Connect with us

USK

Amarildo Mulić: Krajišnici mogu biti oko svega podijeljeni, ali oko Une su jedinstveni

Published

on

Stanovnici sela Donja Suvaja u Hrvatskoj i jutros su se okupili na izvoru Une, gdje već danima sprječavaju nastavak započetih radova na izgradnji male hidroelektrane. Podršku mještanima kontinuirano pružaju nevladine organizacije iz regije, među kojima su i aktivisti iz BiH.

 Zaštićeni spomenik prirode

Una još nije odbranjena, kaže za „Avaz“ predsjednik Udruženja „Unski smaragdi“ iz Bihaća i bivši dugogodišnji direktor Nacionalnog parka Una, Amarildo Mulić. On dodaje da devastacija izvorišta rijeke od strane investitora sa sumnjivom građevinskom dozvolom još uvijek nije definitivno zaustavljena.

– Vrelo Une je još od 1968. godine zaštićeni spomenik prirode, a još veće zlo, koje pokazuje da pohlepa i interesi ne posustaju, je što se kompleks vrela Une nalazi u ekološkoj mreži EU „Natura 2000“. Tu su posebni propisi kad je u pitanju bilo kakvih, a posebno ovakvih objekata na rijeci, uz rijeku ili u pojasu zaštićenog područja. Definitivno, napravljeni su propusti u proceduri izdavanja građevinske dozvole, svi propisi nisu ispoštovani, pa ne znamo više šta da čekamo s obzirom na tromost administracije, pogotovo Državnog inspektorata Republike Hrvatske – kaže Mulić.

 

Jedina mjera koja je u ovoj situaciji moguća je zaustavljanje radova, ali službenog rješenja kojim bi se to naložilo još nema. U međuvremenu je i Tužilaštvo Hrvatske, na osnovu prijava protiv odgovornih, pokrenulo određene provjere.

 

– Ovo je ekocid, zločin protiv rijeke Une, prirode, a samim tim i zločin protiv ljudi, bez obzira da li oni žive u Hrvatskoj ili BiH. Una ne pripada nikome, rijeke ne pripadaju nikome, one su javno dobro i trebaju slobodno teći. Iz „Unskih smaragda“ poručujemo – sloboda rijekama i sloboda ljudima, jer uz Unu je vezana vizija održivog razvoja. Pozicioniranjem Nacionalnog parka Una imamo ekspanziju turističke djelatnosti na ovim prostorima i jedini naš pravac je da sačuvamo sve naše rijeke i stavimo ih u funkciju održivog razvoja. Već deset godina propagiram uspostavu Unalanda – zemlje vodenih čarolija, koja treba da postane prepoznatljiva kao antistresna oaza Evrope – ističe Mulić.

Aktivisti i mještani očekuju da nadležni organi susjedne države donesu konačnu odluku, da investitor napusti lokaciju, a onda će Una zaliječiti sama zaliječiti svoje rane. Iako se malo o čemu mogu dogovoriti, borba za Unu ujedinila je stanovnike tri zemlje – Hrvatske, BiH i Srbije, čiji ekološki aktivisti, udruženja, pojedini poslanici, muzičke zvijezde … imaju identičan zahtjev.

Una se brani od izvora do ušća

– Ljudi će izdržati uz našu i pomoć drugih ljudi, institucija, posebno nevladinih organizacija, sve do zaustavljanja bilo kakve daljnje devastacije. Una se brani od izvora do ušća, a imamo i još jedan problem – izgradnju odlagališta za nuklearni i radioaktivni otpad na Trgovskoj gori, piše Avaz.

Opet 500 metara od Une i granice BiH. Imamo i puno manjih problema duž čitavog toka. Svi se trebamo ujediniti da odbranimo Unu. Mi smo se ujedinili, pogotovo Krajišnici. Mogu biti razjedinjeni oko svega, ali kad je rijeka Una u pitanju onda smo jedinstveni – ističe predsjednik Udruženja „Unski smaragdi“ Amarildo Mulić.

USK

Poznato ko je pretukao Arijana Jelenovića, unuka ratnog zločinca Fikreta Abdića Babe

Published

on

By

Jučer je u Velikoj Kladuši pretučen Arijan Jelenović, unuk ratnog zločinca Fikreta Abdića.

Kako smo i prenijeli, tuča se desila ispred frizerskog salona “Mirfo” u ulici Ibrahima Mržljaka, a povrijeđenom Jelenoviću je ljekarska pomoć prvo pružena u Domu zdravlja Velika Kladuša, a onda voljom porodice, je prebačen u bolnicu u Karlovcu (Hrvatska).

Portparol MUP-a Unsko-sanskog kantona Adnan Beganović je objavio kakve informacije ima policija o napadu.

“Jučer poslijepodnevnim satima, negdje oko 13:40, u Velikoj Kladuši, došlo je do fizičkog obračuna, između dva lica – inicajala D. M. (1998. godište) i J. A. (1999.), rođen u Rijeci, Republika Hrvatska, nastanjen u Velikoj Kladuši, kojom prilikom, nakon sukobljavanja, lice J. A. je napustilo mjesto i uputilo se u dom zdravlja, gdje liječnik Doma zdravlja Velika Kladuša nije mogao kvalifikovati povrede na licu, tako da je isti prevezen, odnosno samoinicijativno napustio BiH i zaputio se u Karlovac, u bolnicu”, kazao je Beganović.

Naveo je da još uvijek nije poznato kako će se okvalifikovati ovo krivično djelo, jer nije poznat stepen povreda unuka ratnog zločinca.

“Ozljede još nisu dostupne organima gonjenja i Kantonalnom tužilaštvu. Pripadnici PS Velika Kladuša su izašli na lice mjesta i pronašli lice koje se sukobilo sa ozlijeđenim.

Nakon obavljanja razgovora, upoznat je tužilac, koji se još nije mogao očitovati o kvalifikaciji krivičnog djela, jer još nisu dostupne informacije o ozljedama napadnutog lica. Nakon pribavljanja liječničkog nalaza, tužilac će odrediti u kojem pravcu će se dalje voditi istraga u ovom predmetu”, dodao je portparol MUP-a USK.

Nastavi čitati

USK

Sud BiH odbio zahtjev SNSD-a za ponavljanje izbora u Bosanskom Petrovcu

Published

on

By

Sud Bosne i Hercegovine donio je konačnu odluku kojom je odbijen zahtjev Stranke nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) za ponavljanje izbora u općini Bosanski Petrovac. Ovim je potvrđen izbor Mahmut Jukića iz Stranke demokratske akcije (SDA) za načelnika općine, čime će Jukić zadržati poziciju na čelu općine naredne četiri godine.

Nakon skoro mjesec dana političkih tenzija i pravnih procesa, Sud BiH odlučio je da nema osnova za poništenje rezultata. SNSD, koji je uložio žalbu zbog navodnih nepravilnosti, sada nema daljih mogućnosti za pravno osporavanje.

Nemanja Davidović, aktuleni predsjedavajući Opštinskog vijeća Bosanski Petrovac u sazivu koji je još uvijek u mandatu, komentarisao je jučer ishod odluke Suda, navodeći dva moguća scenarija.

“Moguće su dvije stvari”, prva da Sud BiH prihvati žalbu i da CIK BiH preispita svoju odluku, a druga, ako Sud odbije žalbu, tada su pravne radnje gotovo završene i CIK će potvrditi izbore kakvi su sada – izjavio je Davidović.

Nakon odbijanja žalbe, dodao je da će SNSD Bosanski Petrovac razmotriti da li će učestvovati u radu Općinskog vijeća.

Davidović je ranije takođe ocijenio da rezultati ovih izbora “ne odražavaju volju naroda,” naglasivši potrebu za ozbiljnom analizom izbornog procesa.

Iz SDA Bosanski Petrovac su pozdravili odluku Suda BiH kojom se konačno omogućava načelniku Jukiću da započne novi mandat i nastavi s radom na projektima poboljšanja infrastrukture i kvaliteta života u općini Bosanski Petrovac.

“Nemanja Davidović svojim provokativnim javnim nastupom izaziva nacionalni naboj kod dobrog dijela građana Bosanskog Petrovca. Ja poručujem da ne želimo da se takva politika SNSD-a prenosi na Bosanski Petrovac i nivo Općinskog vijeća. Ovdje nikada nije bilo takvog nacionalnog naboja kao što je to sada davanjem nekorektnih izjava. To znaju i Bošnjaci i Srbi u Bosanskog Petrovcu. Mi smo jedna mala sredina, mi želimo da živimo zajedno”, izjavio je Mahmut Jukić.

Nastavi čitati

USK

Kako da garantuju sigurnost građanima kad su i sami nesigurni: Sindikat policije USK traži novu opremu, tehničku zaštitu, obuku policajaca…

Published

on

By

Sindikat će tražiti izmjenu Pravilnika o nošenju službenog oružja, budući da trenutni propisi ne dozvoljavaju policijskim službenicima da nose oružje van službe

Upravni odbor Sindikata policije Unsko-sanskog kantona izrazio je danas zabrinutost zbog stanja sigurnosti i zaštite policijskih službenika u ovom kantonu. Povod za konferenciju za medije bile su brojne reakcije predstavnika zakonodavne i izvršne vlasti, te Ministarstva unutrašnjih poslova USK nakon nedavnog tragičnog događaja u Policijskoj stanici Bosanska Krupa.

Predstavnici sindikata istaknuli su da je nakon ovog incidenta fokus uglavnom bio na traženju odgovornosti i propusta policijskih službenika, dok se zanemarilo pitanje njihove opremljenosti, obučenosti i uslova rada.

Stara oprema

Kako su naveli, ključni problemi sa kojima se suočavaju uključuju zastarjelu opremu, dugogodišnje odlaganje nabavke uniformi, kao i oružje koje se nije obnavljalo više od dvije decenije.

“Trostruko ubistvo, uključujući dva profesora u školi u Sanskom Mostu i policajca u Bosanskoj Krupi, trebalo je biti alarm za ozbiljnu analizu stanja sigurnosti u USK. Stoga ćemo zatražiti vanrednu sjednicu Skupštine USK kako bismo pokrenuli ovo pitanje”, izjavio je Mirsad Mahmutović, predsjednik Upravnog odbora Sindikata policije USK.

U Sindikatu planiraju i inicijativu preko Unije samostalnih sindikata FBiH za donošenje posebnog zakona o zaštiti na radu policijskih službenika, izdvojenog od općeg Zakona o zaštiti na radu, koji bi posebno tretirao policajce, njihovu sigurnost i zaštitu.

Traže tehničku zaštitu

Također, zatražit će uključivanje Vijeća za zaštitu na radu pri Federaciji BiH, koje okuplja predstavnike Vlade, poslodavaca, sindikata i stručnjaka za sigurnost na radu.

“Od poslodavca tražimo hitnu nabavku uniformi, opreme i oružja, kao i tehničku zaštitu objekata u kojima policija radi, uključujući adekvatan video-nadzor i osvjetljenje”, naglasio je Mahmutović.

Izmjena pravilnika

Osim toga, Sindikat će tražiti izmjenu Pravilnika o nošenju službenog oružja, budući da trenutni propisi ne dozvoljavaju policijskim službenicima da nose oružje van službe, uprkos sve češćim napadima na njih i njihovu imovinu.

Također, planiraju pokrenuti inicijativu za izmjene Pravilnika o sistematizaciji radnih mjesta kako bi se popunila upražnjena radna mjesta i omogućilo zapošljavanje novih kadrova.

Naime, više od polovine trenutnog sastava Policije USK stiče pravo na penziju u naredne dvije godine.

Obuka policajaca

Predstavnici sindikata zaključuju da je potrebna i obuka policajaca, teorijska i praktična, s fokusom na zaštitu ličnosti, objekata i pravilno rukovanje vatrenim oružjem.

“Naš cilj je obezbijediti sigurnije uslove za policajce i poboljšati nivo zaštite i sigurnosti koju pružaju građanima Unsko-sanskog kantona”, zaključio je Mahmutović.

Nastavi čitati

Najčitanije