Connect with us

Magazin

Aktivni ugljen kao piling, pasta za zube, maske za lice…

Published

on

Aktivni ugljen je fini, crni prah bez mirisa koji se još od davnina koristio za detoksikaciju organizma jer ima snažnu sposobnost vezivanja toksina i otrovnih tvari. Ranije se obično koristio protiv proljeva ili ako se nešto krivo pojelo.

Dobiva se od koštanog ugljena, ljuski kokosa, treseta, ugljena, koštica maslina, piljevine ili pak naftnog koksa. Dobiveni ugljen se aktivira preradom na visokim temperaturama koje mijenjaju njegovu unutarnju strukturu, smanjuju veličinu pora i povećavaju površinu, zbog čega je porozniji od običnog ugljena.

Zdravstvene prednosti aktivnog ugljena

Aktivni ugljen ima mnogo primjena, kako u medicini, tako i u kozmetici, ali i kućanstvu. Njegova porozna struktura bolje upija toksine i tako sprječava da oni uđu u vaš organizam pa ga liječnici često koriste kod ublažavanja posljedica trovanja ili predoziranja lijekovima.

Međutim, aktivni ugljen nije učinkovit kod svih slučajeva trovanja. Neka istraživanja su pokazala da nema učinka kod trovanja alkoholom, teškim metalima, željezom, litijem, kalijem, kiselinama ili lužinama.

Poboljšava funkciju bubrega

Bubrezi su uz jetru najveći filter našeg organizma kroz koje dnevno prođe zavidna količina štetnih tvari. Aktivni ugljen smanjuje otpadne tvari koje bubrezi moraju filtrirati, što je posebno korisno u pacijenata koji pate od kronične bolesti bubrega te ne mogu izlučivati ureu i ostale toksine iz organizma. Aktivni ugljen veže se za ureu i pomaže je eliminirati.

Ublažava sindrom ribljeg mirisa

Trimetilaminurija ili sindrom ribljeg mirisa uzrokuje neugodan miris tijela, kako mu i samo ime govori, ‘po ribi’. To je genetsko stanje kod kojeg se u tijelu nakuplja trimetilamin, spoj mirisa sličnog onome trule ribe i nalazi se u urinu, znoju i slini.

Studije su pokazale da aktivni ugljen može pomoći u vezivanju malih mirisnih spojeva poput trimetilamina i povećati njegovo izlučivanje.

Može smanjiti loš kolesterol

Aktivni ugljen može pomoći u smanjenju razine lošeg kolesterola jer ga u crijevima može vezati na sebe, kao i žučne kiseline koje ga sadrže. U jednom istraživanju ispitanici su uzimali 24 grama aktivnog ugljena na dan te su razinu kolesterola smanjili za čak 25 posto. No, potrebno je još mnogo istraživanja kako bi se potvrdila korelacija aktivnog ugljena i kolesterola.

Sprječava proljev

Jedna od najčešćih upotreba aktivnog ugljena jest za liječenje proljeva i ublažavanje posljedica konzumiranja pokvarene ili otrovne hrane. Aktivni ugljen na sebe veže sve toksine i otrove, a ne neutralizira želučanu kiselinu.

Kako uzimati aktivni ugljen?

Aktivni ugljen možete pronaći u tabletama, granulama, kapsulama ili prahu te ga je najbolje kupiti u ljekarni. Tabletu je potrebno zgnječiti između dvije žlice, razmutiti u malo vode i popiti, a granule i prah potrebno je samo promiješati s vodom.

Kako biste spriječili toksine da uđu u krv, aktivni ugljen trebali biste uzeti što prije, dakle unutar jednog sata od konzumiranja rizičnih tvari.

Rizici korištenja aktivnog ugljena

Uzimanje aktivnog ugljena nema štetne posljedice ni za odrasle ni za djecu, no samo ako se uzima umjereno. Prekomjernim konzumiranjem aktivni ugljen može početi apsorbirati i one dobre tvari iz organizma, što ga može oslabiti.

Ako pijete neke posebne lijekove, prije uzimanja ugljena posavjetujte se s liječnikom.

Kozmetička primjena aktivnog ugljena

Osim u zdravstvene, aktivni ugljen možemo koristiti i u kozmetičke svrhe. Posljednjih godina sve se češće pojavljuje u preparativnoj kozmetici pa ga tako možemo naći u maskama, pilinzima, šamponima ili pak zubnim pastama. No, kako biste iz aktivnog ugljena izvukli ono najbolje, ne trebate trošiti novac na silne preparate jer sve što vam treba jest par tableta aktivnog ugljena kojeg i inače koristite.

Kao što čisti organizam iznutra, tako uklanja nečistoće, višak sebuma i mrtve stanice kože i izvana. Evo kako koristiti aktivni ugljen u službi ljepote.

Maska

Usitnite tri tablete aktivnog ugljena te ih pomiješajte sa žličicom meda i pola žličice destilirane vode. Nanesite je na lice uz pomoć kista te budite što precizniji kako ne biste napravili nered. No, ne brinite. Mrlje od ugljena lako se uklanjaju s malo tople vode.

Pustite neka se maska u potpunosti osuši i potom je uklonite s lica. Ugljen će očistiti pore i ukloniti sebum, a med će umiriti eventualno crvenilo i nahraniti kožu. Ovu masku nemojte koristiti više od jednom tjedno kako ne biste uklonili prirodnu masnoću s lica jer će se u suprotnom ona proizvoditi još i više.

Piling

Piling je odličan način za brzo postizanje blistave, glatke i odmorne kože. Ako vam se koža zimi ljušti zbog suhog zraka u zagrijanim prostorijama, piling s aktivnim ugljenom uklonit će mrtve stanice kože i perutave dijelove.

Usitnite šaku soli ili šećera (u mužaru ili valjkom preko krpe) te ih pomiješajte sa žličicom prirodnog ulja (maslinovog, badema ili marelice) te dvije usitnjene tablete aktivnog ugljena. Lice nježno izmasirajte pilingom, a možete ga koristiti i na cijelom tijelu ako smatrate da je potrebno.

Šampon za detoksikaciju

Aktivni ugljen možete dodati i u vaš šampon za dubinsko čišćenje vlasišta od nakupina proizvoda za stiliziranje, peruti i nečistoća. Jednu usitnjenu tabletu aktivnog ugljena pomiješajte s malo uobičajenog šampona i operite kosu kao i inače.

Umjesto paste za zube

Želite bijele zube? Aktivni ugljen rješava i taj problem. Sjećate se kako su nam naše bake pričale da su nekada prale rublje ugljenom i bilo je bijelo poput snijega? Aktivni ugljen učinkovito uklanja mrlje sa zubi, a pritom ne oštećuje caklinu. Usitnite jednu do dvije tablete aktivnog ugljena i njime četkajte zube nekoliko minuta. Iako nije štetan, ovaj tretman se ne preporučuje više od jednom tjedno.

U kućanstvu

Ova moćna prirodna tvar uklanja neugodne mirise, a i djeluje na plijesan i vlagu pa je odličan saveznik i za svakodnevnu upotrebu u kućanstvu. Sve što vam treba jest aktivni ugljen u granulama ili prahu koji raspodijelite u male vrećice te smjestite u ormar, u kupaonicu ili prostoriju kojoj treba osvježenje.

Prva pomoć kod otrovnih ugriza

Ako vas je ugrizao pauk, pčela ili osa, pomiješajte aktivni ugljen s kukuruznim škrobom te stavite na mjesto ugriza, a na njih topli oblog. Ugljen će izvući otrove iz tijela, ali ako oteklina ne splasne, obavezno se javite liječniku.

Magazin

Mislite da ste dobar vozač? Ok, ko ima prednost?

Published

on

By

DOLAZAK na raskrižje tijekom vožnje često može izazvati zbunjenost. Ako se tri vozila istovremeno nađu na istom raskrižju, to može dovesti do komplikacija, no njih je ipak lako izbjeći.

Internetom se proširila fotografija koja simulira jednu od mogućih situacija. Na raskrižju bez semafora i prometnih znakova su se istovremeno našla tri vozila, a pitanje je koje od njih ima prednost?

Dva vozila idu ravno, a jedno skreće

Žuti i plavi auto na ovom raskrižju idu ravno, dok kamion skreće lijevo. Dobro proučite fotografiju, razmislite i probajte točno odgovoriti na pitanje.

Razmišljajući o točnom odgovoru, potrebno je znati o kakvom raskrižju se radi. Budući da na prikazanom raskrižju nema ni semafora ni prometnih znakova, vrijedi pravilo desne strane. Prema njemu, vozilo na lijevoj strani mora prepustiti prednost vozilu koje mu se nalazi zdesna.

Index.hr

Nastavi čitati

Magazin

Talijanka koja je živjela 117 godina otkrila je da je svaki dan jela isto jelo

Published

on

By

TALIJANKA Emma Morano rođena je 1899., a preminula je 2016. u dobi od 117 godina, što znači da je službeno doživjela tri stoljeća, dva svjetska rata i skoro 90 političkih promjena u Italiji. Doživjeti ove godine prava je rijetkost, a prema zapisima, postoji samo 12 ljudi koji su doživjeli toliku starost.

Izbjegavala je muškarce

Morano je živjela ispunjen život, a jednom prilikom izjavila je da ima jednostavnu formulu za dug život – stroga dijeta i izbjegavanje odnosa s muškarcima.

Bila je udana, no razvela se 1938. godine nakon što joj je preminulo jedino dijete, 6-mjesečni sin. Od muža se rastala u vrijeme kada je u Italiji to bilo nezamislivo i tada je odlučila da se nikada više neće udati, a često je govorila da joj je to pomoglo da živi dulje, objašnjavajući da “nije željela da itko njome dominira”.

Također, otkrila je da je svaki dan, skoro 90 godina, jela tri jaja, od čega su dva bila sirova. Tu naviku je uvela, kako je rekla, nakon Prvog svjetskog rata kada joj je dijagnosticirana anemija. No, uz jaja je pila i tradicionalno talijansko alkoholno piće, nešto poput rakije.

“Jedem tri jaja dnevno i za probavu pijem grappa koju pripremam sama – stavim je u staklenku sa sedam listova kadulje, pelinom i nekoliko grožđica”, objasnila je jednom prilikom.

Zaslužna je i genetika

Carlo Bava bio je njezin liječnik gotovo 30 godina, a on je rekao za AFP da je Emma rijetko jela voće i povrće. “Kada sam je upoznao, jela je tri jaja dnevno, dva sirova ujutro, a zatim omlet za ručak i piletinu za večeru”, ispričao je, ali i dodao da je tajna njezinog dugog života i genetika. Naime, njezina majka doživjela je 91 godinu, a nekoliko njezinih sestara proslavilo je svoje 100. rođendane.

Index.hr

Nastavi čitati

Magazin

Ako ovaj predmet imate u automobilu, u Njemačkoj možete platiti kaznu do 10.000 eura

Published

on

By

Predmet koji mnogi kod nas često drže u automobilu može skupo da vas košta.

Njemački automobilski klub ADAC upozorava na jedan predmet koji u Njemačkoj nikada ne treba prevoziti bez valjanog razloga – nož. Ako se nož prevozi u vozilu bez valjanog razloga, to može dovesti do kazne od 10.000 eura, piše Avtomagazin.si.

Dešava se da vozači ponesu nož sa sobom, naprimjer, na piknik. Međutim, Zakon o oružju postavlja stroga pravila za nošenje noževa: zabranjeno je bilo kome sa oštricom dužim od 12 cm.

Dozvoljeno im je da se nož prevozi samo ako postoji legitiman razlog, kao što je posao, inače je prevoz zabranjen.

Za prekršaje su predviđene novčane kazne do 10.000 eura.

Ako imate valjan razlog, nož treba čuvati u zatvorenoj kutiji ili sličnom sigurnom pakovanju.

Pored naoružanja, među stvarima koje zahtijevaju posebnu pažnju prilikom transporta spada i gorivo.

U Njemačkoj je u kontejnerima dozvoljeno da se preveze do 240 litara dodatnog goriva po vozilu, a svaki kontejner ne smije da sadrži više od 60 litara. Prekoračiti to znači rizikovati novčanu kaznu.

Prilikom transporta goriva u inostranstvo potrebno je provjeriti pravila pojedine zemlje. U nekim zemljama, poput Luksemburga, transport goriva je, naprimjer, strogo zabranjen.

Ako u Njemačkoj u automobilu vozite kućne ljubimce, oni moraju biti uredno osigurani, u posebnim sjedištima. Nepoštovanje može da dovede do kazne od 35 eura, a u slučaju opasnosti kazna se povećava na 60 eura i jedan kazneni poen.

Nastavi čitati

Najčitanije