Connect with us

BiH

Dodik: Ako Bećirović misli da može nešto zaštititi, neka prošeta ovuda pa da vidi kako će proći

Published

on

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik je reagovao na zahtjev Denisa Bećirovića Pravobranilaštvu da iznesu informacije o tome šta su uradili povodom Dodikovog otimanja državne imovine. Tom prilikom je zaprijetio Bećiroviću i kazao da zakon o državnoj imovini nikada neće doći na dnevni red.

Bećirović je uputio zahtjev Pravobranilaštvu BiH za “dostavljanje informacije o tome šta su kao nadležna institucija poduzeli u pogledu pravne zaštite državne imovine i imovinskim interesa BiH”.

Dodik je na to kazao da pitanje zakona o imovini BiH nikada neće doći na dnevni red i da imovina po Ustavu i Dejtonskom sporazumu nesumnjivo, bez ikakve potrebe za dokazivanjem, pripada entitetima.

“Nikada neće doći na dnevni red pitanje zakona o imovini BiH. Ako Bećirović misli da može nešto da zaštiti neka prošeta ovuda pa da vidi kako će proći”, rekao je Dodik za Srnu.

Advertisement

Njegova prijetnja je posebno zastrašujuća u svjetlu posljednjih događaja u Banjoj Luci prilikom čega su napadnuti novinari i LGBT aktivisti dok su se neformalno okupljali u kancelariji Transparency Internationala.

Govoreći o državnoj imovini Dodik je još naglasio i stav da Ustavni sud nije taj koji može da odredi titulara, ne može da odredi procedure, da Ustavni sud nije ništa i da ne može da donosi privremene mjere. Prema njegovim riječima, Ustavni sud je napravljen da isključivo štiti Ustav BiH i ništa više, a ne da ga, kako kaže, “tumači do mjere da uvodi neka nova ustavna rješenja”.

“Republika Srpska raspolagala je tom imovinom unazad neko vrijeme, izvršila je privatizaciju državnih preduzeća i banaka i sve to bilo je tumačeno od OHR-a na taj način u tim godinama”, naveo je Dodik.

On je rekao da je 1998. godine bio predsjednik Vlade Republike Srpske kada se to pitanje lomilo i da zna da je međunarodni faktor tog vremena rekao da privatizaciju vode entiteti jer imovina pripada entitetima.

Advertisement

“A onda su muslimani upornim svojim radom došli do toga da je Ustavni sud 2011. uveo kod njih u proceduru neku priču o imovini”, rekao je Dodik.

klix

BiH

Isak poručio Dodiku: Milorade, ti nisi pravoslavac – ti si kriminalac

Published

on

By

Federalni ministar unutrašnjih poslova Ramo Isak oglasio se povodom sramotnih izjava osuđenika i predsjednika bh. entiteta RS Milorada Dodika o Bošnjacima i pravoslavnoj vjeri.
– Milorade, da počnemo od nepobitnih i lako dokazivih činjenica. Ti nisi pravoslavac – ti si kriminalac. Nijedna vjeroispovijest ne propagira način života koji ti živiš. Lažeš, kradeš, zavidan si, ohol si, kukavica si, a čini mi se da nisi umjeren u jelu i u piću – naveo je Isak.
Tvoje sumanute izjave, dodaje Isak, bespotrebno je uopšte komentarisati i ističe da ih “trebaju analizirati stručna lica iz psihijatrijske bolnice, a ne političari”.
– Bosna i Hercegovina je zemlja svih njenih državljana. I Bošnjaka i Hrvata i Srba i svih ostalih građana. Ovo je i tvoja zemlja. Doduše, zemlja u kojoj ćeš robijati – navodi se u reakciji ministra Isaka.
Nastavi čitati

BiH

Stiže li fiskalizacija i na pijace, računi i za prodaju domaćeg sira, samo ne u kladionici?

Published

on

By

Nova fiskalna pravila u FBiH: Građani postaju “preduzetnici”, kazne do 30.000 KM
Zarađuješ više od 5.000 KM godišnje, dobit ćeš fiskalni račun, pa i ako si fizičko lice, stoji u Nacrtu zakona o fiskalizaciji transakcije koji je pripremila Vlada Federacije BiH. Ovim zakonom uvela bi se online fiskalizacija kao dio šire fiskalne reforme.
Oba doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine su usvojili Nacrt zakona o fiskalizaciji transakcija u FBiH kojim je planirano nekoliko značajnih novina.
Poznato je ko je zakonom obveznik fiskalizacije, a ko oslobođen, a portal Akta analizirao je koje temeljite promjene donosi zakon, posebno za one koji bilježe i najmanje ekonomske aktivnosti.
Naime, ovim zakonom propisuje se obaveza izdavanja fiskalnih računa za sve subjekte koji ostvaruju promet na teritoriji FBiH – uključujući ne samo privredna društva i obrtnike, nego i fizička lica koja nisu registrirani poduzetnici, ali ostvaruju godišnji prihod veći od 5.000 KM​.
To praktično znači da bi i mnogi građani koji povremeno obavljaju određene transakcije (npr. iznajmljuju stan ili prodaju vlastitu imovinu) postali obveznici fiskalizacije ako im takvi prihodi prelaze zadati prag od 5.000 KM godišnje​.

Velike promjene za fizička lica

Posebno je značajno novo pravilo za fizička lica. Prema nacrtu, svako fizičko lice koje obavlja bilo kakvu djelatnost (prodaju proizvoda, dobara ili usluga) bez obaveze registracije firme, morat će izdavati fiskalne račune ako mu je ukupan prihod od tih transakcija u prethodnoj godini veći od 5.000 KM.
Ovo obuhvata širok spektar građana, od iznajmljivača nekretnina, preko povremenih trgovaca (npr. prodaja polovnih vozila), do samostalnih zanatlija ili honoraraca koji nisu formalno registrirali biznis.
Prag od 5.000 KM relativno je nizak – stručnjaci upozoravaju da je u današnje vrijeme taj iznos lako dostižan, te predlažu razmatranje višeg praga (npr. 12.000 KM godišnje) kako sitni pružaoci usluga ne bi bili preopterećeni fiskalnim obavezama​.
Faktor je poslao upit Federalnom ministarstvu finansija koje nije dalo konkretan odgovor na pitanja da li novine u fiskalizaciji u Federaciji BiH znače da će sada i prodavci povrća na ulici morati imati fiskalni račun ako u periodu od godinu dana zarade 5.000 KM, hoće li i uzgajivači povrća morati imati fiskalnu kasu i plaćati porez ako zarade 5.000 godišnje.
Iz Ministarstva su Faktoru odgovorili da je generalna intencija Nacrta zakona o fiskalizaciji transakcija u FBiH da se utječe na smanjenje sive ekonomije, odnosno rada nacrno, putem evidentiranja prometa.
– Napominjemo da je u javnosti došlo do pogrešnog tumačenja pravne norme jer se promatra samo jedan članak Nacrta zakona, ali ne i ostale odredbe. Javna rasprava za Nacrt zakona o fiskalizaciji transakcija u FBiH traje do 8.5.2025. i nakon razmatranja pristiglih komentara i prijedloga zainteresiranih strana na Nacrt zakona, pristupit će se izradi Prijedloga zakona – kazali su Faktoru iz Ministarstva.
Ipak, prema trenutnom prijedlogu, svaka osoba koja prelazi 5.000 KM prihoda od tih neformalnih djelatnosti morala bi u fiskalni sistem.
Portal Akta je analizirao kakve bi ekonomske i administrativne posljedice to imalo za male pružaoce usluga, te koje nove obaveze (digitalni potpis, uređaji, softver) donosi ovaj zakon.

Posljedice za fizička lica i male pružaoce usluga

Uvođenje obaveze fiskalizacije za prethodno neformalne ili male djelatnosti neminovno nosi i dodatne troškove i administrativne procedure za te subjekte. Neki od primjera i potencijalnih posljedica su:
Iznajmljivači stanova ili soba: Osoba koja privatno iznajmljuje stan sada bi morala izdati fiskalni račun za svaku uplatu kirije. To znači nabavku fiskalnog sistema i evidentiranje svakog mjesečnog zakupa kroz sistem Porezne uprave. Za mnoge “male stanodavce” koji rentaju jednu nekretninu (čiji godišnji prihod lako prelazi 5.000 KM) ovo je značajna promjena – morali bi voditi poslovne evidencije poput firme i snositi troškove opreme i softvera za fiskalizaciju. Moguće posljedice su da će neki povećati cijene najma kako bi pokrili nove troškove ili će se suočiti s kaznama ako ne ispune obavezu.
Povremeni prodavači lične imovine (auta, opreme i sl.): Građani koji povremeno prodaju vlastite stvari (npr. polovno vozilo, vredniju opremu) i pri tome ostvare veći prihod od definiranog praga formalno bi se također smatrali “obveznicima fiskalizacije”. U praksi, to bi značilo da čak i jednokratne prodaje koje premaše 5.000 KM zahtijevaju izdavanje fiskalnog računa. Takvi prodavači morali bi prethodno pribaviti fiskalni uređaj ili pristup odgovarajućem softveru da bi uopće mogli generirati račun za tu transakciju, što može biti neisplativo ako se radi o rijetkim prodajama. Administrativno opterećenje za jednokratnu prodaju postaje značajno – potencijalno destimulirajući građane da legalno prijave takve transakcije.

Ulazeli i iznajmljivači stanova u fiskalizaciju
Mali obrtnici i zanatlije: Za registrovane obrtnike (samostalne poduzetnike) fiskalizacija nije nova obaveza – većina ih i sada izdaje račune ako su u sistemu PDV-a. Međutim, novim zakonom se ukidaju neka izuzeća i pooštravaju obaveze i za najmanje. Posebno su pogođeni tradicionalni zanati (stari i umjetnički obrti, npr. kujundžije, abadžije, korpari i sl.) koji su dosad bili izuzeti od fiskalizacije prilikom prodaje na pijacama ili sajmovima.- Sada bi i oni morali imati fiskalnu kasu ili aplikaciju.
Predstavnici obrtnika upozoravaju da bi nametanje ove obaveze mnogima bilo pogubno: stari zanati su “nisko profitabilni, jedva opstaju, i ako im uvedete fiskalnu kasu – to je ključ u bravu”, kaže Mirza Batalović, zastupnik u Parlamentu FBiH, obrazlažući zahtjev da se takvi obrti izuzmu.
U širem smislu, ekonomske posljedice za male subjekte ogledat će se u povećanju njihovih troškova poslovanja (nabavka opreme, digitalni certifikat, eventualne naknade za održavanje) te u potrebi da se pridržavaju strogih pravila izdavanja računa. Neki bi se mogli odlučiti da formalizuju svoj rad (registruju djelatnost) kako bi lakše ispunili uvjete, dok bi drugi mogli pokušati izbjeći prelazak praga od 5.000 KM kako ne bi pali pod obavezu fiskalizacije.
Administrativno, fizička lica koja do sada nisu imala doticaja s poreznim sistemom na ovaj način morala bi naučiti proceduru fiskalizacije, voditi računa o svakoj naplati i čuvati kopije ili elektronske zapise računa. Nepoštivanje novih propisa nosi rizik značajnih kazni – predviđene su novčane sankcije od minimalno 100 KM pa do čak 30.000 KM za teže prekršaje​. Tačnije za kupce je predviđena kazna od 100 KM, a za obaveznike fiskalizacije – fizička lica od 5.000 KM.
To je dodatni razlog za brigu malim pružaocima usluga, koji do sada možda nisu ni znali šta je fiskalni račun, a sada se suočavaju s potencijalno visokim kaznama ako nešto pogrešno urade.
Kladionice izuzete od fiskalizacije
Predložene izmjene fiskalizacije izazvale su žive reakcije stručne javnosti, privrednih komora i udruženja.
Posebno se ističe nelogičnost da prijedlog zakona u važećoj verziji obuhvata i one najsitnije zanatlije, dok istovremeno izuzima kladionice pod određenim uvjetima.
Naime, nacrt zakona predviđa da djelatnost igara na sreću (kladionice) bude izuzeta od fiskalizacije ako je sistem tih priređivača direktno povezan online s Poreznom upravom​.
Nastavi čitati

BiH

Dodik tvrdi: “Austrija mi nije uvela sankcije, sutra mogu u Beč, ali mi nije stalo do toga”

Published

on

By

Ne mogu da vjerujem da je neko u Evropi vjerovao da postoji konsenzus za uvođenje sankcija meni i RS, rekao je predsjednik manjeg bh. entiteta Milorad Dodik.

 

– Provjerite u Austriji, ova ovdje što je lanula kao uvode se sankcije, nije dobila saglasnost, nema sankcija. Ja mogu sutra otići, ali ne ide, nije meni to toliko stalo.

Kad god odem u Beč, pored hotela Zaher, sjetim se da je kralj Milan prokockao tu zgradu, to je napravio paćenički srpski naroda, a on kao kockar je to dao austrijskog državi. Tako su se gradili gradovi na zapadu, Venecija je napravljena pljačkom ovih krajeva – rekao je Dodik.

Advertisement

 

On je dodao kako se ne treba diviti tim gradovima i da je “važnije da se zahvali svojim prijateljima koji nisu dali saglasnost za to”.

 

Podsjećamo, austrijska ministrica za evropske i međunarodne poslove Beate Meinl-Risinger je početkom aprila boravila u Sarajevu, gdje je rekla da je Austrija zajedno s Njemačkom odlučila uspostaviti sankcije protiv Dodika, Radovana Viškovića i Nenada Stevandića.

Advertisement

– Time smo željeli izraziti našu podršku zemlji čija je budućnost u EU. Moramo zajedno raditi i naći način da riješimo ove probleme, odnosno ljude koji blokiraju EU put. BiH je zemlja velikih potencijala i divnih ljudi – rekla je austrijska ministrica tada.

Nastavi čitati

BiH

NES BiH: Dodiku je mjesto na političkom otpadu

Published

on

By

Narodni evropski savez Bosne i Hercegovine (NES BiH) poziva sve one koji svojom podrškom daju zamah predsjedniku entiteta RS Miloradu Dodiku da se javno ograde od njegovih izjava.

Istakli su da najoštrije osuđuju skandalozne i duboko uvredljive Dodikove izjave, koje predstavljaju grubo negiranje identiteta bošnjačkog naroda, pokušaj historijskog revizionizma i otvoreni napad na temelje države BiH.

“Gospodin Dodik u svom najnovijem istupu ne samo da vrijeđa bošnjački narod i njegovo pravo na vjeru, kulturu i identitet, nego i svjesno raspiruje međunacionalnu mržnju s ciljem destabilizacije države. Poruke o ‘povratku Bošnjaka pravoslavlju’ i tvrdnje da će ‘Bosna biti srpska’ neodoljivo podsjećaju na retoriku iz najmračnijih dana naše novije historije, retoriku koja je uzrokovala krvave sukobe i strašne zločine”, navode u reakciji.

NES podsjeća Dodika i sve one koji dijele njegove stavove da BiH nije niti će ikada biti ekskluzivitet bilo kojeg naroda. Ona je zajednička domovina svih njenih građana – Bošnjaka, Srba, Hrvata i ostalih, i samo kao takva može opstati i napredovati.

“Pozivamo sve one koji svojom podrškom daju zamah Miloradu Dodiku da se javno ograde. Mi smo upozoravali i još jednom ponavljamo da je Dodiku mjesto na političkom otpadu i da će ga historija pamtiti kao nekog ko je svom narodu nanio ogromnu štetu. Ovakve izjave predstavljaju direktan udar na Dejtonski mirovni sporazum, Ustav Bosne i Hercegovine, ali i na osnovne evropske vrijednosti mira, tolerancije i poštivanja ljudskih prava”, poručuju.

Advertisement

Kažu da ukoliko se ovakva retorika nastavi moraju regovati međunarodna zajednica i institucije BiH – ne samo osudom, već i konkretnim mjerama koje će spriječiti dalje urušavanje mira i sigurnosti.

“NES će nastaviti raditi na jačanju državnih institucija, zaštiti prava svih naroda i građana, te na evropskom putu BiH, gdje za ovakvu mržnju i nazadnu politiku nema mjesta”, zaključuju.

 

Advertisement
Nastavi čitati

BiH

Suluda politika u RS ostavlja posljedice: Broj turista u padu, prvi put od korone

Published

on

By

Broj dolazaka turista i ostvarenih noćenja u Republiku Srpsku tokom marta je smanjen i to je pad prvi put poslije korona perioda.

Po podacima Zavoda za statistiku RS, u martu ove godine ostvarena su 32.262 dolaska turista, što je u odnosu na isti mjesec prošle godine manje za 2,9 odsto, dok je u odnosu na februar ove godine manje za četiri odsto.

Manje noćenja

Turisti su tokom trećeg mjeseca ove godine ostvarili 83.090 noćenja, što je 2,5 odsto manje nego u martu 2024. U odnosu na februar ove godine, broj noćenja je smanjen za 6,9 odsto.

Posmatrajući strukturu gostiju, na ukupan pad broja dolazaka turista uticao je smanjen broj domaćih turista kojih je u martu bilo čak deset odsto manje nego u trećem mjesecu prethodne godine.

Advertisement

I to, iz Federacije BiH je manje za 17,9 odsto registrovanih gostiju, a iz RS za 3,9 odsto. Najveći pad zabilježen je kod gostiju iz Brčko distrikta BiH i to za 39,2 odsto.

Procentualno gledajući, slično je i sa ostvarenim noćenjima.

S druge strane, broj stranih turista je povećan za 3,3 odsto.

Advertisement

Upravo su hotelijeri tokom marta alarmirali nadležne da su im u tom mjesecu gosti počeli otkazivati rezervacije i da trpe štete. Kao razlog su navodili strah gostiju zbog nestabilne političke situacije.

Reosrni ministar je tada rekao da najveći broj pritužni dolazi iz Banje Luke, poručujući da će Vlada RS da ponudi dodatne garancije svakom gostu koji dolazi u RS.

U Turističkoj organizaciji Banja Luka kažu da im je tokom marta prijavljen nešto manji broj dolazaka i noćenja turista u ovaj grad.

Advertisement

Tako je u martu ove godine broj registrovanih noćenja iznosio 11.622, što je za oko devet odsto manje u odnosu na isti period prošle godine.

Broj dolazaka turista u trećem mjesecu ove godine u Banju Luku iznosi 8.010, što je pad od oko 10 odsto. Manje je dolazaka i domaćih i straih turista u Banju Luku, domaćih za 12,2 odso, a stranih za oko 8,5 odsto.

Šta kažu u Turističkoj organizaciji?

U Turističkoj organizaciji Banja Luka ne mogu da govore o razlozima ovog pada i poručuju da je preuranjeno donositi konačan zaključak.

Advertisement

“Treba sačekati da prođe turistička sezona”, tvrde u Turističko organizaciji Banja Luka.

Marko Radić iz Turističke organizacije RS kaže da je od 2022. godine do danas, broj domaćih gostiju u RS u padu. Pad dolazaka domaćih turista u posljednje tri godine iznosi 12,6  odsto, a pad noćenja iznosi 12,4 odsto.

„Imamo planine, rijeke, jezera, tradiciju, hranu i gostoprimstvo. Ali, sve to nije dovoljno samo po sebi. Ovdje govorimo o krizi ponude i neprepoznavanju vrijednosti domaćeg gosta”, smatra Radić.

Advertisement

Po njegovom mišljenju, jedan od razloga je izostanak jasne podrške unapređenju domaćeg turizma. U posljednje tri godine izostaje podrška institucija za projekte koji bi unaprijedili turistčku ponudu.

„Vaučeri su korisni, ali nedovoljni. Potrebna je jasna, višegodišnja strategija podrške za domaći turizam, koja se ne oslanja samo na kratkoročne podisticaje”, ocjenjuje Radić i dodaje da se i u lokalnim zajednicama mora preuzeti više odgovornosti kako bi se animirala domaća kretanja.

FENA

Advertisement
Nastavi čitati

BiH

Helez odgovorio Dodiku: Poklonit ćemo im autobuse i kupiti placeve u Srbiji kada je već toliko vole

Published

on

By

Ministar odbrane Bosne i Hercegovine Zukan Helez je u Klix Studiju reagovao na izjave predsjednika entiteta Republika Srpska Milorada Dodika u kojima je iznio niz uvredljivih tvrdnji.

Između ostalog, on je rekao Bošnjacima da se “vrate pravoslavnoj vjeri” te kako će Bosna biti srpska zemlja.

Helez smatra kako ova izjava “graniči sa ludilom” te da ima prijedlog za njega pošto ne voli Bosnu i Hercegovinu.

“Predlažem da im poklonimo autobuse, pošto vole Srbiju i ne vole BiH, ali ne mislim na srpski narod iz BiH, da ne bude zabune jer je to čestit narod, ali srpski izrodi kao što su Dodik i drugi oko njega, platit ćemo im dobrovoljno autobuse, kupiti im placeve u Srbiji. Kada je vole, nek i žive u Srbiji”, istakao je Helez.

Dodao je da onda “ostave BiH” i nek idu u Srbiju, kako bi narodi u Bosni i Hercegovini živjeli u miru.

Advertisement

Na naše pitanje koliko bi im onda autobusa trebalo, on je odgovorio tek nekoliko stotina.

Ipak, dodatni problem je jer, kako kaže Helez, “nije dobar sa studentima” pa neće ni tamo biti dobrodošao, smatra on.

Kompletno gostovanje Heleza u Klix Studiju možete pogledati večeras na portalu Klix.ba.

Advertisement
Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije