Connect with us

BiH

Dodik odgovorio Bećiroviću: Možeš da se baškariš na 20-tak posto teritorije i tu ti se nećemo miješati

Published

on

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da član Predsjedništva BiH Denis Bećirović nikako da se pomiri sa činjenicom da on može da govori samo u ime Bošnjaka i da svaka njegova izjava, poput ove o Svesrpskom saboru, predstavlja samo njegov lični stav za domaću upotrebu, na nekih 20 odsto teritorije.
Na pitanje Srne da prokomentariše izjavu Bećirovića da Deklaracija, koja je usvojena na Svesrpskom saboru 8. juna u Beogradu, “ugrožava međunarodno pravo” i, kako kaže, oživljava projekat velike Srbije, Dodik je odgovorio da Denis Bećirović kao Bošnjak musliman nema nikakve veze sa Svesrpskim saborom, niti Sabor ima veze sa narodom koji on predstavlja u Predsjedništvu BiH.

– Za međunarodni politički saobraćaj, za obraćanje predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću, on bi trebalo najprije da pribavi stav Predsjedništva BiH, pa onda da govori u ime BiH – konstatovao je Dodik.

Osvrnuvši se na Bećirovićevu izjavu da “nijednom predsjedniku ne bi palo na pamet da organizuje ‘svefrancuski sabor‘” i da, kako kaže, Vučić radi u korist Rusije, predsjednik Srpske je ukazao da je plašenje svijeta Rusijom i Rusima postala mantra muslimanskih političara, koji misle da takvom retorikom kupe koju simpatiju Zapada.

– Priče o velikosrpskim projektima dio su retorike 90-ih godina prošlog vijeka i na toj šupljoj priči muslimani su i tokom građanskog rata u BiH sebe predstavljali kao žrtve tog projekta – ukazao je Dodik.

On je naglasio da iz Bećirovićeve reakcije vidi potrebu da se pod kontrolu stavi sve – Republika Srpska, Srbi, odnosi Srba i Srba, prenosi RTRS.

– Neće moći. Može da se baškari na onih 20-tak odsto i tu mu se nećemo miješati. Poručujem mu da nam se više ne miješa u kuću, niti da nam prebrojava ukućane i rođake. Da nam se ne miješa u slavlja i okupljanja – poručio je Dodik.

Što se tiče Dejtonskog sporazuma, istakao je predsjednik Srpske, postalo je smarajuće braniti ga od onih kojima su puna usta Ustava, a krše ga na dnevnom nivou.

Podsjetimo, predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović povodom održanog Svesrpskog sabora kaže da deklaracija koja je usvojena na saboru “ugrožava međunarodno pravo i reinkarnira projekat velike Srbije”.

BiH

Dodik: “Gospodo, bosanski može biti lonac, možda kafa u nekim kafićima, ali država…”

Published

on

By

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da BiH može biti definisana, prema Dejtonskom mirovnom sporazumu, samo kao zajednička država tri konstitutivna naroda Srba, Hrvata i Bošnjaka.

Dodik je naveo da se iznenadio informacijom da je, kako je kazao, “sarajevski intelektualni krug odlučio da prekine zavjet ćutanja”, da su smogli snage da organizuju konvenciju “koja će biti u znaku odlučnosti, jasnih vizija i političkih opredjeljenja i prema domaćoj i internacionalnoj javnosti, i prema unutarpolitičkim i spoljnopolitičkim akterima”.

Znači poručiće da je dosta stranog intervencionizma, mešetarenja stranih ambasadora, nametanja, suspendovanja institucija od strane nelegitimnih pojedinaca, neustavnog djelovanja, urušavanja sistema odlučivanja. Založiće se za poštovanje Ustava i Dejtonske strukture BiH, jednakih prava Srba, Bošnjaka, Hrvata. Pohvalno – naveo je Dodik na društvenoj mreži X komentarišući inicijativu Asocijacije nezavisnih intelektualaca “Krug 99”.

Podsjetimo, Asocijacija nezavisnih intelektualaca Krug 99 najavila je za 4. juli održavanje konvencije pod nazivom “Bosna je naša – bosanska” a nakon Sarajeva, skupovi će biti održani širom gradova Bosne i Hercegovine. Iz Kruga 99 kažu da je to način iskazivanja otpora daljem urušavanju Bosne i Hercegovine.

– Sigurno neće biti ništa od toga. Druželjubiv sam čovjek, volim kada se ljudi okupljaju, debatuju, razmjenjuju misli. Pozdravljam najavljeno druženje sarajevske intelektualne elite zato što će ono biti još jedno veliko svjedočanstvo besmisla BiH. “Bosna je naša – bosanska”, najavljuju intelektualci. Ništa Srbi, ništa Hrvati, a Boga mi ništa ni Bošnjaci. Samo Bosanci – naveo je Dodik.

On je rekao da “ako je vjerovati Ustavu, BiH pripada Srbima, Hrvatima, Bošnjacima i ostalima, u koje spadaju i Bosanci”, a da “sarajevski intelektualci, izgleda, smatraju da BiH nije ni srpska, ni hrvatska, a ni bošnjačka, već ostalih”.

– Gospodo, bosanski može biti lonac, možda kafa u nekim kafićima centralne BiH, ali Bosna i Hercegovina može biti definisana samo kao zajednička država tri konstitutivna naroda: Srba, Hrvata i Bošnjaka, prema Dejtonskom mirovnom sporazumu. Čisto da znate, da se ne mučite da promišljate – napisao je Dodik.

Smatra i da je “dobro da su skinuli masku i javno rekli ono što 30 godina misle – da je BiH samo bošnjačka i da su Srbi i Hrvati za njih strano tijelo”.

– Dobro je da svi vide ko razvaljuje BiH. Dugo vam je trebalo, ali nikada nije kasno – objavio je Dodik.

Nastavi čitati

BiH

Stevandić: Vraćamo svoje tradicionalne vrijednosti, u upotrebi će biti grb Nemanjića i himna “Bože pravde”

Published

on

By

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je za Srnu da donošenjem zakona o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne Srpske neće nestati amblem Republike Srpske i himna “Moja Republika”, ali će u upotrebi biti i grb Nemanjića i himna “Bože pravde”.

Stevandić je istakao da će ovim zakonskim aktom biti dozvoljeno da grbovi budu u upotrebi u svim institucijama i ministarstvima u Vladi Republike Srpske, parlamentu Srpske, kancelarijama, opštinama i da se himna “Bože pravde” izvodi na svim manifestacijama po zakonu.

“Republika Srpska ne odriče se ničega što je stvorila jer su grb i amblem RS naša istorija, a `Moja Republika` lijepa pjesma. Mi vraćamo svoje tradicionalne vrijednosti. Našli smo način da nam to ne mogu da ospore sudovi. To je bila težnja našeg naroda od 2007. godine, od dana ukidanja, i našli smo način da našem narodu vratimo ono što mu pripada”, dodao je Stevandić.

Odgovarajući na pitanje da li je moguće da Ustavni sud BiH ospori ovaj zakon, Stevandić je rekao da je to nemoguće, jer “Republika Srpska nije ukinula i stavila nove simbole, već je na osnovu Sporazuma o specijalnim i paralelnim vezama Republike Srpske sa Srbijom dozvolili njihovu upotrebu”.

Ovo je mudro rješenje koje je na najbolji način zadovoljilo interese svih građana Republike Srpske, obradovalo pripadnike srpskog naroda, a ne vrijeđa nikoga“, zaključio je Stevandić.

Prema Nacrtu zakona o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne RS, u postojeći zakon se dodaje novi član.

Taj član glasi da se “zajedno sa isticanjem zastave i grba/amblema Republike Srpske i izvođenjem himne Republike Srpske mogu isticati zastave i grbovi i izvoditi himne stranih država sa kojima Republika Srpska ima potpisan Sporazum o uspostavljanju specijalnih paralelnih odnosa, odnosno država sa kojima pojedini ili svi konstitutivni narodi ili Ostali ili građani u Republici Srpskoj imaju zajedničko istorijsko, kulturološko i tradicionalno nasljeđe”.

Ako se zastava ili grb Republike Srpske ističe u Republici Srpskoj zajedno sa drugim domaćim ili stranim zastavama, grbovima ili drugim amblemima odnosno znacima – zastava, odnosno grb Republike Srpske stavlja se na počasno mjesto, ako ovim zakonom drugačije nije određeno, navodi se u obrazloženju Nacrta zakona.

Razlog za podnošenje ovog nacrta jeste omogućavanje isticanja zastava i grbova i izvođenja himni stranih država sa kojima Republika Srpska ima potpisan Sporazum o uspostavljanju specijalnih paralelnih odnosa, odnosno država sa kojima pojedini ili svi konstitutivni narodi ili Ostali ili građani u Republici Srpskoj imaju zajedničko istorijsko, kulturološko i tradicionalno nasljeđe.

Na ovaj način Republika Srpska doprinosi zaštiti identiteta svojih konstitutivnih naroda, Ostalih i građana, njihove kulture i tradicije, afirmiše poštovanje ljudskih prava i unapređuje prijateljske odnose i saradnju među državama i narodima, dodaje se u obrazloženju Nacrta zakona.

Narodna skupština Republike Srpske bi na redovnoj sjednici u utorak, 2. jula, između ostalog, trebalo da razmatra Nacrt zakona o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne rs i Deklaraciju o zaštiti nacionalnih i “političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda koja je usvojena na Svesrpskom saboru u Beogradu 8. juna”.

U Deklaraciji je istaknuto da “Svesrpski sabor potvrđuje da je himna `Bože pravde` svesrpska himna, a da je dvoglavi orao Nemanjića nacionalni svesrpski grb”.

Nastavi čitati

BiH

Poznat identitet djevojke (18) koja je poginula u teškoj nesreći, policija objavila detalje

Published

on

By

Prema neslužbenim informacijama, došlo je do prevrtanja vozila. U trenutku nesreće navodno je pred vozilo izletio pas

U teškoj saobraćajnoj nesreći koja se sinoć oko 21,00 sat dogodila u Nevesinju smrtno je stradala osamnaestogodišnja Ksenija Stajić, dok su dvije djevojke povrijeđene, piše Topportal.

Jedna od povrijeđenih prebačena je sinoć vozilom Hitne pomoći za Mostar, dok je druga hospitalizovana u Bolnici Nevesinje.

Prema neslužbenim informacijama, došlo je do prevrtanja vozila. U trenutku nesreće navodno je pred vozilo izletio pas. Djevojka koja je poginula nije upravljala motornim vozilom.

Policija o nesreći

Iz trebinjske policije su saopćili da je sinoć u mjestu Bojište kod Nevesinja nastradala K.S. dok su žena A.G., koja je vozila automobil Peugeot, te maloljetni suvozač povrijeđeni.

Po odobrenju dežurnog tužioca Okružnog javnog tužilaštva u Trebinju izvršili su uviđaj u mjestu Bojište, opština Nevesinje u kome je evidentirana saobraćajna nezgoda u kojoj je osoba K.S. stradala.

-Saobraćajna nezgoda je evidentirana u 21 sat, u mjestu Bojišta, opština Nevesinje u kojoj je učestvovao automobil Peugeot kojim je upravljala vlasnica vozila A.G., a na mjestu suvozača se nalazilo maloljetno lice, dok je kao putnik bila osoba K.S. A.G. je zbog zadobijenih povreda smještena u JZU Bolnica Nevesinje, dok je maloljetno lice transportovano u SKB Bijeli Brijeg u Mostaru, saopšteno je iz PU Trebinje.

Nastavi čitati

Najčitanije