Connect with us

BiH

Dodik ponovo vrijeđao ambasadore i govorio o samostalnosti: “RS je ozbiljna zemlja”

Published

on

Predsjednik RS Milorad Dodik kazao je danas u Banjoj Luci kako je njegovo kao predsjednika bilo da reaguje na izjavu koju su jučer potpisali članovi Predsjedništva BiH Denis Bećirović i Željko Komšić te predsjednici probosanskih stranaka.

“Izjavu su potpisale muslimanske partije koje su i vlast i opozicija. Uvijek se ujedine u Sarajevu kada treba napraviti štetu RS i ujediniti se da RS pokušaju zagorčati život. To je politički i kalkulantski urađeno, pokušali su instrumentovati Ustavni sud na koji se sada pozivaju. Cinično je kada se pozivaju na Ustav, Ustav i Dejton su jasno rekli sve. Aneks 2 govori da je teritorija RS 49 posto i u tom aneksu su mape koje tačno naznačavaju da se radi o graničnoj liniji. To je gotovo bez sumnje ono što pripada RS. Sada su smislili ovi podlaci iz ambasada SAD i Velike Britanije pa se pozivaju na sukcesiju, u pokušaju da prevare pa zaobilaze i Ustav i Dejtonski sporazum.

O Ustavnom sudu

Djeluje slavodobitno kada napišu izjavu u FBIH i drže lekciju RS. Mi nećemo držati lekciju nikome. Ja ću ponudi jedan dokument koji će ići na to da se sve partije u RS objedine oko neophodnog stepena samostalnosti RS u okviru BiH. To je oblik koji smo imali Dejtonom, prijedlog će biti da se odbace svi akti koji su donošeni do sada, a nisu predviđeni Ustavom, pa i nasiljem visokog predstavnika, a pogotovu Ustavnog suda u kojem sjede tri strana i dvoje muslimanskih sudija. Jedan je bio ratni predsjednik SDA, a drugi potpredsjednik SDA u nekom periodu. Ovaj Ustavni sud nije relevantan, to je lažni kalkulantski sud jedne strane i razgovarat ćemo sa partnerima iz drugih političkih partija o tome”, kazao je Dodik.

Optužio je ambasade SAD i Velike Britanije da pokušavaju napraviti neki svoj dizajn. Prisjetio se i jednog sastanka u Vašingtonu na kojem je Haris Siladžić rekao Burnsu da je bh. strana prevarena kada su rekli da će SAD podržati izgradnju jedinstvene zemlje.

“Burns je rekao: “Zar ne vidiš da to radimo”. To je ovo što rade, malo, pomalo korak, po korak razgrađivati RS i jednog dana kriviti samo nas. Najveći krivac je Milorad Dodik timu mešetara iz Ustavnog suda i ambasada, ovog Murphyja koji je ovdje 20 godina, prvo kao potrčko, a onda kao neko ko misli da može odlučiti. Ovo je krivično pitanje. Ne tražimo da se potvrdi ili šuti o tome, tražimo da se završi. To znači da se između RS i FBiH kao strana predviđenih Dejtonom, potvrdi ono što je istina, da imovina koja se nalazi na teritoriji FBiH pripada Federaciji, a imovina koja se nalazi na teritoriji RS pripada RS.

O imovini

Govore da Parlamentarna skupština, gdje kažu sjede i naši ljudi, raspravlja i da imovinu na raspolaganje. Pa mi nju imamo. O tome će se voditi teška politička bitka. RS nije spremna na dogovor, jer je sve predviđeno Dejtonom. Ako bude ugroženo, RS će poduzeti mjere i reakcije na sve akcije koje se budu poduzimale. Ta akcija će već sutra biti jasna”; najavio je Dodik.

Istakao je kako govori o tome da se pokušava donijeti zakon i da imovinu kojom raspolažu entiteti, daju entitetima.

“To onda znači da ste vlasnik imovine. Radi se o posjedu, ko zakonsku uređuje, njemu pripada imovina. Ne može BiH određivati”, rekao je Dodik.

Kazao je da se čuo sa srbijanskim predsjednikom Aleksandrom Vučićem i prije i poslije njegovog sastanka sa ambasadorima SAD u BiH i Srbiji.

“Murphy u pokušaju da razbije blokadu sa srpske strane, želi da se uslika sa Vučićem. Zašto je važan stav Američke ambasade o imovini? Šta ambasada ima s tim? Ne radi se ovdje o sporu SAD i RS, on ne postoji. Radi se o jednom ljigavcu koji se zove ambasador SAD Murphy koji je ovdje 15 godina rovario. Bio je prvo potrčko Houlbrookeu, sada je došao kao ambasador. Došao je da završi nedovršen posao. Ko njega šta pita?

Strani ambasadori nemaju pravo da se miješaju u unutrašnje stvari u zemljama u kojima su akreditovatni. Naša politika treba da bude sa srpski političari na svim nivoima ne sastaju sa predstavnicima SAD i Velike Britanije jer se miješaju u unutrašnje stvari jedne zemlje. A, RS je ozbiljan zemlja”, kazao je Dodik.

BiH

U ovom bh. gradu ste bogati tek ako imate 100 miliona KM

Published

on

By

Poznato je da u BiH postoje sredine koje su mnogo razvijenije od ostalih, te u kojima je skoncentrisana većina bogatstva.
Jedno od takvih mjesta je Široki Brijeg, jedan od najbogatijih gradova u BiH.
Prema podacima BiznisInfo.ba, u ovom gradu ima 129 kompanija čiji su godišnji prihodi u 2023. bili veći od milion KM. No, zanimljivo je da je čak 6 kompanija čiji su prihodi bili veći od 100 miliona maraka.
Poređenja radi, u Tešnju, gradu koji se uzima kao primjer malog ali veoma razvijenog mjesta pa se po tome može porediti sa Širokim Brijegom, lani je bilo 146 kompanija s prihodima u iznosu većem od milion KM, ali “samo” četiri s prihodima većim od 100 miliona.
Tešanj, dakle, ima više kompanija sa prihodima većim od milion KM, a Široki Brijeg više onih prihodima većim od 100 miliona.
Nastavi čitati

BiH

Građani BiH bi do kraja godine mogli imati digitalni novčanik: Znate li šta on podrazumijeva?

Published

on

By

Direktor Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA BiH) Almir Badnjević najavio je da će do kraja godine građani BiH imati digitalni novčanik i da će naša zemlja biti lider u ovoj oblasti.

Naime, objavljena je nova eIDAS 2.0. regulativa koja se odnosi na koncept digitalnog novčanika (Digital ID wallet), namijenjenog kao sredstvo za prošireno korištenje digitalnog identiteta.

Badnjević objašnjava da će ovaj novčanik omogućiti građanima, ne samo dokazivanje identiteta, već i dijeljenje dokumenata, provjeru identiteta drugih građana i kompanija, uz visok nivo privatnosti i kibernetičke sigurnosti.

“EU parlament potiče sve države da digitalni novčanik bude dobrovoljan i besplatan, s mogućnostima kao što su transparentnost transakcija i opcije zaštite privatnosti, a koncept digitalnog novčanika uključuje i kvalificirane elektroničke potpise za korisnike istog i naravno sve bez diskriminacije onih koji odluče ne koristiti se ovim novčanikom. Promatrano s tehničkog aspekta, eIDAS 2.0 predviđa korištenje samostalnog suverenog identiteta, koji stavlja potpunu kontrolu nad svim identifikacijskim informacijama (podacima) u ruke krajnjih korisnika (vlasnika podataka)”, ističe Badnjević.

SSI (Self-Sovereign Identity) omogućava korisnicima kontrolu nad vlastitim podacima kroz decentralizirane digitalne identifikatore (DID), koji donose prednosti poput jedinstvenosti, decentralizacije, kriptografske sigurnosti, kontrole nad podacima i interoperabilnosti.

“Ovaj pristup rješava probleme privatnosti i sigurnosti u digitalnom okruženju. Države članice EU imaju 24 mjeseca za usklađivanje s ovom regulativom i implementaciju digitalnog novčanika na nacionalnom nivou. Zvuči nevjerovatno, ali Bosna i Hercegovina će sasvim sigurno biti jedan od lidera u oblasti digitalnog novčanika, a IDDEEA BiH će već do kraja ove godine implementirati digitalni novčanik za sve građane Bosne i Hercegovine. Nadam se da će i Vijeće ministara pratiti dinamiku, te usvojiti novi zakon o elektronskom potpisu u skladu sa tek objavljenom eIDAS 2.0 regulativom”, zaključio je.

Digitalni novčanik nudi pristup državnim službama, otvaranje računa u banci, registraciju SIM kartice, pristup vozačkoj dozvoli, potpisivanje dokumenata, pohranjivanje recepata, pristup dokumentima za putovanja, plaćanje, pohranjivanje diploma i certifikata, pristup naknadama socijalnog osiguranja itd.

klix

Nastavi čitati

BiH

VIDEO Zbog čega su domaće jagode ove godine toliko skupe: “To je neminovnost”

Published

on

By

Sа prvоbitnih 14 KM, kоlikо је kоštао kilоgrаm prvih оvоsеzоnskih јаgоdа, sаdа kоštајu duplо mаnjе

Natprosječno toplo vrijeme, ubrzalo je vegetaciju jagoda, pa su se prve domaće jagode na pijacama našle deset-15 dana ranije nego inače. Ipak, mnogima su slatki plodovi nedostižni zbog visoke cijene, pa kupuju na grame.

Dоmаćе јаgоdе vеć su stiglе nа tеzgе prоdаvаcа nа biјеljinskој zеlеnој piјаci. Sа prvоbitnih 14 KM, kоlikо је kоštао kilоgrаm prvih оvоsеzоnskih јаgоdа, sаdа kоštајu duplо mаnjе, javlja BHRT.

I pоrеd pојеftinjеnjа, slаtki plоdоvi nеdоstižni su vеćini grаđаnа kоје su novinari zаtеkli nа piјаci.

Prоizvоđаči kаžu dа ih је vriјеmе pоslužilо i dа је sеzоnа dоbrо pоčеlа. Kаžu dа pоskupljеnjа nikаd nisu pоpulаrnа, аli dа је tо nеminоvnоst s оbzirоm nа visоkе trоškоvе prоizvоdnjе јаgоdа.

-Niје svе dо nаs, zа sаdа је sоlidnа. Niје nеštо prеtјеrаnа kоlikо sе pričа i stаlnо tо pоnаvljаm, tо niје nаšа ciјеnа kојu krајnji pоtrоšаč plаti, kaže Đorđe Vakčić, prоizvоđаč јаgоdа.

Sеzоnа јаgоdа trаје оd krаја prоljеćа dо pоčеtkа ljеtа, оdnоsnо оd аprilа dо јunа. Prоizvоđаči sаvјеtuјu dа sе dоmаćа јаgоdа nајlаkšе mоžе prеpоznаti pо bојi i mirisu, аl ii nеprаvilnоm оbliku plоdоvа.

Nastavi čitati

Najčitanije