Connect with us

BiH

Anto Nobilo: “Niko u Hrvatskoj ne priznaje da smo mi vodili rat u BiH iako je i ICTY to utvrdio”

Published

on

HDZ, koji je najdulje na vlasti u Republici Hrvatskoj, ima moralne i pragmatične razloge da HVO izjednači s HV-om.

Njima je jasno ono što je i Haškom sudu u više presuda jasno, a najdrastičnije u presudi “Prlić i drugi”, a to je da se HVO u Bosni i Hercegovini u ratu s Armijom BiH borio kako bi ostvario državne ciljeve Republike Hrvatske iz tog doba.

ICTY je utvrdio da je taj oružani sukob (HVO/ABIH) bio međunarodni, jer je HVO djelovao kao ispostava Republike Hrvatske. Njim su zapovijedali hrvatski oficiri, logistika je bila hrvatska, zapovjedne linije su bile neprekinute od Viteza, Mostara, Gruda do Splita i Zagreba sve do glavnog stožera HV-a i vrhovnog zapovjednika Tuđmana.

HDZ vlast želi izjednačiti poziciju HV i HVO veterana (i nadalje), ali ne na način koji bi bio glasan i povijesno istinit, već preko mitova i zakonodavnog inženjeringa.

Sada kada je Ustavni sud Hrvatske prihvatio ustavnu tužbu Ive Lamešića i ukinuo pravomoćnu presudu Visokog upravnog suda koji je tom bivšem pripadniku Hrvatskog vijeća obrane (HVO) iz Bosne i Hercegovine odbio priznati prava i povlastice koje, kao pripadnici Oružanih snaga Republike Hrvatske, uživaju hrvatski ratni vojni invalidi, državni budžet Hrvatske mogao bi pretrpjeti velike posljedice.

Prema zagrebačkom Jutarnjem listu, Ivo Lamešić je jedan od desetak hiljada pripadnika HVO-a kojima je u razdoblju od 1997. do smjene HDZ-a s vlasti 2000. tadašnje Ministarstvo odbrane (MORH) dodijelilo status ratnih vojnih invalida. Rješenja MORH-a o dodjeli tog statusa pripadnicima HVO-a sličila su jedna drugome kao jaje jajetu, piše list, uz donošenje cijele hronologije kako su veterani HVO-a dobili prava u Hrvatskoj.

Oni kojima je taj status dodijeljen, piše Jutarnji list, dobili su ga na temelju navodnog ranjavanja „na južnom frontu“ 1993. i 1994. godine, „nerijetko na istom mjestu i istog datuma“. Svima su invalidnost stečenu u ratu, kao i stepen invalidnosti potvrdile ljekarske komisije iz Bosne i Hercegovine, a MORH ih je bez ikakve provjere potvrdio. Većinu tih rješenja potpisali su tadašnji visoki dužnosnici MORH-a, general bojnik Ljubo Ćesić Rojs i general, u to doba stožerni brigadir, Marinko Krešić. General Ćesić će kasnije tvrditi da je to bila politička odluka tadašnjeg predsjednika Franje Tuđmana i ministra obrane Gojka Šuška kojom se željelo pomoći pripadnicima HVO-a.

Hrvatski advokat Anto Nobilo kaže u intervjuu Al Jazeeri da je pravna zbrka oko statusa bivših pripadnika HVO-a u Hrvatskoj nastala jer se „niko ne usudi reći istinu o ratu Republike Hrvatske u Bosni i Hercegovini“.

„Držim da je to pogrešno“, rekao je Nobilo.

Je li, po Vama, odluka izjednačavanja ratnih vojnih invalida Hrvatskog vijeća odbrane i Hrvatske vojske zaista bila politička odluka?

– Da, to je bila apsolutno politička odluka, kao što je politička i odluka od 2013. godine o poništavanju tih odluka. Principijelno, država može i priznati i nepriznati status HVO invalida, ali mora biti svjesna svih političkih i financijskih posljedica svojih odluka.

U jednom ranijem intervjuu ste rekli da je HDZ proizveo politički narativ da je HVO branio Hrvatsku, ali da Hrvatska ipak ne želi javno priznati i u svoje zakone ugraditi da sve ono što plaća veteranima Hrvatske vojske plaća i veteranima HVO-a. Zašto se proizvodi tako nejasna situacija?

– Kao što sam rekao: država može zakonom izjednačiti status HV i HVO branitelja ako to želi. Ali isto tako, za takvu odluku valja dati jasno i činjenično točno obrazloženje.

HDZ, koji je najdulje na vlasti u Republici Hrvatskoj, ima moralne i pragmatične razloge da HVO izjednači s HV-om. Njima je jasno ono što je i Haškom sudu u više presuda jasno, a najdrastičnije u presudi “Prlić i drugi”, a to je da se HVO u Bosni i Hercegovini u ratu s Armijom BiH borio kako bi ostvario državne ciljeve Republike Hrvatske iz tog doba. Prije svega mislim na 1992. godinu – Vašingtonski sporazum, februar 1994. godine.

U tom ratu je najviše HVO boraca poginulo i ranjeno. ICTY je utvrdio da je taj oružani sukob (HVO/ABIH) bio međunarodni, jer je HVO djelovao kao ispostava Republike Hrvatske. Njim su zapovijedali hrvatski oficiri, logistika je bila hrvatska, zapovjedne linije su bile neprekinute od Viteza, Mostara, Gruda do Splita i Zagreba sve do glavnog stožera HV-a i vrhovnog zapovjednika Tuđmana.

U toj situaciji pošteno je izjednačiti HV i HVO i platiti HVO invalidima sve što i HV invalidima. Međutim, u Republici Hrvatskoj se nitko to ne usudi jasno reći, jer u Hrvatskoj nitko ne priznaje da smo mi vodili rat u stranoj državi. Naš temeljni povijesni narativ, koji je ušao i u sve zakone o braniteljima jest da smo mi vodili obrambeni rat.

To je generalno točno, ali postoji taj izuzetak rata ABiH/HVO. Ako bi to priznali, naši političari se boje da bi se oštetio cijeli narativ o Domovinskom ratu (1991.-1995. godine), a na tom narativu se pokušava izgraditi novi identitet Republike Hrvatske.

Zato je stvorena priča o tome kako se HVO u Bosni i Hercegovini borio za oslobođenje okupiranih dijelova Hrvatske. U najvećem dijelu rata to nije točno, osim na kraju rata 1994/95. godine, kada se provode neke zajedničke akcije sa HVO-om, ali i sa Armijom BiH kao saveznicima.

Ovaj pragmatični razlog je što HDZ u veteranima HVO-a, koji svi odreda imaju i hrvatsko državljanstvo, vide značajnu izbornu bazu. Oni i njihove obitelji u pravilu glasaju za HDZ na izborima u Hrvatskoj.

Iz opisanih razloga, HDZ vlast želi izjednačiti poziciju HV i HVO veterana (i nadalje), ali ne na način koji bi bio glasan i povijesno istinit, već preko mitova i zakonodavnog inženjeringa.

Kompletan intervju pročitajte OVDJE.

BiH

Borio se za Ruse: U Ukrajini poginuo Haris Mataradžija, četnik iz Visokog

Published

on

By

Ruski dobrovoljac iz Visokog Haris Mataradžija poginuo je na ukrajinskom ratištu u Zaporožju u novembru prošle godine, saznaje Istraga.ba.

Mataradžija je bio član Srpske radikalne stranke, poštovalac ratnog zločinca Vojislava Šešelja, ali i nekadašnjeg predsjednik SRJ Slobodana Miloševića, koji je umro u Hagu, gdje je bio optužen za ratne zločine.

Matardžija je ranije na svom Facebook profilu objavljivao fotografije s podignuta tri prsta, dijelio četničke pjesme, pozivao na “klanje šiptara”, pisao uvredljive komentare o Bošnjacima nazivajući ih “Turcima” i “balijama”.

Mediji u regionu su 2021. godine pisali da je Matardžija napadnut pred svojom kućom u Visokom “zato što se izjašnjava kao Srbin”. Tom prilikom je  zadobio lakše tjelesne povrede. Haris je rođen u “mješovitom braku”, a dobar dio svog života proveo je u Srbiji.

Kako je 2021. prenio Stav Haris je sudeći po komentarima koje je ostavljao na Facebooku bio uključen i u kriminalne obračune u Istočnom Sarajevu, u kojima je korišteno i vatreno oružje.

Mjesec dana prije smrti Matardžije u Ukrajini je poginuo još jedan ruski dobrovoljac iz Bosne i Hercegovine Veljko Mijatović iz sela Boljanić kod Doboja. Prema objavama, Mijatović je poginuo u blizini ukrajinskog grada Bahmut, gdje se proteklih godina, kao dobrovoljac, borio na strani ruskih agresorskih snaga u Ukrajini.

Nastavi čitati

BiH

Stevandić odgovorio Bećiroviću: Grbovi sa ljiljanima su grbovi srpskih kraljeva, vlastele, kneževa…

Published

on

By

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić ekspresno je odgovorio članu Predsjedništva BiH Denisu Bećiroviću i poručio mu da treba da zna da je “Zakon o upotrebi zastave, grba i himne RS usklađen sa ranijim odlukama Ustavnog suda i da pravni modus ne može da se pobija političkom mržnjom”.

Stevandić tvrdi da je zahtjev za ocjenu ustavnosti Zakona o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne RS, koji je Bećirović podnio, kako je naveo, krnjem Ustavnom sudu BiH, izraz političke mržnje i nipodaštavanja, ali ne prema srpskim simbolima, nego prema RS.

“To je zato što RS još nije rekla koje će koristiti simbole, niti je to decidno navedeno u zakonu, nego je uvedeno pravo korištenja koje ne negira i ne mijenja korištenje dosadašnjih amblema i himne, koje se i dalje koriste i dobile su prolaznu ocjenu ustavnih sudova Srpske i BiH”, rekao je Stevandić.

On je, kako prenosi RTRS, napomenuo da je riječ o materiji kojoj se ne može osporiti pravo.

“Ovdje je riječ o pravu, a ne o nametanju, a Bećirović želi da iskoristi sud da poništi naša prava, da bi nam nametnuo svoja. To mi Bošnjacima ne radimo, niti ćemo dopustiti da oni rade nama”, rekao je Stevandić.

On tvrdi kako je Bećirovićev potez sračunat, te da je izabrano vrijeme kada će početi velika kriza s ciljem da se još više zavade narodi i usložnjava situacija u BiH.

“Mi drugim narodima ne vrijeđamo datume rođenja, himne, praznike, te zastave koje stavljaju na svojim svečanostima i nećemo dozvoliti da to neko vrijeđa nama. Nismo ovdje narod bez korijena, mi smo ovdje prapostojbina. Prvi grbovi, uključujući i one sa ljiljanima, su grbovi srpskih kraljeva, vlastele, kneževa, župana, te mi je žao što je to mnogo starije od Bećirovića i njegove percepcije nacije, simbola, grba i himne”, rekao je Stevandić.

Nastavi čitati

BiH

Kovačević predlaže da ministar sigurnosti bude Vukanović: “To je Srbin po mjeri Sarajeva”

Published

on

By

Delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Radovan Kovačević izjavio je kako se delegati SNSD-a ne bore za fotelje već za RS te je najavio kako će predložiti Dodiku da za ministra sigurnosti BiH predloži Nebojšu Vukanovića.

U objavi na društvenoj mreži X, Kovačević je rekao kako je pričao o odbrani fotelja čista banalizacija cijelog procesa.

“Kažu iz opozicije da imaju legitimitet za ulazak u vlast. Iako se takav legitimitet stiče jedino pobjedom na izborima. Ali, ne mare oni. Kažu i kako se mi borimo za fotelje, što je opšta banalizacija politike i očigledan politički alibi za njihovu politiku izdaje. Da li možda Miloradu Dodiku sude zbog toga što se bori za nekakve fotelje, ili ipak zbog toga što, kao što piše i u samoj optužnici, poštuje Ustav Republike Srpske, a ne poštuje nelegitimnog stranca, Christiana Schmidta”, rekao je Kovačević.

Poručio je da je odgovor svima jasan.

“Koji li je razlog što svima nama prijete, uvode sankcije i, na kraju, što nas pokušavaju izbaciti iz vlasti, iako smo ubjedljivi pobjednici izbora i stranka sa najvećim demokratskim legitimitetom i u RS-u i u BiH?! Mislim da je odgovor baš svima jasan. Ne morimo se mi ni za kakve fotelje, već se beskompromisno borimo za interese RS-a. Samo zato smetamo. Pa, evo, još jednom. Ne zanimaju nas fotelje. Zanima nas pozicija Republike Srpske. Mjesto ministra sigurnosti u Vijeću ministara BiH je upražnjeno i time je narušena pozicija srpskog naroda i RS-a”, naveo je Kovačević.

Zbog toga, kako ističe, predložit će Dodiku da za ministra sigurnosti BiH predloži opozicionara Nebojšu Vukanovića.

“Kad su se već začešljali. I on, a i cijela opozicija. A najviše Sarajevo. To je Srbin, a i sigurnost, po njihovoj mjeri”, zaključio je Kovačević.

Nastavi čitati

BiH

Od polja do stola: 1 kg brašna 1 KM, a kruha 8 KM, mlijeko u otkupu 65 feninga, a plaćamo ga 2 KM

Published

on

By

Prevelika ovisnost o uvozu prehrambenih proizvoda, marže, kao i preskromna ulaganja u tehnološki razvoj domaće proizvodnje hrane ključni su razlozi uslijed kojih se građani BiH iz mjeseca u mjesec suočavaju s kontinuiranim i upornim rastom cijena prehrane, a kada se tomu doda i podatak kako udio prehrane u mjesečnim troškovima višestruko premašuje evropske prosjeke, jasno je da su promjene nužne, piše Večernji list BiH.

Nezadovoljstvo

Bojkot trgovina jedan je od oblika iskazivanja građanskog nezadovoljstva situacijom, no korjenite promjene traže sistemski pristup i sinergiju države, proizvođača i potrošača. Naravno, kada se dodaju brojni distributivni lanci, jasno je kako u formiranju konačne cijene proizvoda najmanje sudjeluju primarni proizvođači, a izvori Večernjeg lista otkrivaju i u kojoj mjeri dolazi do porasta cijene od polja do stola.

Predsjednik Udruženja poljoprivrednika FBiH Nedžad Bićo kao ilustraciju navodi cijenu mlijeka koju potrošači na policama plaćaju u prosjeku 2 marke po litri, no podsjeća i kako je otkupna cijena mlijeka od 65 feninga do jedne marke.

Drugi primjer dolazi nam iz pekarstva, pa je tako otkupna cijena pšenice od 30 do 40 feninga, a otkupna cijena brašna ispod 1 KM, dok, s druge strane, građani izdvajaju i do 700 posto više sredstava kada kupuju hljeb.

Naime, od jednog kilograma brašna, koji košta manje od marke, dobivaju se četiri hljeba, od kojih se svaki plaća po dvije marke, odnosno dolazimo do računice koja glasi: kilogram brašna za marku, kilogram hljeba za osam maraka. Naravno, proizvođač će uvijek imati objašnjenje u smislu da je za proizvodnju kruha potrebno platiti radnika, najam prostora, električnu energiju… No, i dalje ostaje činjenica da bi u konačnici kupnja brašna bila itekako isplativija opcija.

Poljoprivrednici kažu i kako je, uz korjenitu promjenu stanja u kojemu se kao društvo nalazimo, potrebna i mnogo aktivnija uloga države u smislu ograničenja marži, ali i značajnija ulaganja u domaću proizvodnju hrane.

Saša Marić, ombudsman za zaštitu prava potrošača BiH, za Večernji list nedavno je otkrio rezultate velike analize koju su proveli u smislu kretanja globalnih cijena i usporedbe globalnih cijena na svjetskim tržištima u posljednjih deset, dvadeset i trideset godina.

Rezultati jasno govore o tomu s čime se suočavaju potrošači u BiH. U skladu s cijenama od prije desetak godina na globalnoj berzi hrane, današnje cijene hrane, u koju se ubrajaju sve vrste mesa, sve vrste mlijeka i mliječnih proizvoda, većina žitarica, većina uljarica i šećera, u odnosu na to razdoblje na globalnim berzama dvadesetak su posto više, dok su, s druge strane, cijene hrane u BiH od 100 do 400 posto više.

Ulaganje u proizvodnju

Kako riješiti situaciju u kojoj se suočavamo, pitanje je na koje nije moguće pružiti jednostavan odgovor. On traži višeslojan pristup, u središtu svega je znatno veći fokus na domaćoj proizvodnji. Potencijali za takvo što postoje, a za BiH su spremna i značajna sredstva Evropske unije u okviru IPARD-a, koja, nažalost, uslijed nepostojanja političkoga dogovora, ne uspijevamo povući. I to je nešto što će se morati mijenjati ako želimo na policama vidjeti jeftinije prehrambene proizvode.

Nastavi čitati

BiH

Izetbegović: Dodik me nazvao da mi čestita Novu godinu,nije bilo tu nekih ponuda jer bi to bio račun bez krčamara

Published

on

By

Posljednjih dana u BiH je aktuelna tema razrješavanja pojedinih političara sa njihovih pozicija. Predsjedavajući Parlamentarne skupštine BiH Nebojša Radmanović je smijenjen a u najavi je i smjena ministra vanjskih poslova BiH Elemdina Konakovića. Sve ovo je otvorilo pitanja o smjeni aktuelne vlasti i formiranju nove većine.

O posljednjim dešavanjima na političkoj sceni u BiH na početku emisije ‘7plus’ na Hayatu je govorio predsjednik SDA Bakir Izetbegović.

SDA neće ući u vlast. Ovo političko blato u kojem se nalazimo su proizveli ljudi iz međunarodne zajednice, Trojka. SNSD i HDZ. Do 2026. će doći do sazrijevanja kada bi SDA trebala povesti procese – istakao je Izetbegović.

Izetbegović je govorio i o razgovoru kojeg je vodio sa Miloradom Dodikom.

– Dodik je mene nazvao da mi čestita novu godinu. Ali mislim da želi otvoriti kanal u ovoj situaciji ili da pokaže da ima neku alternativu. Upitali smo se za zdravlje. Nije bilo tu nekih ponuda jer bi to bio račun bez krčmara. Sa ovakvim politikama SNSD-a ne bih ulazio u vlast – ističe Izetbegović.

Nastavi čitati

BiH

Čović podržao blokadu trgovina, ali kaže da ne treba blokirati vlast: Tu smo da radimo

Published

on

By

Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović danas je u Mostaru komentirao ekonomsko stanje u zemlji i bojkot trgovina u znak nezadovoljstva rastom cijena, istaknuvši potrebu zaštite građana kroz konkretne mjere.

– Unutar Evropske unije mislim da skoro svaka administracija štiti građanstvo, bez izuzetka. Kako možete, ako imate blokiran sistem, donijeti bilo kakvu odluku da štitite svoje građane? A to bi vam trebao biti zadatak – rekao je Čović na konferenciji za novinare nakon sjednice stranačkog predsjedništva.

Dodao je kako ekonomski pokazatelji Bosne i Hercegovine na papiru izgledaju dobro, ali da realnost često nije odraz statistike.

“Mikro i makro ekonomski pokazatelji fantastični”

– Mikro i makro ekonomski pokazatelji BiH su fantastični, ali to je statistika. S obzirom na to da je kod nas atmosfera kakva jeste unutar funkcioniranja države, sada kada bi vidjeli kakva nam je monetarna politika, kakva nam je inflacija, kakva je naša zaduženost… sve to izgleda jako dobro ako bismo usporedili s bilo kim, pa čak i unutar EU-a. A je li to tako stvarno? – komentirao je Čović.

Što se tiče samog bojkota trgovina, Čović smatra kako takav oblik pritiska može imati učinka te poziva domaće političare da izbjegavaju blokade i da aktivnim radom institucija pomognu građanima, piše Fokus.

– Naravno da se izgubila mjera. Apsolutno podržavam (bojkot trgovina, op.a.) ako nemamo drugih mehanizama. Mislim da nikakva blokada u ovom vremenu ili bilo što drugo ne dolazi u obzir u funkcioniranju vlasti. Tu smo da radimo, ne da blokiramo. Puno je ljudi koji vrlo teško žive i to će morati razumjeti i trgovci i svi poslodavci koji se nalaze u tržištu – rekao je Čović.

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije