Connect with us

BiH

Čovićevi mediji: „Bošnjaci preuzeli više od 70 posto pozicija, Hrvati ostali i bez veta“

Published

on

“S druge pak strane, kada je riječ o tijelima izvršne vlasti, originalni vašingtonski sporazum Hrvatima je davao mnogo snažnija jamstva o proporcionalnoj zastupljenosti, kao i jasnu zakonsku mogućnost utjecati na donošenje svake odluke Vlade Federacije; nešto što danas nemaju”, piše Večernji list izdanje za BiH.

U želji da što prije dođe do izmjana Izbornog zakona po željama HDZ-a BiH i njezinog lidera Dragana Čovića, mediji pod kontrolom HDZ-a BiH ne biraju sredstva.

Tako na naslovnici neslužbenog stranačkog glasila stoji i naslov: „Bošnjaci preuzeli više od 70 posto pozicija, Hrvati ostali i bez veta”!

-Podaci, naime, otkrivaju iznimno veliki deficit kada je u pitanju broj Hrvata u institucijama. Usporedno s tim teče i proces oduzimanja prava Hrvatima nametanjem izabranih predstavnika

Političko-medijska ofenziva iz Sarajeva, koja za cilj ima stvoriti mit o navodnoj zastupljenosti Hrvata u institucijama vlasti i državnim, federalnim te županijskim agencijama, također kao strateški cilj ima zaustaviti donošenje izmjena Izbornog zakona kojima bi se Hrvatima omogućilo legitimno predstavljanje, piše Večernji list BiH, neslužbeno glasilo Čovićevog HDZ-a.

-No, uvidom u egzaktne pokazatelje koji su javno dostupni u svakom izvješću ombudsmana za ljudska prava vrlo se lako ruši taj bošnjački mit o hrvatskoj zastupljenosti. Podaci, naime, otkrivaju iznimno veliki deficit kada je u pitanju broj Hrvata u institucijama i agencijama na svim razinama vlasti, a posebno je mali broj Hrvata na federalnoj razini, kao i u županijama s bošnjačkom većinom, piše Večernji list za BiH te dodaje:

-Prema podacima koji odražavaju stanje iz rujna 2019. godine i za koje se vjeruje da se nisu mnogo mijenjali u međuvremenu, vidljivo je kako nacionalna struktura zaposlenih u tijelima i institucijama na razini Federacije ide uvelike u korist Bošnjaka. Tada je ukupni broj zaposlenih u tijelima Federacije iznosio 3806, a od toga broja Bošnjaka je bilo 2675 ili 70,3%. Ovom narodu također je pripadalo i 141 rukovodeće mjesto u različitim agencijama i tijelima uprave. Istodobno, u to vrijeme u institucijama na razini Federacije bila su zaposlena 924 Hrvata.

Od ukupno 15.592 zaposlenika državnih institucija u BiH, 6899 je Bošnjaka, od kojih je 1416 na rukovodećim pozicijama. Srba je 5639, od toga 1043 na rukovodećim mjestima, a Hrvata 2887, od kojih 699 rukovoditelja. Situacija u većinski bošnjačkim županijama na još očitiji način pokazuje koliko je zapravo mali broj zaposlenih Hrvata u institucijama vlasti.

S druge pak strane, kada je riječ o tijelima izvršne vlasti, originalni Washingtonski sporazum Hrvatima je davao mnogo snažnija jamstva o proporcionalnoj zastupljenosti, kao i jasnu zakonsku mogućnost utjecati na donošenje svake odluke Vlade Federacije; nešto što danas nemaju, odnosno izgubili su nakon što je bivši visoki predstavnik Wolfgang Petritsch 2002. godine nametnuo set amandmana na Ustav, kojima je u potpunosti narušio odnose u ovom entitetu, odnosno poremetio temelje ustavne konstitutivnosti. Originalnim Ustavom bilo je predviđeno da će najmanje jedna trećina ministarskih mjesta biti popunjena Hrvatima.

Odluke Vlade Federacije koje su se ticale vitalnih interesa bilo kojeg konstitutivnog naroda donosile su se konsenzusom, a na tu odredbu mogla se pozvati jedna trećina ministara – upravo onoliko koliko su zajamčeno imali Hrvati. No, nakon što su nametnute izmjene, Hrvati su s trećine ministara spali na tek 5 od ukupno 17 članova Vlade, a ostali su i bez mogućnosti mehanizma vitalnog nacionalnog interesa. Uz gubitak u izvršnoj vlasti, Hrvatima su ovim amandmanima, ali i onima koje je na Izborni zakon BiH nametnuo voditelj Misije OESS-a Robert Barry, narušena prava i u zakonodavnim tijelima vlasti, odnosno Domu naroda Parlamenta Federacije.

“Povijest oduzimanja”

Prvim setom amandmana omogućeno da većinski bošnjačke stranke u županijama s bošnjačkom većinom biraju hrvatske izaslanike u Klub Hrvata federalnog Doma naroda. Drugim setom amandmana koje je nametnuo Petritsch Hrvatima je uvelike umanjena mogućnost da biraju predsjednika Federacije BiH, a samim tim i utječu na izbor Vlade Federacije.

Sve navedene anomalije, koje su rezultat nametanja izmjena, vodile su u dekonstituiranje Hrvata, ali je u međuvremenu, a napose u nekoliko posljednjih godina, došlo do internacionalizacije hrvatskog pitanja. U vremenu kada se trebaju nametnuti izmjene koje će samo jednim dijelom ispraviti nepravdu prema Hrvatima krenula je i ofenziva političkog Sarajeva koja želi pod svaku cijenu zadržati status quo, piše Večernji list.

BiH

Vojnik EUFOR-a poginuo u nesreći tokom šetnje kod Travnika

Published

on

By

Komanda EUFOR-a saopćila je kako je vojnik koji je služio u misiji preminuo nakon nesreće koja se dogodila tokom šetnje na području Travnika.

Kako je naglašeno, dvojica vojnika su iskoristili slobodno vrijeme za šetnju na području Travnika kada se dogodila nesreća i to na planinskom predjelu.

“Nakon što je EUFOR upozoren na ovo, helikopter EUFOR MEDEVAC raspoređen je na njihovu lokaciju. EUFOR MEDEVAC se tokom ove operacije suočio sa teškim terenom i vremenskim uslovima. Ljekar i bolničar su pružili pomoć povrijeđenom vojniku koji je, nažalost, na licu mjesta proglašen mrtvim”, navedeno je.

EUFOR je ovom prilikom uputio i saučešće porodici te prijateljima vojnika.

“EUFOR želi iskoristiti ovu priliku da izrazi saučešće porodici, prijateljima i kolegama ovog vojnika u ovom teškom trenutku. Drugi vojnik, koji nije povrijeđen, također je evakuisan helikopterom EUFOR-a MEDEVAC. EUFOR će nastaviti pružati podršku u svim situacijama. EUFOR se također želi zahvaliti medicinskoj ustanovi koja je pružila pomoć”, zaključili su.

klix

Nastavi čitati

BiH

Nikšić: I danas sanjam BiH u kojoj ćemo imati svoje bh. bratstvo i jedinstvo

Published

on

By

Na godišnjicu smrti predsjednika bivše Jugoslavije Josipa Broza Tita oglasio se predsjednik SDP-a BiH Nermin Nikšić koji je kazao da i danas sanja BiH u kojoj će postojati bh. bratstvo i jedinstvo.
Na početku je kazao da svako vrijeme ima svoje dobre i loše strane.”Činjenica je da je Jugoslavija, na čelu sa Titom, većini nas pružila dosta dobroga i nosimo lijepe uspomene. Naravno poštujem i one koji ne nose takva sjećanja. Učili su nas bratstvu i jedinstvu, ljudskost je bila važnija od nacije, svi smo podjednako radili za dobrobit društva i države, međusobno smo se poštovali, a još su nas više poštivali i sanjali da budu kao mi oni koji su danas daleko ispred nas”, istakao je Nikšić.

Zatim je kazao o kakvoj Bosni i Hercegovini i danas sanja.

“Možda nisam realan, ali ja i danas sanjam Bosnu i Hercegovinu u kojoj ćemo imati svoje bosanskohercegovačko bratstvo i jedinstvo. Bosnu i Hercegovinuq u kojoj ćemo svi biti ponosni pripadnici svako svoga naroda, ali u isto vrijeme ponosni Bosanci i Hercegovci”, istakao je Nikšić.

Dodao je da se danas navršavaju 44 godine od kada je otišao čovjek koji je obilježio jednu epohu.

“Zato na ovaj način želim odati počast i spomen Josipu Brozu Titu, predsjedniku, državniku, vrhovnom komandantu”, zaključio je Nikšić.

klix

Nastavi čitati

BiH

Ovo je rudar Asim koji je zatrpan 170 metara ispod zemlje: “U jami samo dva čovjeka mogu raditi”

Published

on

By

“Obrušavanje materijala je konstantno, neprekidno se radi i ulažu se nadljudski napori da se dođe do unesrećenog”

 

 

Naime, kako je objavljeno riječ je o rudaru Asimu iz Rapatnice kod Srebrenika, koji je prvi kopač i ostao je zakopan u jami 170 metara ispod zemlje.

Dok spasilačke ekipe ulažu nadljudske napore kako bi došli do zatrpanog rudara, brojne kolege i prijatelji mole se za Asima i daju podršku i putem društvenih mreža.

“Podrška našem sugrađaninu i velikom prijatelju Asimu koji je ostao zatrpan u rudniku Mramor. Spasilačke ekipe su u jami ali nažalost pritisak je stjerao samo dva čovjeka da mogu raditi. Još jednom nadamo se da je srce naše junačko izdržalo i da će se uspjeti izvući”, stoji u objavi na društvenim mrežama.

Spašavanje rudara u rudniku Mramor još uvijek traje.

Kako je jutros za N1 rekao Zuhdija Tokić, predsjednik Sindikata Rudnika uglja Kreka, veći broj spasilačkih timova je na terenu.

-Dobra stvar je što su spasilačke ekipe sinoć u trećoj smjeni došli do bušilice sa kojom je unesrećeni radio. Obrušavanje materijala je konstantno, neprekidno se radi i ulažu se nadljudski napori da se dođe do unesrećenog. Mi se svi iskreno nadamo i ne gubimo nadu do zadnjeg časa da ćemo ga naći živog, poručio je Tokić.

Nastavi čitati

Najčitanije