Connect with us

BiH

Ahatović o Vojsci Hrvatske u EUFOR-u: Trijumf dogovora iz Karađorđeva o podjeli BiH, onda bi i Srbija i Rusija polagale legitimno pravo na RS

Published

on

Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić istakao je da jednostavno nije prihvatljivo učešće Vojske Hrvatske u misiji EUFOR-a.

On je naglasio da zemlje koje su učestvovale u vojnim operacijama tokom rata u BiH ne mogu biti u sastavu EUFOR-a.

Reakcija je uslijedila s obzirom na to da se pojavila informacija da bi Hrvatska mogla da učestvuje u misiji EUFOR-a. Ranije je predsjednik Hrvatske Zoran Milanović izjavio kako mu nije jasno da 25 godina poslije rata “u EUFOR-u nema nijednog hrvatskog oficira”.

O tome, zašto Hrvatska ne može biti dio NATO snaga za stabilizaciju mira u Bosni i Hercegovini EUFOR, razgovarali smo sa vojnim analitičarem Nedžadom Ahatovićem.

– Ovo je pitanje koje hrvatski, a i pojedini mediji u BiH postavljaju ovih dana. Odgovor je jednostavan, da jednostavniji ne može biti. Strana u sukobu koja je potpisnica mirovnog sporazuma sa zemljom sa kojom je bila u ratu ne može biti dio snaga za uspostavu i stabilizaciju mira u toj zemlji. Dakle, po istom principu niti Srbija kao pravni sljednik SRJ zajedno sa Crnom Gorom koja je članica NATO-a ne može biti dio snaga EUFOR-a – kaže Ahatović.

Članom 3. Aneksa 1a Vojnog dijela Dejtonskog mirovnog sporazuma sve zemlje potpisnice su se usaglasile da se sa teritorija Republike Bosne i Hercegovine povuku sve strane trupe (što podrazumijeva dobrovoljačke jedinice, djelove regularnih i neregularnih vojnih snaga i snaga MUP-a) koje su učestvovale u ratnim operacijama u BiH do 5. oktobra 1995.

– Uvođenjem Hrvatske vojske u misiju EUFOR-a međunarodna zajednica bi prekršila član 3. Aneksa 1a (jer je Hrvatska vojska po presudi ICTY-a “šestorki” bila faktički agresor na RBiH odnosno instrument sprovođenja UZP-a stvaranja tzv. HRHB) i upala u konflikt interesa kojim bi pravni duh Dejtonskog mirovnog sporazuma bio narušen. To bi bio trijumf dogovora iz Karađorđeva o podjeli BiH gdje bi Hrvatska dobila na vojno upravljanje svoj dio BiH, a onda bi i Srbija odnosno Rusija polagale legitimno prvo na entitet RS. De facto bio bi pokrenut proces dezintegracije zemlje na bazi političke podijele NATO – Rusija – ističe naš sagovornik.

 

Naravno, dodaje on, svi međunarodni politički principi i vrijednosti su porozni i podložni neprincipijelnim promjenama.

– Srbija i Hrvatska zajedno vode antibosansku politiku koja je u osnovi tzv.strategija kontrafakta, odnosno apriori nepriznavanja činjenice da su i jedna i druga zemlja izvršile protupravnu vojnu agresiju na Republiku Bosnu i Hercegovinu i u taj lažni narativ svojim lobiranjem ubjeđuju sve druge zemlje sa kojim razgovaraju o situaciji u BiH. Rezultat te politke je nedavni neuspio pokušaj nametanja odluke visokog predstavnika u BiH. Odluke kojom se otvoreno favorizira jedna politička partija čije je sprovođenje slične politike silom u BiH osuđeno kao UZP pred ICTY-om u Hagu. To je taj tipični evropski cinizam i politika skretanja pogleda. A povjest posljedica politike skretanja pogleda sa poštivanja temeljnih evropskih principa i vrijednosti su spomenici koji su posijani diljem Evrope od Aušvica do Potočara i stoje kao nijemi svjedoci političkom radikalizmu i nacionalizmu te iste Evrope. Evrope koja svima morališe i drži pridike, a pri tom opet skreće pogled od rastuće vjerske diskriminacije muslimanskih i jevrejskih zajednica u Evropi. Upravo ta biopolitika nejednakosti koja se prešutno toleriše je osnov ponašanja desnog političkog radikalizma i Beograda i Zagreba u njihovim višedecenijskim nastojanjima da uspostave mehanizam političkog i paradržavnog tutorstva nad Bosnom i Hercegovinom milom ili silom – naglašava Ahatović.

Nadalje, kaže da “Bosni nisu niti su ikada bili problem ni priprosti balkanski Trump – Milanović, ni uglađeni balkanoidni Putin – Vučić, niti Miloševićeve tenkovske gusjenice i višegodišnje namjerno granatiranje pijaca i civila”.

– Problem je što takve retrogradne politike nailaze na plodno tlo od Putinovog Kremlja, pa do hodnika EU institucija u Briselu gdje se sve glasnije šapuće o podjeli BiH ili političkoj izolaciji “opasnog muslimanskog elementa”. Ti briselski karijeristi od formata nikako da shvate da je samo jedinstvena država BiH jedina brana ne samo ruskom utjecaju na Zapadnom Balkanu, već i tom antievropskom i antiNATO narativu koji je u političkom i institucionalnom smislu sve jači i u samim prijestolnicama zemalja EU-a.

Ako bi rat sa Ukrajinom potrajao, jedinstvo EU i NATO-a bi opasno bilo dovedeno u pitanje upravo zbog te biopolitike nejednakosti koja ima sve veći i veći utjecaj na politiku EU. To kukavičje jaje koje im je Putin vješto podmetnuo strategijom upravljanja migracijama koje su svojom masovnošću prepale tradicionaliste i konzervativce u Evropi i gurnuli ih politički u desno biće na kraju i njegovo najveće političko dostignuće. Još ako kao rezultat te varke, a uz svesrdnu pomoć Hrvatske i poslovično odobravanje Srbije podijele Bosnu, a Bošnjake u političkom smislu uspiju nakon 150 godina lišiti njihovog zapadnog nasljedstva odbacujući tako njihovu pravednu borbu za državu i krvavo dokazivanje da su srcem za evropske vrijednosti, onda će stvari poput “kristalne noći” (Kristalen Naht) postati kristalno jasne – zaključuje Ahatović.

BiH

Šokantni nalazi revizora: Gdje je “nestao” 381 milion KM za poljoprivredu u FBiH?

Published

on

By

Poticaja je bilo sve više, a poljoprivredi je bilo sve gore. Novac za poljoprivredu trošili bez nadzora i kontrole, kao i bez funkcionalni registara

Rezultati revizije su pokazali da na području Federacije BiH nadležne institucije nisu osigurale uslove za efektivno upravljanje poljoprivrednim poticajima i da se implementacijom poljoprivrednih poticaja ne postižu zadovoljavajući rezultati, ustanovio je Ured za reviziju institucija FBiH.

Štaviše, u najnovijem izvještaju naveli su da iako se svake godine značajno povećavao iznos budžetskih sredstava za poticaje u poljoprivredi, poljoprivredne proizvodnje uglavnom stagniraju ili imaju trend smanjenja?!

Ko je bio ministar

Vremenski obuhvat revizije je bio je period od 2020–2022. godine, kada je na čelu Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva bio Šemsudin Dedić (SDA). U tom periodu, kako su ustanovili revizori, nije ostvareno povećanje ukupne poljoprivredne proizvodnje i brojčanog stanja stočnog fonda u Federaciji uprkos utrošenim budžetskim sredstvima za novčane poticaje u FBiH, koji su u periodu 2020– 2022. godine iznosili čak 381 milion KM!

Revizijom je obuhvaćeno pet ministarstava nadležnih za oblast poljoprivrede: Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva FBiH, te ministarstva USK, TK, HNK i PK, piše Fokus.

-Poljoprivredni poticaji nisu planirani na odgovarajući način s obzirom da nisu bili u skladu sa strateškim ciljevima i principima iz produžene Strategije razvoja poljoprivrede i ruralnog razvoja, niti je izvršena obaveza prilagođavanja Zajedničkoj poljoprivrednoj politici Evropske unije. Nisu uspostavljeni funkcionalni poljoprivredni registri, sistemi za identifikaciju zemljišnih parcela i životinja niti poljoprivredni informativni centar, koji predstavljaju osnovne pretpostavke za odgovarajuće planiranje i praćenje efekata poljoprivrednih poticaja – neki su od nalaza revizora.

Nalazi revizora za poljoprivredu

Utvrđeno je da Federalno ministarstvo nije uspostavio temeljne pretpostavke za planiranje i praćenje efekata poticaja u dijelu: planiranja i harmonizacije poticajnih mjera i osiguranja funkcionalnog poljoprivrednog informacionog sistema (baze, registri, knjigovodstvo…).

-Uprkos značajnim sredstvima koja se izdvajaju za poljoprivredne poticaje, oni poljoprivrednicima nisu adekvatno planirani, niti proizvode očekivane efekte. Navedeno rezultira nezadovoljstvom poljoprivrednih proizvođača, njihovim čestim protestima i poskupljenjima poljoprivrednih proizvoda. Također, dostupni podaci ukazuju na to da nije uspostavljen adekvatan nadzor i kontrola nad korisnicima poticajnih sredstava, a postoje indicije da određeni poljoprivredni proizvođači poticajna sredstva troše za sasvim druge namjene, što upućuje na to da poljoprivredna politika FBiH treba promjene – jedan je od krucijalni nalaza koji dijelom daje odgovor na pitanje gdje je “nestao” 381 milion KM.

Nalazi revizora za poljoprivredu

Suprotno zakonu

Kada je riječ o ovom ukupnom iznosu za poljoprivredu iz Budžeta FBiH je isplaćeno 275.376.938 KM i iz budžeta svih kantona 105.749.525 KM.

Revizori su utvrdili i da su kantoni suprotno zakonskim odredbama, planirali dodjelu poticaja iz kantonalnih budžeta, za pojedine biljne i animalne poljoprivredne proizvodnje, koje su već poticane iz federalnog budžeta. Ovo se ogleda u tome da se kantonalnim programima poticao obim proizvodnje koji je iznad propisanih količina za kantone.

– Pored činjenice da značajni registri nikada nisu uspostavljeni, konstatovano je da pojedini nisu funkcionalni. Naime, iako je uspostavljen Registar poljoprivrednih gazdinstava (RPG), FMPVŠ nije poduzimao aktivnosti kako bi osigurao njegovo odgovarajuću funkcionalnost u procesu planiranja i dodjele poticaja. Podaci u Registru su neažurirani, nepotpuni i nepouzdani, što onemogućava adekvatnu provjeru i potvrdu prijavljenog stanje stoke, odnosno parcele u apliciranim i/ili odobrenim zahtjevima za dodjelu poticaja – naveli su revizori.

Nastavi čitati

BiH

Kojić: “Bošnjaci spremni na sve jer rezolucija o Srebrenici ne ide željenim tokom!”

Published

on

By

“Ukoliko je istina sve ovo što su mediji objavili da će Bošnjaci u Potočarima da prave incidente da bi se opet Srbi osudili za to, pokazuje samo da su oni spremni na sve, jer rezolucija o Srebrenici nije prošla onako kako su oni priželjkivali”, rekao je za RTRS predsjednik Skupštine Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Branimir Kojić.

“Oni planiraju da ruše nišane, pitam se da li samo žele da lupaju onih koji su živi, a nalaze se u Potočarima, i time bi sakrili svoju sramotu. To samo pokazuje da smo mi u pravu kada tvrdimo da u Potočarima postoje nišani i za žive ljude, ali i za one koji su stradali mnogo prije nego što je bila Srebrenica 1995. godine, kao što je i otac Emira Suljagića”,  kazao je Kojić.

Kojić je pozvao sveštenstvo SPC “da skrene pažnju vjernom narodu tokom Vaskršnjih praznika”.

“Narodu treba pozvati da ne nasjedaju ni na kakve provokacije. Uz MUP Republike Srpske koji profesionalno radi svoj posao i uvijek je spreman da spriječi eventualne incidente, naši građani će biti sigurni”, naglasio je Kojić.

Nastavi čitati

BiH

Duraković objavio video sa slavlja u OŠ Skelani: “Oj Ćamile nisi više glavni, pobedio narod pravoslavni” (VIDEO)

Published

on

By

Potpredsjednik Republike Srpske Ćamil Duraković objavio je video na društvenoj mreži “X” na kojem je prikazano, kako je naveo, slavlje u osnovnoj školi u Skelanima.

Naime, kako je naveo Duraković “sav jad i čemer politike Milorada Dodika se ogleda u ovom videu” na kojem je prikazano slavlje u OŠ Skelani, a na kojem je prikazan pjevač kako pjeva pjesmu u kojoj kaže:

“Cela Srpska Republika diže ruku za Dodika. Ooj Ćamile nisi više glavni, pobedio narod pravoslavni“.

Nastavi čitati

Najčitanije