Connect with us

BiH

Edin Forto: Ukoliko ne budemo mogli raditi sa SNSD-om, mi ćemo se povući. Odnosi u Osmorci su dobri

Published

on

Edin Forto, premijer Kantona Sarajevo i predsjednik Naše stranke sinoć je gostujući u emisiji Polis na TVSA govorio o trenutnoj političkoj situaciji u našoj zemlji. Osvrnuo se na formiranje vlasti, ali i funkciju će obnašati u naredne četiri godine. Kazao je i kakvi su odnosi u Osmorci.

Premijer će biti neko iz Naše stranke

Na pitanje šta će Edin Forto biti u naredne četiri godine, ministar komunikacija i prometa BiH ili stari-novi premijer KS, on je kazao:

“Šta god da budem radio, bit ćete zadovoljni. Mislim možete da me pitate šta želite, ali bolje da pričamo o planovima, a kasnije ćemo vidjeti ko će biti na kojim pozicijama. Mogu samo da kažem da Naša stranka treba da ima premijera ili premijerku KS. Govorim to u skladu sa svim našim prethodnim dogovorima. Mislim da će sve biti uredu i ukoliko ja ne budem premijer. Sigurno će biti neko iz Naše stranke. Nije vrijeme za razgovor o resorima. Prvo treba razgovarati o programima”, kazao je Forto za TVSA.

Također, prokomentirao je i navode da Naša stranka insistira na ministarstvu odgoja i obrazovanja KS i da bi tu funkciju obnašala Enita Nakaš.

“Enita bi bila super za bilo šta što se tiče obrazovanja, ona je vrhunska stručnjakinja. Međutim, nismo pričali o tome i nismo konkretno govorili o pojedinim imenima za pojedine resore. Nije tačna ova informacija”, kazao je aktuelni premijer KS.

Dodao je kako uskoro bi trebao biti završen program, te da očekuju da SBiH bude novi partner.

Zna se šta su prioriteti

“Moglo bi biti nekih novina jer imamo novog partnera. I oni imaju svoje prioritete. Ne znam tačno kada će biti završen proves formiranja Vlade KS. Najvažnije je da dogovor bude kvalitetan. Vlada koju sam vodio bila je uspješna jer smo znali šta su prioriteti”, kazao je Forto.

Forto ističe da formiranje vlada FBiH i KS ne moraju biti striktno povezani.

“Nermin Nikšić će biti novi premijer FBiH i to je dogovor koalicije. U Vladi FBiH još uvijek nismo ništa tražili. Razgovarali smo o tome koliko će ko imati resora. Naša stranka bi trebala da ima dva resora. Nismo sa partnerima raspravili. Ne mogu javno reći o čemu smo razgovarali”, istaknuo je.

Dodao je kako je zadovoljan odnosima u Osmorci.

“Trenutno ne vidim da neko može izaći. Siguran sam u Trojku. Mi smo se svađali, bilo je dramatičnih scena. Napuštanja, ustajanja, problema oko dnevnog reda, ali ništa to nije izašlo u javnost. Zajedno smo izašli sa jednom vizijom. Nismo isti, svi smo mi različiti. Ali je bitno da tamo gdje se slažemo da idemo naprijed i to je uspjeh na političkoj sceni”, kazao je.

Odnosi u Osmorci

Forto nije htio otkrivati oko čega se nisu slagali. Osvrnuo se i na saradnju sa SNSD-om.

“Mi ćemo se povući ukoliko ne budemo mogli raditi sa SNSD-om. Govorio sam ja da je mala šansa, nisam bio izričit da ne postoji šansa. Tako da se ona malo vjerovatnoća ostvarila. Ja sam govorio kako vidim koalicijsku vladu. Kao društvo smo istraumirani. Imamo socijalne probleme, građane koji nam na najbrutalniji način govore da nepto ne valja, jer se pakuju i odlaze”, istaknuo je.

Dodao je:

“Ono što smo čuli od Dodika je ustvari želja da krenu investicijski projekti”, kazao je.

Naša stranka je imala želju da preuzme Ministarstvo vanjskih poslova.

“Jako bi volio da smo dobili ili vanjsku trgovinu ili vanjske poslove. Mi se najviše zalažemo da se okrenemo Briselu, imamo jak potencijal u tim resorima, a realnost je takav da smo dobili toliko glasova koliko smo dobili. Dogovor je da će Napa stranka imati jedno mjestu u Vijeću ministara. To je Ministarstvo prometa i komunikacija”, zaključio je Forto.

BiH

U ovom bh. gradu ste bogati tek ako imate 100 miliona KM

Published

on

By

Poznato je da u BiH postoje sredine koje su mnogo razvijenije od ostalih, te u kojima je skoncentrisana većina bogatstva.
Jedno od takvih mjesta je Široki Brijeg, jedan od najbogatijih gradova u BiH.
Prema podacima BiznisInfo.ba, u ovom gradu ima 129 kompanija čiji su godišnji prihodi u 2023. bili veći od milion KM. No, zanimljivo je da je čak 6 kompanija čiji su prihodi bili veći od 100 miliona maraka.
Poređenja radi, u Tešnju, gradu koji se uzima kao primjer malog ali veoma razvijenog mjesta pa se po tome može porediti sa Širokim Brijegom, lani je bilo 146 kompanija s prihodima u iznosu većem od milion KM, ali “samo” četiri s prihodima većim od 100 miliona.
Tešanj, dakle, ima više kompanija sa prihodima većim od milion KM, a Široki Brijeg više onih prihodima većim od 100 miliona.
Nastavi čitati

BiH

Građani BiH bi do kraja godine mogli imati digitalni novčanik: Znate li šta on podrazumijeva?

Published

on

By

Direktor Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA BiH) Almir Badnjević najavio je da će do kraja godine građani BiH imati digitalni novčanik i da će naša zemlja biti lider u ovoj oblasti.

Naime, objavljena je nova eIDAS 2.0. regulativa koja se odnosi na koncept digitalnog novčanika (Digital ID wallet), namijenjenog kao sredstvo za prošireno korištenje digitalnog identiteta.

Badnjević objašnjava da će ovaj novčanik omogućiti građanima, ne samo dokazivanje identiteta, već i dijeljenje dokumenata, provjeru identiteta drugih građana i kompanija, uz visok nivo privatnosti i kibernetičke sigurnosti.

“EU parlament potiče sve države da digitalni novčanik bude dobrovoljan i besplatan, s mogućnostima kao što su transparentnost transakcija i opcije zaštite privatnosti, a koncept digitalnog novčanika uključuje i kvalificirane elektroničke potpise za korisnike istog i naravno sve bez diskriminacije onih koji odluče ne koristiti se ovim novčanikom. Promatrano s tehničkog aspekta, eIDAS 2.0 predviđa korištenje samostalnog suverenog identiteta, koji stavlja potpunu kontrolu nad svim identifikacijskim informacijama (podacima) u ruke krajnjih korisnika (vlasnika podataka)”, ističe Badnjević.

SSI (Self-Sovereign Identity) omogućava korisnicima kontrolu nad vlastitim podacima kroz decentralizirane digitalne identifikatore (DID), koji donose prednosti poput jedinstvenosti, decentralizacije, kriptografske sigurnosti, kontrole nad podacima i interoperabilnosti.

“Ovaj pristup rješava probleme privatnosti i sigurnosti u digitalnom okruženju. Države članice EU imaju 24 mjeseca za usklađivanje s ovom regulativom i implementaciju digitalnog novčanika na nacionalnom nivou. Zvuči nevjerovatno, ali Bosna i Hercegovina će sasvim sigurno biti jedan od lidera u oblasti digitalnog novčanika, a IDDEEA BiH će već do kraja ove godine implementirati digitalni novčanik za sve građane Bosne i Hercegovine. Nadam se da će i Vijeće ministara pratiti dinamiku, te usvojiti novi zakon o elektronskom potpisu u skladu sa tek objavljenom eIDAS 2.0 regulativom”, zaključio je.

Digitalni novčanik nudi pristup državnim službama, otvaranje računa u banci, registraciju SIM kartice, pristup vozačkoj dozvoli, potpisivanje dokumenata, pohranjivanje recepata, pristup dokumentima za putovanja, plaćanje, pohranjivanje diploma i certifikata, pristup naknadama socijalnog osiguranja itd.

klix

Nastavi čitati

BiH

VIDEO Zbog čega su domaće jagode ove godine toliko skupe: “To je neminovnost”

Published

on

By

Sа prvоbitnih 14 KM, kоlikо је kоštао kilоgrаm prvih оvоsеzоnskih јаgоdа, sаdа kоštајu duplо mаnjе

Natprosječno toplo vrijeme, ubrzalo je vegetaciju jagoda, pa su se prve domaće jagode na pijacama našle deset-15 dana ranije nego inače. Ipak, mnogima su slatki plodovi nedostižni zbog visoke cijene, pa kupuju na grame.

Dоmаćе јаgоdе vеć su stiglе nа tеzgе prоdаvаcа nа biјеljinskој zеlеnој piјаci. Sа prvоbitnih 14 KM, kоlikо је kоštао kilоgrаm prvih оvоsеzоnskih јаgоdа, sаdа kоštајu duplо mаnjе, javlja BHRT.

I pоrеd pојеftinjеnjа, slаtki plоdоvi nеdоstižni su vеćini grаđаnа kоје su novinari zаtеkli nа piјаci.

Prоizvоđаči kаžu dа ih је vriјеmе pоslužilо i dа је sеzоnа dоbrо pоčеlа. Kаžu dа pоskupljеnjа nikаd nisu pоpulаrnа, аli dа је tо nеminоvnоst s оbzirоm nа visоkе trоškоvе prоizvоdnjе јаgоdа.

-Niје svе dо nаs, zа sаdа је sоlidnа. Niје nеštо prеtјеrаnа kоlikо sе pričа i stаlnо tо pоnаvljаm, tо niје nаšа ciјеnа kојu krајnji pоtrоšаč plаti, kaže Đorđe Vakčić, prоizvоđаč јаgоdа.

Sеzоnа јаgоdа trаје оd krаја prоljеćа dо pоčеtkа ljеtа, оdnоsnо оd аprilа dо јunа. Prоizvоđаči sаvјеtuјu dа sе dоmаćа јаgоdа nајlаkšе mоžе prеpоznаti pо bојi i mirisu, аl ii nеprаvilnоm оbliku plоdоvа.

Nastavi čitati

Najčitanije