Connect with us

USK

Abdić opet sam proglasio budžet: Povećan iznos Kabinetu načelnika, smanjen Općinskom vijeću…

Published

on

Prijedlog budžeta vijećnici dobili poštom 27. marta, nije bilo vremena za bilo kakvu reakciju, kazao je Veladžić.
Načelnik Općine Velika Kladuša Fikret Abdić proglasio je 1. aprila budžet ove općine za 2024. godinu, kojeg nije razmatralo Općinsko vijeće, a s obzirom na to da su prijedlog budžeta vijećnici dobili poštom 27. marta, nije bilo vremena za bilo kakvu reakciju, kazao je Asim Veladžić, predsjedavajući Kluba vijećnika SDA.
– To je malo vremena da bi se Vijeće moglo očitovati, a situacija je takva gdje niko nema većinu, gdje je Dinko Ljubijankić rekao da ne želi sazivati sjednice Vijeća. Načelnik je proglasio budžet. Ljudi su razočarani, tri mjeseca nije bilo ni privremenog finasniranja i nije bilo ni plaća… – dodao je Veladžić.
Indikativno je da sjednicu Općinskog vijeća nije sazvala ni Emina Ćehić iz Abdićeve Laburističke stranke, koju Abdić jedinu priznaje za predsjedavajuću Općinskog vijeća, odnosno ne priznaje to što je prije godinu nova većina u Općinskom vijeću, u kojoj nema Laburista, izabrala novo rukovodstvo Vijeća.
Ovogodišnji budžet Općine Velika Kladuša koji je proglasio Abdić iznosi oko 28,3 miliona KM i veći je nego prošlogodišnji, kojeg je također proglasio Abdić i koji je iznosio oko 22,4 miliona KM.
Zanimljiv je njegov sadržaj, piše Faktor.
Vidljivo je da je za Kabinet načelnika budžet povećan sa oko 963.100 KM na oko 2,5 miliona KM.
Povećani su iznosi za plaće i naknade, mobilne telefone, rad komisija, a najviše za Komunalno preduzeće “Komunalije” na čijem je čelu Amir Đogić, inače i vijećnik Laburista u Općinskom vijeću. Ovo preduzeće za ovu godinu treba dobiti oko 1,5 miliona KM na ime sudske nagodbe po pitanju “migrantske krize”. Prošle su godine dobili oko 106.300 KM.
Veladžić je pojasnio da se radi o tome da, kada je bila prva mignatska kriza, “Komunalije” su učestvovale u nekim radovima za smještaj migranata i fakturisali su to Općini, te je bio pripremljen sporazum o priznanju troškova, ali ga Općinsko vijeće nije odobrilo i načelnik ga nije mogao ni potpisati.
Veladžić je dodao da je i Općinsko pravobranilaštvo dalo negativno mišljenje za potpisivanje takvog sporazuma. Nakon toga je pokrenut spor i postignuta nagodba. Pravobranioc nije bio uključen jer je otišao u penziju.
Veladžić je podsjetio da je šest vijećnika iz Abdićeve Laburističke stranke zaposleno upravo u “Komunalijama”.
Za razliku od Kabineta načelnika, smanjen je iznos koji iz budžeta ide Općinskom vijeću. Ono što je vidljivo jeste da ove godine nisu predviđene nikakve plaće i naknade, za razliku od prošle godine, jer sada piše da u Općinskom vijeću ima nula zaposlenih. Predviđeni su samo paušali za vijećnike i novac za vijećničke klubove.
Ovo možda i ne čudi ako se uzme u obzir situacija u Općinskom vijeću gdje Laburisti i načelnik ne priznaju postojanje nove većine, dešavali su se problemi s pečatom, obijanje brava i nedozvoljavanje korištenja vijećnice za održavanje sjednica Vijeća, a zbog zloupotrebe položaja potvrđena je optužnica protiv Abdića.
Ovakva situacija u kojoj Općinsko vijeće Velika Kladuše ne funkcionira će, smatra i Veladžić, nažalost potrajati do lokalnih izbora.
Budžetom za ovu godinu, koji je proglasio Abdić, predviđena su četiri miliona KM grantova pojedincima, skoro 1,8 milion KM neprofitnim organizacijama, troškovi dnevnica u inostranstvu su uduplani u odnosu na prošlu godinu i povećani s 5.000 na 10.000 KM, izdaci za mobitele su sa 7.000 povećani na 12.000 KM, popravke i odražavanje vozila je skočilo sa 24.000 na 40.000 KM, za nabavku namještaja iznos je povećan s 30.000 na 81.700 KM, za komisije ide 105.000 KM umjesto prošlogodišnjih 72.000 KM.
Planirano je 80.000 KM za Općinsku izbornu komisiju, smanjeno je sufinansiranje troškova prevoza učenika sa 243.300 KM na 190.000 KM, dok grant za javnu kuhinju “Jedan obrok više” iznosi 30.000 KM za razliku od prošle godine kada nije bilo ništa.
Za preduzeće “Komunalije” ide i 230.000 KM za privremeno sklonište za životinje, za razliku od prošlogodišnjih 200.000 KM. Djelatnosti ovog preduzeća su zimska služba, gradska čistoća…
Tako po Programu zajedničke komunalne potrošnje iz budžeta Velike Kladuše ove godine za održavanje javnih saobraćajnih površina ide 690.200 KM umjesto prošlogodišnjih 480.000 KM, za zimsko održavanje 221.800 KM umjesto prošlogodišnjih 194.300 KM, za održavanje javne rasvjete 689.800 KM umjesto prošlogodišnjih 275.600 KM.
Rast rashoda praćen je rastom prihoda ove Općine. Između ostalog planirana su 1,4 miliona KM prihoda od troškova naplate po osnovu pokretanja postupka prinudne naplate vezano za Agrokomerc, na čijem je čelu nekada bio Fikret Abdić.

USK

VIDEO Stanje i položaj osoba s invaliditetom u USK: Praksa nezadovoljavajuća, projekti u toku

Published

on

By

U Bihaću je, u okviru DISC projekta, Caritas Bosne i Hercegovine zajedno s predstavnicima udruženja i organizacija osoba s invaliditetom s prostora Unsko-sanskog kantona održao info sesiju na kojoj se govorilo o pravima i položaju osoba s invaliditetom uz konstruktivne ideje kako da se upravo oni što bolje involviraju u društvo, da im se olakša participacija, ali i da se njihov položaj maksimalno poboljša. Sufinansijer projekta je i Federalno ministarstvo rada i socijalne politike.

federalna.ba

Nastavi čitati

USK

Kamenolom “prijeti” Nacionalnom parku Una

Published

on

By

Bageri, kamioni i buldožeri uskoro bi mogli da vade gips na granici Nacionalnog parka Una, na sjeverozapadu Bosne i Hercegovine (BiH).
Kompanija “Siniat” iz Bihaća, grada u kojem se nalazi nacionalni park, planira da otvori kamenolom, na osnovu koncesije koju su dobili prije devet godina.
“Siniat” je u vlasništvu belgijske kompanije “Etex” koja se bavi proizvodnjom građevinskih materijala.
Površinski kop će biti smješten oko pet kilometara sjeverno od Kulen Vakufa, mjestašca na obali rijeke Une, koje teritorijalno pripada Bihaću.
Iz uprave Nacionalnog parka upozoravaju da bi zbog blizine budućeg kopa mogao biti ugrožen biodiverzitet.
Nacionalni park Una je jedan od četiri nacionalna parka u BiH, sa više od 1.900 biljnih vrsta što iznosi više od pola svih vrsta prisutnih u zemlji. Također, prema podacima NP Una, na njegovoj teritoriji živi više od 50 zaštićenih vrsta životinja.

Šta se zna o projektu?

Iz Ministarstva okoliša i turizma Federacije BiH za Radio Slobodna Evropa (RSE) je rečeno da je investitor po pitanju dozvola “tek na početku”, jer im nedostaje, između ostalog, dozvola za eksploataciju i upotrebna dozvola.
Upkos tome, ovo ministarstvo je 19. aprila objavilo na svom sajtu da nema potrebe za izradom studije uticaja na životnu sredinu.
Iz Ministarstva za RSE je pojašnjeno da su odluku donijeli na osnovu dostavljene dokumentacije i mišljenja nadležnih organa.
Prema važećem entitetskom zakonu, procjena uticaja na životnu sredinu se vrši u dvije faze.
U prvoj se utvrđuje da li ima potrebe za izradom studije uticaja na životnu sredinu. Ukoliko ima, ide sa na drugu fazu koja podrazumijeva izradu studije o procjeni uticaja.
Ukupne količine gipsa iznose nešto više od 13.000 tona, predloženi prostor za eksploataciju pet hektara, dok je ukupni odobreni koncesioni prostor skoro 72 hektara (oko 720.000 kvadratnih metara).
Inače, koncesioni ugovor sa Vladom Unsko-sanskog kantona (jedan od 10 kantona u Federaciji BiH, jednom od dva bh. entiteta) sklopljen je 2015. godine, na period od 25 godina.
Iskopani kamen će moći da se koristi u proizvodnji gips ploča, gipsanih maltera, u proizvodnji cementa i sl.
Rudarski institut iz Tuzle je procijenio da bi se iz ovog kamenoloma gips mogao eksploatisati naredne 74 godine.

Blizina nacionalnog parka

Površinski kop će biti udaljen oko kilometar i po od Une, ali i 100 metara od potoka Lončić, koji se ulijeva u tu rijeku. Prema idejnom rudarskom projektu, potok će biti izmješten.
Kako navodi Rudarski institut iz Tuzle, koji je radio Zahtjev za prethodnu procjenu uticaja na životnu sredinu, očekuje se da će “emisije sedimentne i lebdeće prašine u procesu bušenja i miniranja” negativno utjecati na životnu sredinu.
Ipak, Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH, ranije je dao mišljenje da eksploatacija gipsa “ne bi trebalo” da ima štetan uticaj na zdravlje stanovništva i životnu sredinu.
Niko nije protiv razvoja, ali on mora biti u skladu sa principima i načelima očuvanja prirode, kaže za RSE Amarildo Mulić, direktor Nacionalnog parka Una. Dodaje da je problem za nacionalni park moguća prerada gipsa i način transporta.
– Ako taj način transporta bude kroz nacionalni park, ili dijelove nacionalnog parka, recimo unskom prugom, željezničkom prugom koja nije eksploatisana, onda se moraju preventivne mjere za eksploataciju preuzeti – rekao je Mulić.
On smatra da bi i potencijalni zagađivač trebalo da plaća određenu kompenzaciju upravi zaštićenog područja. Ocjenjuje da je Federalno ministarstvo okoliša i turizma, koje je nadležno za ekološke dozvole u tom bh. entitetu, trebalo u saradnji sa njima da formira mišljenje o projektu.
Detaljnije pročitajte ovdje.
Nastavi čitati

USK

Lijepe vijesti: Sanjanin Zekerijah Kerić se uspješno oporavlja!

Published

on

By

Iz Kantonalne bolnice u Bihaću stižu lijepe vijesti – Zekerijah Kerić, mladić iz Sanskog Mosta koji je nedavno bio u teškom stanju, sada se uspješno oporavlja.

Ajdin Hodžić nam je potvrdio da je Kerić u puno boljem stanju te da oporavak napreduje pozitivno.

S obzirom na ove dobre vijesti, akcija prikupljanja pomoći za Kerića danas se obustavlja.

Detalji o ukupnom prikupljenom iznosu i spisku donatora bit će objavljeni naknadno.

Zahvaljujemo svima koji su se uključili i pružili pomoć u ovoj situaciji, objavili su na facebook stranici MZ Tomina.

 

Nastavi čitati

Najčitanije