BiH
“Ne možemo bez kruha, a ne isplati se da kuham”: Građani u strahu – najavljena lančana poskupljenja
Kako su najave, ali i odluke o povećanju minimalca, u Federaciji Bosne i Hercegovine i u RS-u pojele minimalac i prije nego što je isplaćen? Poskupljenja dolaze na dnevnom nivou.
Od osnovnih životnih namirnica, hljeba, goriva, kafe i drugih usluga. Vlade, kažu, rade za radnike, ne za poslodavce, no pitamo kako na kraju svake vladine odluke udarac trpe džepovi građana?
Dok čekamo odgovor na pitanje kako ćemo napuniti rezervoare, već moramo razmišljati o tome kako ćemo puniti tanjire. Pojedine benzinske pumpe već su podigle cijene goriva, a litar je, u prosjeku, skuplji za deset feninga. O visini iznosa cijene kruha pekari još kalkulišu
Kako preživjeti?
“Možemo očekivati da nakon 20. januara formiramo cijenu, zavisno od ostalih poskupljenja, jer znamo da će se povećanje cijene struje i cijene rada odraziti na poskupljenje ne samo pekarskih nego i ostalih prehrambenih proizvoda u privredi”, kaže Radenko Pelemiš, predsjednik Udruženja pekara regije Bijeljina.
Ako je do sada bilo teško sastaviti kraj s krajem, čini se da će biti još teže – a kako stvari stoje, pitanje je šta nas sve čeka do kraja mjeseca. Građani su već na rubu strpljenja, a ovo su neke od poruka koje su dali za Federalnu:
- “To je naša stvarnost, šta ćemo?!”
- “Ne možemo bez hljeba, a ne isplati mi se da kuham.”
- “Sve je skuplje svaki dan i ne znam dokle će.”
Dok vlasti nastavljaju obrazlagati da su cijene goriva i hljeba samo “rezultat globalnih tržišnih kretanja”, ostaje pitanje kako preživjeti kad cijene rastu, a plate ostaju na istom nivou?
“Ako uđemo u vrtlog inflacije, a to se kod nas dešava, svi prave planove na bazi rasta cijena. Prave ih nosioci vlasti za budžet i javni sektor. Prave ih i privrednici, kalkulišu nove cijene i cjenovne odnose na višem nivou i sprovode takve odluke. S druge strane, kad su u pitanju troškovi i izdaci za radnike, to se, po pravilu, ne dešava”, navodi ekonomski analitičar Milenko Stanić.
Poskupljenje goriva i hljeba je samo početak – upozoravaju stručnjaci, koji vjeruju da ćemo uskoro svjedočiti lančanim poskupljenjima. Već od 1. januara su počele rasti i cijene komunalnih usluga u pojedinim dijelovima Bosne i Hercegovine. Rast cijena ovih je dana primjetan i na tržnicama.
Sve je drastično poskupjelo
“Roba iz uvoza je poskupjela, paprike, paradajz… drastično su poskupjeli. Nekad smo prodavali papriku po 4-5 KM, a sad jer 5,5 KM u nabavci. A i kad odete u supermarkete, sve je skupo, pa tako i kod nas. Narod se s tim pomirio, neće uzeti dva kilograma nego pola, koliko mu treba za jedan ručak dnevno”, priča Olivija Trifković, trgovkinja na zelenoj pijaci u Bijeljini.
Dok nadležni govore o ekonomskom napretku, na ulicama građani već broje svoje posljednje marke iz džepa.
Radiosarajevo.ba
BiH
Hladni val zahvatio BiH: Samo za četiri regije nije upaljen alarm, očekuje se snijeg u Krajini
Meteoalarm izdao je žuto upozorenje za područje Bosne i Hercegovine za srijedu, 15. januar 2025. godine. Očekuju se niske temperature.
Prema podacima Federalnog hidrometeorološkog zavoda, prije podne će biti oblačno vrijeme koje će stići sa sjevera.
U poslijepodnevnim i večernjim satima očekuje se slab snijeg na području Krajine, centralnim i sjevernim područjima Bosne. Vjetar će biti slab sjevernog i sjeveroistočnog smjera.
Najniža jutarnja temperatura zraka biće većinom između -9 i -3°C, na jugu zemlje do 2°C. Najviša dnevna temperatura zraka biće uglavnom između -3 i 2°C, na jugu zemlje do 8°C.
Niske temperature će predstavljati problem hroničnim bolesnicima i meteoropatama.
Meteoalarm je izdat za sva područja sem regija Bijeljine, Trebinja, Brčkog i Prijedora.
BiH
Zahiragić: Ne treba glasati za smjenu Konakovića zbog SNSD-ovih razloga, ali je opravdana zbog drugih stvari
Prema Zahiragiću, ne treba podržati inicijativu SNSD-a iz razloga koje su oni naveli, ali smatra da postoje mnogi drugi razlozi koji bi mogli opravdati smjenu Konakovića, piše Klix.
“Naravno da ne treba glasati ZA smjenu Konakovića, barem ne radi razloga koje je naveo SNSD u svojoj inicijativi. Međutim, prije tačno godinu dana, Konaković je izjavio da je 9. januar trivijalna stvar, stavljajući ga u isti rang s Danom nezavisnosti 1. martom. Samo zbog takve izjave možda bi njegova smjena bila opravdana”, poručio je Zahiragić.
Dodao je da bi Konakovića trebalo smijeniti zbog zloupotrebe Ministarstva vanjskih poslova BiH za, kako tvrdi, zaštitu osumnjičenih za saradnju s narkokartelima, ali i zbog njegovih navodnih veza s takvim strukturama, o čemu su pisali brojni domaći i međunarodni mediji.
“Imamo i skandalozan debakl s (ne)organizacijom Samita lidera Zapadnog Balkana, a tu je i njegova nesposobnost da izgovori presuđenu činjenicu o agresiji Hrvatske na BiH tokom gostovanja na HRT-u”, dodao je Zahiragić.
Zahiragić je naveo i druge, prema njegovom mišljenju, problematične poteze ministra vanjskih poslova.
“Konaković je kao ministar glasao za odluku kojom se 100 miliona KM dodijelilo Dodikovom kumu za kupovinu zgrade, uvodeći presedan da odluke na Vijeću ministara mogu biti usvojene bez glasa zamjenika iz reda bošnjačkog naroda”, kazao je Zahiragić.
Uz to je doveo u pitanje kompetencije i obrazovanje ministra:
“Možda je najbolji razlog za smjenu to što ima sumnjivo obrazovanje i što je elementarno nekompetentan za ovu važnu funkciju”, naveo je Zahiragić
Govoreći o Konakovićevom političkom djelovanju kao predsjednika Naroda i pravde, Zahiragić je izjavio da bi se moglo pronaći “bezbroj razloga za njegovu smjenu”. Posebno je naglasio da je zbog funkcije ministra vanjskih poslova Konaković bio spreman, kako tvrdi, “pregaziti sve, uključujući i prvoklasne nacionalne interese”.
“Dakle, ako mene pitate, s obzirom da je sve počelo sa izmišljenim ‘fiknutim teletom’ u ZOI-u, možda je pravda da sve treba da završi sa ‘fiknutim’ Konakovićem sa mjesta MVP. Posebno jer je zbog te funkcije bio spreman pregaziti sve što mu se našlo na putu, uključujući i prvoklasne nacionalne interese. Pa neka onda ide u Laktaše da gleda Igokeu ili na privatno imanje kod Dodika da dogovaraju katastrofalne odluke, neopterećen pozicijom MVP”, dodao je Zahiragić.
Zaključno, Zahiragić smatra da bi odlazak Konakovića sa čelne pozicije Ministarstva vanjskih poslova bio od vitalnog nacionalnog interesa, ne samo za Bošnjake, već i za sve građane Bosne i Hercegovine.
“Pitaju se pojedini da li je pozicija Konakovića neki nacionalni interes Bošnjaka? I sam se pitam evo par dana. I shvatio sam da jeste. Upravo je odlazak Konakovića sa ove važne pozicije vitalni nacionalni interes. Ne samo Bošnjaka, nego svih građana Bosne i Hercegovine”, zaključio je Zahiragić.
Podsjećamo, jučer je šefica Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, Sanja Vulić, predala inicijativu za smjenu Elmedina Konakovića, navodeći da je narušio ugled institucije i djelovao suprotno Ustavu BiH u vođenju vanjske politike. Inicijativa je dostavljena predsjedavajućem Predstavničkog doma Denisu Zvizdiću.
BiH
Stevandić odbacio optužbe za učešće u ratnim zločinima: U ratu ne stigoh nikome ni šamar da zalijepim
Osvrnuo se na prozivke koje uključuju njegovo učešće u zločinima tokom rata.
“Hajka koja se na mene orkestrira svakog 9. januara ili kada nešto izjavim, je uvijek ista i ide po modelu da ko god jako zastupa srpske stavove treba biti proglašen ili kriminalcem ili zločincem”, poručio je Stevandić
Također, Stevandić se osvrnuo na navode o “crvenom kombiju”, s kojim tvrdi da nema nikakve veze, te na krivične prijave koje protiv njega podnose udruženja povezana sa Srebrenicom.
“Pravljenje spotova i ilustracija sa tzv. crvenim kombijem sa kojim svi znaju da nemam veze ili podnošenje krivičnih prijava za tzv. ratne zločine od strane srebreničkih udruženja koja svoje žrtve hoće da naplate mržnjom prema RS-u ili političkim progonom srpskih lidera, jeste krivično djelo lažnog prijavljivanja”, istakao je Stevandić.
Stevandić je naglasio kako ovakve optužbe, prema njegovom mišljenju, dodatno podstiču prijetnje njemu i njegovoj porodici.
“Motivišu razne ekstremiste da meni i mojoj porodici prijete smrću. Za to također postoji zakon koji se, kao i uvijek kada je bilo šta na štetu Srba u BiH (i na Balkanu), ne primjenjuje”, rekao je on.
Pomenuo je i vlastite gubitke u ratu.
“Razumijem ja svačiju bol i žrtve. I mi Stevandići smo troje poginulih ili ubijenih u ratu sahranili, pa se trudim da ne kažem neku ružnu i uvredljivu riječ, ali moram da vam poručim: Malo ste se ……..”, napisao je Stevandić.
Na kraju, Stevandić je zaključio kako su optužbe na njegov račun neistinite.
“U ratu ne stigoh nikom ni šamar da zalijepim, a lagaše kao i ‘ovi’ danas”, poručio je Stevandić, piše Klix.
Podsjetimo, Udruženje “Pokret majke enklava Srebrenica i Žepa” zatražilo je reakciju domaćih i međunarodnih institucija, uključujući OSCE, OHR, Evropsku komisiju i Tužilaštvo BiH, navodeći Stevandića kao ključnog aktera u progonu nesrpskog stanovništva tokom rata i organizatora obilježavanja neustavnog 9. januara.
BiH
U ovom dijelu FBiH svaki radnik vlasniku firme donosi po 28 hiljada maraka
Najmanji broj zaposlenika imali su Posavski kanton 4.234 i Bosansko-podrinjski kanton 4.003
Posljednjih dana u javnosti se vode debate oko toga koliko će privreda biti pogođena rastom minimalne neto plate na hiljadu KM, i bruto na 1.744 KM.
Ono što je jasno da neće sve privredne grane biti jednako pogođene. No, isto tako je jasno da velike razlike postoje i u geografskom smislu.
Uzet ćemo za primjer parametar koji se zove profitabilnost zaposlenika. Ovo je mjera koja pokazuje koliko prosječno svaki uposlenik donosi neto dobiti – odnosno profita – vlasniku kompanije, piše BiznisInfo.ba.
Najveći profit po zaposleniku u 2023. godini, posljednoj za koju postoje zvanični podaci, ostvaren je u Zapadnohercegovačkom kantonu – čak 28.139 KM. Ovaj kanton obuhvata gradove Široki Brijeg, Grude, Ljubuški i Posušje. Ovo je za 161 posto više od prosjeka Federacije BiH.
Dakle, u ovom kantonu u prosjeku svaki radnik donosi vlasniku kompanije više od 28 hiljada maraka.
Naravno, i tu postoje razlike između kompanija i ne znači da su sve firme visokoprofitabilne. No, jasno je da će regiji Zapadne Hercegovine biti mnogo lakše izboriti se rastom minimalca nego nekim drugim podrčjima u FBiH.
Najmanji profit po zaposleniku je ostvaren u Zeničko-dobojskom kantonu od svega 4.085 KM, što je za 62 posto manje od prosjeka FBiH, pa je jasno da će kompanijama u ovom kantonu itekako trebati podrška vlasti kako ne bi došlo do masovnih otpuštanja.
Inače, najviše zaposlenih u privrednim društvima u spomenutoj godini imao je Kanton Sarajevo – 118.247, te je zajedno s Tuzlanskim kantonom koji je imao 71.177 zaposlenika držao udio od 51 posto ukupnog broja zaposlenih u Federaciji BiH.
Najmanji broj zaposlenika imali su Posavski kanton 4.234 i Bosansko-podrinjski kanton 4.003.
BiH
Radončić najavio povratak: “Građani to od nas traže. ‘Trojka’ je ista kao SDA, samo zapošljavaju svoje ljude”
“Ova odluka je odraz nekompetencije cijele Vlade Federacije. Da sjedim u Vladi, a nešto što je krucijalno se donosi iza mojih leđa, ponudio bih ostavku. Tu ne bih sjedio jer se od mene nešto bitno krije, neovisno jesam li NiP ili Isakova stranka.
Dodao je Radončić i da povećanje minimalne plate nije rješenje, te da se Vlada trebala odlučiti na druge korake poput uvođenja poreza na dividende i dobit. Za primjer je uzeo istup Nermina Nikšića u kojem je federalni premijer govorio o vlasniku firme koja ima 75 miliona dobiti, a direktor je na minimalcu, nazvavši ovaj govor Nikšića ‘tragikomičnim’.
“On bi sad da taj direktor bude na 1.000 KM, da mu uzme 700 maraka, umjesto da uvede porez na dobit od 20 posto i uzme mu 15 miliona! Plaće se trebaju dizati svima. a to se može samo rasterećenjem privrede”, podcrtao je Radončić.
Prema mišljenju Radončića, Trojka je ista SDA, a kao dokaz tvrdnji je naveo da samo zapošljavaju svoje ljude i da nisu donijeli obećane promjene.
“Ovo je nevjerovatno, neozbiljni ljudi vode ovo. Iskoristili su sve, pa i mene, da se riješimo SDA”, rekao je Radončić.
SBB se, naglasio je, mora vratiti na političku scenu jer to ‘građani od nas traže’.
“Nas vraća nesposobnost aktuelne vlasti. Ja se ne mislim, nadam se, pozicionirati u vlasti. SBB će reaktivirat svoje kadrove jer su kadrovi Trojke, posebno u Kantonu Sarajevu tragikomični”, poručio je Radončić za BHRT.
BiH
Radnik: Poslodavac mi uplatio pomoć pa je uzeo, dio plate primam ‘na ruke’
Otkako je Vlada Federacije Bosne i Hercegovine donijela odluku da se minimalna plata u ovom bh. entitetu poveća sa 619 KM na 1.000 KM za 2025. godinu, reakcije se ne prestaju nizati. Poslodavci su protiv povećanja jer navode da bi morali uplaćivati velike doprinose na taj iznos pa su zaprijetili i otkazima radnicima. Shodno navedenom, redakciji N1 javio se radnik koji tvrdi da je njemu i njegovim kolegama poslodavac uplatio novčanu pomoć od firme u kojoj radi te da su kasnije na računu primijetili da je decembarska plata umanjena za taj isti iznos.
500 KM “nestalo” sa računa
Radnik, čiji je identitet poznat redakciji, zaposlen je kao mesar u jednoj firmi u Travniku. Na toj poziciji radi već sedam godina, a kako nam je ispričao, on i njegove kolege su primijetile da se u proteklih pola godine na platnoj listi nalazi i stavka “pomoć poslodavca radniku”.
“Međutim, nismo dobijali nikako uvećani iznos za tu pomoć nego samo platu. Prošle godine, tačnije, 20. decembra 2024. sam primijetio na računu da sam dobio pomoć u iznosu od 500 KM, a sada kada je 13. januara 2025. uplaćena decembarska plata, ona je bila umanjena za taj iznos”, rekao nam je.
Dodao je da je to bio slučaj i s ostalim uposlenicima ove firme.
“Svi uposleni u firmi – trgovci, poslovođe, vozači, administracija, mesari… svi su primijetili da im je na računu manje novca za iznos te novčane pomoći”, naveo je.
Na ove slučajeve skrenuo je pažnju i Nermin Nikšić, premijer Federacije BiH koji je na konferenciji za medije održanoj prošle sedmice rekao da je takav odnos poslodavaca prema radnicima, između ostalog, bio jedan od povoda da se poveća minimalna plata u FBiH. Tako je pomenuo da su pomoć koju je Vlada FBiH dijelila poslodavci zloupotrebljavali na način da su je uplaćivali radnicima pa onda tražili od njih da im veći dio tog novca vrate.
“Dosta je varanja i dosta u koverti pa onda dam ti pa mi vratiš. Imamo informaciju da su ljudi od 1.070 KM pomoći koju je Vlada FBiH dijelila morali 700 KM vratiti. Pa ljudi hoćemo li se boriti protiv toga, evo mi hoćemo pa dokle doguramo i dokle možemo. Možda će to nekoga koštati, ali mi ćemo se za te ljude pobrinuti. Pa govorimo o 5,4 milijarde KM dobiti, a sve to košta 400.000 KM i uz to nudimo još i subvencije, pa ako je to onda problem onda i jeste”, rekao je tom prilikom Nikšić.
Isplata dijela plate u kovertama česta praksa
On je također spomenuo da je povećanje minimalne plate u FBiH zasmetalo poslodavcima koji su dio plate isplaćivali u kovertama.
“Svi ti poslodavci koji danas pričaju o smanjenju doprinosa su nas ubjeđivali da isplatimo 400 KM radnicima kako bi podržali radnike i predlagali nam da 10 posto poreza na to obračunaju. I mi na to kažemo da ne treba porez i damo im da u prvih šest mjeseci isplate 2.500 KM, a u drugoj polovini šest mjeseci 2.750 KM i ako preračunate to ispadne 26 posto stope doprinosa ako budete uplaćivali svojim radnicima. Već sam rekao koliko ih je to ispoštovalo i koliko je ta savjest proradila. Zakon o doprinosima i Zakon o minimalnoj plati kada se budu donosili to je sve sračunato kako bi smanjili doprinose. Da sada pričamo o tome da opet smanjimo doprinose na minimalnu platu radnicima onda se postavlja pitanje šta ćemo s ovim drugim doprinosima? Dakle, onaj poslodavac koji pošteno i fer plaća svoje radnike i koji ne daje u koverti će biti kažnjen zato što ovi to ne žele raditi. Vrlo rado ću sada sa svim tim poslodavcima da otvorim diskusiju”, poručio je Nikšić navodeći da će Vlada FBiH radnike zaštititi od otkaza.
Kada je riječ o isplati u kovertama, sagovornik koji nam se javio potvrdio je da i njegov poslodavac isto čini.
“Iznos plate primam na račun dok mi se novac za prijevoz i topli obrok daje ‘na ruke'”, rekao nam je.
A kako bi se stalo u kraj takvoj vrsti poslodavaca koji su nažalost sve češći primjer moglo bi se reći na području cijele države, iz Vlade FBiH su najavili da će biti povećan broj inspekcijskih kontrola.
Tako su iz Federalne uprave za inspekcijske poslove (FUZIP) nedavno naveli da su 11. januara obavili 267 inspekcijskih nadzora na području FBiH prilikom kojeg su otkrili 84 neprijavljena radnika.
Pojašnjenja radi, iako je u praksi mnogo češće da zaposleni zaradu dobijaju preko tekućeg računa, pojedini poslodavci plate isplaćuju i “na ruke”. Isplata zarade u gotovom novcu nije protivzakonita, ali neplaćanje pripadajućih poreza i doprinosa jeste, jer upravo tako poslodavci uspijevaju izbjeći svoje obaveze.
Pronaći će se mehanizmi za rasterećenje poslodavaca
Iako su poslodavci bili najglasniji nakon odluke o povećanju minimalne plate u FBiH iz Vlade FBiH su ostali odlučni navodeći da se ona neće mijenjati. Ipak, jučer je održana sjednica Ekonomsko-socijalnog vijeća FBiH na kojoj je dogovoreno da će pronaći mehanizme da se skinu dodatna opterećenja na poslodavce.
Istakli su da će uskoro izaći u javnost sa setom mjera koji bi trebali doprinijeti tome da se pronađu olakšice za sve strane.
Protiv povećanja minimalne plate bila je i većina ekonomskih stručnjaka koji su spočitavali Vladi FBiH nedostatak fiskalne reforme koja je trebala biti prvenstveno sprovedena, a jučer je delegat u Domu naroda Parlamenta FBiH Aljoša Čampara u hitnu parlamentarnu proceduru uputio izmjene Zakona o doprinosima koje sadržavaju smanjenje doprinosa.
Upravo su ti doprinosi bili najveći problem poslodavcima i to su i zamjerali Vladi FBiH navodeći da se oni moraju smanjiti.
Tako je Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH rekao da su doprinosi u FBiH visoki, te da na platu od 1.000 KM iznose dodatnih 744 KM.
Šta znači povećanje minimalne plate u FBiH?
Nakon objave o povećanju minimalne plate, Vlada FBiH je najavila subvencioniranje razlike doprinosa za obrte, mikro i male firme, što bi trebalo olakšati prilagođavanje na novo povećanje minimalne plate.
Sada poslodavci, ali i radnici čekaju na objavu plana Ekonomsko-socijalnog vijeća o setu mjera koje bi trebale donijeti određeno rasterećenje.
Do tada su građani i dalje skeptični kada je riječ o kvaliteti života s obzirom na rastuće troškove života i inflaciju. Mnogi smatraju da povećanje nije dovoljno da pokrije osnovne životne troškove, dok drugi izražavaju sumnju u efikasnost implementacije ove odluke.
Generalno posmatrajući, odluka o povećanju minimalne plate u FBiH predstavlja značajan korak ka poboljšanju životnog standarda radnika, ali istovremeno otvara pitanja o održivosti za poslodavce i potrebi za dodatnim ekonomskim reformama kako bi se osigurala stabilnost tržišta rada i ekonomije u cjelini.
-
Cazinprije 3 dana
Krajiški ponos na Šampion Junior Kupu Sarajevo 2025: Naši mladi nogometaši briljirali!
-
BiHprije 3 dana
Njemačka firma trebala zaposliti stotine radnika u FBiH, ali sad se premišlja
-
USKprije 7 dana
Velika Kladuša: Samir Dizdarević i dalje u policijskoj stanici, pucnjava kao rezultat neriješenih odnosa
-
USKprije 6 dana
Pronađena automatska puške iz koje je pucao Samir Dizdarević u Velikoj Kladuši
-
USKprije 3 dana
Bh. državljanin uhapšen u Šri Lanci zbog krijumčarenja kokaina je internacionalni karate sudija iz Bihaća
-
BiHprije 3 dana
Konaković: Ne sumnjam da će SDA podržati Sanju Vulić jer u meni vide svoj najveći problem