Connect with us

BiH

Donator poklanja 40 automobila domaćinstvima pogođenim poplavama: VM BiH traži način da ga oslobodi plaćanja PDV-a

Published

on

Saznajemo da će se Vijeće ministara BiH pozvati na zakonski osnov odluka iz 2014. godine kada su BiH također pogodile razorne poplave i kada su donatori oslobađani plaćanja PDV-a.

Za 40 domaćinstava u BiH pogođenih nedavnim razornim poplavama jedna kompanija donirat će 40 automobila, saznaje Raport.

Naime, Hajriz Brčvak, humanitarac i privrednik iz Sandžaka, zajedno s humanitarcem i privrednikom iz Mostara, Admirom Rahimićem, udružuju snage kako bi pružili pomoć onima koji su pogođeni prirodnim katastrofama u našoj državi.

O ovom lijepom, nesebičnom i velikodušnom gestu za ljude koji su pretrpjeli ogromne gubitke, raspravljalo je i Vijeće ministara BiH, saznaje Raport.

Naime, iako bi kompanija donirala automobile, ima obavezu platiti porez na dodatnu vrijednost (PDV), a kako saznaje Raport riječ je o velikom iznosu novca, jer se radi o vrijednim i novim automobilima.

Razgovarano je o tome na koji način bi vlast mogla barem osloboditi plaćanja PDV-a kompaniju koja će pokloniti vrijedne automobile.

Saznajemo da će se u ovom slučaju Vijeće ministara BiH pozvati na zakonski osnov odluka iz 2014. godine kada su BiH također pogodile razorne poplave i kada su donatori oslobađani plaćanja PDV-a.

U vezi s tim Vijeće ministara BiH je zadužilo Ministarstvo sigurnosti BiH da UIO BiH dostavi sve potrebne informacije kako bi Vijeće ministara BiH moglo donijeti odluke koje bi u konačnici rezultirale s rješenjem da UIO BiH može osloboditi donatora od plaćanja PDV-a na poklonjene automobile.

BiH

Vjerovali ili ne: U ovom bh. gradu dnevna parking karta iznosi – pet maraka

Published

on

By

Novina je i da dobrovoljni davaoci krvi imaju pravo na besplatno parkiranje

U Prijedoru je nakon 12 godina poskupio parking te je tako u prvoj zoni cijena parkiranja s pola konvertibilne marke porasla na jednu KM za sat vremena parkiranja, dok je dnevna karta s tri KM poskupila na pet KM.

– Cijena mjesečnih karata je ostala ista tako da je u prvoj zoni mjesečna karta 40 KM, a 400 KM godišnja, a u drugoj zoni je mjesečna karta 20 KM, a 200 KM godišnja, s tim da stanari koji koriste parkirališta pod naplatom u prvoj i drugoj zoni imaju 50 posto popusta, znači pola od ovih navedenih cijena. Došlo je i do određene promjene cijena rezervacija parking mjesta tako da je sad rezervacija parking mjesta u prvoj zoni 60 KM ili 600 KM godišnje, a u drugoj 40 KM ili 400 KM godišnje, kaže šef Odsjeka za saobraćaj i parkinge u Gradskoj upravi Prijedor Aleksandar Jeftić.

Blokiranje i deblokiranje vozila, osim putničkih poskupjelo je s 60 na 80 KM, blokiranje i deblokiranje putničkih vozila, osim na parkiralištima sa 40 na 50 KM, a blokiranje i deblokiranje vozila na parkiralištima sa 30 na 40 KM.

Novina je i da dobrovoljni davaoci krvi imaju pravo na besplatno parkiranje, muškarci s više od 99 i žene sa više od 69 davanja krvi.

Prihodi od naplate parkinga su u prošloj godini iznosili pola miliona maraka, a grad raspolaže s oko 700 parking mjesta.

Nastavi čitati

BiH

Kraj sunčanih dana: Sladić objasnio šta je “polarni vrtlog” i imamo li razloga za brigu

Published

on

By

U Bosni i Hercegovini danas će biti sunčano uz malu oblačnost i najvišu temperaturu od 17 do 24 stepena.

Ujutro će biti prohladno i vedro, uz rijeke i po kotlinama sa maglom koja će se lokalno u ovim krajevima zadržavati i duže.

U ranijim jutarnjim satima u višim predjelima na istoku moguć je slab prizemni mraz. Prolazna oblačnost premještaće se sa istoka ka jugu.

Od sredine dana očekuje se pretežno sunačno vrijeme uz malu oblačnost. Puhat slab vjetar, promjenljiv ili istočnih smjerova.

Sladić o “polarnom vrtlogu”

o

“Šta je polarni vrtlog i zašto nemamo razloga za brigu? Ovih dana u medijima aktuelne su uveličane najave polarnog vrtloga i njegovog utjecaja na vrijeme u Evropi. Hajde da ponudimo relativno kratko i opipljivo objašnjenje te dokažemo zašto nemamo razloga za brigu”, poručio Sladić na svom Facebook profilu.

Kako tvrdi, svake godine početkom kalendarske jeseni na oko 30 kilometara visine formira se tzv. polarni vrtlog, odnosno polarna ciklona ispunjena vrlo hladnim zrakom.

Ovo je posljedica smanjenja ugla Sunca, a samim tim i manjeg zagrijavanja kratkovalnim (Sunčevim) zračenjem polarnih područja pa je najviše izražen početkom godine kada ova područja su u potpunom mraku. Izraženija temperaturna razlika između tropskih i vantropskih područja podrazumijeva jačanje polarnog vrtloga, odnosno doprinosi daljnjem hlađenju stratosfere (nivoi koji se protežu iznad 10 km visine). Oko polarnog vrtloga, poput prstena, kruži snažna mlazna struja koja ne dozvoljava da se ekstremno hladan zrak prelije u niže slojeve atmosfere s kojim bismo snosili ogromne ljudske posljedice. Vrtlog se obično povlači u proljeće”.

Tvrdi kako se polarni vrtlog ponaša poput hobotnice.

“Jak, kompaktni polarni vrtlog je takav da se ponaša poput hobotnice koja je zarobila svoje pipke u sebe – drugim riječima, ne dozvoljava njihovo opružanje. Mlazna struja je tada prilično ravna, bez većih vijuganja. Hobotnica sa uvučenim pipcima dozvoljava velikom dijelu kontinenta da ostane pošteđen velikih hladnoća.

Međutim, izraženiji uzlazni transport toplijeg zraka iz troposfere može poremetiti polarni vrtlog, pa usljed zagrijavanja može doći do njegovog slabljenja, odnosno hobotnice koja može opružiti svoj pipak, te na taj način poslati manju količinu hladnijeg zraka. Ovo je česta pojava kako idemo prema ranom proljeću, budući da ugao Sunca sve više raste, dani postaju sve duži, a sve uvjetovano smanjenjem temperaturne razlike.

Lakše koncipirano – zamislimo teglu u kojoj je sabijen zrak pod pritiskom na koji je stavljen poklopac. Poklopac se ovdje ponaša upravo kao naša mlazna struja – drži kompresirani zrak. No, kao što smo mogli i vidjeti, ovaj poklopac lagano i povremeno popusti usljed okolnih faktora te iz njega tek procuri hladniji zrak u troposferu. Ipak, važno je zapamtiti – disintegrisanje polarnog vrtloga nije garancija da će hladniji zrak se preliti preko naših područja”, zaključio je Sladić.

Prognoza za naredne dane

ponedjeljak će preovladavati sunčano uz malu do umjerenu oblačnost. Po kotlinama i uz riječne tokove dio prijepodneva će biti magle ili niske oblačnosti. Vjetar slab istočnog i sjeveroistočnog smjera. Najniža jutarnja temperatura zraka većinom između 2 i 7°C, na jugu zemlje od 10 do 15°C. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 16 i 21°C, na jugu zemlje do 24°C.

utorak sunčano uz malu do umjerenu oblačnost. Vjetar slab istočnog i sjeveroistočnog smjera. Najniža jutarnja temperatura zraka većinom između 3 i 8°C, na jugu zemlje od 10 do 15°C. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 18 i 24°C.

srijedu se očekuje naoblačenje koje će u drugoj polovini dana u Bosni usloviti slabu kišu. Vjetar slab do umjerene jačine sjevernog i sjeveroistočnog smjera. Najniža jutarnja temperatura zraka većinom između 6 i 11°C, na jugu zemlje do 15°C. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 14 i 19°C, na jugu zemlje od 20 do 24°C.

četvrtak pretežno oblačno vrijeme. Vjetar slab sjevernog i sjeveroistočnog smjera. Najniža jutarnja temperatura zraka većinom između 7 i 11°C, na jugu zemlje do 14°C. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 13 i 18°C, na jugu zemlje do 23°C.

Nastavi čitati

BiH

Nestašica lijekova u BiH, traže se zamjene: Nekih preparata zadugo neće ni biti

Published

on

By

Serija lijekova namijenjenih tržištu BiH kasni usljed povećanih potreba i reorganizacije proizvodnje

Agenciji za lijekove i medicinska sredstva BiH prijavljena je nestašica antibiotika Klavocin, koji bi na bh. tržištu trebao ponovo biti dostupan do kraja godine. Prijavljena nestašica Klavocina uslijedila je, kazali su iz Agencije, kako im je proizvođač naveo, jer proizvodnja serije pomenutih lijekova namijenjenih tržištu BiH kasni usljed povećanih potreba i reorganizacije proizvodnje.

 

– U Kantonu Sarajevo nema lijeka Trulicity 1,5 i neće ga biti uskoro. To je veliki problem za oko 1.100 pacijenata u KS-u. Nabavka Methotrexat tbl se stabilizuje i uglavnom ih ima, kaže za Oslobođenje mr. ph. Bilsena Šahman, pomoćnica ministra za zdravstvenu zaštitu.

 

Mr. ph. spec. Adisa Džananović iz jedne od apoteka kazala nam je da imaju sve vrste antibiotika, pa tako i paralelan lijek za Klavocin koji je trenutno deficitaran.

Naglašava kako je evidentna defektura lijekova proizvođača Glaxo, Novartis, Sanofi i još nekih, a koji nam dolaze iz Evropske unije.
Serija lijekova namijenjenih tržištu BiH kasni usljed povećanih potreba i reorganizacije proizvodnje, kažu iz Agencije
– Naime, od pojave Covida-19 došlo je do globalne promjene u načinu snabdijevanja aktivnim supstancama, do rasta njihovih cijena, tako da se to odrazilo i na isporuku lijekova, ističe doktorica.
Trenutno nedostaju i Ventolin kapi koje od prošle godine nisu došle u BiH, ali se u apotekama može nabaviti paralelan preparat.
– Nedostaje nekih inzulina, a posebno Trulicity, čiji je proizvođač Ely lilly. Pacijenti su prinuđeni da se vraćaju dijabetologu kako bi im promijenio terapiju i propisao drugi lijek, jer za njega ne postoji paralelan lijek, generički istog sastava, upozorila je Džananović, te dodala da, što se tiče ostalih inzulina, oni dolaze sporadično u manjim količinama, ali apoteke imaju zalihe koje su im potrebne.

Nastavi čitati

Najčitanije