Građani Bihaća strahuju da bi njihov grad mogao postati žarište migrantske krize zbog mnogobrojnih deportacija migranata iz Hrvatske posljednjih dana. Dodatnu proizvela je činjenica da je u kampu Lipi otvorena pritvorska jedinica za migrante. Upravo ova činjenica je digla prašinu u Austriji, gdje je Bečka nevladina organizacija SOS Balkanroute (SOS Balkanska ruta) optužila državu da je “pritiscima i resursima uključena u brojna kršenja ljudskih prava na Balkanu”.
Sve više migranata iz Hrvatske vraćeno je u BiH posljednjih dana i odvedeno u Lipu uz policijsku pratnju.
Danas je premijer Unsko-sanskog kantona Mustafa Ružnić uputio je otvoreno pismo ministru sigurnosti BiH Nenadu Nešiću, ministru vanjskih poslova Elmedinu Konakoviću i direktoru Službe za poslove sa strancima Žarku Laketi, a povodom najnovijeg migrantskog vala koji je zahvatio ovaj dio BiH.
On je u pismu spomenuo da je u Privremenom prihvatnom centru na Lipi otvoren Centar za detenciju gdje se smještaju oni migranti kojima se zabranjuje kretanje i koji su pod prismotrom.
“Pritvorska jedinica u kampu Lipa nikada nije bila opcija”
Ružnić se o ovome oglasio još 30. marta, kada je postavio pitanje: “Šta se to priprema u Unsko-sanskom kantonu?”
“Mi imamo informaciju da će u narednih nekoliko dana preko 400 migranata biti vraćeno u kamp Lipa. To nije uredu. Država to ne smije dozvoliti”, podcrtao je tada Ružnić.
Naveo je da je zvanično sam tražio objašnjenje i od Međunarodne organizacije za migracije (IOM) i Službe za poslove sa strancima ali da je dobio isti odgovor kome god se obratio – “niko ništa ne zna”.
“Ne može se doći postaviti deset kontejnera, ograda… da se ne zna koje to došao i postavio i ko je dao zeleno svjetlo da se takav centar postavi”, rekao je on.
Informaciju o izgradnji pritvorske jedinice je nedavno potvrdio i gradonačelnik Bihaća Elvedin Sedić za N1.
“Prema informaciji koju ja imam, ta pritvorska jedinica je već postavljena u kampu Lipa. Riječ je o nekoliko kontejnera koji su postavljeni unutar samog kampa, oni su ograđeni žicom i predviđeni kao pritvorska jedinica. Razumijem da postoji potreba da se u jednom momentu neki problematični slučajevi privremeno zadrže iz sigurnosnih razloga. Međutim, također moramo biti svjesni ta ovakve stvari nisu u skladu sa zakonima Bosne i Hercegovine, da nisu u skladu sa dozvolama potrebnim koje smo mi kao grad Bihać izdavali. Prije svega mislim na urbanističku saglasnost koja je data za kamp Lipa. Pritvorska jedinica nikada nije bila opcija kao segment migracionog kampa Lipa”, rekao je on.
Također potvrdio da je Međunarodni centar za razvoj migracione politike (ICMPD), sa sjedištem u Beču, uz finansijsku podršku EU.
Uloga bečke organizacije u kampu Lipa
Kako navodi SOS Balkanska ruta, na čelu ICMPD-a je od 2016. godine bivši austrijski vicekancelar Michael Spindelegger. Ova organizacija upozorava da se austrijska politika “pomoći na licu mjesta” koju ta država propagira kao dio “snažne zaštite vanjskih granica” razvija se u međunarodni skandal.
“Plan se čini prilično jasnim: koncentrisati ljude na jednom mjestu i deportovati ih u zemlju porijekla bez ikakve, a kamoli poštene procjene njihovog slučaja“, izjavio je osnivač i predsjednik organizacije Petar Rosandić.
Austrijska vlada je uložila najmanje 800.000 eura, a vlada Gornje Austrije još 300.000 eura “pod maskom pomoći na licu mjesta” u centar za deportaciju sa zatvorskim jedinicama, navodi se u saopćenju organizacije.
“Tamo gdje su izbjeglice nekada igrale fudbal i kriket pod nadzorom Ministarstva sigurnosti, sada postoji objekat koji je – kao i cijeli kamp – posebno ograđen i sada je zvanično namijenjen da služi kao zatvor”, navodi SOS Balkanska ruta.
Austrijski portal ORF navodi da dokument iz pokrajine Gornje Austrije iz 2021. godine pokazuje kako je potrošeno navedenih 300.000 eura. Na inicijativu guvernera pokrajine Thomasa Stelzera (ÖVP), Gornja Austrija je “sa 110.000 eura podržala OÖ Hilfswerk i Hilfswerk International u postavljanju stabilnog vodovoda u prihvatnom centru Lipa”. Ovaj prijedlog je također jednoglasno odobrila državna vlada u maju 2021. godine.
Ministarstvo je Međunarodnoj organizaciji za migracije (IOM) stavilo na raspolaganje ukupno 821.672 eura. Od toga je 483.000 eura utrošeno na proširenje snabdijevanja električnom energijom, kao i vodovodnu i kanalizacionu mrežu u prostorijama prihvatnog centra Lipa kako bi se obezbijedio kapacitet za 1.500 ljudi i omogućio rad smještaja tokom cijele godine. Sa 17.000 eura finansirano je vozilo hitne pomoći, a dodatnih 321.671 eura utrošeno je na kupovinu 71 stambenog i spavaćog kontejnera za kampove Borići (36 kontejnera) i Lipa (35 kontejnera), navodi ORF.
“Hvalisanja” guvernera ulaganjem u kamp Lipa
SOS Balkanska ruta navodi navodi da se Guverner Gornje Austrije Stelzer se čak hvalio da je financirana vodovodna mreža u Lipi i govorio o humanitarnoj pomoći migrantima tamo.
“U stvarnosti, kao što se sada konačno pokazuje, uvijek je bio plan ne samo da se izbjeglice ovdje u planinama izoluju, već i da se zaključaju bez razloga i protiv svih pravnih osnova”, navodi se.
Kada je guverner Stelzer, koji je implementirao projekat vodosnabdijevanja zajedno sa Hilfswerk International, prošle godine dodijelio SOS Balkanskoj ruti “Nagradu solidarnosti Gornje Austrije”, aktivisti ove inicijative su to iskoristili kao priliku da se lično suoče sa guvernerom i uručili mu preko 13.000 dokumentiranih kršenja ljudskih prava na vanjskim granicama EU.
Ministarstvo unutrašnjih poslova je za Austria Presse Agentur (APA) demantovalo navode ove nevladine organizacije, navodeći da nije bilo uključeno u projektovanje, finansiranje ili rad pritvorskih objekata za deportacije.