BiH
“Dobila sam sepsu, nemam dio crijeva”: Pacijentica nakon poroda ostala invalid, doktorica dobila novi posao
“Poslije dva i po mjeseca od poroda u meni su doktori van Bosne i Hercegovine pronašli dva metra gaze.”
Ovako svoju priču za Radio Slobodna Evropa (RSE) počinje tridesetjednogodišnja Svjetlana Đurović koja se porodila prije sedam godina u bolnici u Bijeljini. Ovaj porod doveo je Svjetlanu, kako kaže, do invaliditeta.
“Zbog te gaze dobila sam sepsu, nemam dio crijeva i živim sa dijarejom. U februaru ove godine ljekari u Srbiji su otkrili da sam sedam godina živjela sa otvorenim grlićem maternice, iako sam se porodila carskim rezom. Bila sam u fazi predkancerogenog stanja”, dodaje Svjetlana.
Svjetlana je tužila doktoricu koja je bila na porodu.
Osnovni sud u Bijeljini je donio prvostepenu presudu početkom jula 2021. godine u kojoj je doktorica Sanja Stevanović osuđena na uslovnu kaznu zatvora za nesavjesno liječenje. U istoj presudi, koju je RSE na uvid dao Osman Mulahalilović, advokat Svjetlane Đurović, na uslovnu kaznu je osuđena i medicinska sestra koja je asistirala tokom poroda.
Nakon izrečene prvostepene presude, tužbu je uložilo Okružno tužilaštvo u Bijeljini, kako kaže advokat Mulahalilović, koje nije bilo zadovoljno izrečenom kaznom.
U novembru 2021. godine Okružni sud u Bijeljini je prihvatio žalbu tužilaštva i preinačio presudu na kaznu zatvora za doktoricu u trajanju od devet mjeseci, dok je za medicinsku sestru izrečena kazna zatvora od šest mjeseci.
Doktorica i medicinska sestra se u presudi terete za krivično djelo “nesavjesno pružanje ljekarske pomoći”.
Obje su se žalile na ovu presudu, ali su odbijene, kako ističe advokat Mulahalilović.
Doktorica Sanja Stevanović nije bila raspoložena da komentariše ovaj slučaj za RSE.
Ovo je prva presuda ove vrste donesena u bh. entitetu Republika Srpska.
U oba bosanskohercegovačka entiteta, prema Krivičnom zakonu, za djelo nesavjesno pružanje ljekarske pomoći predviđena je kazna zatvora do tri godine.
Šta je uslijedilo?
Nakon pokretanja postupka pred Osnovnim sudom u Bijeljini, doktorica Sanja Stevanović je suspendovana u bolnici u kojoj je ranije radila, potvrđeno je za RSE iz bolnice “Sveti Vračevi”, gdje je obavljen porođaj.
“Nakon izricanja presude nije potpisan ugovor o radu, niti je doktorka angažovana u našoj bolnici”, navedeno je u odgovoru za RSE iz ove bijeljinske bolnice.
Doktorica Stevanović je od 24. marta ove godine zaposlena u bolnici u Brčko distriktu, udaljenom oko četrdesetak kilometara od Bijeljine. To je objavljeno na zvaničnoj web stranici ove zdravstvene ustanove.
Kada se i u kom slučaju oduzimaju licence za rad?
Iz Komore doktora medicine Republike Srpske nisu odgovorili na upit RSE šta misle o ovom slučaju, već generalnu ocjenu da “osuđuju slučaj akušerskog nasilja”.
“Podržavamo pacijente u prijavljivanju ovakvih slučajeva, kao i pravosudne organe u procesu kažnjavanja odgovornih pojedinaca”, navodi se na upit RSE iz ove komore.
U Brčko distriktu nema ljekarske komore.
Istovremeno, u Ljekarskoj komori drugog bh. entiteta, Federaciji BiH, ističu za RSE da ljekar koji je pravosnažnom presudom proglašen krivim za krivično djelo protiv zdravlja ljudi, podmićivanja i krivično djelo protiv službene ili druge odgovornosti, se može smatrati “nedostojnim za obavljanje poslova ljekarske struke”.
Predsjednica Ljekarske komore Federacije BiH Amila Bećirović tvrdi da od 2020. godine do danas komora nije imala prijavljenih slučajeva koje su rezultirale oduzimanjem licenci za rad.
Bećirović kaže da su za etičke greške doktora nadležne kantonalne ljekarske komore, a da federalna u tim slučajevima postupa samo po žalbama sudova kantonalnih komora.
U međuvremenu, Bećirović za RSE navodi i da ima informacije da je Kantonalna ljekarska komora u Zenici oduzela pravo ginekologu Jasminu Hodžiću da radi jedan dio svog specijalističkog posla.
Ginekolog Jasmin Hodžić je u augustu 2021. godine pravosnažno osuđen na osam mjeseci zatvora za nesavjesno liječenje, nakon što ga je tužila porodilja koja je izgubila bebu na porodu 2019. godine.
Hodžić je pravosnažno osuđen za nesavjesno liječenje 2021. godine. U septembru prošle godine vraćen je na posao u kantonalnoj bolnici u Zenici.
Iz bolnice u Zenici, u kojoj je bio zabilježen slučaj nasilja na porodu, za RSE tvrde da se trude da “usluge pružaju što ispravnije i profesionalnije”, te da su “svjesni da ima problema u porodilištima”.
“Kontinuirano radimo na ovome u svim oblastima sa posebnim akcentom na pružanje usluga u porodiljstvu koje je u zdravstvu istaknuto kao mjesto gdje ima dosta nepravilnosti”, poručuju iz Ureda direktora Bolnice u Zenici.
Iz Kantonalnog tužilaštva Zeničko-dobojskog kantona za RSE navode da trenutno rade na jednom predmetu koji je formiran na osnovu prijave protiv tri doktora ginekologije zbog krivičnog djela nesavjesno liječenje.
“Predmet je u fazi istrage”, ističe se.
U Bosni i Hercegovini ne postoji baza podataka o broju procesuiranih ljekara za primanje mita i nesavjestan rad.
U maju protesti u Bihaću
Udruženje građana “Oštra nula” iz Banjaluke zajedno sa ženama iz Bihaća, u maju će organizirati proteste u znak sjećanja na preminulu porodilju Azru Bećirspahić.
Ona i njena beba su preminuli tokom porođaja u bolnici u Bihaću, 2022. godine. Tada je Formirana je i Facebook grupa “Azra mi se borimo”, koja okuplja oko deset hiljada članova. Oni traže pravdu za preminulu porodilju i njenu bebu, ali i humanije uslove poroda.
Hadija Karabašić, organizatorica protesta u Bihaću za RSE kaže kako očekuje da se “glas žena treba čuti, ne samo u Bihaću, već i šire”.
“Poruka sa protesta će biti da nam je dosta nasilja, nasilje u porodilištima je preveliko, od mita i korupcije, pa do neadekvatnih i netačnih dijagnoza”, kaže Hadija.
Ona ističe i kako se Tužilaštvo Unsko-sanskog kantona, gdje se nalazi Bihać, u slučaju Azre Bećirspahić nije oglašavalo, te da su od supruga preminule Azre saznali da je Tužilaštvo obustavilo istragu, jer nije bilo elemenata krivičnog djela.
Tužilaštvo Unsko-sanskog kantona nije odgovorilo na upit RSE u vezi istrage u slučaju preminule Azre Bećirspahić.
Udruženja nisu zadovoljna brojem presuda
Iz Udruženja “Baby Steps”, koje se bavi pravima roditelja, budućih roditelja i djece i “Oštra nula” ističu kako nisu zadovoljni brojem presuda.
“Malo je presuda, bilo da je riječ o korupciji ili akušerskom nasilju”, poručuje Amila Tatarević, predsjednica Udruženja “Baby Steps”. Dodaje i da najčešći sudski epilog dobijaju slučajevi sa smrtnim ishodima.
“Ne bi trebali čekati da se dotle dođe, pa da se reaguje”, tvrdi Amila.
U udruženjima navode i da je bilo prijava koje su se odnosile i na loše uslove u porodilištima.
“Po čitanju iskustava koje smo dobili, možemo reći da su mostarsko porodilište i porodilište u Banjaluci među najgorim porodilištima u BiH”, kaže za RSE Milica Pralica iz Udruženja “Oštra nula”.
Iz ova dva porodilišta nisu odgovorili na upit RSE o stanju u ovim zdravstvenim ustanovama.
Kako prijaviti akušersko nasilje?
U izvještaju “Borba protiv korupcije u porodilištima”, koje je objavilo Udruženje “Baby steps” se navodi da je 50% porodilja u Bosni i Hercegovini dalo novac ili poklon u porodilištu prije ili nakon poroda.
Ističe se i kako je alarmantan podatak da korupcija godišnje u porodilištima širom BiH “proguta” više od dva miliona maraka (oko million eura). Navode i da je prosječna vrijednost mita po porodu iznosi 141 marku (oko 70 eura).
Dodaje se i da je svaki drugi porod u BiH koruptivan, a većina trudnica i porodilja koje ne žele ili nisu u mogućnosti podmititi medicinsko osoblje, su izložene akušerskom nasilju.
Od marta ove godine u funkciji je sistem za elektronsku prijavu korupcije u porodilištima, a koje je pokrenulo upravo Udruženje “Baby Steps”. Iz Udruženja kažu da je još rano govoriti o broju prijava.
Evropska komisija o stanju u bh. porodilištima
Akušersko nasilje na porodu, kao i loši uslovi u porodilištima širom Bosne i Hercegovine, prepoznato je i u posljednjem izvještaju Evropske komisije za 2022. godinu.
“Bosna i Hercegovina treba poboljšati uslove u bolnicama i porodilištima i zabraniti nasilje nad porodiljama u skladu sa svojim obavezama iz Istanbulske konvencije”, navedeno je, između ostalog, u izvještaju Evropske komisije.
Na “podmićivanje i zlostavljanje u porodilištima u BiH” početkom novembra prošle godine upozorile su i organizacije Whistleblowing International i Evropski centar za prava zviždača.
Mark Worth, izvršni direktor ovih organizacija izjavio je da “užasno zlostavljanje žena koje su u najranjivijim trenucima svog života mora odmah prestati”.
“Zlostavljanje žena na porodu crna je mrlja u bh. društvu. Ovaj skandal bi trebao razbjesniti sve u zemlji. Ne samo da treba procesuirati i kazniti liječnike koji zlostavljaju i traže mito, nego i svaku osobu koja je upoznata s problemom i mogla bi nešto poduzeti, ali to ne čine”, kazao je Worth u izjavi za RSE.
Loša situacija u porodilištima u žiži javnosti je od 2018. godine. Tada je tokom akcije “Prekinimo šutnju” stotine žena progovorilo o dešavanjima iza vrata bolnica.
Njihova iskustva objavljivana su proteklih godina na društvenim mrežama i u okviru kampanja za zaštitu prava porodilja u BiH.
Akcija “Prekinimo šutnju” je postala regionalna i pokazala da su iskustva žena slična u svim državama regije
BiH
Dodik: “Sve što je urađeno na evropskom putu, urađeno je zahvaljujući RS-u!”
Predsjednik SNSD Milorad Dodik rekao je da će danas poslije dužeg vremena s partnerima iz Federacije BiH razgovarati o funkcioniranju vlasti i međusobnim odnosima, te da će se ponovo dogovarati o dogovorenim, ali nerealizovanim pitanjima zbog straha, nesigurnosti i odsustva želje partnera iz FBiH.
Dodik je pozvao partnere da sprovedu već dogovoreno ako žele da budu od koristi za sva tri naroda i oba entiteta.
“Ponovo ćemo se dogovarati o pitanjima koja smo već dogovorili i potpisali kao Principe za formiranje Savjeta ministara. Ponovo ćemo se dogovarati o pitanjima koja smo opet dogovorili, prvo na sastanku u Laktašima, a potom na sastanku u Sarajevu”, istakao je Dodik, prenosi portal Srpskainfo.
On je naveo da je čitao najave da treba da dogovore plan rasta, odnosno tri preostale stavke, ali niko ne govori da je Federacija kroz četiri kantona odbila svih 120 tačaka.
“Šta ćemo s tim? Čitam da nam je zbog toga na čekanju 70 miliona evra, ali niko ne govori da nam je zbog opstrukcije Federacije na čekanju i da propada naših 700 miliona KM”, naglasio je Dodik na društvenoj mreži “X”.
On je rekao da je sve što je urađeno na evropskom putu, urađeno zahvaljujući Republici Srpskoj.
“I nije mi problem da pored toga slušam da, kao, ja nešto blokiram, ali od takvih besmislica niko nema koristi. Ako hoćemo da bude koristi za sva tri naroda i oba entiteta, sprovedimo već dogovoreno. Ili možemo unedogled da se dogovaramo”, rekao je Dodik.
Sastanak predstavnika političkih stranaka partnera u vlasti na nivou BiH biće održan danas u Sarajevu. Sastanak je planiran u 15.00 sati u zgradi Parlamentarne skupštine BiH, a konferencija za novinare u 16.30 časova, najavljeno je iz Parlamentarne skupštine BiH.
BiH
Helez poziva OHR da reaguje zbog antiustavnog djelovanja NSRS: Slično je i Hitler pripremio spajanje Austrije Njemačkoj
Ministar odbrane BiH Zukan Helez oglasio se nakon što je Narodna skupština RS danas usvojila dopune Zakona o upotrebi zastave, grba i himne, kojim se omogućava isticanje simbola stranih država te Zakon o izmjenama zakona o sprovođenju odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine, kojima je iz sintagme “nacionalni spomenici Bosne i Hercegovine” izbrisana Bosna i Hercegovina.
Zakonom o upotrebi zastave, grba i himne omogućuje se da se grb Nemanjića i himna “Bože pravde” mogu koristiti kao zvanična obilježja RS.
Ističe da je usvajanje oba ova zakona antidejtonski i antiustavni čin te da predstavljaju nastavak napada na suverenitet, teritorijalni integritet i cjelovitost Bosne i Hercegovine.
“Na sličan način je Hitler krajem 30-tih godina prošlog vijeka pripremio spajanje Austrije Njemačkoj. Grb Nemanjića i himna Bože pravde su simboli pod kojima su počinjeni najteži ratni zločini uključujući udruženi zločinački poduhvat i genocid nad Bošnjacima.
Naravno da predstavnici vlasti manjeg bh. entiteta RS djeluju u potpunoj koheziji sa režimom Aleksandra Vučića, a zvanična politika Srbije od 90-tih godina i Slobodana Miloševića pa sve do danas je ista. Srbija na sve načine pokušava da se proširi na zapadnu stranu Drine. Prvo su to pokušali otvorenom agresijom 90-tih godina protiv suverene i međunarodno priznate države Bosne i Hercegovine, a sada antiustavnim djelovanjem”, navodi Helez.
Dodaje da je pauza u implementiranju velikosrpske politike bila samo kada su u BiH bili imenovani ‘snažni’ visoki predstavnici koji su koristili Bonska ovlaštenja i kada je iza njih stajala međunarodna zajednica.
“Kako god mnogo je posla za Visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta koji mora poništiti ovaj antidejtonski i anticivilizacijski zakon. Osokoljeni agresijom Rusije na Ukrajinu, predsjednik manjeg bh. entiteta RS Milorad Dodik i vlasti RS su intenzivirali implementaciju velikosrpske politike, odnedavno uobličenu na svesrpskom saboru”, naveo je.
Pozvao je članice NATO-a i EU, naše partnere da posvete više pažnje secesionističkoj politici RS i velikosrpskoj politici režima Aleksandra Vučića.
Građanima manjeg bh. entiteta RS poručuje da se odreknu političara koji provode secesionističku politiku, piše Raport.
“U 30 godina pokušaja mijenjanja granica na Zapadnom Balkanu građani manjeg bh. entiteta RS su samo postali taoci takve promašene politike te najsiromašniji građani u Evropi.
Usvajanjem ovih zakona u Narodnoj skupštini RS vlasti neće konkretno pomoći nijednom građaninu na prostoru ovog entiteta. Ovo je još jedan u nizu promašenih i nepotrebnih poteza vlasti manjeg bh. entiteta RS koji mogu samo narušiti sveukupne odnose u Bosni i Hercegovini.
Bosna i Hercegovina je dovoljno velika za sve nas. Učinimo je državom, članicom EU i NATO-a, u kojoj će svi njeni građani ugodno živjeti od svog rada2, zaključio je ministar Helez.
BiH
Iz opticaja se povlače određene novčanice apoena 10, 20, 50 i 100 KM, provjerite imate li ih
Ovim novčanicama će se moći plaćati do 31. decembra 2024. godine, dok od 1. januara 2025. prestaju biti zakonsko sredstvo plaćanja i biće podložne isključivo zamjeni, navedeno je na internet stranici Centralne Banke BiH.
Novčanice ovih apoena koje ostaju u opticaju razlikuju se po zaštitnoj mikrooptičkoj niti “Motion™”, koja nije prisutna na starim izdanjima. Na osnovu ovog zaštitnog obilježja lako je razlikovati novčanice koje ostaju važeće od onih koje se povlače iz opticaja.
Cilj ove promjene je povećanje kvaliteta novčanica u opticaju i jačanje zaštite od krivotvorenja. Zamjena povučenih novčanica u 2025. godini obavljaće se u komercijalnim bankama, dok će nakon isteka roka u komercijalnim bankama zamjenu preuzeti Centralna banka BiH, u periodu od deset godina, počevši od 1. januara 2026. godine.
Novčanice apoena od 200 KM ostaju u opticaju i ne podliježu ovom procesu povlačenja.
-
BiHprije 7 dana
Stevandić u NSRS-u prozvan zbog 90-ih: “Tada sam stvarao RS, dobio sam metak, povrijedila me granata”
-
Sportprije 5 dana
Velika tragedija u Španiji: Nogometaš poginuo u katastrofalnim poplavama
-
Cazinprije 2 dana
Doborac okupio bh. rukometaše u Cazinu. Stručni štab Zmajeva jači za jedno ime
-
Sportprije 1 dan
UZNEMIRUJUĆE Munja pokosila četvoricu nogometaša, jedan umro na mjestu
-
Svijet / Zanimljivostiprije 2 dana
Slučaj u Njemačkoj: Nijemac napao Bosanke, razlog – smetalo mu je što su pričale na maternjem jeziku u autobusu
-
Svijet / Zanimljivostiprije 2 dana
SAD raspoređuju stratešku avijaciju na Bliski istok: Stiže šest bombardera B-52
-
BiHprije 2 dana
Dodik još jednom poručio kako podržava Trumpa: “Mnogo će bolje razumjeti situaciju u BiH”
-
BiHprije 1 dan
Cijene kafe u ugostiteljskim objektima u BiH i do 5 KM