evropi. To je bio posljednji alat za dokazivanje da se nešto radi, ali da je događaj u Bosanskoj Krupi pokazao koliko je problem ozbiljan i da čak i s velikim angažmanom profesionalaca postoji mogućnost iskakanja iz sistema. Zbog toga sada istražuju sve detalje slučaja, ali odgovora još uvijek nema.

“Svi faktori lokalne zajednice koji bi trebali biti uključeni u prevenciju ovakvih slučajeva kakav se dogodio u Bosanskoj Krupi alarmirani su, znaju, čekaju da se to dogodi i znaju šta im je raditi. Zašto se ovo dogodilo, naprosto nemate nekog racionalnog objašnjenja”, kaže Azinović.

“Moglo se prevenirati na mikroplanu, u toj porodici, u tom komšiluku, u toj školi, moglo se prevenirati u tom socijalnom okruženju u kojem je taj dječak radio”, dodaje Azinović.

Novi dokument odnosno strategija u svom nazivu počinje od 2021., ali se u stvarnosti primjenjuje tek s kraja 2022. godine. Koliko je uspješna primjena teško je reći jer izvještaj još nikada nije usvojen.

Iz Ministarstva unutrašnjih poslova USK-a za Detektor su kratko pojasnili kako u punom kapacitetu pružaju podršku Federalnoj interresornoj radnoj grupi koja se bavi provođenjem akcionog plana i da su najčešće aktivnosti one u vezi s povratkom bh. državljana sa stranih ratišta. Ali oni nisu odgovorili koje konkretno su ciljeve ispunili iz akcionog plana.

Prema mišljenju Misije OSCE-a u BiH, sektori poput obrazovanja, socijalne i zdravstvene zaštite suočavaju se sa sistemskim izazovima u kapacitetima i resursima, što se odražava i na prevenciju nasilnog ekstremizma i radikalizacije koji vode terorizmu.

Različiti oblici podrške

Iz OSCE-a navode kako su ovi sektori primali različite oblike podrške u prošlosti, od kojih je većina bila usmjerena na prevenciju i suzbijanje nasilnog ekstremizma i radikalizacije, što su finansirali međunarodni programi, ali je takva pomoć značajno smanjena.

“Od 2019. godine većina aktivnosti vezanih za prevenciju i suzbijanje nasilnog ekstremizma i radikalizacije koja vodi terorizmu usmjerena je na rehabilitaciju i integraciju stranih terorističkih boraca, kao i članova njihovih porodica”, dodaju iz Misije OSCE-a za Detektor.

Iz izvještaja o provedbi plana koji je bio dostupan putem javnih konsultacija, od 61 aktivnosti potpuno ispunjene su samo dvije, od kojih je jedna osnivanje tijela za praćenje provedbe Strategije. Sedam ih nije ni započeto, dok su preostale 52 u nekoj fazi provedbe.

Iz državnog Ministarstva sigurnosti, koje je dužno sačiniti jednogodišnji izvještaj, kažu kako za sada posjeduju sumirane podatke samo za 2023. godinu, koje su prikupili od institucija, ambasada, nevladinih i međunarodnih organizacija.

“Nakon što izvještaj bude usvojen, moći ćemo dati određeni komentar na stepen njegove implementacije”, dodaju iz ovog ministarstva.

Slična situacija i u Federaciji, gdje je sačinjen izvještaj o dosadašnjim aktivnostima na provedbi plana, ali on još uvijek nije usvojen.

Azinović, član Interresorne radne grupe za provedbu ovog plana, kaže kako su provedene brojne aktivnosti, posebno u Unsko-sanskom kantonu, gdje su u 15 općina radili na podizanju svijesti o mogućim rizicima, posebno kod zaposlenih u obrazovnim institucijama, centrima za mentalno zdravlje i socijalni rad, te kako su delegirane sve aktivnosti ka tim lokalnim zajednicama. Problem se pojavljuje u komunikaciji lokalnih zajednica prema višim nivoima vlasti.

Veće učešće vlasti

On kaže kako su jedan od alata za prepoznavanje društveno neprihvatljivog ponašanja i matrice za rano prepoznavanje u obrazovnim institucijama, te da one postoje i u Unsko-sanskom kantonu, kao i brojni drugi mehanizmi, ali da je u ovakvim situacijama sve na pojedincu. Vjeruje kako su članovi Interresorne grupe učinili sve da mehanizme dostave u lokalne zajednice i da se radilo na najbolji mogući način, ali da su “iskakanja u sistemu uvijek moguća”.

“Nemoguće je osigurati ono apsolutno stanje u kom neće biti iskakanja ovakve vrste, u kojem neko iz nekog razloga, u nekom kontekstu neće iskočiti iz najbolje poslaganog sistema prevencije”, kaže Azinović.
Njegovo pojašnjenje jeste da je nemoguće znati šta se događa u mislima mladih ljudi i kako na njih utiču različite poruke koje ih povezuju i daju identitet te sugerišu da su okruženi neprijateljima i da im prijeti novo istrebljenje.

“Oni koji promiču ovakvu vrstu narativa, moraju računati na to da ta vrsta narativa ne odzvanja u svačijoj glavi na isti način i da uvijek postoji rizik da neko iskoči i da napravi ovo što je ovaj mladić, nažalost, napravio. Prije svega drugima, ali isto tako i sebi. Vjerujte, taj je život, čini mi se, do kraja upropašten ili na neki način oštećen”, dodaje Azinović.

U OSCE-u vjeruju da je potrebno veće učešće vlasti. To bi posljedično dovelo i do bolje provedbe akcionih planova.

“U BiH i dalje postoje sistemska pitanja i bilo bi nerealno očekivati da ih samo akcioni plan za borbu protiv terorizma riješi na sveobuhvatan način. Strateški, međusektorski pristupi bit će od suštinskog značaja za napredovanje u ispunjenju ciljeva BiH u borbi protiv terorizma i rješavanja ove slabosti”, navode iz Misije OSCE-a.

Majda Halilović iz Atlantske inicijative, jedne od specijaliziranih nevladinih organizacija koja se bavi istraživanjem fenomena radikalizacije, pružala je podršku bh. institucijama na izradi Strategije za borbu protiv terorizma.

Edukacije i rat nemaju rok trajanja

Prema informacijama koje je dobijala s terena, predstavnici institucija izrazili su kako su im najpotrebnije edukacija i podrška, te međuresorna saradnja i razmjena informacija. Pojašnjava kako je tu posebno važna i maksimalna uključenost lokalnih zajednica, kako bi mogli prepoznati i prijaviti aktivnosti za koje prepoznaju da su sumnjive ili moguća prijetnja, te kako se situacija u BiH trenutno ne razlikuje mnogo od one i u razvijenijim zemljama.

“Ove edukacije i rad, koji nemaju neki rok trajanja, nego je to nešto čime se trebamo zaista ozbiljno baviti u kontinuitetu, kako bi to imalo svoj pravi učinak i kako bi se ta znanja konstantno osvježavala. Jer, mislim, i te prijetnje se stalno razvijaju, mijenjaju svoje oblike, tako da je, u skladu s tim, potrebno i jačati kapacitete institucija”, ističe Halilović.

Muzaferović smatra da bi stavljanje pod kontrolu društvenih mreža i njihovog korištenja, te edukacije koje bi osigurale da roditelji razumiju kako njihova djeca koriste tehnologiju, mogli biti jedni od alata za pomoć u prevenciji ekstremizma i terorizma.

“Ovo uključuje razumijevanje popularnih platformi i aplikacija, poput Instagrama, TikToka, YouTubea, Facebooka, Snapchata, te sigurnosti i privatnosti na internetu, jer se u dosadašnjem radu ovo pokazalo kao najveći nedostatak”, kaže Muzaferović.

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije