Connect with us

BiH

Efendić: Zamislite da u rukovodstvu Zastupničkog doma FBiH nema Hrvata, pola EU-a bi se diglo

Published

on

Izbor rukovodstva Zastupničkog doma Parlamenta FBiH, prema mišljenju zastupnika iz Stranke demokratske akcije, nije završena stvar. Smatraju kako je nešto slično učinjeno i 2018. godine, ali da se ta situacija promijenila.

Predsjedavajući Zastupničkog doma FBiH Mirsad Zaimović jučer je prekinuo konstituirajuću sjednicu smatrajući kako se nisu stekli uvjeti za izbor novog rukovodstva i zakazao nastavak za ponedjeljak, međutim po njegovom izlasku iz sale i zastupnika SDA, “Osmorka” i HDZ su održali sastanak i donijeli zaključak o nastavku sjednice na kojoj su izglasali novo rukovodstvo u kojem nema osobe iz reda Bošnjaka.

Za predsjedavajuću je izabrana Mirjana Marinković-Lepić (Naša stranka) i dopredsjedavajuće Edinu Gabela (SBiH) i Mladena Boškovića (HDZ).

“Osmorka” se po svaku cijenu želi dokopati vlasti

– Slična priča dogodila se 2018. godine. Imali smo izbor kolege Elvira Karajbića onako naprasno, na isti način i nakon dva-tri mjeseca se priča promijenila. Treba sačekati. Mislim da će nam danas biti puno jasnije u kojem pravcu će sve to ići, kada se izaberu delegati u Dom naroda FBiH. Vidim da se “Osmorka” po svaku cijenu i na svaki način želi dokopati vlasti. I to nije volja građana.

Volja građana je data na izborima i ukazano je najveće povjerenje Stranci demokratske akcije. A ovo što su oni napravili, matematički zbir osam političkih subjekata i poslije toga pokušavaju da izvuku matematičku većinu u Zastupničkom domu i preuzmu vlast, to govori o silovanju demokratije – govori za Faktor Adnan Efendić, zastupnik u Zastupničkm domu FBiH.

Podsjeća kako je tekla jučerašnja konstituirajuća sjednica.

– Zaimović je otvorio sjednicu, vodio je i čovjek je prekinuo sjednicu i rekao kako je nastavak u ponedjeljak. Oni to nisu ispoštovali. Ne mogu da čekaju do ponedjeljka jer njima se žuri. Bilo je bitno da se pošalje poruka da su oni vlast. Da su oni ti koji “liderišu” procesima. To je bila suština poruke. Po meni Zaimović treba i da završi konstituirajuću sjednicu – navodi Efendić i dodaje:

– Zaista mi zvuči nevjerovatno da mi u rukovodstvu Zastupničkog doma, u kojem sjedi više od dvije trećine građana iz reda bošnjačkog naroda, nemamo Bošnjaka. Pa zamislite da se takva situacija desila da u rukovodstvu Zastupničkog doma nemamo Hrvata? Pa ja mislim da bi se pola Evropske unije diglo na inicijativu Hrvatske i naših kolega iz HDZ-a da protestuje, da su majorizirani. A mi sada u rukovodstvu Zastupničkog doma nemamo Bošnjaka. Po meni to ne oslikava volju građana.

Presedan koji pravi HDZ

Naglašava kako se takvo šta nije dogodilo otkako Parlament FBiH funkcionira.

– Evo sada imamo na sceni one koji se zalažu za “legitimno” predstavljanje, a koji su dali sebi za pravo da u rukovodstvu nema nijednog Bošnjaka. Za mene lično i za klub SDA to je nedopustivo – naglasio je Efendić.

 

Dodaje kako se situacija mora iskristalisati.

– Dvodomni je parlament. Odluke se donose u dva doma. Da bismo imali čistu situaciju, mi moramo imati jasnu sliku u oba doma i Domu naroda i Zastupničkom domu i nakon toga možemo imati odluke Parlamenta FBiH koje će biti punovažne i koje će proizvoditi djelovanje.

Iz HDZ-a su ranijih godina zagovarali legitimno predstavljanje, a sada su oni ti koji su podržali da mi nemamo predstavnika Bošnjaka u rukovodstvu za Zastupničkog doma. To je presedan koji pravi HDZ i mislim da toga trebaju biti svjesni jer im se to može obiti o glavu – poručio je Efendić i dodao:

– Mi ćemo svakako na sve moguće pravne načine štititi demokratiju i zaštitu ljudskih prava i volje građana u parlamentarnoj proceduri i svim drugim procedurama pred nadležnim organima Bosne i Hercegovine.

Podsjeća kako je suština izbora da procese vode oni koji su doblili povjerenje građana.

Sve nametnute izmjene se odnose na FBiH

– Mi takvu situaciju nemamo u Federaciji BiH i ono što je naročito simptomatično što se sve nametnute izmjene odnose samo na Federaciju, a u Republici Srpskoj vi imate rukovodstvo NSRS-a iz reda srpskog naroda, predsjednika iz reda srpskog naroda kao i premijera!? A u FBiH se pokušavaju razni eksperimenti, uvode se ograničenja. Ja ne znam kuda sve ovo vodi, ali ako se nastavi, ovdje će najmanja prava imati Bošnjaci kao većinski narod u FBiH – govori Efendić.

Razgovarali smo i sa zastupnikom Salkom Zildžićem (SDA) u Zastupničkom domu FBiH.

– Nije mi jasno ovo što radi HDZ jer u protekle četiri godine nisu podržavali ovakav način formiranja većine i to u trenutku dok nije završena priča u vezi sa formiranjem Doma naroda FBiH. Pitanje je da li je ovo pritisak da se u Zastupničkom domu kao i prošli put formira hibridna većina na jedan period. Mislim da su sjednicu nastavili bez uporišta u Poslovniku. Zbog svega, smatram da bi njihov izbor rukovodstva trebalo ispitati pred Ustavnim sudom – govori Zildžić.

BiH

Sastanci iza zatvorenih vrata: Konaković u OHR-u lobirao za Dodika, strategiju osmislio Miroslav Lajčak

Published

on

By

Ministar vanjskih poslova BiH i lider Naroda i Pravde Elmedin Konaković u četvrtak ujutro posjetio je OHR kako bi kod visokog predstavnika Christiana Schmidta lobirao za Milorada Dodika, saznaje Istraga.ba iz više diplopmatskih izvora.

O ovom sastanku Konaković nije obavijestio javnost. No, kako saznajemo, predsjednik Naroda i Pravde je kazao visokom predstavniku da je vladajuća državna koalicija saglasna da traži rješenja u Parlamentu BiH, te da bi sve to moglo “relaksirati odnose” u BiH.

Sve je ovo uslijedilo nakon sastanka nu Istočnom Sarajevu kada su lideri stranaka vladajuće koalicije najavili usvajanje izmjena Izbornog zakona BiH. Te izmjene bi otvorile prostor Miloradu Dodiku da odustane od izbornog zakona Republike Srpske koji bi danas trebao biti na dnevnom redu Narodne skupštine RS.

“Drugačiji je danas ambijent, jer su se politički akteri su uspijevali dogovarati o veoma, veoma teškim pitanjima i zaslužili i tu vrstu nagrade i potvrde da se vrijedi razgovarati i dogovarati zvaničnim stavom Brisela koji vodi ka EU integracijama. Vrlo je težak bio sastanak danas, nimalo lagan, ali imamo svijest da domaći politički akteri moraju učiniti maksimum napora da riješe pitanja. Izborni zakon kao prioritet, ali i druga pitanja”, rekao je Konaković nakon sastanka u Istočnom Sarajevu.

Izmjene izbornog zakona je najavio i predsjednik SDP-a Nermin Nikšić.

“Svima nam je žao da onaj zamah i ono što smo imali nakon otvaranja pregovora da je proizveden jedan zastoj u kome je blokiran rad Parlamenta i Vijeća ministara. Ovaj sastanak je završen na način da smo opredijeljeni da se pokušamo vratiti na evropski put, da deblokiramo taj put i da se okrenemo rješavanju pitanja. Uvijek su mi dosad govorili da i ono što smo dosad postizali je bilo da zajedničkim razgovorom, kompromisom dođemo do zakonskih rješenja koje ćemo mi donositi, a ne koja će biti nametnuta. Dogovorili smo se da damo sve od sebe da ponudimo Izborni zakon, odnosno u proceduru Parlamenta, kako bi izborne procedure bile rezultat dogovora lokalnih vlasti”, rekao je Nikšić.

Prema informacijama Istrage, glavni kreator priče o “domaćem dogovoru” koja bi trebala spasiti Milorada Dodika je Miroslav Lajčak, specijalni predstavnik EU za dijalog Beograda i Prištine i druga regionalna pitanja Zapadnog Balkana. Lajčak je tokom ove sedmice, na sastanku u Mostaru predložo Dodiku, Nikšiću i Draganu Čoviću da pred međunarodne zvaničnike izađu sa “vlastim prijedlogom”.

“Prije par dana kolega Nikšić, Dodik i ja smo zaključili da se trebamo sastati i naći rješenje iz situacije koja je nastala. Čini se da rješenje je da do idućeg petka usvojimo u parlamentarnoj proceduri Izborni zakon BiH i time bi riješili glavninu problema koje imamo”, izjavio je Čović.

Upravo zbog toga EU je pozvala na “dijalog”.

“Nakon prošlomjesečne odluke Evropskog vijeća o otvaranju pristupnih pregovora, Evropska unija očekuje od Bosne i Hercegovine, uključujući entitet Republika Srpska, da napravi iskorake naprijed umjesto da preduzima radnje koje su u suprotnosti sa njenim evropskim putem. Odluka Evropskog vijeća je pokazala da dijalog, a ne eskalacija, donosi rezultate. Pozivamo sve lidere u Bosni i Hercegovini da ispune svoje obaveze i očekivanja građana i da se vrate za pregovarački sto za dobrobit ljudi u zemlji i njene budućnosti u Evropskoj uniji“, objavljeno je na zvaničnoj stranici EU.

Nastavi čitati

BiH

Helez građanima Banje Luke poručio da zavire u frižider prije kretanja na Dodikov miting: Zašto su penzije i primanja u RS najniža u Evropi?

Published

on

By

Ministar odbrane u Vijeću ministara BiH Zukan Helez komentarisao je za danas najavljeni skup u Banjoj Luci, kao i posebnu sjednicu NSRS-a koja je u toku.

Kako je rekao Helez, izbore u Bosni i Hercegovini pa tako i u bh entitetu RS, koji je sastavni dio BiH, će provoditi Centralna izborna komisija BiH.

“Oni koji budu učestvovali u donošenju entitetskog izbornog zakona krše Ustav BiH i moraju biti sankcionisani od pravosudnih institucija BiH.Izvještaj nezavisne međunarodne komisije za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji od 1992. do 1995. godine je skup laži i primitivan pokušaj manipulisanja činjenicama. Genocid nad Bošnjacima u Srebrenici je neosporna činjenica utvrđena pred Međunarodnim sudom u Hagu”, kazao je Helez.

Pozvao je sve političke aktere i građane u RS-u da prihvate istinu o genocidu u Srebrenici, kao što će to uraditi čitav svijet, za nekoliko dana usvajanjem Rezolucije o genocidu u Srebrenici u UN.

“Ova Rezolucija je poziv na mir, ona neće etiketirati srpski narod kao genocidni, kao što to tvrdi nelegalni predsjednik RS Milorad Dodik. Rezoluciju o Srebrenici je potrebna nama u BiH i našoj regiji zbog spoznaje istine i pravde, ali i ljudskom rodu koji stoji na ivici globalnog rata. Donošenjem Rezolucije o genocidu u Srebrenici, Ujedinjene nacije imaju priliku ispraviti historijsku nepravdu i pokazati odgovornost za ulogu koju su odigrali u ratu u Bosni i Hercegovini”, dodao je on.

Naglasio je da je najavljeni miting u Banjoj Luci skup podrške nelegalnom predsjedniku RS-a Miloradu Dodiku i njegovim sljedbenicima.

“To je stranački skup, za koji već znaju da će propasti. Iz tog razloga će doći autobusi ljudi iz Beograda da podrže ovo okupljanje. Prilika je ovo da se ‘naplati’ krađa izborne volje građanima Beograda na nedavnim izborima u ovom gradu. Građanima u Banjoj Luci poručujem da zavire u frižider prije nego krenu na miting. Zapitajte se zašto je prazan. Zašto su penzije i primanja u RS najniža u Evropi? Ko je odgovoran za to, Zukan Helez, Christian Schmidt, Michael Murphy ili neko drugi?”, pitao je Helez.

Na karaju je pitao ima li nelegalni predsjednik RS-a Milorad Dodik i svita okupljena oko njega ponuditi građanima RS-a išta osim sažvakanih nacionalističkih snova?

“Umjesto srbovanja i snova o otcjepljenju, okrenimo se euratlanskim integracijama. Bosna i Hercegovina je domovina svih nas, dovoljno velika za sve nas. Učinimo je državom u kojoj će svaki čovjek na svakome njenom pedlju imati jednaka prava te ugodno živjeti od svoga rada”, poručio je Helez.

Nastavi čitati

BiH

Schmidt o eventualnim izmjenama Izbornog zakona: Nema ništa bolje nego da nešto uradite sami

Published

on

By

Christian Schmidt, visoki predstavnik za Bosnu i Hercegovinu, danas je održao konferenciju u Sarajevu, na kojoj je govorio o obrazovanju, ostanku mladih u ovoj zemlji, ali je i iznio mišljenje te poslao jasne poruke o eventualnim izmjenama Izbornog zakona koje su najavljene.

“Univerziteti su obično mjesta na kojima imamo primjere gdje se radi u oblasti nauke i istraživanja, a pogotovo su zato važni Pravni fakultet i Fakultet političkih nauka”, naveo je Schmidt.

Kako je rekao, do sada je bilo dosta razgovora u ovoj zemlji.

“Međutim, čini se da razgovori o brojnim temama u ovoj zemlji još uvijek nisu završeni i da je potrebno dodatno razgovarati. U tom smislu, mislim da je akademska zajednica važna jer bi trebala da se uključi u sve razgovore koje se vode”, rekao je visoki predstavnik.

Studentima je poručio da je potrebno iz prošlosti izvući lekcije za budućnost, te da je potrebno da studenti iz drugih zemalja posjete Bosnu i Hercegovinu.

“Često imam osjećaj da je znanje ljudi izvan ove zemlje, o tome šta se dešava u BiH, površno. Važno je da dođu i vide situaciju i razmisle da studiraju ovdje. BiH je zemlja koju treba obići i ostati, a nije zemlja iz koje treba odlaziti”, poručio je Schmidt.

Na pitanje novinara o eventualnim izmjenama Izbornog zakona koje je vladajuća državna koalicija obećala u narednim danima i današnjim dešavanjima u Parlamentu BiH, citirao je njemačkog mislioca da “nema ništa bolje nego da nešto uradite sami”.

“Mislim da lokalni organi vlasti trebaju preuzeti tu odgovornost i aktivnostima ispoštovati standard koji se očekuje u izborima, koje je potvrdio i OSCE”, smatra visoki predstavnik.

A ako ne postignu dogovor, Schmidt je rekao da se drži svojih izmjena koje je donio.

Poručio je političarima da ne igraju taktičke igre.

“Lokalni organi trebaju raditi na provedbi osnova koje sam ugradio u izmjene zakona koje sam donio kako bi glasači imali puno povjerenje” naveo je Schmidt te dodao:

“Nema puno vremena jer se moraju organizovati izbori i završiti sve pripreme za ove i naredne izbore”.

klix

Nastavi čitati

Najčitanije